Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 display

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
mkoper
Kontakt:
Posty: 46
Rejestracja: 01 października 2013, 21:26 - wt

Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 display

02 października 2013, 00:42 - śr

Witam wszystkich użytkowników forum, na którym właśnie piszę swojego pierwszego posta ;)

Wielokrotnie widziałem tu i tam dyskusje o dokładności sprzętu. Pomyślałem o małym porównaniu. Posiadam kilka mierników: i1 display 2, i1 display 3, i1 pro, basiccolor discus, oraz jeti specbos 1211. To ostatnie urządzenie jest spektrofotometrem o rozdzielczości optycznej 4.5nm, próbkującym spektrum co 1nm. To oznacza, że klasa dokładności jest identyczna, lub bardzo bliska sprzętom najwyższej klasy np. Konica Minolta CS2000, względem których są rzekomo kalibrowane kolorymetry X-rite. Postanowiłem więc przetestować mierniki względem Specbosa ;)

Urządzonka na moim telewizorze
Obrazek

Dane z telewizora plazmowego opublikuję za jakiś czas, dzisiaj porównamy pomiary z wyświetlacza z podświetleniem RGB LED. Konkretnie, z monitora studyjnego Dolby PRM-4200 (na pierwszym planie)
Obrazek

Urządzenia zwracają różną luminancję. Dla koloru białego kolejno jeti: 121,4 cd/m2, discus: 115,03 cd/m2, i1 pro: 113,2 cd/m2, i1 display 3: 117,9 cd/m2. Podczas liczenia błędów postanowiłem więc podstawić pod L wartości referencyjne dla przestrzeni barw ITU-R Bt.709. W rezultacie błędy są wyrażone w dE2000 ze skompensowaną luminancją. Określają odchył pomiaru danym sensorem od pomiaru spektrofotometrem Jeti.

Obrazek
Obrazek

Osobiście spodziewałem się lepszej dokładności Discus'a, aczkolwiek nigdy nie wierzyłem w jakąś świetną dokładność fabrycznych kalibracji kolorymetru, zrobionych pod dany rodzaj spektrum wyświetlacza. Zawsze bardziej ufałem swojemu i1 Pro (zanim jeszcze nabyłem Jeti) i preferowałem robienie profili dla kolorymetru, dla każdego wyświetlacza osobno. BTW i1 Display pro nie posiada wcale profilu dla RGB Led, więc wykorzystałem profil dla białych ledów. Jak widać wpasował się bardzo dobrze ;)

Spektrum mierzonego Dolby jest typowo "RGB":
Obrazek

I jako ciekawostka wykres widma zmierzonego i1 pro. Przy powyższym wykresie wygląda jak z klocków lego ;) Wyraźnie widać 10nm ograniczenie taniego spektrometru.
Obrazek

Za czasem wstawię porównania na innych wyświetlaczach. Podejrzewam, że będzie ciekawie, bo np. telewizor LG skalibrowany samym discusem wygląda zielonkawo, a samym i1 Display 3 - żółtawo.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 dis

02 października 2013, 10:44 - śr

Witamy serdecznie pierwszego na forum użytkownika spektroradiometru z prawdziwego zdarzenia - Specbos 1211 to faktycznie okrutny sprzęt, zazdraszaczam ;)

Odnosząc się do wyników testu - DISCUS jest b. grymaśny i wrażliwy na dokładność kalibracji spektralnej dla danego wyświetlacza. basICColor to firma działająca bardziej w branży poligraficznej i przygotowała dla niego zestaw kalibracji dla monitorów graficznych (EIZO, NEC, Quato, Apple) - jeśli typ wyświetlacza odpowiada konkretnej kalibracji spektralnej, to dokładność jest zbliżona do wyników pomiaru spektroradiometrem, co potwierdzają wyniki testów Ethana Hansena z drycreekphoto.com, wykonanych przy użyciu spektroradiometru 1nm - Photo-Research PR-730:
http://www.drycreekphoto.com/Learn/Cali ... dware.html

Najprawdopodobniej zatem na wyniki testów miało wpływ oprogramowanie - niestety słabo znam oprogramowanie branży AV, ale zaskakujący jest np. brak kalibracji spektralnej dla kolorymetru i1D3, bo X-Rite na 100% przygotowało kalibrację spektralną dla matryc podświetlanych RGB LED.

Dziwi mnie też duża odchyłka DISCUSa dla wtpt, przy jednocześnie niewielkim poziomie błędów dla kolorantów RGB - w teorii suma błędów RGB powinna dać błąd wtpt, gdyż biel to nic innego jak RGB wyświetlane jednocześnie ze 100% jaskrawością...

Wracając do Specbosa - czy robiłeś może testy pomiaru bkpt na jakiejś zajeczarnej plaźmie, jak np. Kuro KRP-500M? Jak wypada w porównaniu z DISCUSem?
mkoper pisze:Za czasem wstawię porównania na innych wyświetlaczach. Podejrzewam, że będzie ciekawie, bo np. telewizor LG skalibrowany samym discusem wygląda zielonkawo, a samym i1 Display 3 - żółtawo.
Problem polega na tym, że model CIE XYZ nie jest idealny - nawet mając sprzęt dokładny niczym wzorzec z Serves możemy uzyskiwać różne efekty na wyświetlaczach o różnym widmie podświetlenia ;)
Awatar użytkownika
mkoper
Kontakt:
Posty: 46
Rejestracja: 01 października 2013, 21:26 - wt

Re: Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 dis

31 października 2013, 23:29 - czw

Czornyj pisze:Odnosząc się do wyników testu - DISCUS jest b. grymaśny i wrażliwy na dokładność kalibracji spektralnej dla danego wyświetlacza. basICColor to firma działająca bardziej w branży poligraficznej i przygotowała dla niego zestaw kalibracji dla monitorów graficznych (EIZO, NEC, Quato, Apple) - jeśli typ wyświetlacza odpowiada konkretnej kalibracji spektralnej, to dokładność jest zbliżona do wyników pomiaru spektroradiometrem, co potwierdzają wyniki testów Ethana Hansena z drycreekphoto.com, wykonanych przy użyciu spektroradiometru 1nm - Photo-Research PR-730:
http://www.drycreekphoto.com/Learn/Cali ... dware.html
I własnie takie wrażenie sprawiał discus. Bardzo grymaśnego, gdy widmo światła nie pokrywało się z jego oczekiwaniami. Wtedy też mocno przekłamywał luminancję. Podejrzewam, że filtry zastosowane w nim dosyć mocno odbiegają od CMF z CIE 1931.
Czornyj pisze:Najprawdopodobniej zatem na wyniki testów miało wpływ oprogramowanie - niestety słabo znam oprogramowanie branży AV, ale zaskakujący jest np. brak kalibracji spektralnej dla kolorymetru i1D3, bo X-Rite na 100% przygotowało kalibrację spektralną dla matryc podświetlanych RGB LED.
Być może. Sprawdzę w innych programach z ciekawości. Mam Calman'a Ultimate, Chromapure Professional i Lightspace CMS. Mierzyłem tym pierwszym.
Czornyj pisze:Wracając do Specbosa - czy robiłeś może testy pomiaru bkpt na jakiejś zajeczarnej plaźmie, jak np. Kuro KRP-500M? Jak wypada w porównaniu z DISCUSem?
bkpt nie zmierzysz Specbos'em, bo jego zakres się kończy na 0,1 cd/m2. Niestety, zbyt tani sprzęt ;) Jeśli chodzi o pomiary bardzo niskich jasności, to x-rite i1 display 3 da się zmusić do zmierzenia 0,005 cd/m2 i pomiar (luminancja) jest stosunkowo poprawna. Discus mierzy do 0,002 cd/m2, ale wartości są zazwyczaj zaniżone o ok. 10%. Jako odniesienia użyłem tym razem Klein'a K-10A, który właśnie przyfrunął do mnie zza wielkiej wody.
Czornyj pisze:Problem polega na tym, że model CIE XYZ nie jest idealny - nawet mając sprzęt dokładny niczym wzorzec z Serves możemy uzyskiwać różne efekty na wyświetlaczach o różnym widmie podświetlenia ;)
Ano zgadza się, a branża video coś nie garnie się do zmiany CMF. Zamiast tego praktykuje się półśrodki. Popularne jest na przykład offsetowanie punktu bieli na monitorach OLED.
Awatar użytkownika
mkoper
Kontakt:
Posty: 46
Rejestracja: 01 października 2013, 21:26 - wt

Re: Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 dis

26 grudnia 2013, 17:17 - czw

Obiecałem że będę uzupełniał... Nie mam chwilowo czasu, ale na szybko wrzucę porównanie na EIZO CG275W.

WRGB Jeti Specbos/ Basicccolor discus (z trybem pod CG241W) / i1 Pro

Kod: Zaznacz cały

W
0.3110    0.3061    0.3144
0.3274    0.3232    0.3297
71.454    75.246    69.044

ref.      dE 1.49   dE 2.63


R
0.6399    0.6358    0.6387
0.3293    0.3334    0.3303
15.189    16.307    14.756

ref.       dE 0.85  dE 0.18  


G
0.3002    0.2956    0.3038
0.6007    0.6036    0.5971
51.542    54.041    49.055

ref.      dE 0.61   dE 0.47


B
0.1500    0.1477    0.1495
0.0597    0.0558    0.0626
5.2411    5.3635    5.1599

ref.    dE 0.94    dE 1.11
Ze świątecznego lenistwa znowu liczyłem delty (dE2000) ze skompensowaną luminancją, ale załączonych danych można sobie to policzyć po swojemu ;) Niemniej, rezultaty w miarę podążają za tym co sprawdzili na drycreekphoto. Jeśli ktoś twierdzi, że lepiej użyć discus'a niż i1pro to prawdopodobnie ma rację, oczywiście jeśli discus ma profil po ten konkretny wyświetlacz. W innym przypadku spektro jest lepszym wyborem.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 dis

26 grudnia 2013, 18:13 - czw

Kalibracja DISCUSa pod CG241W niestety nie bardzo pasi CG275W, co przekłada się na spore różnice. ZTCP pod CG275W ładnie siadła charakteryzacja od NECzka Spectraview 271, bo to praktycznie to samo.

Odchyłka dla i1Pro również jest typowa dla tego sensora, w pomiarach Ethana Hansena dokładnie taka była średnia błędu względem PR-730.

Z ciekawości - jak się sprawuje K-10A?
Awatar użytkownika
mkoper
Kontakt:
Posty: 46
Rejestracja: 01 października 2013, 21:26 - wt

Re: Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 dis

26 grudnia 2013, 18:55 - czw

Czornyj pisze:Kalibracja DISCUSa pod CG241W niestety nie bardzo pasi CG275W, co przekłada się na spore różnice. ZTCP pod CG275W ładnie siadła charakteryzacja od NECzka Spectraview 271, bo to praktycznie to samo.
Gdybym wiedział wcześniej... ;) Pytałem Tom01 czy CG241W to taka sama matryca i podświetlenie co CG275W i dostałem informację, że tak, ale będę jeszcze walczył z tym monitorkiem więc sprawdzę, o ile ktoś nie przytuli mojego discusa do tej pory.
Czornyj pisze:Z ciekawości - jak się sprawuje K-10A?
Przesiadka na K10-A to jak z hulajnogi na motocykl ;) Stabilny pomiar jaśniejszych barw w 50ms, zajeczerni (0.005 cd/m2) w około 2.5 sekundy. Czad! Podoba mi się też bardzo, że można go wewnętrznie programować do spektrometru i później wybrać sobie profil do danego wyświetlacza w dowolnym sofcie.

Niestety, żeby nie było za pięknie jego konstrukcja powoduje jakiś problem... Pomiar niektórych wyświetlaczy rozjeżdża się względem urządzenia referencyjnego przy schodzącej jasności. Prawdopodobnie to wina przebijającego się widma podświetlenia i zmiany długości fali. Tak też twierdzi producent. Niby każdy kolorymetr jest na to podatny, ale z mojego doświadczenia Klein szczególnie. Coś nie mam farta do tych zabawek. Myślałem, że za tą cenę nie ma już kompromisów, a tu widać, że trzeba odkładać na jakiegoś PR680L, albo PR730 ;) Ciekawe na jaki problem bym w takim trafił.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Porównanie dokładności mierników: discus, i1 pro, i1 dis

27 grudnia 2013, 10:03 - pt

mkoper pisze:Pytałem Tom01 czy CG241W to taka sama matryca i podświetlenie co CG275W i dostałem informację, że tak
Podświetlenie podobne, ale tylko w sensie, że są to świetlówki. Inny producent. Matryca natomiast jest całkiem inna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68359
Liczba tematów: 4126
Liczba użytkowników: 3941
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Mik89
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu