Grafika/DTP a gry

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
PsychoBob
Posty: 5
Rejestracja: 19 listopada 2013, 21:01 - wt

Grafika/DTP a gry

19 listopada 2013, 22:14 - wt

Witam serdecznie.

Zamierzam kupić monitor/y do pracy przy tworzeniu grafiki na potrzeby internetu 80% oraz do druku 20% (głównie programy Adobe) ORAZ do grania w gry FPS.

Nadmieniam, że dopiero zaczynam przygodę z projektowaniem graficznym a obecnie głównie zajmuje się kodowaniem (pracuję na laptopie).

Mój budżet to łącznie 3000 zł ale coś mi się wydaję, że to znacznie za mało.

Moje pytanie jest następujące:

Czy da się pogodzić granie w gry / tworzenie grafiki 2d oraz komfort pracy na dwóch monitorach przy programowaniu za tą kwotę?

Planowałem kupić Eizo FlexScan S2243W + jakikolwiek drugi pomocniczy monitor. Na eizo robić grafikę i grać a drugiego używać do zwiększenia obszaru roboczego.

Wydaje mi się, że jednak w mojej sytuacji lepiej kupić albo 1 lepszy monitor za całą kwotę albo 2 tańsze ale takie same niż męczyć się przy dwóch różnych matrycach/rozmiarach itp.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Grafika/DTP a gry

19 listopada 2013, 23:57 - wt

Primo: S2243W nie jest już dostępny, więc tę ścieżkę można sobie już odpuścić.

Secundo: moje doświadczenie jest takie że praca na dwóch monitorach to inna jakość w porównaniu do pracy na jednym. Potem oczywiście każdy kolejny ekran poprawia komfort, ale tu już zaczyna się liczyć specyfika wykonywanej pracy. Mnie najwygodniej kodowało się na trzech (kod na jednym, dokumentacja na drugim, podgląd na trzecim), do grafiki w zasadzie rzadko kiedy trzeba więcej niż dwóch, a kolega zajumujący się giełdą siedzi przy sześciu i trochę mu ciasno. Tak czy inaczej największy skok jest przy przejściu z jednego na dwa.

Tertio: lepiej kupić jeden dobry niż dwa średnie.

Wiem że trochę to burzy założenia, ale niestety takie są fakty... Ja dysponując takim budżetem chyba wziąłbym najlepszy monitor na jaki byłoby mnie stać, łącznie z rozłożeniem części spłaty na raty, a potem - jeśli biznes okaże się dochodowy - dokupił drugi. Np. tandem NECzków: PA272W i EA274WMi albo PA242W i EA244WMi może być dobrym docelowym rozwiązaniem.
PsychoBob
Posty: 5
Rejestracja: 19 listopada 2013, 21:01 - wt

Re: Grafika/DTP a gry

20 listopada 2013, 01:02 - śr

gorky pisze:...
Dziękuję za pomoc.

Problem w tym, że ja grafiką chce się zajmować dodatkowo i to głownie na potrzeby internetu - nie jestem pewien czy potrzebny mi odrazu "aż" (wiem, że są o wiele lepsze i droższe) tak dobry monitor.

Jeżeli mam kupić tylko jeden monitor to chciałbym, żeby nadawał się również do gier i do oglądania filmów, ponieważ przez rok nic nowego zapewne nie kupię.

To jeszcze dopytam na przykładzie tego NEC PA242W

Rozdzielczość optymalna 1920 x 1200 przy 60 Hz

Czas reakcji [ms] 8 (grey-to-grey); 16 (8 white / black; 8 black / white)
* dane ze strony NECa

To chyba nie pozwala na komfortową grę w FPSy czy nawet oglądanie filmów?
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Grafika/DTP a gry

20 listopada 2013, 08:40 - śr

PsychoBob pisze: Problem w tym, że ja grafiką chce się zajmować dodatkowo i to głownie na potrzeby internetu - nie jestem pewien czy potrzebny mi odrazu "aż" (wiem, że są o wiele lepsze i droższe) tak dobry monitor.
Ja wyznaję pogląd że dobry monitor jest wart zapłacenia zań więcej niż za przeciętny - oczywiście jeśli ma służyć do pracy.
W tym rozmiarze tańsze są już tylko monitory biurowe (no ok, jest jeszcze P242W). Można na nich działać z grafiką, ale prędzej czy później ich wady zaczną doskwierać.
PsychoBob pisze: To chyba nie pozwala na komfortową grę w FPSy czy nawet oglądanie filmów?
Moim zdaniem bez problemu, te parametry są po prostu prawdziwe a nie oszukane jak w monitorkach za 800zł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Grafika/DTP a gry

20 listopada 2013, 09:03 - śr

Jeśli ważniejsza jest jakość reprodukcji koloru - EIZO SX2462W. Jeśli praca programistyczna, można się pokusić o gorszy, ale większy - EIZO EV2736W, NEC EA274WMi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
PsychoBob
Posty: 5
Rejestracja: 19 listopada 2013, 21:01 - wt

Re: Grafika/DTP a gry

20 listopada 2013, 11:55 - śr

Nie wspomniałem o tym, będę pracował w warunkach domowych, często przy sztucznym świetle czy te modele się sprawdzą?

2 x EA274WMi albo np. EIZO EV2436W + NEC EA274WMi

Na moje potrzeby dwa monitory będą się lepiej sprawdzać niż 1 większy - miałem okazje popracować przy 2 ekranach i teraz sobie nie wyobrażam pracy przy 1.

Znalazłem taką "recenzję/porównanie" http://optyk-lux.pl/EIZO-EV2436W-NEC-EA244WMi/

Rzeczywiście tak słabo z tym serwisem neca?

Może źle do tego podchodzę ale nigdy nie pracowałem na sprzęcie z "wyższej" półki i sam do końca nie wiem czego potrzebuję.

Dwa mniejsze monitory dają mi większą swobodę, ponieważ przydadzą się domownikom jeśli zdecyduję się kupić coś konkretniejszego później. Jest to dla mnie bezpieczniejszy zakup.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Grafika/DTP a gry

20 listopada 2013, 12:08 - śr

Oświetlenie sztuczne jest w wielu względach lepsze od naturalnego, bo przede wszystkim jest stałe. Dobre światło naturalne to rzadkość. Można (i trzeba) tak skomponować stanowisko aby postrzeganie na ekranie było właściwe i komfortowe niezależnie od pory doby.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu