EIZO Foris FG2421-PL

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
saper1972
Posty: 21
Rejestracja: 21 października 2013, 16:45 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

08 grudnia 2013, 21:24 - ndz

Tom01 pisze:EIZO ma kilkukrotnie szerszą ofertę monitorów biurkowych niż NEC i FG2421 nie ma nawet nic podobnego u konkurencji.
To też przerobiłem, wiem, że jest np Foris FS2333 ale chyba bez sensu jest kupować starszy model mając do dyspozycji w tym segmencie taką nowość jak FG2421, natomiast np.FlexScan EV2436W to już też IPS i raczej nie jest to monitor multimedialny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

08 grudnia 2013, 21:33 - ndz

Ale za to EV jest bardziej uniwersalny. Jeśli jednak głównym celem jest rozrywka, nie znam lepszego monitora niż FG2421. FS2333 nie tyle jest starszym modelem, tylko trochę innym i są/będą produkowane równolegle.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
saper1972
Posty: 21
Rejestracja: 21 października 2013, 16:45 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

08 grudnia 2013, 21:44 - ndz

Tom01 pisze:Ale za to EV jest bardziej uniwersalny. Jeśli jednak głównym celem jest rozrywka, nie znam lepszego monitora niż FG2421. FS2333 nie tyle jest starszym modelem, tylko trochę innym i są/będą produkowane równolegle.
Teraz to już zgłupiałem całkowicie,wydawało mi się że FS2333 to poprostu starszy brat Forisa serii FG, podobne zaimplementowane technologie (np.Smart Insight) też typowo gameingowy i żeby Cię nie męczyć w niedzielny wieczór ostatnie pytanie ; czy obraz na EV2436 i EV2736W są porównywalne ? znalazłem wreszcie jakiś filmik z możliwości EV2736W i całkiem mnie satysfakcjonuje z tym , że cena około 3400..... już nie, zresztą mając takie pieniądze przeznaczone na monitor pewnie kupiłbym coś z serii SX ( jestem taki mądry bo jak wcześniej wspomniałem czytałem większość Twoich wypowiedzi :) )
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

08 grudnia 2013, 21:54 - ndz

Serie FS i FG to nieco inna konstrukcja, choć wywodzi się z podobnych założeń. EV2436W i EV2736W są bardzo podobne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Marazm
Posty: 6
Rejestracja: 26 listopada 2013, 05:10 - wt

Re: EIZO Foris FG2421-PL

08 grudnia 2013, 23:20 - ndz

Dzięki Panu Tomkowi jestem od tygodnia włascicielem tego monitora - do video jest fenomenalny, Hobbit i Władca Pierścieni zdeklasowały stojącego obok EV 2436 (testy porównawcze) - kontrast, czerń, wyrazistość obrazu. EV 2436 za to jest większy, ma lepsze barwy - świetny w biurze, officie i programowaniu. Wybrałem Forisa ponieważ w domu używam kompa do rozrywki - głównie filmy, gry i trochę webu. O grach nie ma co pisać - dla nich jest stworzony.
saper1972
Posty: 21
Rejestracja: 21 października 2013, 16:45 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

09 grudnia 2013, 05:40 - pn

Marazm pisze:Dzięki Panu Tomkowi jestem od tygodnia włascicielem tego monitora - do video jest fenomenalny, Hobbit i Władca Pierścieni zdeklasowały stojącego obok EV 2436 (testy porównawcze) - kontrast, czerń, wyrazistość obrazu. EV 2436 za to jest większy, ma lepsze barwy - świetny w biurze, officie i programowaniu. Wybrałem Forisa ponieważ w domu używam kompa do rozrywki - głównie filmy, gry i trochę webu. O grach nie ma co pisać - dla nich jest stworzony.
Możesz wrzucić kilka screenów porównawczych z tych monitorów ? planuję zakup przed Świętami i właśnie postanowiłem wybrać między tymi dwoma modelami.
Seungyeon
Posty: 1
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 09:33 - ndz

Re: EIZO Foris FG2421-PL

12 stycznia 2014, 09:59 - ndz

Jako nowy użytkownik forum najpierw chciałbym się ze wszystkimi przywitać, a zatem - Witam wszystkich :D

Przechodząc od razu do sedna sprawy chciałbym zapytać czy ktoś (może Tom01?) ma informacje na temat jakości oraz jej powtarzalności w tym monitorze? Na jednym z zagranicznych for (nie wiem czy mogę podać nazwę) jest wątek nt tego monitora. Poświęciłem sporo czasu aby przekopać się przez ponad 60 stronicową dyskusję i niestety ale jakieś 2/3 z wypowiedzi jest negatywna. Mówi się o kilku wadach tego panelu oraz o tym, że ogólnie zakup tego sprzętu to jedna wielka ruletka. Najczęściej wymieniane tam problemy to cross hatching, backlight bleeding (szczególnie po bokach), martwe pixele, nierównomierne podświetlanie. Było kilka osób, którym monitor się samoczynnie wyłączał na sekundę lub przechodził w stan uśpienia mimo iż żadnych problemów ze źródłem obrazu nie było. Koniec końców nie wiem co zrobić bo byłem na 99% zdecydowany na ten monitor, a teraz się okazuje, że jego zakup może okazać się dużym zawodem. Z drugiej strony aktualnie używam Samsunga T220HD (po lekturze forum już wiem, że to marketowy gruz i szrot :D ) no ale w 2008 roku człowiek był młody i głupi, a o tym forum to mi się nawet nie śniło.

Pytanie do bardziej obeznanych użytkowników - jak myślicie, warto kupić ten sprzęt? myślicie, że do Polski trafia nieco inny produkt tak jak to często bywa z różnego rodzaju sprzętem? Jakieś różnice ze względu na region? Czy może lepiej poczekać na jakąś rekację ze strony Eizo (nowa rewizja?). A może po prostu wybrać inny monitor? Potrzebuję sprzętu głównie do rozrywki, filmy, gry (raczej nie FPS) i bardzo bardzo amatorsko obróbka zdjęć na potrzeby aukcji internetowych/sklepu internetowego. Mój budżet to +/- 2100zł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

12 stycznia 2014, 11:22 - ndz

FG2421 nic nie dolega. Jest normalne, że jakaś nowość, szczególnie niecodzienna, budzi większe emocje niż kolejny, siedemdziesiąty nowy model marketowego LG. Ponadto, jako że monitor jest 4x droższy od masowych, są względem niego znacznie zawyżone oczekiwania i ludzie wyszukują "wady" na które w innych okolicznościach nie zwróciliby uwagi. Trochę przeszło przez moje oczy egzemplarzy tego modelu i nie potwierdzam żadnych zwiększonych ilości wad. EIZO ogólnie jest bardzo powtarzalne, więc to dość bezpieczny zakup. Dla najbardziej wymagających jest jeszcze możliwość zakupu selekcjonowanych, czyli z zerowym ryzykiem defektów, nawet dopuszczalnych w normie gwarancyjnej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO Foris FG2421-PL

12 stycznia 2014, 13:56 - ndz

Nie oszukujmy się, że w półce budżetowej Eizo będzie się wiele więcej przykładać niż inni producenci. Liczą sobie za nowość na rynku, jakby nie patrzeć jest to pierwszy na świecie model z fabrycznym odświeżaniem większym niż 60 Hz oraz tryb turbo bardzo znacząco i pozytywnie wpływający na dynamikę obrazu.

Chcesz mieć spokój głowy, bierz z selekcją. Kupując półkowe egzemplarze trzeba być przygotowanym na zabawę w wymianę.
oxox
Posty: 6
Rejestracja: 25 stycznia 2014, 23:13 - sob

Re: EIZO Foris FG2421-PL

25 stycznia 2014, 23:55 - sob

Czy warto przesiąść się na tego Forisa z S2243W? Szeroki gamut S2243W nigdy mnie nie przekonywał, także to nie jest problem. Przez chwilę miałem też bodajże EV2333W. Czy przez te 4ry lata coś się zmieniło? Czy FG2421 nie jest gorszy od tych dwóch starych monitorów jeżeli chodzi o soczystość kolorów, czerń, itp?

Kupiłbym sobie coś nowego, SZYBKIEGO, co nie przeszkadza w codziennej pracy, a pokazuje ile jest warte..muszę to powiedzieć..w grach :lol:

Generalnie interesuje mnie dobre 120Hz i płynny ruch. Jeżeli miałbym zauważyć gorszą jakość kolorów w porównaniu do tego co mam, to wolę zejść do piwnicy i poczekać kolejne kilka lat ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

26 stycznia 2014, 00:35 - ndz

Wszystko zależy co Pan ma na myśli pod sformułowaniem "jakość kolorów". Technicznie jest gorzej, to normalne, wszak Foris to półka niżej niż Flexscan S. Natomiast do zastosowania rozrywkowego, poprawna liniowość ma marginalne znaczenie, a nawet jest niepożądana. Celowo w FG2421 jest zmanipulowana aby poprawiać reprodukcję w rozrywce. Co do szybkości, nie ma o czym gadać. To zawodniczy sprzęt, do rozgrywek. Musi być szybki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: EIZO Foris FG2421-PL

26 stycznia 2014, 07:59 - ndz

Jeżeli nie możesz się powstrzymać od kupna /zakupoholizm/
to bierz 24 cale EV2436 - oprócz "grania" nada się też bardziej do pracy bo ma proporcje 16:10
ale oczywiście nie ma 120 herców i 1 milisekundy, tylko tyle samo co S2243...

A tak z ciekawości - co ten 2243 ma złego w grach co do "szybkości", nu przyznaję
przy graniu w "kilka osób" czy używaniu go jako telewizor mogą przeszkadzać słabsze niż w IPS kąty widzenia...

Jak 2243 jeszcze działa i w miarę zadawala, ja bym poczekał aż technologia LED zostanie
lepiej dopracowana :shock: i ponadto EIZO zwiększy zdecydowanie rozdzielczość...

Tylko pewnie jak już dopracują, to wtedy w modę wejdą monitory OLED, i znowu zabawa zacznie się od nowa :mrgreen:
oxox
Posty: 6
Rejestracja: 25 stycznia 2014, 23:13 - sob

Re: EIZO Foris FG2421-PL

26 stycznia 2014, 08:48 - ndz

Co do jakości kolorów i jakości monitora..nie zależy mi na dokładności aż tak bardzo, ale za te 2200zł chciałbym móc powiedzieć "wow!, ładne, warto!";-) Chyba muszę go po prostu kupić i zobaczyć na własne oczy, z tym że wcześniej zdaję się powinienem wymienić kartę graficzną na jakąś wyposażoną w Display Port.

Na EV2426 chyba nie ma sensu się przerzucać, raczej nie zaoferuje mi dużo więcej niż S2243W? Większa rozdzielczość niezbyt dobrze łączy się z szybkością - karty graficzne są wciąż wolne, a nie wydam na żadną więcej niż 700-800zł. Coraz mniej pracuję na moim monitorze, a więcej się "bawię", więc pomyślałem o zmianie, ale zmianie na lepsze nie gorsze ;)

Na dopracowanie technologii chyba można czekać do końca życia, a chciałbym sobie zrobić jakiś prezent ;) chyba że coś ciekawego szykuje się za rogiem?? 120Hz podobno się czuje nawet w windowsie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FG2421-PL

26 lutego 2014, 12:38 - śr

pst
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2014, 11:01 - sob

Re: EIZO Foris FG2421-PL

10 maja 2014, 11:13 - sob

Witam.

Zakupiłem owy monitor trzy dni temu. Przed zakupem testowałem go na miejscu, sprzedawca nawet sprawdził równomierność podświetlania kalibratorem i wszystko wyszło OK. Jak wróciłem do domu przetestowałem kilka gierek, przy czym znalazłem dziwny defekt jakby mgła po obu bokach. Zobaczcie sami:

Obrazek

I dla gwoli ścisłości wrzucam fotki z ustawienia 100% jasności monitora pojedyńczych kolorów - te testy wydają się OK. Zobaczcie sami:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co o tym sądzicie ? To jest wada samej matrycy czy może jednak podświetlania ? Co radzicie w takiej sytuacji począć - oddać monitor i zwrócić pieniążki czy dać go na gwarancję? Pytam się ponieważ, jeśli wada ta kwalifikuje się na nierównomierność podświetlania a serwisant powiedział mi, że EIZO przyjmuje jakiś procent odchyłu od normy to...norma. W związku z tym jeśli tak by było, to oddając go na gwarancję byłbym już załatwiony.

Dziękuje z góry za porady,

Pozdrawiam.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO Foris FG2421-PL

10 maja 2014, 14:59 - sob

Można powiedzieć, że jest to "wada matrycy", a bardziej szczegółowo jest to charakterystyka kątowa matryc xVA. Wszystkie to mają, jedne mniej inne więcej. Akurat Sharpowski twór plasuje się raczej w środku stawki. Paradoks matryc IPS vs VA. VA ma super czerń ( IPS taką sobie ), a jak wrzucisz jakieś szarości, to srebrzy gorzej niż czerń na IPS. ;)
verul
Posty: 32
Rejestracja: 02 lipca 2012, 13:08 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

05 czerwca 2014, 14:04 - czw

Wiadomo moze cos o ewentualnym nastepcy tego monitora ktory mogloby w najblizszej przyszlosci wypuscic na rynek Ezio? Pytam bo w 2012 wyszlo FS2333, po roku FG2421, to moze w tym roku czeka nas premiera jakiegos nowego bardziej dopracowanego?

I jeszcze pytanie - w sklepie mastiff jest napisane ze monitor ten ma uchwyt VESA. Czy oznacza to ze mozna go zawiesic na scianie? Jaki to standard VESA?

Pozdr.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

05 czerwca 2014, 18:53 - czw

To jest nowy model, nie sądzę żeby był następca w ciągu najbliższego roku. Nie ma też żadnych przecieków od producenta.

PS. Ten monitor nie ma vesa, chyba jest błąd w opisie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
verul
Posty: 32
Rejestracja: 02 lipca 2012, 13:08 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

06 czerwca 2014, 08:27 - pt

Dziekuje za informacje.

Mam jeszcze dwa pytania. Jaka konkurencje (nawet majaca troche mniej do zaoferowania) ma ten monitor w zastosowaniach do rozrywki domowej? Mam na mysli inne monitory o podobnych parametrach i cenie nizszej lub rownej.
W recenzji monitora bylo napisane ze reprodukcja kolorow pozostawia troche do zyczenia. Czy to jest porownanie wzgledem innych monitorow tej samej grupy cenowej (ale innych zastosowan) czy tez wzgledem tanszych monitorow do tych samych zastosowan? Bo rozumiem ze przy wszystkich jego niedoskonalosciach obraz bedzie i tak lepszy niz na jakims IPSie albo VA za 1000zl?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FG2421-PL

06 czerwca 2014, 08:34 - pt

To jest najlepszy monitor jakie w ogóle powstał do rozrywki. Konkurentem jest jeszcze EIZO FS2333, ale już na "zwykłej" matrycy. Wszystkie modele masowe 120 czy 144Hz mają tańsze panele, prostsze sterowanie i w zasadzie, poza szybkością, nie wyróżniają się niczym spośród innej masówki. O kolorze też nie ma o czym mówić. Pomimo, że FS/FG nie jest przewidziany do koloru, to daje normalny obraz, a nie na przykład taki:

Obrazek

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu