Ustawienia monitora i karty graficznej a kalibracja.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
maly
Posty: 2
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 12:13 - śr

Ustawienia monitora i karty graficznej a kalibracja.

12 stycznia 2011, 13:27 - śr

Witam po raz pierwszy na forum :)

Pytanie będzie trochę poniżej poziomu tego forum ;) Prawdopodobnie za bardzo kombinuję ale co tam.

Z poziomu menu na moim monitorze LCD (dość stary model) można ustawić temperaturę np. 6500k, 9300K (czy coś podobnego). Jest też możliwość ustawiania parametru gamma.

Na laptopie nie mam możliwości ustawienia temperatury barwowej, ale można ustawić gammę (tylko najprawdopodobniej jest to ustawienie dla karty graficznej - bynajmniej tak mi się wydaje).

Podczas kalibracji prostymi kalibratorami (Spider3, Eye-One Display-2) w pewnym momencie należy wybrać m.in. punkt bieli i gamme. Podpowiada się 6500K i 2,2. Jak się to ma do ustawienia monitora i karty graficznej?
Pytania:
1) Czy wartości te trzeba ustawić na takie jakie są ustawione na monitorze (czyli jak mam na monitorze 6500K to i w tym momencie mam wskazać 6500K, a jak mam 9300 tu też tak ustawić)?
2) A jak na laptopie mam gammę 1,0 (chyba dla karty graficznej) to tu też mam ustawić 1,0.
3) A może niezależnie od ustawień monitora i karty graficznej, mam zostawić parametry domyślne 6500K i 2,2 i się nie przejmować.
4) Czy istotne są ustawienia np. jasność, kontrast na monitorze. Czy celem kalibracji jest też ustawienie tych elementów? Przypominam, że mówimy o tanich kalibratorach.

Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienia monitora i karty graficznej a kalibracja.

12 stycznia 2011, 14:42 - śr

maly pisze:Witam po raz pierwszy na forum :)
Witamy.
maly pisze:Podczas kalibracji prostymi kalibratorami (Spider3, Eye-One Display-2) w pewnym momencie należy wybrać m.in. punkt bieli i gamme. Podpowiada się 6500K i 2,2. Jak się to ma do ustawienia monitora i karty graficznej?
W oprogramowniu kalibracyjnym podaje się wartości żądane, a monitor reguluje się aby się do nich zbliżyć. W przypadku notebooka nie ma żadnej regulacji więc nie ma czym kręcić. W ustawieniach karty graficznej nie ma co grzebać. Nic sensownego się nie wygrzebie. Program kalibracyjny zrobi to sam, znacznie bardziej zaawansowanymi sposobami.
maly pisze:Czy wartości te trzeba ustawić na takie jakie są ustawione na monitorze (czyli jak mam na monitorze 6500K to i w tym momencie mam wskazać 6500K, a jak mam 9300 tu też tak ustawić)?
Regulatory w monitorze z reguły są wyskalowane sobie a muzom. Po wskazaniu np 6500K jako żądanej temperatury barwowej, monitor trzeba doregulować do niej za pomocą regulatorów wag kanałów RGB.
maly pisze:A jak na laptopie mam gammę 1,0 (chyba dla karty graficznej) to tu też mam ustawić 1,0.
Na karcie nie ruszamy niczego. Gamma w profilerze ma być 2,2.
maly pisze:Czy istotne są ustawienia np. jasność, kontrast na monitorze.
Nawet bardzo. Jasność, w właściwie jaskrawość, ustawia się do warunków oświetleniowych. Biel monitora ma być jak papier. Nie ma prawa "świecić" i razić w oczy. Regulator kontrastu ustawiamy na wartość fabryczną i POD ŻADNYM POZOREM nie ruszamy. Nawet jeśli program kalibracyjny sugeruje coś innego.
maly pisze:Czy celem kalibracji jest też ustawienie tych elementów?
Celem kalibracji jest osiągnięcie konkretnych właściwości obrazu. Robi się to przez wspomnianą ręczną regulację monitora oraz programową korekcję w tablicy koloru karty graficznej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
maly
Posty: 2
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 12:13 - śr

Re: Ustawienia monitora i karty graficznej a kalibracja.

12 stycznia 2011, 15:30 - śr

Dziękuję za odpowiedź.
Jeśli są to wartości żądane to się wyjaśniło :)
Zatem można powiedzieć, że oprogramowania kalibratora jest tak skonfigurowane, że wystarczy klikać przycisk NEXT. Bynajmniej na amatorskim poziomie użytkowania kalibratora.

Pozdrawaim,
maly
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienia monitora i karty graficznej a kalibracja.

12 stycznia 2011, 15:34 - śr

maly pisze:Zatem można powiedzieć, że oprogramowania kalibratora jest tak skonfigurowane, że wystarczy klikać przycisk NEXT. Bynajmniej na amatorskim poziomie użytkowania kalibratora.
Tylko pozornie. Pomiędzy parametrami żądanymi a obecnymi rzeczywistymi monitora są zawsze rozbieżności. Jeśli są duże, korekcja może wprowadzać takie skutki uboczne, że pod znakiem zapytania stanie sens jej samej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu