NEC PA272- ma ktoś na demo ?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 18:01 - pt

p0is0n pisze:Jak ktos nie widzi slabej widocznosci polcieni szarosci, zlewania sie kolorow bliskich czerni, to albo jest slepy albo klamie.
https://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png
Ściągnięty na dysk, otwarty w Faststone Image Viewer, powiększenie 10x czyli 1000%, aby każdy pasek szarości był szeroki.
Widzę wszystkie paski czerni-szarości na lewym boku, dwa pierwsze ledwo bo ledwo jak wcisnę nos w monitor, ale jednak. Za to zlewa mi się parę pasków bieli na prawym boku.
Nie kłamię. To już prędzej ślepy jestem. 8-)

Mam nadzieję, że nie oglądasz w Firefoxie, albo w powiększeniu 1x czyli 100%. Może masz za jasno, aby dojrzeć niuanse w czerniach.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 20:05 - pt

Czornyj pisze:
p0is0n pisze:Nie jest w pariadku. Monitor prawdopodobnie (opierajac sie na wynikach testow) mozna skalibrowac do bardzo dobrego sRGB/ARGB, ale nastawy fabryczne sRGB i ARGB sa sredniawe.
Jak ktos nie widzi slabej widocznosci polcieni szarosci, zlewania sie kolorow bliskich czerni, to albo jest slepy albo klamie.
overclockers.ru używa do testów i1Display Pro - jest to wprawdzie najlepszy kolorymetr na rynku, ale ogólnie zabieranie się za testy monitorów podświetlanych GBr LED z tego typu sensorem jest trochę jak przychodzenie z nożem na strzelaninę. Do tego UDACT nie pozwala zapiąć indywidualnej charakteryzacji i1Display Pro pod widmo paneli NEC, a starsze wersje nie miały generycznej charakteryzacji GBr LED - ogólnie jest spore pole do tego, by coś sp...lić.

Przy kalibracji do TRC γ2,2/sRGB okolice czerni mają się zlewać. Jeśli komuś dlaczegoś niesamowicie zależy na niezlewaniu się odcieni wokół czerni to powinien ustawić TRC L*, choć oczywiście PS i tak wyświetli zdjęcia zgodnie z TRC przestrzeni, do której zostały wyrenderowane.

Osobiście od dawna męczy mnie nieco chorobliwa ambicja by napisać ogarnięty test monitora i nawet napisałem zapytanie o ofertę cenową zabawki, która pozowliła by to zadanie wykonać w miarę poprawnie, ale odpowiedź trochę mnie otrzeźwiła i przyznam, że nieco straciłem zapał:

SYSTEM DESCRIPTION:
PR-740 – SpectraScan SpectroRadiometer Option 1
Price:
$42,986
Aha, to dzieki na rzucenie swiatla na sprawe, bo ja myslalem, ze i1Display Pro jest jak najbardziej poprawnym i wlasciwym narzedziem do teego typu kalibracji :(( Sorry w takim razie. To pytanie, co w normalnej cenie jest w stanie skalibrowac taki monitorek poprawnie, bo zdaje sie, ze wszyscy (lub wiekszosc) opiera sie na i1Display Pro? Nawet NEC zdaje sie, ze dodaje rebrandowanego Xrite'a ?
Co do samej czerni - mnie to osobiscie po prostu bardzo irytuje - moze to kwestia kolorystyki i srodowiska do ktorych przywyklem, ale tam gdzie jest duzo zlewajacej sie czerni wszystko wyglada jak takie tluste, a do tego zbyt kontrastowe na tej sinawej bieli. Poza tym, kurka, na PA271 ani na P242 tego nie zaobserwowalem :( wiec to boli w kontekscie ceny PA272.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 20:45 - pt

i1Display Pro jest w stanie skalibrować ten monitor poprawnie, tylko niekoniecznie nadaje się do wnikliwych testów i rozkminek - szczególnie jak się używa oprogramowania, które nie do końca dobrze go ogarnia tak jak trzeba, lub ma sporo opcji w których można się łatwo pogubić jak dziecko w lesie. W efekcie w testach mogą wychodzić różne hocki-klocki, trzeba dobrze znać ew. miny i ograniczenia by przy pomocy pomiarów prostym sensorem wywróżyć coś sensownego, a man's gotta know his limitations jak mawiał Brudny Harry :)

Co do przekontrastowienia ciężko zdalnie coś stwierdzić - sam nie zauważyłem niczego niepokojącego na sporej próbie tego modelu... Do tego te monitory są linearyzowane tak okrutnym sprzętem, że nie ma cienia możliwości widoku na iluzoryczną nadzieję minimalnej szansy by coś było nie halo :/
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 21:08 - pt

Czornyj pisze:i1Display Pro jest w stanie skalibrować ten monitor poprawnie, tylko niekoniecznie nadaje się do wnikliwych testów i rozkminek - szczególnie jak się używa oprogramowania, które nie do końca dobrze go ogarnia tak jak trzeba, lub ma sporo opcji w których można się łatwo pogubić jak dziecko w lesie. W efekcie w testach mogą wychodzić różne hocki-klocki, trzeba dobrze znać ew. miny i ograniczenia by przy pomocy pomiarów prostym sensorem wywróżyć coś sensownego, a man's gotta know his limitations jak mawiał Brudny Harry :)

Co do przekontrastowienia ciężko zdalnie coś stwierdzić - sam nie zauważyłem niczego niepokojącego na sporej próbie tego modelu... Do tego te monitory są linearyzowane tak okrutnym sprzętem, że nie ma cienia możliwości widoku na iluzoryczną nadzieję minimalnej szansy by coś było nie halo :/

No wiec, aktualnie siegam glebiej - do aktywnej informacji EDID monitora. Niestety brak niespodzianek - 10bit @ 2560x1440@60Hz, RGB 4:4:4, wszystko dokladnie to samo co znalazlem w historii pracy z innymi monitorami, ktore moga banglać w 10bit, z PA271 wlacznie :(
Wyczaiłem do tego ciekawy programik, komuś może się przyda do diagnostyki różnych problemów na linii karta-monitor - nazywa sie to Monitor Asset Manager http://www.entechtaiwan.com/util/moninfo.shtm
Swoja droga, zobacze jak to jest w 8bitach, moze na DVI-D.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 21:18 - pt

Myślę, że próba na DVI-D DuobleLink to dobry pomysł. Jest szansa, że na innym wyjściu karty lub innym wejsciu monitora będzie coś innego.

Moje wrażenia nie pokrywają się z Twoimi.
Jeśli miałbym orzec jakąś lekką dominantę bieli, to określiłbym ją jako lekko żółtawo-zieloną, więc racze ciepłą. Oczywiście przy sRGB 6500K. Wrażenia jednak zmieniają się w zależności od oświetlenia. Kolory za to zgadzają się z LCD1990SXi. Niestety wieczorem mam barbarzyńskie, ale mocne świetlówki Philipsa Tornado "2700K", CRI ok. 80% więc bieda z nędzą.

Klin szarości mam świetnie rozróżnialny w czerniach, a gorzej w skrajnych bielach.

A zatem inaczej niż u Ciebie.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 22:59 - pt

@Max: Ja mam oswietlenie halogenowe 6*50W w pokoju ok 15m2 z jasnymi scianami - wiec calkiem jasno, ok 2700K, CRI ~ 100. Nawiasem mowiac kolor Twojego zafarbu bardzo ladnie odzwierciedla typ Twojego oswietlenia :)
Btw, moglbys podac co masz wpisane w Zarządzaniu kolorami, zakładka Zaawansowane?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 23:26 - pt

p0is0n pisze:Btw, moglbys podac co masz wpisane w Zarządzaniu kolorami, zakładka Zaawansowane?
To bez znaczenia dla wyświetlania obrazu.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 23:40 - pt

Czornyj pisze:
p0is0n pisze:Btw, moglbys podac co masz wpisane w Zarządzaniu kolorami, zakładka Zaawansowane?
To bez znaczenia dla wyświetlania obrazu.
To dlaczego jak zmienie sobie profil domyslny dla monitora z PA272 na np Samsunga, to od razu zmienia mi sie kolorystyka?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 23:45 - pt

p0is0n pisze:
Czornyj pisze:
p0is0n pisze:Btw, moglbys podac co masz wpisane w Zarządzaniu kolorami, zakładka Zaawansowane?
To bez znaczenia dla wyświetlania obrazu.
To dlaczego jak zmienie sobie profil domyslny dla monitora z PA272 na np Samsunga, to od razu zmienia mi sie kolorystyka?
Profilu monitora nie zmienia się w zakładce "Zaawansowane" (mówimy o Windows 7?)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 23:53 - pt

Przeszedłem z oglądania TV. Nadal Philips Tornado 2700K.
Teraz mam przyjemną leciutko ciepłą biel, bardzo miłą dla oka, bez śladu zazielenienia. Oczywiście nic nie zmieniałem w monitorze. Oko się rozstroiło, albo dostroiło, kto tam to wie. :geek:
Zapytaj mnie jutro, to Ci pewnie powiem coś innego. :twisted:
p0is0n pisze:moglbys podac co masz wpisane w Zarządzaniu kolorami, zakładka Zaawansowane?
Kompletnie się na tym nie znam i nic tu nie zmieniałem. Zapodaję więc printscreena.
Obrazek
Załączniki
Zarzadzanie.jpg
Zarzadzanie.jpg (253.2 KiB) Przejrzano 3353 razy
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 00:05 - sob

Te ustawienia pozwalają zmienić sposób odwzorowania barw podczas konwersji różnych rodzajów treści przez sterownik drukarki. Nie mają one wpływu na sposób wyświetlania barw na monitorze.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 00:12 - sob

Przełączyłem teraz oświetlenie na, skazane przez Unię na wieczne potępienie, "kule grzewcze", żarówkami zwane, nakupione w okrutnej ilości po taniości, za czasów swej świetności, kiedy jeszcze w naszym pięknym kraju w mieście Piła produkowane były. 3x 60W. Biel pozostała biała, raczej z przyjemnie lekko ciepławym zabarwieniem. Dla mnie OK, nawet nie muszę obniżać temperatury. Oczywiście żarówki dają zdecydowanie żółtawe oświetlenie, znacznie cieplejsze od monitora.

No to jeszcze zakładka obok. Też nic nie zmieniałem, no znaczy numer seryjny zamazałem.
Obrazek
Załączniki
Zarzadzanie2.jpg
Zarzadzanie2.jpg (172.39 KiB) Przejrzano 3431 razy
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 19:31 - sob

Chyba się już oswoiłem z podświetleniem w PA242W, a przynajmniej na pewno jest lepiej niż wczoraj.

Wczoraj mnie trochę oczy piekły ale były też przemęczone, dzisiaj siedzę sobie przy excelu już kilka godzin z małymi przerwami, obecnie monitor ma jasność na 62, sRGB, 5600K i w zasadzie nie odczuwam takiego dyskomfortu jak na początku. Może coś będzie z tych ledów w kwestii akceptacji i komfortu. Może wymagany jest odwyk od CCFL :?
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 19:47 - sob

Picasso pisze:Chyba się już oswoiłem z podświetleniem w PA242W, a przynajmniej na pewno jest lepiej niż wczoraj.

Wczoraj mnie trochę oczy piekły ale były też przemęczone, dzisiaj siedzę sobie przy excelu już kilka godzin z małymi przerwami, obecnie monitor ma jasność na 62, sRGB, 5600K i w zasadzie nie odczuwam takiego dyskomfortu jak na początku. Może coś będzie z tych ledów w kwestii akceptacji i komfortu. Może wymagany jest odwyk od CCFL :?
No nie wiem nie wiem, ja dochodze do wniosku, ze jednak mnie pieka..krece ciagle ustawieniami a po jakims czasie i tak jest cos nie tak.Zauwazylem ciekawa rzecz- bardziej doskwiera to podswietlenie, kiedy ma niskie wartosci, przy 80 i wiecej jest znacznie przyjemniej, ale to oczywiscie kiedy jasno w otoczeniu.
Cieeeezka ma droga do komfortowego monitora.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 20:10 - sob

Ja osobiście uważam, że im niższa jasność tym niższy komfort czytania bo po prostu brakuje kontrastu. Jednak w sytuacji gdy mam czarny tekst w excelu i białe tło, to jedyne wyjście, żeby trochę z jasnością zjechać. A z jakiegoś powodu intensywność podświetlenia ledowego jest większa mimo, że pozornie ustawi się jasność na podobnym poziomie między 1990SXi i PA242W.

Wczoraj pobawiłem się trochę RAWami, które otwierałem też na CX241. I kurdę, pewnie się narażę, ale uważam, że to co wypluwa NEC w zakresie obrazów (w sensie jakości, plastyczności) jest mocno przeciętne, ogólnie ta technologia IPS jest taka se. PA242W, gdy pominie się takie elementy jak gamut, wielkość piksela, powierzchnię, większą równomierność, to w zasadzie jest to 1990SXi :) Nie robi się na widok obrazu PA, WOW. Natomiast CX miał nieprzeciętną jakość obrazu. Nigdy czegoś takiego nie widziałem.
Plastyczność obrazu CX mnie po prostu zmiotła i teraz mając punkt odniesienia uważam, że obraz w CX był na swój sposób niesamowity jak na LCD.
No ale niestety z czytaniem na nim miałbym problem i tylko to spowodowało, że go odesłałem. A jak widać jedni z tym problem mają, a inni nie mają, lub nie wiedzą, zę mają problem :P Więc to kwestia mocnego kompromisu. PA242W w zasadzie mnie jakoś specjalnie nie zachwyca, no monitor jak monitor.
Twój odbiór i dyskomfort może też wynikać z szerokiego gamutu. No i odnoszenia się do PA271W. Ja na razie swojego starego NECa wygasiłem ale już nie mam takiego szoku jak wcześniej gdy co chwile na niego zerkałem.
NA ledach na pewno jest lepiej w dzień, wnioskuje więc, że jasność podświetlenia, jego intensywność ma tutaj dość dużo do znaczenia.

Ja z tym kręceniem jasnością miałem problem na początku. Teraz jako, że nie mam czasu kręcić bo muszę pewną pracę wykonać to robię, ale zwróciłem właśnie uwagę, że o ile oczy wczoraj mnie piekły i były suche, tak teraz chyba jest ok, albo prawie ok.

Moja droga też ciężką jest, chciałbym z PA242W i CX241 zrobić jeden monitor doskonały.
Do CX dałbym mniejszą plamkę, co być może przy tej konstrukcji matrycy i pikseli, zniwelowałoby mój problem z tekstem, zmieniłbym w nim trochę ergonomię przycisków i dał bardziej dyskretną ramkę od PA242W. Gwarancja od Eizo, 5 lat plus bezproblemowa kalibracja bez konbinejszyn, do tego soft w stylu Miltiprofilera i mamy monitor jaki nam pasuje :)
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 22:35 - sob

No to jesli monitor za prawie 4k jest taki se, to ja bym go nie bral. Troche drogo na "taki se". Przyjrzyj sie CS240, on jest synteza tych dwóch.I 1000pln zostaje na kalibrator. Niestety, tez uwazam ze PAx2 na fotkach tylka nie urywaja.

P.S. Ja nie pracuje w szerokim gamucie, dlatego sie zastanawiam jaki ew inny monitor moglby mi podejsc. Taki mega wypas w sRGB z czytelna czcionka bez chmurkowania.

Ciekawe rzeczy sie u mnie dzieja :) port DP nie chce juz pracowac z rozdzialka wyzsza niz 1920x1200 :D a wczoraj jeszcze dzialal na 2560x1440..ni cholery nie da sie go zmusic do tej rozdzielczosci. Przelaczylem sie na miniDP i tu rozdzielczosc ok.
Swoja droga, moze ktos wie, jak zmusic kartę graficzną do działania w trybie 8 bitowym przez Display Port? Driver NVIDII ma te ceche, ze jak moze to bez pytania przelacza sie na 10bit, a google mi nie pomogl :(
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 23:34 - sob

p0is0n pisze:Taki mega wypas w sRGB z czytelna czcionka bez chmurkowania.
Nie ma czegoś takiego w naturalnym sRGB. Jak by było, to już bym to miał. Teraz sRGB to wyłącznie W-LED i 6cio bitowa matryca. Najlepszy z nich jest P242W, ale jak wiecie, skąpi rozmiarem i rozdzielczością. :twisted:
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

20 grudnia 2014, 23:41 - sob

max pisze:
p0is0n pisze:Taki mega wypas w sRGB z czytelna czcionka bez chmurkowania.
Nie ma czegoś takiego w naturalnym sRGB. Jak by było, to już bym to miał. Teraz sRGB to wyłącznie W-LED i 6cio bitowa matryca. Najlepszy z nich jest P242W, ale jak wiecie, skąpi rozmiarem i rozdzielczością. :twisted:
To jest chore...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

21 grudnia 2014, 00:08 - ndz

p0is0n pisze:To jest chore...
To nie TO jest chore. To MY.
Takich oryginałów i dinozaurów jak my, jest tak mało, że nikt sobie nimi głowy nie zaprząta, a już na pewno nie działy księgowe. Proponuję wziąć jakąś tabletkę, najlepiej w wersji FORTE. Mi nie pomogło, ale Wy może macie jeszcze jakąś szansę wyleczenia... Jak się polepszy, to trza wziąć dwa tablety za "złotówkę", którą potem będziesz spłacał przez 3 lata. I znowu będziesz w tłumie...
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

21 grudnia 2014, 02:28 - ndz

p0is0n pisze:No to jeśli monitor za prawie 4k jest taki se, to ja bym go nie bral. Troche drogo na "taki se". Przyjrzyj sie CS240, on jest synteza tych dwóch.I 1000pln zostaje na kalibrator. Niestety, tez uważam ze PAx2 na fotkach tylka nie urywaja.
Nie tyle monitor co technologia w porównaniu z obrazem wygenerowanym przez CX241, który określiłbym prawie, że wzorcowy jeśli pominąć wspomnianą niedogodność. W moim wypadku 800zł w tą czy w tą już nie ma znaczenia, oczywiście limit górny jest na poziome tych 4300zł, na firmę taki zakup nie boli aż tak choć trochę boli. Co innego gdybym musiał wyłożyć 100% to już bym szukał czegoś tańszego, ale jak widać wśród tańszych nie ma sprzętu o sensownej jakości.
Jak piszesz, zdjęcia, nawet głupi film, nie wyglądają tak dobrze na PA242W jak na CX241, wiadomo płytka ćwierćfalowa też efekt robi, albo zwłaszcza. Ogólnie pracując na PA jakoś właśnie tyłka nie urywa. Ale i te pikselki PLS coś w sobie mają, że tak rysują. Oczywiście są też tego konsekwencje, które powodują, że CX stwarzał dla mnie problemy.

Tutaj max ma rację, właśnie powodem szukania wyżej, jest to, że poniżej są wykastrowane monitory z 6 bitowymi pierdziawkami. W sytuacji gdy mój stary NEC 1990SXi za około 2000zł jakościowo je łyka do dziś, nie wyobrażałem sobie kupować czegoś gorszego. Ale nie sądziłem, że będzie tak ciężko znaleźć. A w tym zakresie szukałem, pytałem. Mam wrażenie, że wycięto po prostu średnią półkę, tą niską podniesiono cenowo do góry i oto efekty.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu