Monitor do grafiki komputerowej (Budżet 6 tys. max)

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Monitor do grafiki komputerowej (Budżet 6 tys. max)

15 lipca 2013, 10:14 - pn

Witam,
przymierzam się do zakupu monitora NEC SpectraView 241 Reference. Zajmuje się zawodowo grafiką, ale niestety od strony optycznej
i fizyki nie mam zbyt dużego pojęcia na temat monitorów jak i ich kalibracji. Prosiłbym o doradzenie w wyborze monitora.
Poniżej kilka wytycznych.

Szczegóły:
- Budżet to max 6 tys
- Przeznaczenie Fotografia amatorska + DTP + WEB Design + (żadko, ale czasem 3D)
- Minimum 24 cale / maksymalnie 27 cali

Najważniejszy jest fakt realnego odwzorowania kolorów. Nie chce też wydawać nic więcej powyżej 6 tys.
Ważniejsza jest dla mnie jakość monitora niż jego wielkość, dlatego na 27 cali w tych pieniądzach patrze z
przymrużeniem oka.

Monitor, którym jestem zainteresowany to NEC SpectraView 241 Reference. Brałem również pod uwagę CX240, ale
fakt nagminnych badpikseli i braku kalibracji na starcie mnie odrzuca. Po za tym prześledziłem także wątek na jego
temat na tym forum i trochę się zraziłem.

Chciałbym także poznać waszą opinię na temat NEC SpectraView 241 Reference. Strasznie mało opinii na temat tego sprzętu, także prosiłbym
was o zdanie, czy jest to monitor wart uwagi. Dodatkowym plusem dla mnie jest kaptur ochronny i fakt, że otrzymujemy sprzęt, który jest
skalibrowany jak i 6 miesięczną gwarancję na badpiksele.

Mam również kilka pytań z cyklu "laickich"
1. Skoro otrzymujemy w serii monitorów "Reference" sprzęt, który jest skalibrowany to rozumiem, że dostajemy monitor z którym na starcie
nic nie trzeba dłubać i nadaje się od razu do pracy?
2. Czemu w taki razie służy oprogramowanie NEC SpectraView® Profiler 5 i czy nadaję się ono do pełnej kalibracji bez zewnętrznego kalibratora później?
3. Jak często tego typu monitor powinno się kalibrować i czy wystarczy wtedy do tego NEC SpectraView® Profiler 5?
4. Jaka jest gwarancja ilości przepracowanych roboczo godzin dla monitorów serii NEC SpectraView 241 Reference?
5. Jaką mamy pewność już po kalibracji, że kolory jakie wyświetla nasz monitor są naprawdę prawdziwe. Jest jakiś ogólny system, parametr,
który jest w stanie powiedzieć nam z jaką wiernością nasz monitor odzwierciedla realność barw niezależnie od marki monitora?

Oczywiście jestem otwarty również na inne propozycję, ale chciałbym poznać wasze zdanie i opinie. Proszę o pilną odpowiedź.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki komputerowej (Budżet 6 tys. max)

15 lipca 2013, 10:53 - pn

Ad1. Oczywiście że nie. Żaden monitor nie może być dostarczony wprost z fabryki i skalibrowany do Pana wymagań, zastosowań i warunków oświetleniowych. To proces indywidualny. W fabryce faktycznie kalibruje się niektóre monitory, ale jako kontrola jakości. Absolutnie nie należy sądzić że to finalna kalibracja.
Ad2. Właśnie do kalibracji. Kalibrator jest niezbędny.
Ad3. Raz na kilka miesięcy.
Ad4. Nie ma deklaracji producenta.
Ad5. Żadnej. Trzeba skalibrować. ;)

Co do wyboru, proponowałbym nie odpuszczać tak łatwo CX240. To monitor o klasę lepszy i nowocześniejszy od SV241. Ma, rzecz jasna, swoje wady, jak wszystko. Problemem jest np zaświetlający się prawy górny narożnik, ale z kolei na typowym IPS-ie SV241 ma Pan zaświetlone wszystkie cztery. Rzecz jest widoczna w ciemności, ale formalnie to nie jest tak, że CX ma nierówny ekran. Nawet jak się źle trafi to ma 1 felerny narożnik zamiast wszystkich. Jak się dobrze trafi to jest jak PVA. Proszę porównać zdjęcia czerni: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=679&start=70#p7378 SV241 ma równomierność podobną do SX2462W. Różnica do CX240 rzuca się natychmiast w oczy.

CX240 pojawił się na rynku z wielką pompą i oczekiwania odnośnie niego są bardzo wysokie. Stąd krytyka przy zauważonych niedoskonałościach jest wyjątkowo bezlitosna. Fakty natomiast są takie, że w swojej klasie ów monitor nie ma absolutnie żadnej konkurencji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Monitor do grafiki komputerowej (Budżet 6 tys. max)

15 lipca 2013, 12:33 - pn

Ok dziękuje za odpowiedź.

W takim razie co potrzebuje by przeprowadzić pierwszą kalibrację?
Rozumiem, że zewnętrzny kalibrator np. X-Rite i1 Display Pro tak? (oczywiście mówię o kalibratorach w
rozsądnej cenie, gdyby okazało się, że ten nie jest kompatybilny proszę mnie poprawić) oraz oprogramowanie Color Navigator tak?

A. Rozumiem, że po pierwszej zewnętrznej kalibracji monitora CX240 prz pomocy zewnętrznego kalibratora i oprogramowania Color Navigator
mogę zawsze przywrócić dane ustawienia przy pomocy wbudowanego czujnika do autokorekcji?
B. Czy z koleji czujnik ten służy tylko do tego by monitor kontrolował sam siebie i nierozkalibrowywał się? W takim razie jak często powinno się
go kalibrować?


A jak wypada CX240 na tle:
1. Eizo ColorEdge CG243W
2. Eizo ColorEdge CG241W

Sorry, jeżeli dla kogoś moje pytania wydadzą się głupie, błache itp, poprostu próbuję sobie to jakoś ułożyć w głowie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Monitor do grafiki komputerowej (Budżet 6 tys. max)

15 lipca 2013, 20:06 - pn

Szczerze powiedziałby to nie bardzie wiem w którym momencie Sv241,oddała się tak bardzo oś cx? Pytam ponieważ ani 16 bitowy LUT ani też PLS niej jest w stanie zdeklasować wersji zwłaszcza reference. Monitor na pokładzie ma wszystko czego może dusza zapragnąć a praca jest wykonana nienagannie a o to waśnie chodzi.

Ps. C do srebrzenia to tutaj w histerię również bym nie popadał.

w moim mniemaniu SV jest bardziej kompletnym rozwiązaniem za rozsądną kwotę. Dodatkowo mu,to profiler i jesteśmy w domu + sensowne podświetkenie CCFL.
Tomasz Gut
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki komputerowej (Budżet 6 tys. max)

15 lipca 2013, 20:52 - pn

miwt pisze:W takim razie co potrzebuje by przeprowadzić pierwszą kalibrację? Rozumiem, że zewnętrzny kalibrator np. X-Rite i1 Display Pro tak?
Tak.
miwt pisze:oraz oprogramowanie Color Navigator tak?
Tak.
miwt pisze:A. Rozumiem, że po pierwszej zewnętrznej kalibracji monitora CX240 prz pomocy zewnętrznego kalibratora i oprogramowania Color Navigator
mogę zawsze przywrócić dane ustawienia przy pomocy wbudowanego czujnika do autokorekcji?
Wystarczy sam ColorNavigator. Przywracanie, zmiany ustawień po kalibracji są zapisywane i tylko ładowane do monitora wg widzimisię.
miwt pisze:B. Czy z koleji czujnik ten służy tylko do tego by monitor kontrolował sam siebie i nierozkalibrowywał się? W takim razie jak często powinno się
go kalibrować?
Dokładnie do tego służy wbudowany czujnik. Aby taki automat działał potrzebny jest ColorNavigator do kalibracji zerowej i zaprogramowania. Później nie trzeba wykazywać żadnego zainteresowania monitorem. Nawet komputer może być wyłączony. Monitor sam dba o siebie. Co ustawioną ilość godzin (fabrycznie 300), wysuwa się czujnik, monitor odpala autokontrolę i robi swoje. Za kilka lat warto sprawdzić, jakiejś dobrej klasy przyrządem, czy maszyneria się nie rozjechała.
miwt pisze:A jak wypada CX240 na tle
Ciężko o jakieś tło, bo to jedyny (wraz z odmianą high-endową - CG246) profesjonalny, w pełni sprzętowo kalibrowany monitor na PLS. Pod względem czerni, braku srebrzenia, "analogowości" obrazu, jest czymś pośrednim między CG243W i CG241W ze skłonnością w stronę tego drugiego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68404
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu