Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Goldberg
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 11:53 - czw

Hejeczka, to mój pierwszy post więc witam wszystkich cześć :-)

Drukuję swoje zdjęcia w A3 do portfolio, Niestety mimo zastosowania dość dobrej teczki do przechowywania, zdarzyło mi się, że po wyjęciu zdjęć okazało się, że kilka z nich ma zagięte delikatnie rogi (chodzi o jeden róg).

Czy znacie jakieś sposoby aby wyprostować takie zagięcia?

Jeszcze jedno pytanie: czy znacie dobry sposób na usuwanie kurzu ewentualnie plam z palców z papierów typu Hahnemuhle Photo Pearl

https://www.hahnemuehle.com/en/digital- ... 7/649.html

Nie jest on matowy , ma delikatną perłową powłokę. Jakieś rady?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 11:58 - czw

Zagniecenia wyprasować. Poważnie. Zabrudzenia umyć pod wodą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Goldberg
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 12:29 - czw

O, dziękuję za szybką reakcję!
A jak należy się zabrać do tego prasowania? Jakie ustawienia żelazka, ile stopni, by nie zniszczyć wydruku? Oczywiście prasujemy od strony białej?

Z tą wodą spróbuję, póki co te zabrudzenia same zniknęły jakoś, przetarłem delikatnie ściereczką z mikrofibry.

Używam takiej teczki do przechowywania portfolio:
https://allegro.pl/oferta/teczka-rysunk ... 2575878603

A może znacie coś jeszcze lepszego?
Nie wiem jak to się stało z tymi zagięciami. Staram się na zdjęcia bardzo uważać.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 13:01 - czw

Papiery fineartowe można prasować bezlitośnie (byle nie przypalić), natomiast papiery foto (PE - polietylenowe) od prasowania potrafią się zdelaminować, więc trzeba ustawić raczej niską temperaturę i położyć na wierzch arkusz papieru. PE ma temperaturę topnienia 105-108stC więc celować raczej poniżej 100. Zabrudzenia lepiej usuwać mikrofibrą, woda może być ryzykowna bo jeśli rozpuści zabrudzenie to wniknie ono w strukturę mikroporową papieru jak atrament.
Goldberg
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 13:22 - czw

Pięknie dziękuję! :)

OK, w PDFie na stronie producenta stoi, że jest to "Photo Pearl 310 is a finely structured PE paper with a pearlescent surface. It" czyli PE, czyli trzeba z nim ostrożnie jeśli chodzi o temperatury
-
I dopytam: prasuję stopką żelazka po białej stronie oczywiście, prawda? Do 100 stopni.

Wybierałem różne papiery z przesłanego próbnika, te matowe bez powłoki owszem, były piękne, ale wszystko się do nich kleiło, łapały rysy i dlatego zdecydowałem się na portfolio na tym perłowym papierze, bo przynajmniej nie łapie rys tak bardzo i nie łapie tak mocno kurzu. Tym bardziej że zdjęcia co chwilę wyciągam i komuś pokazuję. :)
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2024, 13:32 - czw przez Goldberg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 13:32 - czw

Tak, to PE i trzeba delikatnie - baryty i finearty są z czystego papieru, więc wytrzymują wyższe temperatury. Strona nie ma znaczenia, natomiast warto dać ze 2-3 arkusze zwykłego papieru na wierzch. Można też zamiast żelazka użyć laminatora do dokumentów.
Goldberg
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 13:36 - czw

O i teraz chyba wszystko jasne!

A nie wiem czy to będzie dobre miejsce, aby zapytać, ten papier jest dość chłodny. Mimo softproofingu z profilem papieru w Capture One nie zauważyłem tego i część zdjęć po wydruku miała wyrażnie chłodny odcień.
Co ciekawe, softproofing w Photoshopie dał bardzo dobry wynik - przy włączonej opcji SImulate Paper Color. Poszedłem na łatwiznę i eksport do druku robiłem na samym C1, nie chciało mi się otwierać wszystkiego w PS.
Czy w takim przypadku zawsze lepiej otworzyć zdjęcie w Photoshopie - czy on ma lepszy softproofing niż Capture One? Czy może w C1 da się uzyskać jakoś symulację koloru papieru?
Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 14:02 - czw

Nie, C1 nie ma niestety symulacji bieli papieru - można tylko ew. skorygować barwę bieli monitora pod dany papier by zasymulować jego realny wygląd
Goldberg
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy jest jakiś sposób na zagięte rogi papieru?

25 kwietnia 2024, 19:50 - czw

Teraz to już chyba wszystko jasne jak słońce. Serdecznie dziękuję za pomoc :)

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], KubaT, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu