Epson P800 i RIPy

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Epson P800 i RIPy

16 grudnia 2016, 20:08 - pt

Jak zwykle mało mi, że mam nową drukarkę ;-), to chciałbym żeby lepiej drukowała. Prawdę mówiąc nowa P800, jeśli chodzi o druk kolorowy, nie drukuje wyraźnie lepiej niż 3880 (nie licząc wyraźnie lepszych czerni). Może nie potrafię dobrze jej oprofilować (mam tylko CM, też z Argyllem). Na profilach z CM i na fabrycznych na wielu papierach jest tak jakoś co najwyżej dobrze ;-).

Padł pomysł, żeby posterować drukarkę innym sterownikiem. Poczytałem chwalebne peany nt ImagePrint'a (drogi!), że niby nie trzeba kupować spektrofotometru, bo IP jest zamiast i ma wszystkie papiery... Czornyj pisał że ma dziwne profile. Rzeczywioście, jakieś takie koślawe, nasyconych niebieskich na macie w ogółe nie jest w stanie wydrukować. Już go nie chcę.

To zainstalowałem Mirage'a. Że niby fantastyczny RIP. No i okazało się, że profile zrobione dla niego, to są te same profile co fabryczne Epsona, Tecco czy Sihla (identyczne binaria). Czyli RIP to to chyba nie jest, bo całe sterowanie ma identyczne opcje jak driver epsona, nie mówiąc o braku typowo RIPowej linearyzacji itp (może mam złe wyobrażenie o takim sofcie?).

Znacie jeszcze jakieś inne opcje nadające się do tej drukarki? A może drivery są już w tych czasach tak dopracowane, że nie ma sensu bawić się w RIPowanie i nabyć lepsze spectro?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson P800 i RIPy

17 grudnia 2016, 09:23 - sob

Dzięki za info, że IP ma nadal kuriozalny problem "blue turns violet, red turns orange" rozwiązany w profilerach pierdylion lat temu :D Od dawna nie chciało mi się tego sprawdzać, bo konsekwentnie nic nie poprawiali.

RIP sensu stricte to oprogramowanie umożliwiające zmiany nafarbienia, liniowości, taktyki przechodzenia jednych kolorów w inne, rastrowania itp. - mało kto realnie robi teraz coś takiego, a jeśli już to za ciężkie hajsy. Nie jest to rozwiązanie dla osób dysponujących małym doświadczeniem i nieograniczoną ilością wolnego czasu. Mirage to tzw. "power driver". W stosunku do sterownika niewiele można poprawić, głównie B&W a i to polepszenie odbędzie się kosztem pogorszenia.
Jeśli mowa o profilach, to RIPy mają z nimi niewiele wspólnego - mogą ew. oferować własne profile, lub oprogramowanie do ich tworzenia - tak czy siak raczej nie będzie taniej/lepiej niż w przypadku gdy kupimy i1PhotoPro2.
Profile fabryczne są mz. w większości dobre, poza np. kuriozum dla Epson Lustre, ale np. profile dla fineartów robił Andrew Rodney i są bardzo sensowne, wiele więcej się nie wyczaruje (można ew. doprawić pod własny smak).
Własny i1PP2 przydaje się w sytuacji, gdy obsesyjnie chcemy osiągnąć hiperspójny rendering barw na wszystkich podłożach - pytanie czy ma to ekonomiczny i estetyczny sens uważam za otwarte.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

17 grudnia 2016, 10:56 - sob

Dzięki wielkie za wyjaśnienia!

Jest gorzej - "blue turns violet" jest na papierach do PK, na matach jest "blue turns black"... Dalej nie sprawdzałem, bo mi się odechciało, jak jeszcze ich support dorzucił że do wyśrubowanej ceny licencji musiałbym dopłacić 100$ za kuriera którym przyślą mi dongla!

No właśnie do takiego wniosku dochodzę, że trzeba nabyć lepszy sprzęt/soft. Niestety nie stać mnie na nowego i1Pro2Photo. Zastanawiam się gdzie i jak można szukać używanego i1Pro, czy jest w ogóle sens szukać używek?

Co do profili fabrycznych, to jest różnie. Mam wrażenie, że te do 3880 były lepiej dopracowane (zależy oczywiście od producenta). W P800 mam problem z cielistym kolorem, ciało ucieka na większości (nie tylko Epsona) w magentę (Ilfordy jakoś się bronią). Te dla fine artów robione przez digital dog'a sciągnąłem jako pierwsze. Maty są świetne, ale np. ten dla Exh Fibre wskazuje jako media type na Lustre, co powoduje to bardzo silny overinking w ciemniejszych nasyconych barwach. Potrzebuję czasami obsesyjnego oddania barwy, bo będe miał niedługo próbę wydrukowania reprodukcji dział sztuki...

BTW, skoro jesteśmy przy temacie, czy dla nowej drukarki, po zaaplikowaniu ColorBase2 (z ColorMunkim) to normalne, że obraz przyciemnił się (jakby nałożono lekką gammę)? Targety dla CM maja mniej pół niż dla i1Pro i czasami nie wierzą swojemu CM ;-)?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson P800 i RIPy

17 grudnia 2016, 11:40 - sob

Masz na myśli mordy jak po przepiciu błękitką? Wydawało mi się, że to głównie domena profilu dla Premium Luster, ale nie testowałem tego zbyt intensywnie. Po profilu z CM było znacznie lepiej, po i1PP2 oczywiście najlepiej, ogólnie i1PP2 daje przyjemną, brzoskwiniową skórencję:
Obrazek
Overinking na barycie? :shock: :shock: :shock: Dobrze, że już nie muszę się kopać z Epsonami :lol:

U siebie nie zaobserwowałem negatywnych konsekwencji relinearyzacji via ColorBase na próbie 2 sztuk CMP, w zasadzie nie było różnicy (SC-P800 jest kalibrowana, więc po odpaleniu praktycznie nie wymaga relinearyzacji). Być może Twoja małpa zbyt wiele przeszła, być może siakiś chinol zapomniał przekalibrować Twojej SC-P800 - ciężko diagnozować przez internety.

Używany i1Pro to jest jakaś opcja, choć niestety - i1Pro2 jest znacznie lepszy, więc polował bym na jakiegoś iefaja ES-2000 od kopiarki. Tu pojawia się jednak problem oprogramowania do lepienia profili, bo np. Argylla przy całej jego wszechpotędze nie byłem w stanie zmusić do stworzenia estetycznie sensownego odwzorowania perc.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

17 grudnia 2016, 16:15 - sob

Mniej więcej tak, tylko ciała jest więcej więc modelka wygląda jakby przesadziła z solarium buraczanym...
Co ciekawe, te krzywe profile dają w podglądzie w symulacji ładne tony skóry, a wydruk wychodzi jak na Twoim zdjęciu. Wiele profili tak ma, nie tylko Epsona, po CMP jest widocznie lepiej, ale jeszcze ni tak, jakbym chciał (i jak pokazuje ekran).

Co do Exhb Fibre to wydaje mi się, że to jest specyfika papieru a nie drukarki. To chyba nie jest prawdziwy baryt. Zresztą Epson dodał w P800 w media type ten papier i tu jest ok, tylko profil EU jest jakiś słaby. Z kolei te z US od digital doga jest ok jako profil, ale zalewa jak się używa Lustra (taki troche efekt jakby tusz MK był używany).

Hmm, a masz jakiś pomysł jakby liniowość tej drukarki sprawdzić? Musiałbym użyć drivera Epsona, żeby poprawki ColorBase'a byly brane pod uwagę...

Nie zniosę myśli, że musiałbym kiedyś dozbierać i wydać na urządzenie pomiarowe więcej niż na samą drukarkę :?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson P800 i RIPy

17 grudnia 2016, 16:25 - sob

unesco pisze:Hmm, a masz jakiś pomysł jakby liniowość tej drukarki sprawdzić? Musiałbym użyć drivera Epsona, żeby poprawki ColorBase'a byly brane pod uwagę...

Nie zniosę myśli, że musiałbym kiedyś dozbierać i wydać na urządzenie pomiarowe więcej niż na samą drukarkę :?
Wziąć pod pachę i wybrać się na wycieczkę do Krakowa.
Szczerze mówiąc to też mnie dziwi kiepska jakość profili fabrycznych, a już overinkingu nie widziałem nigdy w życiu chyba na żadnej pigmentówce, szczególnie na papierach fibre based (z mniejszą bądź większą ilością barytu :? Ostatnia seria z kiepawymi profilami to były przedpotopowe x800, a i to z wyjątkiem całkiem nieźle ogarniętego SP3800...
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

17 grudnia 2016, 17:38 - sob

Nie kuś, bo nie potraktuje tego jako żart i koniec zimy jeszcze przejadę... ;-)

Aż tak źle to nie jest z tymi profilami fabrycznymi, żeby nie było. Np. jestem pozytywnie zaskoczony profilami Ilforda. Inne zawsze gdzieś maja jakiś feler wyłażący akurat na moich zdjęciach :-( Ale oczywiście trudno jest uogólniać w przypadku kilkudziesięciu równych papierów. Albo to efekt nabierania doświadczenia i rosnących w związku z tym wymagań. Ale fakt jest faktem, że cielistą brzoskwinkę ciężko uzyskać.

Co do Exhb Fibre, jak przełączę się na PK to zrobię jeszcze raz kilka wydruków i wrzucę zdjęcia. Moim zdaniem ten papier jest inny niż wszystkie i trzeba go traktować innym medium w sterowniku, dlatego Epson w P800 dorzucił takie medium, ale nie postarał się z profilem.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson P800 i RIPy

19 grudnia 2016, 13:30 - pn

Jeśli Ilford ma dobre profile, to spróbuj użyć ich z innymi papierami i cześć pieśni.

Oczywiście zaproszenie było zupełnie poważne.

Z EEF to dziwna sprawa, drukowałem na starym, niesławnym z powodu wiadra niestabilnego OBA, przez które żółkł w oczach, oraz na nowym - w obu przypadkach baryt jak baryt, nie sprawiał najmniejszych problemów.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

25 grudnia 2016, 22:36 - ndz

Zbadałem sprawę papierem EEF bardziej dokładnie. I jest tak: na P800 ten papier na profilach z Epson US, gdzie media type jest ustawiony wg zaleceń na Luster dostaje taki dziwny efekt zalewania/opalizacji na mocno nasyconych i ciemnych partiach jeśli drukuje się w jakości 1440 (bi- i uni-directional) oraz 2880 (bi-directional). Perfekcyjnie jest na 2880 uni-dir. Czyli papier nie zdąży wyschnąć. Nie wiem czy to specyfika papieru czy też tuszu, ale na żadnym innym papierze, w tym innych barytach, takigo efektu nie widzialem. Sprawdzę jeszcze na 3880. Sam profil jest bardzo dobry. Bardzo dobrze oddaje tony skóry. Chyba najlepiej z wszystkich jakie widziałem.

Rzeczywiście to dobry pomysł, żeby wybrać jakiś dobry profil i stosować go do innych papierów. Jeszcze raz przejrzałem fabryczne pod kątem tonów skóry. Ilfordy były nienajgorsze... ale dla 3880, dla P800 wali magentą podobnie jak wbudowane epsonowskie. Harmany i większość Tecco jest ok. Fomei różowe. W innych barwach i tonach oczywiście może być inaczej.

Jeszcze jedną rzecz zauważyłem na P800, silny bronzing, którego nie daje 3880, dla pełnych czerni. Na tuszach K3 jest gładko, na HD pełna czerń dostaje innego połysku i pod światło wyraźnie się oddziela od reszty (taka błyszcząca smoła). Najpierw myśłałem, że mam tusz MK, ale był PK i sprawdzone na 2 egzemplarzach drukarki.

Postaram się wrzucić zdjęcia jak będzie jasno.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

02 stycznia 2017, 10:04 - pn

Kończąć diagnozę - podłączam zdjęcie tego efektu, o któym pisałem powyżej na papierze Epson Traditional Photo Paper (Exhibition Fibre). "Zalewanie" widać na ciemnych zieleniach, pod światło, też trochę na niebieskim i w górę w magentach (nie załapały się na zdjęciu ze względu na ograniczone odbicie światła).
Nigdy na żadnym innym papierze nie miałem tego efektu (ani na P800, ani na 3880, na tej drugiej jest podobnie z EEF, może lekko słabiej).
Taki efekt też można zauważyć w dużo jaśniejszych partiach, gdzie jest dużo jasnego tuszu, np na średnich szarościach.
Dziwny ten papier...
Załączniki
DSC_0483.JPG
DSC_0483.JPG (607.65 KiB) Przejrzano 2775 razy
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
adamwo
Posty: 68
Rejestracja: 04 marca 2016, 18:42 - pt

Re: Epson P800 i RIPy

02 stycznia 2017, 17:44 - pn

A nie jest to skopany profil ? Bo wygląda jakby drukarka nie radziła sobie w danych kolorach o mocniejszym zaciemnieniu, jakby brak linearyzaji.
Profile innych producentów też mają wymogi co do dokładnych ustawień w sterowniku drukarki jak i rozdz. Często zmiana papieru w sterowniku drukarki daje bardzo różne efekty.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson P800 i RIPy

02 stycznia 2017, 18:11 - pn

unesco pisze:Kończąć diagnozę - podłączam zdjęcie tego efektu, o któym pisałem powyżej na papierze Epson Traditional Photo Paper (Exhibition Fibre). "Zalewanie" widać na ciemnych zieleniach, pod światło, też trochę na niebieskim i w górę w magentach (nie załapały się na zdjęciu ze względu na ograniczone odbicie światła).
Nigdy na żadnym innym papierze nie miałem tego efektu (ani na P800, ani na 3880, na tej drugiej jest podobnie z EEF, może lekko słabiej).
Taki efekt też można zauważyć w dużo jaśniejszych partiach, gdzie jest dużo jasnego tuszu, np na średnich szarościach.
Dziwny ten papier...
Mz. wadliwa paczka, ja bym chyba próbował toto reklamować.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

02 stycznia 2017, 18:52 - pn

adamwo pisze:A nie jest to skopany profil ? Bo wygląda jakby drukarka nie radziła sobie w danych kolorach o mocniejszym zaciemnieniu, jakby brak linearyzaji.
Profile innych producentów też mają wymogi co do dokładnych ustawień w sterowniku drukarki jak i rozdz. Często zmiana papieru w sterowniku drukarki daje bardzo różne efekty.
Raczej nie. Drukarka nie radzi sobie tam, gdzie musi nałożyć dużo tuszu, niekoniecznie ciemnego. NIe ma problemu z wydrukiem, jeśli pracuje w nnajwyzszych ustawieniach drukarki i jednokierunkowym drukowaniu.
Ustawienia wałkowane i sprawdzane byly wiele razy. Profil jest dobry (jeden z najlepszych jakie widziałem), stosuję go do innych papierów o podobnej charakterystyce i jest ok.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Epson P800 i RIPy

02 stycznia 2017, 18:57 - pn

Wygląda mi jakby było za dużo tuszu i się zlewał.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

02 stycznia 2017, 18:57 - pn

Czornyj pisze:
unesco pisze:Kończąć diagnozę - podłączam zdjęcie tego efektu, o któym pisałem powyżej na papierze Epson Traditional Photo Paper (Exhibition Fibre). "Zalewanie" widać na ciemnych zieleniach, pod światło, też trochę na niebieskim i w górę w magentach (nie załapały się na zdjęciu ze względu na ograniczone odbicie światła).
Nigdy na żadnym innym papierze nie miałem tego efektu (ani na P800, ani na 3880, na tej drugiej jest podobnie z EEF, może lekko słabiej).
Taki efekt też można zauważyć w dużo jaśniejszych partiach, gdzie jest dużo jasnego tuszu, np na średnich szarościach.
Dziwny ten papier...
Mz. wadliwa paczka, ja bym chyba próbował toto reklamować.
Może tak być, ale poneważ zostało z niej mi juz tylk kilka arkuszy, a w firmie w której kupowałem ten papier (znana nazwa, w której większość z nas coś kupowała), już kiedyś robiłem reklamację i było delikatnie mówiąc dość męczące, odpuszczę sobie.
Mam jeden arkusz z innej dostawy i z innej firmy, zobaczę czy będzie tak samo.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson P800 i RIPy

02 stycznia 2017, 19:00 - pn

max pisze:Wygląda mi jakby było za dużo tuszu i się zlewał.
Tak, nie wchłania się. Ustawienia są zgodnie z kartą katalogową Epson US.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu