Czyszczenie głowic Epson SC P600

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
rgudanski
Posty: 41
Rejestracja: 10 września 2018, 16:15 - pn

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 12:47 - sob

Nie strasz mnie. Mam już jakiś czas te drukarkę, ale u mnie wszystko jest ok.
6D, CX241, L850, P600
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 18:11 - sob

Wrzucam moje przykłady z tym zabarwieniem, druk ABW, neutral, ciemny.
Po lewej z zafarbem magenty, po prawej starszy wydruk dla mnie idealny.
Fotki słabe, z telefonu w sztucznym świetle, ale widać ten zafarb.

W kolorze też drukuje inne kolory tego samego zdjęcia niż moje starsze wydruki, i różnica jest nawet większa.
Podsumowując: ten sam papier, te same ustawienia jak zawsze, to samo zdjęcie, wykres dysz 100%.

Generalnie zaczęło źle drukować z dnia na dzień, jakiś tydzień temu.

Zacząłem z pamięci jakoś rekonstruować to co robiłem w ciągu ostatnich tygodni. Głównie wymieniałem tusze.
W ostatnim miesiącu wymieniłem 5 tuszy, grubsza wymiana od roku chyba.
Zawsze używam tylko oryginalnych i potrząsam zanim włożę.
I jakoś wychodzi mi na to, że to zaczęło się po włożeniu nowego Yellow.
[Choć zauważyłem to dopiero jak wymieniłem ostatni PK, ale zrobiłem test wkładając z powrotem jeszcze resztkę starego PK, i też ten sam zafarb].
Gdzieś na zagranicznych forach natknąłem się na info, że to może być wadliwy pojemnik z tuszem.
Niestey nie mam już wszystkich opakowań. Te, które zachowałem z nowych opakowań ma dobre daty, do 2021.

Potem natknąłem się tez na info, ktoś zasugerował na zagranicznym forum, że może Epson coś pozmieniał w sterowniku z media type w stronę swoich papierów.
Zacząłem ściągać jakies starsze sterowniki z 2017, ale dalej to samo. W tych testach używałem media type: Epson premium semigloss do Tecco PPg250,
lub Epson Premium Luster do Huhnemuhle Photo Luster 260, i ten sam zafarb. Na innych papierach i na MK nie testowałem.
Na MK drukowałem jakieś 2 tyg temu i było wszystko ok.


Dodatkowo:
-Podgląd wydruku mam NIE zaznaczony.
-Nie ma podwójnego zarządzania kolorem itp.
-Używam win 10.

Podsumowując: ustawienia są te same co zawsze robiłem w danych zdjęciach.
Zawsze było dobrze, tylko teraz nagle źle.

Zaczynam podejrzewać, że w urządzeniu jest coś zaprogramowane, że po 3 latach ma się coś zepsuć.
27 lutego minęło 3 lata od zakupu i pierwszego uruchomienia.

Albo coś zepsuło się w środku na zwrotnicy z podowu długo nie używanego PK.
Robiłem też niedawno head aligment ale ponoć to nie ma żadnego wpływu.
Załączniki
20200229_175521[1].jpg
20200229_175328[1].jpg
rgudanski
Posty: 41
Rejestracja: 10 września 2018, 16:15 - pn

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 19:31 - sob

No różnica jest widoczna. Ile czasu miałeś przełączona na Mk? Ja dużo nie drukuję ale próbuję przełączać raz na miesiąc albo półtora. Wg mnie nie wygląda to na uszkodzenie dysz czy głowicy. Posprawdzaj jeszcze profile. Wywal je z systemy i zinstaluj ponownie.
W jakim pomieszczeniu stoi drukarka?
Czy wilgotność i temperatura jest na odpowiednim poziomie?
Czy kwiaty są w tym pomieszczeniu?
6D, CX241, L850, P600
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 20:08 - sob

Różnica nie jest wielka, myślałem, że zafarb jest większy. Zdarzało się, że walnięta głowica, przepuszczała tusz między kanałami w środku i działy się takie rzeczy.

Kiedy czyściłeś samą caping station, tam gdzie głowica się parkuje i czy czyściłeś ją szmatką nasączoną odpowiednim płynem (jak na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Y6Mmi0nvXC8&t=502s)? Jeśli wiele razy czyściłeś dysze, lob MK <--> PK, to może być wiele brudów. Często jak się nazbiera dużo kropelek tuszu na powierzchni głowicy to brudzi wydruki.

Czy używałeś może w międzyczasie ColorBase2 do linearyzacji drukarki? Jeśli tak, i poszło coś nie tak, to może być to też powodem.

Niezależnie, warto zrobić wydruk przy pomocy Quad Tone Rip'a. Najpierw w trybie Calibration, wydrukować wbudowaną tablicę testową (https://community.inkjetmall.com/upload ... e03572.jpg), gdzie każdy kanał drukuje się oddzielnie (to jest RIP, więc steruje każdym z nich niezależnie na poziomie sprzętu z pominięciem sterownika i zarządzania kolorem. Przez sterownik nie da się tak wydrukować. Potem wydruk jakiegoś cz.b. zdjęcia (źródło najlepiej z TIFa, bez koloru) w wersji Warm (wtedy używa tylko kanałów K, LK i LLK) a potem w wersji Neutral. Zobaczysz, czy jak każdy z kanałów chodzi oddzielnie, jak razem, i czy Windows i zarządzanie kolorem i sterownik mają cokolwiek do rzeczy.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 20:15 - sob

Do stycznia było na PK, potem w styczniu przełączyłem na MK i drukowało super. tydzień temu dopiero przełączyłem znowu na PK.
Fakt, może nie drukowałem regularnie tylko wiekszymi seriami z dłuższymi odstępami.
Jeszcze raz Tu nie chodzi o to, że od dłuższego czasu mi źle drukuje. Zaczęło drukowac źle tydzień temu, z dnia na dzień. parę dni przed tym drukowało dobrze.
Więc temeperatura, kwiaty, warunki, to nie to.

Nie używałem też ColorBase2. Przeinstalowywałem tylko sterowniki w tym czasie. Bo przerywało mi drukowanie przez wifi.
Myslałem, że to koniec tuszu Yellow, potem, że coś z połączeniem wifi [i przeinstalowywałem sterownik], ale chyba omyłkowo wybrałem zły podajnik paperu.

Może wtedy poszlo coś nie tak.

Pisałęm nawet do tego gościa: https://www.youtube.com/watch?v=F82RE2yfqWY
Trochę popisalismy, ale on też nie bardzo wiedział co to może być.

Ale zrobię test z QTR, to brzmii sesnownie. Tak, różnica nie jest jakaś bardzo wielka, ale jest, i chciałbym mieć wydruki jak parę dni przed tym od 3 lat.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 20:29 - sob

Jak wydrukujesz na QTR tablice kalibracyjną, to spróbuj powiększyć te kwadraty które mają 5% i 10% żeby było widać krople tuszy na papierze (jeśli masz skaner, na max rozdzielczości, ew mikroskom usb, może jakimś makro lub komórka da się, nie próbowałem) i zobacz, czy są kropki tylko jednego koloru na każdym kanale. Jeśli nie ma, to głowica jest ok, i wszystko jest czyste. Moim zdaniem, najpierw zrób też sprzątanie wewnątrz drukarki.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 20:37 - sob

unesco pisze:
29 lutego 2020, 20:08 - sob
Kiedy czyściłeś samą caping station, tam gdzie głowica się parkuje i czy czyściłeś ją szmatką nasączoną odpowiednim płynem (jak na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Y6Mmi0nvXC8&t=502s)? Jeśli wiele razy czyściłeś dysze, lob MK <--> PK, to może być wiele brudów. Często jak się nazbiera dużo kropelek tuszu na powierzchni głowicy to brudzi wydruki.
Tak, czyściełm kiedyś ręcznikami papierowymi na mokro, ale to było bardzo dawno temu. A mi 2 tyg temu drukowało wszystko dobrze.
Faktycznie przełączałem teraz tuż przed tym kilka razy PK i MK i czyściłem głowicę programowo 1 raz, 2 razy pod rząd.
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 20:51 - sob

unesco pisze:
29 lutego 2020, 20:08 - sob
Niezależnie, warto zrobić wydruk przy pomocy Quad Tone Rip'a. Najpierw w trybie Calibration, wydrukować wbudowaną tablicę testową (https://community.inkjetmall.com/upload ... e03572.jpg), gdzie każdy kanał drukuje się oddzielnie (to jest RIP, więc steruje każdym z nich niezależnie na poziomie sprzętu z pominięciem sterownika i zarządzania kolorem. Przez sterownik nie da się tak wydrukować. Potem wydruk jakiegoś cz.b. zdjęcia (źródło najlepiej z TIFa, bez koloru) w wersji Warm (wtedy używa tylko kanałów K, LK i LLK) a potem w wersji Neutral. Zobaczysz, czy jak każdy z kanałów chodzi oddzielnie, jak razem, i czy Windows i zarządzanie kolorem i sterownik mają cokolwiek do rzeczy.
A na jakim papierze to wydrukować?
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 21:28 - sob

Jakimś foto, nie ma znaczenia jakim, powinny być defaultowe krzywe dla pk i mk. Jak będziesz drukował też swoje zdjęcie nie patrz na tony bo qtr'a trudno się ogarnia, ale czy nie ma zafarbu
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

29 lutego 2020, 22:02 - sob

Wydrukowałem tablicę, ale nie mam skanera, musiałbym to na statywie sfotografować, żeby powiększyć. Ale tak na oko nie widze tam żadnych kropek, brudów.

Przygotowuje tifa bw, tylko czy kompresję dać none, czy LZW ?

Oki doczytałem: The image can be in compressed (LZW only) or uncompressed format.

Muszę wybrać przynajmniej jedną krzywą. Jaką ? Jest ich tam sporo?

Może pk-raw-neut ???
drukuje na tecco ppg250

Wybrałem pk-PremPhoto-neut

Wydrukowałem bw przez QTR - JEST TEN SAM ZAFARB.

Co to oznacza?

-
Kiedy wertowałem fora, ludzie którzy mieli ten problem też próbowali drukować przez różna programy i nic to nie dwało.
Napisałem do jednej osoby, która to miała i rozwiązała problem, i odpisała mi, że to była wina OS (był na Macu). Cytuję:
Wiadomość z dzisiaj.
"My main problem was that a Mac overrides everything and uses Apple Air Play by default to control the print process..."
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

01 marca 2020, 12:09 - ndz

Do głowy przychodzi mi jeszcze taka opcja, bo wydaje mi się, że to się zaczęło jak włożyłem nowy tusz Yellow.
Bo drukowałem chyba do samego jego końca i się wydruk zatrzymał w czasie druku tuż na początku.
Zdziwiłem się, bo nie drukowałem długo na jego Alercie, no i od razu wymieniłem tusz.
Po wymienie nowego Yellow, też mi się zatrzymało w czasie wydruku, tuż na początku.
Więc pomyślałem, że to coś z połączeniem wifi? Przeinstalowałem sterownik, żeby był na usb.
Ale potem kapnąłem się, że chyba po prostu zapomniałem w ustawieniach zmienić z podajnika arkusza na podajnik fine art.
A drukowałem na podajniku fine art. I nowy wydruk (kolor na matt) był już delikatnie inny od poprzedniego kilka dni wczesniej.

Może coś od tego się porobiło ???
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Czyszczenie głowic Epson SC P600

01 marca 2020, 14:59 - ndz

Ok. Zaczęło dobrze drukować. Wróciła neutralnosc bw a także dobre kolory.

To nie jest wina sytemu, musiało być coś w drukarce nie tak.
Zacząłem robić testy, wydruki na starym laptopie z systemem win vista.
Ze sterownikiem z oryginalnego cd. Druk z programiku Epson Easy print.
Wyszło dobrze.

Tylko, że jak nacisnąłem print, drukarka zaczęła najpierw sama w siebie się czyścić.
[Coś takiego przydarzyło mi się też jak włożyłem ostatnio nowy tusz LLK,
po nacisnięciu print, najpierw zaczęła się sama czyścić i dosyć długo to trwało].

Potem wróciłem do regularnego kompa, i wydrukowałem z PS.
I też było dobrze, więc nie była to wina systemu.

Niby powinienem się cieszyć, że drukuje już dobrze.
Tylko, że z tych 5 nowych tuszy które zakupiłem w ostatnim miesiącu,
została już chyba połowa, a kolejne trzy na wyczerpaniu.

Koszty tej drukarki to masakra.
Kilka set złotych na samo czyszczenie i pare wydruków testowych.

Generalnie oceniam tą technologię bardzo słabo. To głupie robić dwa czarne tusze na jeden kanał.
No i Niby wykresy dysz wszystkie dobre a mimo to źle drukowało i wymagało wieloktrotnego czyszczenia
żeby powróciło do dobrych kolorów i tonów.

Tylko od czego to mogło się tak zanieczyścić? W sumie z dnia na dzień?

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu