i1pro - Co i jak ?

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
NeroN
Posty: 54
Rejestracja: 09 kwietnia 2012, 23:35 - pn

i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 00:13 - wt

Witam,

chciałem zakupić ColorMunkiego,
ale w miarę czytania okazuje się że odpowiedniejszy będzie i1pro, ale tu znów po zagłębieniu się w wersje - zgłupiałem wersji a wersji.

Do tej pory korzystałem z fabrycznych profili do papierów lub producentów - ale to jednak nie to ;)

Potrzebuję tym sobie profilować w miejscu pracy: monitory, drukarkę z CISSem, ploter Epsona, skaner, drukarkę termosublimacyjną i dwa laby (Noritsu i Fuji Frontier).

I mam takie pytania:

1) Wersja UV cut - w czym to pomaga/przeszkadza ?
2) Czy wersją Basic zrealizuję powyższe kalibracje ?
3) Wersja Basic a Publish a Photo czym poszczególnym sie różnią (jakieś te moduły drukarki, drukarki RGB/CMYK, drukarka easy RGB/CMYK ) ?
4) Czy softem i1Publish można zmieniać rozmiary targetów (10x15, na CD etc. inne nietypowe).
5) W wersjach wyższych są wzorniki (checkery do profilowania skanerów i aparatów jak rozumiem ?) I czemu jeden jest z dziurami ?
6) Opinie o Color Display i Color Print w połączeniu z i1pro. Czy soft z i1 daje rade ?

Chyba narazie tyle wątpliwości :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 08:46 - wt

Witamy!

Wszystkie wymienione urządzenia sterowane są RGB, dlatego należy zakupić wersję "Photo". Wersja "Basic" to praktycznie sam sensor z modułem kalibracji monitorów przy pomocy i1profilera.

Można ew. kupić wersję "Basic" i próbować swych sił z darmowym ArgyllemCMS, ale uprzedzam, że to rozwiązanie dla hardkorów - program obsługuje się przy pomocy zaklęć wpisywanych w CLI, osoba bez znajomości tematyki CM i pewnej kultury informatycznej najprawdopodobniej na tym polegnie.

Jeśli chodzi o filtrację, to żadna wersja nie jest dobra :lol: Wersja UV-cut sprawdzi się w przypadku papierów o nieznacznej zawartości OBA, ew. papierów wybielonych oświetlonych światłem o niskiej emitancji w zakresie UV.
Warto nadmienić, że oprogramowanie i1profiler nie posiada programowej kompensacji obecności wybielaczy, dlatego wersja UV-cut (mimo jej ograniczeń) jest w jego przypadku zalecana. Jeśli będziemy zaś rozważali ArgyllaCMS który takową kompensacje posiada, to lepiej wziąć wersję bez filtracji, może okazać się bardziej uniwersalna.

Wielkość targetów w i1profilerze można definiować. Załączony wzornik służy do tworzenia profili DNG aparatów cyfrowych - i1profiler nie posiada modułu profilowania skanerów (pozostaje Argyll, lub komercyjne oprogramowanie basICColor). Wzornik z dziurami służy do wizualnej oceny jakości profilu i możliwości urządzenia - po utworzeniu profilu używamy go do wykonania powiększenia z próbkami barw wzornika, a następnie przykładamy wzorzec i (w świetle o stosownej jakości) sprawdzamy, czy udało się osiągnąć zgodność barw.
NeroN
Posty: 54
Rejestracja: 09 kwietnia 2012, 23:35 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 10:09 - wt

Aha, czyli jednak Photo :)

O Argyllu czytałem - przyznaję, że może w miarę upływu czasu zaobcuję z nim - narazie chciałbym jednak w miarę prosto, łatwo i przyjemnie ;)
Są też ponoć jakieś graficzne nakładki na Argylla, ale użyteczność blizej nieokreśolna :)

OBA, znaczy optycznych wybielaczy ?

A czy nie lepiej będzie zakupić ColorMunkiego + soft 'osób trzecich' do niego ?

Czy to będzie porównywalne do i1pro ? Bo w standardzie CM z ori doftem - działa i coś tam kalibruje - ale bez szału ponoć :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 10:32 - wt

Jeśli ma być w miarę prosto, łatwo i przyjemnie, to raczej PHOTO.

Istnieje dobry GUI do Argylla, ale ogarnia temat kalibracji i profilowania monitorów. Sensownego GUI do celów tworzenia profili drukarek nie widziałem.

OBA (FBA lub FWA) - Optical Brightening Agent (Fluorescent Brightening/Whitening Agent) = wybielacz optyczny.

W przypadku ploterów Epson SP mając i1pro możemy linearyzować maszynę na mediach oryginalnych przy pomocy Epson ColorBase - na razie nie słyszałem by dodali obsługę CMP.

Ze znanych mi profilerów drukarkowych CMP jest wspierane tylko przez ArgyllaCMS, ale wciąganie większych targetów tym usrojstwem jest dość upierdliwe. Nie bardzo wiem co to jest ori doft...
NeroN
Posty: 54
Rejestracja: 09 kwietnia 2012, 23:35 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 11:10 - wt

Ok, czyli wszystko chyba mam już jasne.

Dziękuję bardzo :)

Literówka - doft = soft ;)
Ori soft - oryginalny program do CMP dołączany.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 11:54 - wt

Oprogramowanie małpy jest zaskakująco skuteczne, ale ma swoje ograniczenia - dobrze się sprawdza w przypadku przewidywalnych urządzeń dających dobrą jakość, gorzej w przypadku wydłubywania profilem sensownego rezultatu z kaszany (np. termotransfer). Do tego nie jest obsługiwane przez Epson Color Base, co wprawdzie może nie jest powodem do rozpaczy, ale nie jest również zaletą ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 14:15 - wt

NeroN pisze:A czy nie lepiej będzie zakupić ColorMunkiego + soft 'osób trzecich' do niego ?
A jakie go obsługuje? Poza tym są spore ograniczenia w formatach i podłączeniu drukarki. ColorMunki Photo/Design można rozważać w kontekście domowej drukarki atramentowej formatu A4 lub większego. Do wszystkiego innego zdecydowanie I1 Pro.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
NeroN
Posty: 54
Rejestracja: 09 kwietnia 2012, 23:35 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 14:57 - wt

Czornyj pisze:Oprogramowanie małpy jest zaskakująco skuteczne, ale ma swoje ograniczenia - dobrze się sprawdza w przypadku przewidywalnych urządzeń dających dobrą jakość, gorzej w przypadku wydłubywania profilem sensownego rezultatu z kaszany (np. termotransfer). Do tego nie jest obsługiwane przez Epson Color Base, co wprawdzie może nie jest powodem do rozpaczy, ale nie jest również zaletą ;)

Ok, dziękuję za info.

A jeszcze podpytam, bo jeden ze sprzedawców na alledrogo, podesłał log:

Fragment:

"Dongle Test
Module "Scanner" is licensed
Module "Monitor" is licensed
Module "Printer" is not licensed
Module "Printer RGB only" is not licensed
Module "Printer CMYK only" is not licensed
Module "Beamer" is not licensed
Module "Printer Easy RGB" is not licensed
Module "Printer Easy CMYK" is not licensed
Module "Digicam" is not licensed
Module "Editor" is not licensed"

Co to w takim razie jest Moduł skanera ?

"Printer RGB only" vs "Printer Easy RGB" - czym to się różni ?

W przypadku zakupu używanego i1pro, na co zwrócić uwagę ?

Tom01 pisze:
A jakie go obsługuje? Poza tym są spore ograniczenia w formatach i podłączeniu drukarki. ColorMunki Photo/Design można rozważać w kontekście domowej drukarki atramentowej formatu A4 lub większego. Do wszystkiego innego zdecydowanie I1 Pro.
Nie wiem jakie dokładnie. Wyczytałem ze iColor Display go obsługuje, ale to do profilowania monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 15:02 - wt

NeroN pisze:Co to w takim razie jest Moduł skanera ?
Jak sama nazwa wskazuje, moduł to profilowania skanera. Potrzebny do tego tylko wzorzec, czujnik nie.
NeroN pisze:"Printer RGB only" vs "Printer Easy RGB" - czym to się różni ?
W starej wersji I1 Pro była taka wersja która miała okrojony moduł RGB z bodajże 300 próbkami. Do tego był opcjonalny moduł Output RGB.
NeroN pisze:W przypadku zakupu używanego i1pro, na co zwrócić uwagę ?
Przebieg.
NeroN pisze:Nie wiem jakie dokładnie. Wyczytałem ze iColor Display go obsługuje, ale to do profilowania monitorów.
Wiele pozycji do kalibracji monitorów obsługuje małpę, ale do profilowania drukarek już nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
NeroN
Posty: 54
Rejestracja: 09 kwietnia 2012, 23:35 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 17:15 - wt

Tom01 pisze:
NeroN pisze:Co to w takim razie jest Moduł skanera ?
Jak sama nazwa wskazuje, moduł to profilowania skanera. Potrzebny do tego tylko wzorzec, czujnik nie.

Czyli jak, bo Czornyj wcześniej pisał że skanera i1publish nie profiluje. A wg loga wynika że co profiluje ?

Do sprofilowania skanera używa się Checkera, czy też drukuje patcha, skanuje i1 i skanuje skanerem ?

Tom01 pisze:
NeroN pisze:W przypadku zakupu używanego i1pro, na co zwrócić uwagę ?
Przebieg.
A jakis bezpieczny, graniczny ? Słyszałem że Xrite robi też co pewien czas (znaczy wysyła się do nich) walidację czujnika.
Co jaki czas to się robi ?

Ten z którego pochodzi log ma 47sekund 'wyświecone' - czyli mniemam że nówka. Ale to i1basic.
Tom01 pisze:
NeroN pisze:Nie wiem jakie dokładnie. Wyczytałem ze iColor Display go obsługuje, ale to do profilowania monitorów.
Wiele pozycji do kalibracji monitorów obsługuje małpę, ale do profilowania drukarek już nie.
Myślałem że liczba programów obsłubujących CMP do drukarek będzie podobna do monitorów :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

10 kwietnia 2012, 22:03 - wt

NeroN pisze:Czyli jak, bo Czornyj wcześniej pisał że skanera i1publish nie profiluje. A wg loga wynika że co profiluje ?
I1 Profiler nie ale starszy Mach3 tak. Ew też basICColor input.
NeroN pisze:Do sprofilowania skanera używa się Checkera, czy też drukuje patcha, skanuje i1 i skanuje skanerem ?
"Oprofilowania" nie "sprofilowania". Potrzebny jest gotowy wzornik. Checker jest mało efektywny. Używa się znacznie bardziej rozbudowanych, np Checker SG, IT8, HutchColor i inne.
NeroN pisze:A jakis bezpieczny, graniczny ? Słyszałem że Xrite robi też co pewien czas (znaczy wysyła się do nich) walidację czujnika.
Co jaki czas to się robi ?
X-Rite mówi o 2 latach, ale nie przejmowałbym się tym zbytnio. Widywałem czujniki obrośnięte mchem i wodorostami a mierzyły w zasadzie tak samo jak moje nowe.
NeroN pisze:Ten z którego pochodzi log ma 47sekund 'wyświecone' - czyli mniemam że nówka. Ale to i1basic.
Może używany wyłącznie do monitorów. Oprócz oświetlacza zużyciu też ulega biel referencyjna i ogólnie justuje się tor optyczny.
NeroN pisze:Myślałem że liczba programów obsłubujących CMP do drukarek będzie podobna do monitorów :)
Niestety. Małpa ma kiepski sposób odczytywania próbek. Nie nadaje się zupełnie do dużych plansz kontrolnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

11 kwietnia 2012, 09:25 - śr

Jeśli mówimy o używanych i1pro, to jest to inna rozmowa. Były one sprzedawane z podkastrowaną wersją oprogramowania ProfileMaker - i1match3. Funkcjonalność oprogramowania zależała od aktywowanych modułów - skanera, aparatu, monitora, rzutnika, drukarki RGB (wersje uproszczone i pełne), drukarki CMYK (wersje uproszczone i pełne), oraz edytora.

W tym wypadku warto wejść w posiadanie wersji z pełnym modułem drukarki RGB, którą można za pomocą triku Erica Chana wykorzystywać z wzorcami Billa Atkinsona o dowolnej ilości próbek (najpopularniejszy jest wzorzec 1728p).

Co do samego urządzenia, to warto by był to sensor ostatniej rewizji D. Stopień zużycia oświetlacza nie ma znaczenia - jeśli tylko żarówa świeci, pomiar będzie poprawny - jeśli coś jest z nią nie halo, wyjdzie to w diagnostyce.

Nie słyszałem, by podstawka się nie zużywała, może się ew. przybrudzić - jest zrobiona z barytu, który jest trwały. Spektrofotometry są solidne i trwałe - na poprawność ich pomiarów wpływ mają dwa czynniki: zabrudzenie instrumentu oraz rozjustowanie układu holograficznej siatki dyfrakcyjnej względem matrycy, spowodowane np. przez pieprznięcie sensorem o glebę.

Sensor należy recertyfikować wtedy, gdy nie przechodzi diagnostyki, lub tworzone profile wizualnie nam "odjadą" - jest to procedura kosztowna i długotrwała. W przeciwnym razie (w zastosowaniach foto) nie ma sensu zawracać tym sobie głowy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

11 kwietnia 2012, 10:00 - śr

I jeszcze jedna uwaga ogólna. Jest w tej chwili bardzo dobry czas na zakup używanego I1 Pro. Dziś X-Rite ogłosi następcę I1 Pro2 i obecny "wysyp" I1 Pro długo nie potrwa, bo na razie ludzi są rozochoceni nowym, ale zapewne okaże się, że kupić go będzie można dopiero za jakiś czas a i cena za nowość I1 Pro 2, świetlana zapewne nie będzie. Póki co, jest świetna okazja na wejście w posiadanie instrumentu o znakomitych możliwościach za śmieszne, w stosunku do nowych, pieniądze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

11 kwietnia 2012, 10:10 - śr

Tego nie skomentuję przed 15:00 ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

11 kwietnia 2012, 10:31 - śr

Czornyj pisze:Tego nie skomentuję przed 15:00 ;)
Eee tam. Miała być cisza do 11.04. Jest 11.04? Jest.

Zawsze w takich okazjach trzymałem język za zębami przepisowy czas i za każdym razem obracało się przeciwko mnie, bo ktoś inny niósł dobrą nowinę. A tak, pierwszy wpis o I1 Pro2 w polskim internecie jest na mva.pl. :D
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

11 kwietnia 2012, 10:45 - śr

Tym razem muszę być grzeczny, ale niebawem wrócę do rozmowy ;)
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: i1pro - Co i jak ?

11 kwietnia 2012, 14:39 - śr

zibi
Lokalizacja: Poznań
Posty: 30
Rejestracja: 11 października 2011, 15:58 - wt

Re: i1pro - Co i jak ?

12 kwietnia 2012, 13:41 - czw

Jest i1 pro2, czy ktoś miał go w reku?
No i cóż jeszcze nie dawno pracownicy X mówili że nic im nie wiadomo :) że Barbieri i Konika-Minolata przeginają z nowymi oświetlaczami i tym co wynika z nowych norm, ale na zapleczu trwała walka o nowego i1 pro, no i jest ;). Teraz u klienta, którego namówiłem na i1 pro 9 miesięcy temu nie bardzo mogę się pokazywać :(. Zwłaszcza jak kupie to cudo :).
Zibi
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

12 kwietnia 2012, 13:46 - czw

zibi pisze:No i cóż jeszcze nie dawno pracownicy X mówili że nic im nie wiadomo :)
Oczywiście, bo to było tajne przez poufne. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
NeroN
Posty: 54
Rejestracja: 09 kwietnia 2012, 23:35 - pn

Re: i1pro - Co i jak ?

12 kwietnia 2012, 13:47 - czw

Co oznacza QA ? Szeroki Gamut ?

Jaka cena tej nowości :)

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68360
Liczba tematów: 4127
Liczba użytkowników: 3941
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Mik89
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu