Epson P600 - jakość wydruków

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
rgudanski

Epson P600 - jakość wydruków

15 paź 2018, o 17:25

Witam,
po ciężkich przejściach z drukarką L850, postanowiłem zakupić wyższy model. L850 wciąż próbuję zmusić do idealnej pracy a w między czasie zaczynam drukować na P600.
wydruki oczywiście super. Teraz nareszcie chyba będę miał jakość porównywalną z tym co widzę na ekranie.
Nurtuje mnie jednak pewna sprawa. Otóż jak porównuję wydruki z L850 i P600, na papierze Epson Ultra Glossy, to pomijając kolor, bo to jest oczywiste, mam zastrzeżenia do jakości połysku.
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego zdjęcie wydrukowanie na L850 jest tak super lśniące, że można się w nim wręcz przeglądać a to z P600 jest jakieś takie matowe i jakby bez głębi??
Nie mam większego doświadczenia w papierach i ustawieniach. Wiem, to co widzę, a widzę że zdjęcie wychodzące z P600, w pierwszej chwili wygląda na bardzo profesjonalne, ponieważ nie dosycha tak jak w przypadku L850, kolory ma niemal identyczne jak na ekranie monitora, no ale nie ma w nim połysku, polotu, głębi.
Pozdrawiam
Z_photo

Re: Epson P600 - jakość wydruków

16 paź 2018, o 23:29

Różnice w połysku wynikają z wykorzystywanego w drukarkach "medium". W L850 są to tusze barwnikowe, a w P-600 pigmentowe.
Zwróć uwagę, że o ile w L850 praktycznie niedostrzegalny jest efekt "gloss differential" (czy jakoś podobnie), to w przypadku wydruków z P600 ten efekt jest widoczny, choć z różną intensywnością - uzależnioną od doboru papieru i konkretnego motywu.

Zgodność tego co widzisz na ekranie z tym co na wydruku, to nie tylko pochodna doboru drukarki, ale przede wszystkim prawidłowego osadzenia w systemie urządzeń wyświetlających i drukujących (kalibracja, profilowanie), oraz wdrożenia zasad zarządzania barwą.
rgudanski

17 paź 2018, o 17:33

Z_photo pisze:
16 paź 2018, o 23:29
Różnice w połysku wynikają z wykorzystywanego w drukarkach "medium". W L850 są to tusze barwnikowe, a w P-600 pigmentowe.
Zwróć uwagę, że o ile w L850 praktycznie niedostrzegalny jest efekt "gloss differential" (czy jakoś podobnie), to w przypadku wydruków z P600 ten efekt jest widoczny, choć z różną intensywnością - uzależnioną od doboru papieru i konkretnego motywu.

Zgodność tego co widzisz na ekranie z tym co na wydruku, to nie tylko pochodna doboru drukarki, ale przede wszystkim prawidłowego osadzenia w systemie urządzeń wyświetlających i drukujących (kalibracja, profilowanie), oraz wdrożenia zasad zarządzania barwą.
Dziękuję, chociaż już wcześniej wyczytałem o tym na optycznych:
https://www.optyczne.pl/669.1-artyku%C5 ... q3GifchqkE

Raczej wiem, co drukuję i najprawdopodobniej widzę to, ponieważ pracuję na dwóch skalibrowanych sprzętowo (X-Rite i1Display Pro) i oprofilowanych monitorach (CX241, EA244WMI) :)
Jeśli chodzi o zabawę drukiem, to rzeczywiście dopiero powolutku w to wchodzę.
Jeszcze raz dziękuję za odzew i pozdrawiam
unesco

20 paź 2018, o 09:20

Hej,
Poczytaj o takich efektach jak "gloss differential", "bronzing", "metamerism", każdy inny a podobny, bardzo pomaga w zrozumieniu zalet, wad i specyfiki druku atramentowego.
Dwóch pierwszych efektów praktycznie nie widać przy atramencie barwnikowym - drobiny barwnika są małe i wnikają w warstwę powlekającą, potem w niej wędrują w miarę wysychania (dlatego druk barwnikowy zaraz po wydruku musi się ustabilizować i wyraźnie zmienia swój wygląd).

Tusz pigmentowy ma dużo większe drobiny zawieszone w rozpuszczalniku i one pozostają na powierzchni papieru (warstwy powlekającej papier). Z tego powodu w zależności od ilości tuszu w danym miejscu, światło jest bardziej lub mniej odbijane. Są dwa sposoby radzenia sobie z tą sytuacją. Epson powleka drobiny pigmentu warstwą żywicy, której zadaniem jest m.in. odbijanie światła. Canon i HP stosują dodatkowy "tusz" przezroczysty, będący swego rodzaju lakierem werniksującym obraz. Są też wyjątki odwrotne i mixy obu.

Życzę miłej zabawy drukiem, bardzo wciąga, im więcej wiesz tym mniej wiesz, jest (bardzo)kosztownie, ale rezultaty mogą być świetne. Papierów na polskim rynku jest 100+ rodzajów, niektóre tanie jak barszcz, inne nieracjonalnie drogie. Im bardziej będziesz zaawansowany tym bardziej będziesz cenił te droższe, zwłaszcza matowe fine-art'y. A najważniejszy w tej całej zabawie jest dobry profil do danego papieru (co to jest dobry profil to temat na oddzielną dyskusję), ważniejszy nawet niż nowa drukarka oferująca dużo więcej i lepiej niż obecna. Dlatego tak wielu drukarzy pozostaje przy swoich starych modelach, bo dobrze je znają i są dobrze oprofilowane.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

20 paź 2018, o 11:13

unesco pisze:
20 paź 2018, o 09:20
w rozpuszczalniku

W nośniku. Tusz to koloid, atrament to roztwór, więc rozpuszczalnik jest w atramencie, nie tuszu. ;)
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”