Druk obrazów czarno białych w domu.

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
maro122

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

12 sty 2018, o 13:11

Bardzo interesujący wątek ;)

Z aktualnej oferty Epsona:
1) Expression Photo HD XP-15000 -> Claria Photo HD Ink [Black, Cyan, Yellow, Magenta, Czerwony, Szary] 180 dysz na kolor atrament w tonerach
2) Stylus Photo 1500W -> Claria Photo Ink [Black, Cyan, Magenta, Yellow, Light Cyan, Light Magenta] 90 dysz na kolor atrament w tonerach
3) L1800 -> Dye Ink [Black, Cyan, Magenta, Yellow, Light Cyan, Light Magenta] 90 dysz na kolor atrament w zasobniku

Wszystkie drukarki są A3+ / 5.760x1.440 DPI / 1,5pl

No i którą polecacie do czarno białych wydruków zdjęć???

Dla 1500W, można dokupić od Piezography komplet tuszy. Ale potrzebne są buteleczki z tuszem + tonery [ http://shop.inkjetmall.com/Shop-By-Prin ... -Selenium/ ]
Ciekawi mnie czy zadziałało by to na drukarce L1800, skoro jedyną różnicą zdaje się być system zasilania w atrament (nie wiem czy głowica w L1800 jest MicroPiezo, bo karta mówi tylko o drukowaniu piezoelektrycznym bez podania nazwy MicroPiezo jak to ma miejsce w kartach dla 1500W i XP-15000). Wracając do Piezography zdaję się ,że można było by wlać od nich tusze bezpośrednio do zasobnika L1800 ?

XP-15000 ma więcej dysz (ale jak to się ma do jakos=ści druku?) i atramenty w kolorze szarym i czarnym, więc teoretycznie jako bazowa wersja najlepsza do B&W... ale z kolei domyślam się ze tonery są inne niż
w 1500W, a więc brak wsparcie ze strony Piezography... a szkoda
unesco

12 sty 2018, o 13:58

Z tych drukarek tylko 1500w (w Stanach to 1430), pozostałe nie obsługiwane przez QTRa.
Odpisze więcej wieczorem
6D, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco

12 sty 2018, o 20:31

uściślę swojego poprzedniego posta - tylko 1500W jeśli miałaby być podmianka na inne tusze do druku cz.b w szczególności np. Piezography - byłoby wtedy 6 kanałów szarych (K6).

obecnie QTR obsługuje z 3 wymienionych, tylko ten model (w USA nazywa się on Artisan 1430)
XP-15000 jest bardzo nowa, jeszcze nie dostępna, ma rzeczywiście tusz szary i to jest duży plus jeśli by jechać na oryginalnych. 180 dysz najprawdopodobniej znając epsona daje nam szerszą głowicę, więc 2x większą szybkość druku (po 180 na kolor mają drukarki P600 i P800, po 360 już te większe plotery), na jakość nie ma to wpływu

L1800 jest taka jaka jest, i raczej nie powinno się jej modyfikować, zresztą nie ma softu, oprócz bardzo egzotycznych, który wysterowałby ją do druku cz.b. po podmianie atramentów. na oryginałach nie nadaje się, masakryczny metameryzm. jaśli miałoby być na oryginalnych, to już dużo lepiej za podobne pieniądze kupić SC-P600. Szkoda że konkurancja jest słaba, bo Epson obrośnie w piórka...

wielkość kropli ma i nie ma znaczenia. jeśli miałoby być piezography K6 lub K7, to tam jest tak wiele odcieni szarości, że krople jasne pokrywają prawie całą powierzchnię papieru blisko punktu bieli. krzywe QTRa do piezography stosują bardzo agresywne nakładanie kilku poziomó szarości tuszy żeby uzyskać dany odcień (http://claussejeremy-photography.com/wp ... raphie.jpg), wieć i tak cały papier jest pokryty kropelkami, wszędzie.
Do BO, gdzie wykorzystywany jest TYLKO czarny, kropla ma znaczenie, ale musi być dobrze dobrany tusz, i dużo zabawy z linaryzacją. Trzeba się liczyć z tym, że jasne tony będą jednak mniej ostre.

jeśli chodzi o wsparcie drukarek ze strony piezography, to tam nie ma co wspierać - jest wsparcie QTRa niezbędnego do druku, oraz ew. krzywe pod dany papier (chyba że ktoś zastosuje niestandardowe tusze, np pomiesza odcienie). kupuje się tusz, nalewa do zbiorników, robi krzywe dla danego papieru (to jest sztuka sama w sobie) i już. tusz jeszcze w zeszłym roku można było kupić w Polsce, bo Falter był przedstawicielem na Europę, ale chyba biznes im się nie zamykał, bo już nie są - jest jakaś firma z Francji, ale nawet strony nie mieli po angielsku...

do eksperymentów to ja bym poszukał używaną 1500W (1400 mogą być zajechane), lub jeszcze lepiej R2000 lub R2880 (8 kanałów). ew. R3000, ale trzeba ją dobrze przepłukać
maro122

13 sty 2018, o 00:00

no ten francuski dystrybutor ma 59euro za odcień (buteleczka 110ml) potrzeba 6 + tonery 60euro + wysyłka... to będzie sporo więcej niż nowa 1500W... a no i jeszcze licencja na QTRa [50$ z tego co widziałem]

Kusi nowa XP15000, aktualnie jest zwrot 400zł przy zakupie z kompletem tuszy, więc pierwszy zapas tuszy wychodzi prawie za darmo.
Ale domyślam się, że tonery zapewne dostał chip z blokadą tak jak nowa seria surecolor [info ze strony piezography)

ewentualnie używka, np. R2880. Czy bardzo problematyczne są te drukarki, jeśli ktoś mało drukował i kupi się taki sprzęt... jak z ewentualnym serwisem [choć pewnie taniej wyjdzie kupić druga używkę niż naprawiać]

Nie widziałem na oczy takiego wydruku, temat kusi bo 'podobno' tonalność większa niż na srebrowym!
Bawię się trochę w ciemnię i nie ukrywam, że BW to jest to co lubię :) szczególnie na srebrze... Sporo z tym zachodu... a drukarki miały to uprościć :P może faktycznie potrzeba trochę mniej sprzętu ale na pewno nie mniejszej wiedzy, bo choć temat takich manipulacji drukarką jest mi całkiem obcy.. to zdaję się to być, równie przednia zabawa :P
unesco

13 sty 2018, o 20:36

inkjetmall ma także podstronę "international" gdzie sprzedaje dla klientów spoza USA. cena za 110 ml butelkę to ok 40 USD więc dużo mniej, mnie Francuzi też chcieli naciągnąć na dużo większą cenę. nie wiem jak z cłem z USA, ale na pewno da się dobrze to zorganizować

tonera nie potrzebujesz, jesli masz 1500W to po prostu 6 butelek, ew 7/8, jesli chcesz mieć zarówno dla glossy jak i na mat.
ze wszystkich odcieni, mi najbardziej odpowiada Selenium, jest delikatny, oczywiście też carbon, ale nie wszyscy lubią brunatny odcień, neutral mi się nie podoba.

wydruki są przepiękne (te które mam albo które widziałem), rzeczywiście "analogowe" ale... i) musisz mieć bardzo dobrze zrobione krzywe, ii) mieć bardzo dobrej jakości zdjęcie żródłowe, wysoko rozdzielcze (najlepiej wychodzą skany cz.b. klisz średnioformatowych na skanerze bębnowym lub zdjęcia z wysokorozdzielczej matrycy. QTR natywnie pracuje w 720 ppi (automatycznie skaluje do niej) więc można sobie policzyć. mniej niż 360 ppi po stronie zdjęcia nie ma sensu. i zdjęcie bez zabitych czerni czy przepaleń, bo ta technologia pozwala na niesamowitą tonalność zarówno w cieniach jak i w światłach (dużą część show robi QTR, nie tylko same tusze). dobór papieru też jest ważny.

XP-15000 jest nowa, nie wiadomo czego się po niej spodziewać, typowo amatorska, różnie może być, poza tym barwnik i nie wiadomo jak wygląda do niej driver do cz.b. jesli nie ma dedykowanego trybu ABW jak w pigmentówkach to będzie słabo. poza tym ta drukarka ma małe/bardzo małe kartridże, więc ekonomika będzie słaba
w SureColor blokadę ma tylko P800 i wyżej, ale wersje na USA. te w EU i azji są ok.

R2000 lub R2880 są jak najbardziej na tak, mają o 2 kanały więcej niż 1500W i dobre głowice, jeśli nie zajeżdżane przez właściciela, mogą długo posłużyć

jeśli pracujesz na srebrze, to spodoba Ci się rezultat. i nie chodzi nawet o piezograply, bo to jest wyższa szkoła jazdy, ale świadome wykorzystanie ink-jeta. QTR pozwala na wejście na wyższy poziom nawet z tuszami Epsona, więc każda drukarka z UltraChrome K3 (R2000, R2880, R3000, 3880) czy z UltraChrome HD (P600, P800) będzie ok. ja pamiętam jak zbierałem zęby z ziemi, jak zrobiłem wydruk na 3880 na oryginalnych tuszach Epsona i barytowym papierze Ilford'a GFS jak dobrze mi wyszła pierwsza krzywa QTRa - tonalność w środku szarości obłędna. Później krajobraz na Harman Gloss Baryta (baza ta sama jak w analogowych odbitkach), rozdzielczość w głębokich cieniach świetna.

zabawa jest przednia i niestety trochę kosztowna, ale porównując do tego ile ludzie wydają na obiektywy czy body, to warto ;-)
maro122

14 sty 2018, o 01:20

no to teraz takie pytanie:
Do A3 lepiej 1500W czy R2880? Pytam bo R2880 ma 2 kanał więcej, ale 1500W ma o połowę mniejszą krople [1,5pl vs 3pl w 2880] no i co tu przełoży się na lepszą jakość...
Chyba, że A2 to wtedy brałbym 3880... na pewno docelowo chciałbym iść w A2... tylko czy na początek to dobry pomysł

Zdjęcia drukowałbym z negatywu 6x6, digitalizowane 24MP matrycą Nikona d750 + 100mm macro. Dla najlepszych klatek, planuje zrobić taki 'skan' do HDRa... i to by chyba miało sens dla takiego druku.
unesco

14 sty 2018, o 14:52

to pytania na ile chcesz eksperymentować i uczyć, się, a na ile mieć docelowe urządzenie. 3880 jest świetna, mam taką, i nie oddam nikomu ;-). i czy od razu na piezography, czy najpier nauka na tuszach Epsona (3 gradacje: K, LK i LLK)

do 1500W będziesz musiał od razu nalać innych tuszy, może to być piezography K6 (bez najjaśniejszego tonu), albo tez tusze pigmentowe epsona UltraChrome K3 pozyskane np z kartridzy do większych drukarek (można czasami kupić dużo taniej przeterminowane, które niczym się nie różnią od nowych. albo stosować jakieś zamienniki, najlepiej też enkapsulowane, żeby głowicy nie pozatykać.
w 2880 możesz mieć od początku oryginalne - moja rada jest taka, żeby nie zaczynać od piezography, zwłaszcza jeśli ktoś za dużo nie drukował wcześniej. no i do QTRa potrzebny jest spektrofotometr żeby zlinearyzować krzywe - a na 2880 można zacząć od trybu ABW Epsona, dostępnego z pudełka jako punk startowy

wielkość kropli - nie przejmowałbym się tym za bardzo, jeśli wykorzystywane są tony jaśniejsze, to różnica jest na prawdę niewielka. poza tym wydaje mi się, że 2880 ma lepsze prowadzenie papieru, zwłaszcza dla tych cięższych. 2 dodatkowe kanały umożliwiają też druk jednocześnie na glossy i na macie, czyli - zacząłbym od czegoś prostego, najlepiej używanego, a potem poszedł dalej - jeśli uda Ci się dostać niezajechana 3880, to jest to docelowo najlepszy wybór (najlepsza drukarka Epsona w historii), tylko ją się dość ciężko konwertuje na nowe tusze, bo trzeba przepłukać linie od kartridży do głowicy (w 1500 i 2000 oraz 2880 kartridże są na głowicy).

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”