Przeglądarka obrazków z CM

Wszystko na temat oprogramowania graficznego.
antebot
Posty: 12
Rejestracja: 13 września 2013, 16:12 - pt

Przeglądarka obrazków z CM

20 października 2013, 14:26 - ndz

Hej, od jakiegoś czasu szukam "zjadliwej" przeglądarki do obrazków, która by wyświetlała fotki tak jak LR czy PS. Eksportowane pliki oczywiście mają zapisany profil. Sprawdziłem w działaniu irfana, fast picture viewer, imagina. Wszystkie niby mają CM ale to co pokazują bardzo się różni od tego co widzę w PS. jedyna jaką znalazłem, pokazująca tak samo to nikon viewNX w wersji 1.5 ale jako przeglądarka sprawdza się bardzo słabo... są jakieś inne warte uwagi? czy Adobe robi tak banalny program jak przeglądarka?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przeglądarka obrazków z CM

20 października 2013, 15:14 - ndz

XNView (w ustawieniach trzeba podać z palca profil monitora), Adobe Bridge.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
antebot
Posty: 12
Rejestracja: 13 września 2013, 16:12 - pt

Re: Przeglądarka obrazków z CM

12 listopada 2013, 21:01 - wt

Tak, jest ok choć otwierając tifa mamy komunikat o konwersji rgb do 8 bitów, na to co widzać wpływu nie ma (chyba). I nadal nie wiem gdzie jest informacja o profilu w tym programie.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Przeglądarka obrazków z CM

18 kwietnia 2014, 23:48 - pt

Czy polecacie jakieś inne przeglądarki zdjęc oprócz XnView.
Uzywałem do tej pory fast stone i podobało mi się ze przyt full screene wjeżdżając myszą na gore były miniatury, na prawo właściwości zdjęcia. w xn nie moglem znaleźć opcji aby tak ustawić.
Adobre Bridge jak czytałem w temacie o przesyceniach ma problemy z CM przy zdjeciach w np: AdobreRGB:(?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przeglądarka obrazków z CM

19 kwietnia 2014, 07:58 - sob

Ew do Irfana są opcjonalne biblioteki uruchamiające CMS. Fast Stone też ma CMM, ale działa jak chce, czyli wcale. ;)

Ogólnie pod Windows jest dramat z przeglądarkami. Da się z tym żyć, ale wkurzające.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przeglądarka obrazków z CM

19 kwietnia 2014, 10:46 - sob

W opcjach IrfanView musi być zaznaczony profil (własny moniotra lub wybrany np. po kalibracji)
https://www.dropbox.com/s/sxeid2hx9l1d5 ... h35_47.jpg

oraz wgrany zaznaczony moduł (taki znalazłem):
https://www.dropbox.com/s/h1pirgsg9jyry ... h40_57.jpg
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Przeglądarka obrazków z CM

19 kwietnia 2014, 12:50 - sob

dzięki zrobię profil sprawdzę.
W przypadku przeglądania zdjęc w przestrzeni sRGB adobe bridge daje radę?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przeglądarka obrazków z CM

19 kwietnia 2014, 13:13 - sob

Adobe Brige do fotek sRGB jak najbardziej. Kwestia, czy nie będzie przymulał, bo przy słabszych konfiguracjach czasami się może zdarzyć.

Do RAW-ów polecam Breeze Browser Pro - szybka i prosta przeglądarka, z podgladem EXIF i łatwym obrotem zdjęć. Można także przypisać profil monitora.
Ja szczególnie lubię do selekcji zdjęć - proste zaznaczanie i kasowanie wielu zdjęć. Przydatna jest też funkcja do grupowej zmiany daty i czasu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przeglądarka obrazków z CM

19 kwietnia 2014, 16:57 - sob

Nozyk pisze:Adobre Bridge jak czytałem w temacie o przesyceniach ma problemy z CM przy zdjeciach w np: AdobreRGB:(?
NocnyJastrzab pisze:Adobe Brige do fotek sRGB jak najbardziej. Kwestia, czy nie będzie przymulał, bo przy słabszych konfiguracjach czasami się może zdarzyć.
Za ułomka w dziedzinie obsługi komputerów się nie uważam, ale jak widzę, jakie cuda trzeba wyczyniać, żeby poprawnie wyświetlić zdjęcie zrobione w przestrzeni kolorów AdobeRGB pod Win, to mi się nawet eksperymentować nie chce.
Nawet produkt Adobe, który podejrzewam za darmo nie jest, sobie z tym nie radzi jak należy?
Wiem, że stosuję najprostsze z możliwych, wręcz prymitywne rozwiązanie, które ma swoje wady, ale pozwala na bezproblemową pracę każdemu, kto się na tym nie zna: przełączam mianowicie monitor na tryb sRGB.

Ja używam FastStone Image Viewer. W ustawieniach jest zakładka CMS: "Włącz Menedżera Kolorów CMS", który "działa dla formatów JPG i TIFF z wbudowanym profilem ICC". Ponieważ "Włączenie CMS zwiększa czas ładowania obrazu" przy oglądaniu niektórych zdjęć o bardzo dużej rozdzielczości daje się zauważyć zmiany wprowadzane przez CMS (zmieniają kolory po kilku sek od otwarcia zdjęcia).
Pewnie pytanie padło setki razy. Skoro monitor działa w trybie sRGB, zdjęcie jest zapisane z profilem, zdjęcie bez profilu wyświetla się w sRGB, to dlaczego wczytanie profilu powoduje zmiany (zdjęcie trochę traci nasycenie)? Może z tą częścią zdjęć (ściągniętych z netu) jest coś nie tak? Wydaje się zatem logiczne, że gdy monitor jest ustawiony na sRGB to CMS w programie należy wyłączyć? Przy większości innych nie widzę żadnej różnicy...

Mam jeszcze pytanie. Czy istnieją w internecie powszechnie dostępne zbiory zdjęć wykonanych w gamucie AdobeRGB, o w miarę wysokiej jakości i rozdzielczości?
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Przeglądarka obrazków z CM

25 kwietnia 2014, 13:35 - pt

Jeśli to po to, żeby poćwiczyć w P, to ja udostępniam RAWy: http://tomaszpluszczyk.pl/rawy-do-retuszu/

Możesz je otworzyć jako AdobeRGB.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Przeglądarka obrazków z CM

26 kwietnia 2014, 01:50 - sob

Zawsze może pozostać oglądanie zdjęć w PS:D
Fast stone viewer i jego CMS w porównaniu do PS w ogole sobie nie radzi.
infranview xnview mają nieciekawy interfejs:<
max pisze:
Nozyk pisze: Pewnie pytanie padło setki razy. Skoro monitor działa w trybie sRGB, zdjęcie jest zapisane z profilem, zdjęcie bez profilu wyświetla się w sRGB, to dlaczego wczytanie profilu powoduje zmiany (zdjęcie trochę traci nasycenie)?
tez mnie to ciekawi skoro zdjęcia i tak jest w sRGB to niby przy kazdym ustawieniu profilu argb/srgb/full powinno się wyświetlać tak samo.
pa
paveu

Re: Przeglądarka obrazków z CM

19 lutego 2015, 18:40 - czw

Tom01 pisze:XNView (w ustawieniach trzeba podać z palca profil monitora), Adobe Bridge.
Jestem na etapie testowania XnView-a i IrfanView-a. Oba w najnowszych wersjach, odpowiednio : 2.25 oraz 4.38. Zauważyłem różnice w wyświetlaniu NEF- ów. XnView przyciemnia je i gubi szczegóły w cieniach oraz robi zbyt "cukierkowy" kolor nieba. W Irfanie nie zauważyłem wcześniej wspomnianych problemów. Oba programy testuję na laptopie z Windows 8.1. Gdzie w ustawieniach XnView trzeba podać ten profil, bo chyba nie w sekcji Adobe Plugins ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przeglądarka obrazków z CM

20 lutego 2015, 10:26 - pt

Jeśli aplikacje działają poprawnie, nie powinno być różnicy w kolorze. XNView ustawia się profil monitora w opcjach i zaczyna grać. Znajdzie Pan zakładkę CMS lub coś w tej deseń.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pa
paveu

Re: Przeglądarka obrazków z CM

20 lutego 2015, 17:20 - pt

Tom01 pisze:Jeśli aplikacje działają poprawnie, nie powinno być różnicy w kolorze. XNView ustawia się profil monitora w opcjach i zaczyna grać. Znajdzie Pan zakładkę CMS lub coś w tej deseń.
Wczoraj nomen omen pojawiła się nowa wersja XnView tj. 2.30, ale problem pozostał. Niestety żadnej zakładki związanej z CMS nie znalazłem, więc chyba oznacza to, że CMS jest włączony na stałe. A może się mylę ?
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Przeglądarka obrazków z CM

20 lutego 2015, 17:25 - pt

paveu pisze:
Tom01 pisze:Jeśli aplikacje działają poprawnie, nie powinno być różnicy w kolorze. XNView ustawia się profil monitora w opcjach i zaczyna grać. Znajdzie Pan zakładkę CMS lub coś w tej deseń.
Wczoraj nomen omen pojawiła się nowa wersja XnView tj. 2.30, ale problem pozostał. Niestety żadnej zakładki związanej z CMS nie znalazłem, więc chyba oznacza to, że CMS jest włączony na stałe. A może się mylę ?
Narzędzia | Opcje | Ogólne | zakładka 'ICC'
pa
paveu

Re: Przeglądarka obrazków z CM

20 lutego 2015, 17:52 - pt

GrzesiekR pisze:
paveu pisze:
Tom01 pisze:Jeśli aplikacje działają poprawnie, nie powinno być różnicy w kolorze. XNView ustawia się profil monitora w opcjach i zaczyna grać. Znajdzie Pan zakładkę CMS lub coś w tej deseń.
Wczoraj nomen omen pojawiła się nowa wersja XnView tj. 2.30, ale problem pozostał. Niestety żadnej zakładki związanej z CMS nie znalazłem, więc chyba oznacza to, że CMS jest włączony na stałe. A może się mylę ?
Narzędzia | Opcje | Ogólne | zakładka 'ICC'
Ale czy ta opcja nie dotyczy czasem profilu ale zdjęć ? Tom wspominał o profilu monitora. Z resztą dziwna rzecz. Próbuję mimo wszystko podpiąć profil monitora znajdujący się w katalogu c:\windows\system32\spool\drivers\color, ale w ogóle nie mogę wejść do katalogu spool, bo go nie ma na liście :o Windowsowy Eksplorator plików pokazuje normalnie, a z poziomu opcji XnView nie widać tego katalogu. Mam włączone pokazywanie plików systemowych i ukrytych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przeglądarka obrazków z CM

20 lutego 2015, 18:37 - pt

Do katalogi spool trzeba wówczas wejść ręcznie komendą dosową "cd spool".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pa
paveu

Re: Przeglądarka obrazków z CM

20 lutego 2015, 18:54 - pt

Tom01 pisze:Do katalogi spool trzeba wówczas wejść ręcznie komendą dosową "cd spool".
Dziękuję za pomoc. Ustawiłem w końcu profil monitora, ale sytuacja wciąż bez zmian. W Irfanie i Fast Picture Viever ładnie mi wyświetla NEF-y, więc chyba zrezygnuję z XnView. Choć szkoda, bo Xn najbardziej mi podchodzi od strony wygody obsługi.
Jasiek Matacz
Posty: 12
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 01:53 - sob

Re: Przeglądarka obrazków z CM

01 maja 2016, 09:56 - ndz

Po problemach: http://mva.pl/viewtopic.php?f=8&t=2636 z Irfan View który służył mi ładnych kilka lat proponuje się zastanowić nim na niego przejdziesz. Sam szukam dobrej przeglądarki z CM , myślę właśnie nad Adobe Bridge tylko czy będzie ona wygodna do szybkiej selekcji(full screen i przewijasz, czasem delete) np. 1500-2000 zdjęć. Wiem dziwne że ktoś na raz przegląda tyle zdjęć ale współpracuję z jednym zakładem foto/wideo gdzie jestem zobowiązany do dostarczenia co najmniej 1000 zdjęć z każdego wesela (miło widziane ~1500, tak sam nie wiem po co aż tyle), i zawsze wole wstępnie przejrzeć i usunąć jak jakieś widzę że nieostre itp(w trakcie wesela też staram się przeglądać i odrzucam jak widzę że lampa nie błysnęła itp. ale błędnej ostrości już na tym malutkim ekraniku aparatu nie zobaczę). Byłbym baaardzo wdzięczny za jakieś rady. Używam poza tym LR i PS stąd myśl o Adobe Bridge.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przeglądarka obrazków z CM

01 maja 2016, 10:54 - ndz

Jeśli do przeglądania i selekcji RAW to warto sprawdzić Breeze Browser Pro. Używam na zmianę i IrfanView i akurat nie miałem nigdy większych problemów.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu