Druk obrazów czarno białych w domu.

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Druk obrazów czarno białych w domu.

06 stycznia 2018, 17:56 - sob

Są tu maniacy fotografii b/w?
Swego czasu zastąpiłem ciemnię drukarką hp 8750 i efekty ciągle są świetne. Jednak drukarka jest spora (a3+). Ma swoje zalety, ale muszę ją czymś zastąpić w najbliższym czasie.
Nie mam zamiaru kupować ogromnego epsona z nastoma tuszami gdzie i tak będę używał tylko szarych.
Zastanawiam się nad pixmami z szarym tuszem.
A może są jakieś opcje modyfikacji?
Ktoś coś sprawdził?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

06 stycznia 2018, 18:07 - sob

Jak chcesz mieć przyzwoity B&W to minimum 1 szary/jasny czarny musi być. Najlepiej 2-3.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

06 stycznia 2018, 18:11 - sob

Tak jest właśnie w hp8750. Metameryzm jest na minimalnym poziomie.
Pixmy mnie zaintersowały bo siedzą tam obok 3 kolorów i czarnego pigmentu jeszcze czarny fotograficzny i właśnie szary :D
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

06 stycznia 2018, 18:23 - sob

Które Pixmy? Pro-100 jest barwnikowa, Pro-10/1 nieopłacalne i trudno dostępne. Zostaje Epson SC-P600 za ok. 2500-2600..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

06 stycznia 2018, 18:27 - sob

No widzisz, tu się zaczyna różnica światopoglądowa ;).
Po 15 latach nie mam już zastrzeżeń do barwników.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

06 stycznia 2018, 20:14 - sob

Nie twierdzę, że są gorsze. Tylko trzeba mieć świadomość różnic i możliwości.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

07 stycznia 2018, 12:12 - ndz

NocnyJastrzab pisze:
06 stycznia 2018, 18:07 - sob
Jak chcesz mieć przyzwoity B&W to minimum 1 szary/jasny czarny musi być. Najlepiej 2-3.
Ilość odcieni można zwiększyć albo przez zwiększenie rozdzielczości drukarki, albo przez dodawanie kolejnych odcieni tuszu. Także nie trzeba więcej odcieni tuszu/tonera, jeśli rozdzielczość drukarki jest na prawdę wysoka.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

07 stycznia 2018, 14:50 - ndz

Racja, ale lepiej jak odcienie szarości powstają z szarości (odcieni czarnego) a nie tylko mieszanie czarnego z kolorem.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

07 stycznia 2018, 15:31 - ndz

Dokładnie jak powyżej. W mojej hp jest czarny i 2 odcienie szarego. Kropelka jest na poziome 5 czyli relatywnie dużo jednak nie ma to wpływu na szczegółowość. W kombajnach canona jakiś czas temu pojawił się dodatkowy tusz szary. Wcześniej druk bw na zwykłych pixmach był nie najgorszy chyba właśnie z uwagina na małą kroplę.
Interesuje mnie czy przy druku bw te canony korzystają wyłącznie z czarnego i szarego. Jeśli z kolorów mieszają drugi szary odcień to jednak lipa.
Chcę optymanie wykorzystać zasoby tuszu do druku bw. Nawiasem mówiąc hp8750 ma 3 sloty na tusze, ale wystarczy załadować tylko jeden. Jak chcę bw to kupuję tylko tusz bw i tyle (hp102).
Może się ten wątek kiedyś jeszcze rozwinie, zobaczymy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

07 stycznia 2018, 19:50 - ndz

Masz HP Pro B8850 - to jest pigmentowa drukarka o hiperczarnobiałoneutralnym wydruku. Praktycznie nic poza upierdliwym w użytkowaniu Epsonem na Piezography jej nie podskoczy - zostaw, szanuj, doceń, używaj do śmierci technicznej. Nie robią już tak dobrych drukarek A3+
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

07 stycznia 2018, 23:45 - ndz

8750 i barwnikowa. Wymieniona przez Czornyj to następca mojej. Prędzej tusze przestaną do niej produkować niż zdechnie. No i dlatego szukam powoli alternatywy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

08 stycznia 2018, 10:20 - pn

Faktycznie, zapomniałem już że była taka drukarka :D Tak czy owak bym zostawił :)
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

09 stycznia 2018, 16:13 - wt

krzysieka2 pisze:
06 stycznia 2018, 17:56 - sob
Są tu maniacy fotografii b/w?
Są, co drukujesz, na czym, i po co? Możliwości jest ogromnie wiele ale trzeba najpierw zdefiniować potrzeby.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

10 stycznia 2018, 18:50 - śr

Portret, akt, krajobraz - generalnie swoje pierdoły, niekomercyjne.
Swego czasu zastąpiłem ciemnię drukarką. Zawodowo wyłącznie kolor, przynajmniej na razie.
Po co? Dla własnej satysfakcji. Obecna zabawka wypluwa z siebie świetne jakościowo i trwałe w czasie obrazki. Wadą jest wrażliwość mechaniczna niezabezpieczonych najlepszych materiałów.
Szukam za wczasu rozwiązania, które zagwarantuje podobną jakość i łatwość obsługi.
Drukuję na hp premium plus. Mam ogromną ochotę wypróbować nowe papiery. Do mojej hp nie wszystkie wejdą lub nie ma sensu ich stosować.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

10 stycznia 2018, 19:51 - śr

No to tak, jeśli jesteś entuzjastą robiącym to dla siebie, to będziesz pewnie chciał poeksperymenmtować - z 3 producentów (W praktyce z 2) każdy ma inne podejście do druku i inne możliwości modyfikacji systemu.

1) HP - najlepsza trwałość tuszy pigmentowych Vivera, mimo że to ponad 10 letnie formuły. Cząsteczki pigmentu oglądane pod mikroskopem elektronowym są największe i zostawiają daleko w tyle Epsona i Canona jeśli chodzi o trwałość. Głowice termiczne, zazwyczaj wymienialne, niestety obecnie dostępne tylko modele 24" i 44", mniejszych juz nie ma. :(
Świetne na matach, trochę gorsze na glossy-like, ale na dużych ploterach jest gloss optimiser (nie było go zdaje się w drukarkach A3+).
Czarny i szare tusze są neutralne.
Głowice termiczne wymienialne, zazwyczaj po 2 kanały na głowicę.

2) Canon - obecnie najmniejsza trwałość (ale i tak dobra jak na pigment), Canon robi uniki i do tej pory nie ma oficjalnych wyników testów dla ploterów Pro-x000 oprócz zdawkowych informacji. Modele A3+ praktycznie się nie liczą (poza barwnikowym Pro-100). Pro-1 był użytkowo eksperymentalną pomyłką, Pro-10 ma małe kartridże z tuszem. Liczy się Pro-1000 (A2), pod warunkiem że dany egzemplarz nie przemacza z niewiadomych powodów pampersa windując koszty.
Zdjęcia czb na macie moim zdaniem słabsze od HP i Epsona (subiektywnie). Na glossy, powiem tak, ciekawe, jedni uznają za genialne, inni za dziwne (mnie osobiście nie odpowiada opalizacja po użyciu Chroma optimizera, ale to kwestia gustu, mi bardziej odpowiadały na błyszczących starsze tusze z iPF6/8x00).
Czarny i szare tusze są neutralne. Bardzo głębokie czernie na matach (dogonili po dekadzie HP...).
Głowice termiczne wymienialne lub nie, 1 lub 2 głowice.

3) Epson - wreszcie poprawione tusze UltraChromeHD(X), gdzie dawniej w UltraChrome K3 (VM) nietrwały żółty degradował całość. Wreszcie podobnie jak w Canonie, głębokie czernie na matach. Z modeli A3+ liczy się tylko do cz.b. SC-P600. w większych A2 P800 i P5000.
Głowica piezo, zatyka się od czasu do czasu jak się nie używa drukarki. Niewymienialna, ale teoretycznie nie do zdarcia.
Czarny i szare mają ciepły odcień, lekko musztardowy.
W praktyce tylko Epson sensownie nadaje się do modyfikacji i stosowania innych tuszy, zwłaszcza pod cz.b.

Jako uproszczenie - uznaje się że na matach najlepiej drukują w kolejności: HP, Epson, Canon. Na Glosy: Canon, Epson, HP.

CDN...
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

10 stycznia 2018, 21:26 - śr

Do druku cz.b. potrzeba 3 rzeczy:
- urządzenie drukującego
- odpowiednich tuszy
- odpowiedniego oprogramowania do sterowania drukarką.

Urządzenie drukujące - są lepsze i gorsze. Każda technologia ma swoje wady i zalety, ważne żeby wiedzieć jak korzystać z zalet i tuszować wady...

Tusze - Canon i HP mają tusze cz.b. neutralne, Epson ma ciepły odcień. Epsonowski jest najbardziej zbliżony do karbonu z którego robi się tusze cz.b. Pozostałe 2 firmy, aby uzyskać neutralność domieszkują do każdego cz.b. trochę innych kolorantów (czytaj: mieszają ciecze i taki tusz wkładają do opakowania). Epson robi to inaczej, miesza na papierze, czyli lekko ochładza cyanem i magentą. Na powiększeniu widać obok czarnych i szarych kropek, trochę C i M. Czyli podobny mechanizm uzyskania neutrala, ale mieszanie w innym miejscu.

Dodatkowo, dostępne są tusze dedykowane do fotografii cz.b. pozwalające na zastąpienie kanałów kolorowych dodakowymi szarościami. Najbardziej znane to Piezography oraz MIS. Piezography to cały system (różne odcienie, neutral, selenium, carbon itd), makszymalnie do 7 odcieni szarości + nowa wersja Pro pozwalająca na tonowanie. MIS jest wersjach gotowych lub do własnego przygotowania, można samemu rozcieńczać i robić własne szarości. Są też inni pomniejsi producenci. Tu można w praktyce drukować tylko na Epsonach.

Oprogramowanie - nie znam HP, nie wypowiadam się. Canon i Epson posiadają w swoich sterownikach tryby do druku cz.b. gdzie agresywniej są używane koloranty neutralne cz.b. (np. ABW Epsona). Jakość uzyskiwana jest różna, ale w praktyce jest prawie zawsze lepiej niż druk poprzez profil icc.

Epson wprowadził niedawno nowe narzędzie Epson Print Layout, pozwalające wreszcie na podgląd zdjęcia przy manipulacjach cz.b. ABW w sterowniku drukarki.

Do Canonów jest niezależny True B&W pozwalający na jeszcze więcej, ale obsługuje tylko plotery od 24" i to te z poprzedniej generacji.

Najwięcej możliwości daje Quad Tone Rip, dostępny tylko pod Epsony. Można sterować każdym kanałem drukarki, linearyzować ją, projektować własne krzywe (np. w jakich proporcjach mieszany jest tusz czarny, szary i jasno szary do odwzorowania np szarego pixela L*=50. Można też sterować kanałami kolorowymi, tonować, stosować duo/tri toning itd. QTR jest używany przy tuszach Piezography, ale również też można go używać dla oryginalnych tuszy Epsona, efekt jest dużo lepszy niż ze sterownika Epsona ABW.

Co do stosowania określonej liczby tusz szarych, to musi być co najmniej jedna szarość oprócz czarnego. Kolejny szary poprawia widocznie jakość. Dalej już nie koniecznie jest lepiej - to znaczy może być, ale trzeba się napracować nad przygotowaniem odpowiednich krzywych. Jak je się dobrze zrobi - urywa d...
Dla QTRa potrzeby jest spektrofotometr, możeby być zwykły ColorMunki Photo.

Generalnie da się na ink-jecie zrobić wydruk wyglądający na wysokiej klasy odbitkę srebrową. Ja stosuję P800 Epsona, QTRa z 3 tuszami Epsona (K, LK i LLK) + tusze kolorowe do lekkiego tonowania. Jest prawie jak z Piezography, może poza najjaśniejszymi tonami.

Jest jeszcze jedna opcja - BO (black only) - nadaje się ona do druku przy użyciu drukarek mających bardzo małą kroplę. Np pakuje się do barwnikowego Epsona 1500W tusz pigmentowy lub jakiś inny niż oryginalny barwnik i drukuje się na najwyższej możliwej jakości małymi kropelkami.

Można by tak jeszcze długo pisać. Papiery to druku cz.b. to osobna kwestia i dodatkowy, 4. punkt swobody...

Ja bym wybrał dla formatu A3+, Epsona SC-P600. I oczywiście korzystał z HP dopóki można.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
krzysieka2
Posty: 45
Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 13:13 - śr

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

10 stycznia 2018, 23:45 - śr

Dzięki za elaborat. Widzę, że poza paroma szczegółami nie wiele się zmieniło od mojego ostatniego podejścia kilka lat temu. Zajadę na śmierć hp8750 w takim razie.
Które konkretnie drukarki nadają się najlepiej do "BO"? Irytuje mnie konieczność uzupełniania kolorowych tuszy, których i tak nie mam zamiaru używać w nowych drukarkach.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

11 stycznia 2018, 08:22 - czw

Nie zmieniło się wiele jeśli chodzi o sprzęt. Bardzo dużo jest zmian w dziedzinie tuszy i dość dużo w oprogramowaniu.

Do BO najlepsze są drukarki epsona, barwnikowe które drukują atramentem Claria. Obecnie na rynku została chyba tylko jedna, 1500W. Trzeba pamiętać, że do tej techniki też musisz mieć spektrofotometr żeby poprawnie zlinearyzować cały proces i oczywiście jechać z QTRa. W ogóle do dobrego B&W trzeba sie pobawić mocno w linearyzację. NIe zaleca się stosowania barwników Epsona, czarny ma mocny odcień niebieskawo/filoletowe.

A czemu masz uzupełniać kolorowe tusze? one sobie siedzą w drukarce i zużywają sie w minimalnym stopniu, chyba że robisz dużo tonowania.

warto zacząć od poczytania:
http://www.paulroark.com/BW-Info/
https://www.bwmastery.com/
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

11 stycznia 2018, 17:20 - czw

Kompletnie nie jestem zorientowany w rynku, czy są jakieś drukarnie specjalizujące się w B&W wydrukach zdjęć? Zainteresowało mnie bwmastery.com i się zastanawiam czy coś lokalnie u nas jest.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

11 stycznia 2018, 21:27 - czw

nowy_nick pisze:
11 stycznia 2018, 17:20 - czw
Kompletnie nie jestem zorientowany w rynku, czy są jakieś drukarnie specjalizujące się w B&W wydrukach zdjęć? Zainteresowało mnie bwmastery.com i się zastanawiam czy coś lokalnie u nas jest.
Co masz na myśli jako "drukarnie", ew jakie masz potrzeby? bwmastery nie jest typową drukarnią, to gostek, który bardzo dobrze zna się na wydruku cz.b., robi narzędzia do ogarnięcia druku z QTRa (korzystam z niektórych) itd, czasami komuś coś wydrukuje, zeskanuje
Większość tzw. "drukarzy" drukuje tak jak zlecenia pozwalają, a większość jest kolorowych...
Co do specjalizacji B&W, to musiałbyś trafić na freak'a ;-) jeśli masz jakieś wyrafinowane potrzeby, napisz na priv PM'a, coś spróbuję doradzić.
Ktoś kiedyś drukował an Piezography komercyjnie w Polsce, ale nie wiem czy jeszcze działa - rynek jest mały, a trzeba się mocno natrudzić, przy czym jeśli się to zrobi, szczękę długo się zbiera z ziemi... ;-)
do dalszego poczytania: https://piezography.com/piezography-pro
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu