Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
ryba4
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2013, 13:56 - czw

Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 14:53 - czw

Witam!

Dobra, ja nie jestem tą studentką i zdjęć nie będzie, ale musiałem coś wymyślić, żebyście nie pomyśleli "rany, znowu kolejny taki sam wątek" i chcieli tu zajrzeć... 8-)
Ale żeby nie było 100% ściemy, to faktycznie chodzi o moją narzeczoną, która studiuje architekturę krajobrazu (naprawdę ma same 5!), więc większość prac to wszelkiego rodzaju CADy i o ile w tym zastosowaniu jeszcze do tej pory "jakoś było" na 15sto lenim LCD sasmung (nie chcę heretykować :D) to też bardzo dużo pracuje na zdjęciach (a wiadomo, skoro praca z przyrodą to drzewka, kolorki, robaczki jesień i te sprawy) i bardzo często było duże rozczarowanie i dosłownie płacz, jak po wydrukowaniu wielkich plansz za górę kasy efekt był bardzo daleki od zaplanowanego, a groszem dziewczyna nie śmierdzi i to bardzo. Czasem też wykonuje różne inne prace graficzne w PS bo naprawdę ma do tego talent, tylko właśnie nie ma narzędzi.

Do rzeczy - pierwotnie myślałem, że za 1200zł coś można już kupić i myślałem o Dellu 2412, ale jak wszedłem na to forum, to szybko zostałem wyprowadzony z błędu :lol: Ale przynajmniej wiem, że są tu naprawdę fachowcy z najwyższej półki.
Cała rodzina zrobiła zrzutkę więc budżet mamy ok 2500zł + wiadomo kalibracja, monitor ma służyć tylko i wyłącznie do tych "amatorskich profesjonalnych" zastosowań, absolutnie żadnych gier filmów itp, pożądana wielkość to 24" (tylko muszę wtedy sprawdzać wymiary każdego czy się zmieści na specyficznym biurku, zaprojektowanym własnie przez nią samą ;) ) no i rozdzielczość oczywiście 1920 x 1200. Miałem pierwotnie kilku faworytów, ale naprawdę jak to mówią im dalej w las tym ciemniej i z głupiego zrobiłem się coraz głupszy bo czytam, czytam i czytam już z miesiąc i dalej nie wiem.

Jako, że jestem kompletnym "lajkonikiem" mam też pytanie: Docelowo monitor miałby być używany z dwoma komputerami, stacjonarnym starym Dellem 690 z quadro i laptopem z jakimś Radeonem 760M czy coś takiego, to czy jest to w ogóle realne żeby skalibrować monitor do pracy z dwoma komputerami? Bo rozumiem, że kalibracja monitora, to nie tylko ustawienia monitora, ale majstrujemy też w karcie graficznej? Na całe szczęście jesteśmy z Krakowa, więc już wiem, że działa tu ochrzczony dosłownie wszędzie (czytałem też nikoniarzy, canon board itp) guru kalibracji kolega Czornyj, także na pewno zwrócę się do Ciebie w tej sprawie, no i zakupu to myślę że z przyzwoitości wypadałoby dokonać u Pana Tomka (BTW: przyzwyczajony jestem, że na wszelakich forach wszyscy są "bracią" i zwracają się do siebie per Ty?), tylko nie wiem czy będą środki i czas (ma to być prezent pod choinkę) na selekcję, bo niestety ale mamy już koszmarne przeżycia z awaryjnym, uszkodzonym na wstępie sprzętem, i też zawsze kończy się to płaczem i histerią, wiecie jak to z babami... ;)

Cytując pewnego pana, "Pomożecie?" 8-)

Pozdrawiam,
Kuba
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 15:01 - czw

Może SX2262W? 1920x1200 w 22", więc i do CADa lepiej (bo mniejsza plamka) i ze zmieszczeniem monitora na biurku problemów mniej...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 17:47 - czw

Przy 2,5 tys wraz z kalibracją i wymogiem 24" jest tylko jeden na placu boju: EIZO EV2436W. Ja bym się jednak radził zastanowić nad proponowanym wyżej SX2262W. To niemal idealny monitor do projektowania, jeśli nie ma budżetu na profesjonalne 27 czy 30". Chodzi o plamkę rzecz jasna.

Trochę porad odnośnie sprzętu do cada: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ryba4
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2013, 13:56 - czw

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 19:49 - czw

Właśnie za radą Gorkyego chyba rzeczywiście może odpuścimy te 24" (dla mnie do pracy biurowej to mus), bo jak się dziewczę przesiądzie z 17" na 22" to i tak szoku dozna, no i ten SX2262W też właśnie mi się nasunął na myśl.
Panie Tomku, wątek podklejony oczywiście przekopałem w pierwszej kolejności (fajne efekty mam na swoim biurowym monitorze przy samym wyświetlaniu tych siatek :lol:) , z tym że jak zaznaczyłem właśnie nie tylko do projektowania będzie ten nowy nabytek służył, bo dziewczyna robi też w Photoshopie m.in. różne ulotki, kasetony, okleiny i przede wszystkim te plansze z projektami na uczelnię itp więc to odwzorowanie kolorów jest ważne, ale rozumiem, że ten własnie SX2262W właśnie do tego jest, a przy okazji idealny również do CAD? A jak z jego kalibracją? Ma ten LUT czy coś tam? Mówiłem, że jestem laikiem.. :oops:

Założony budżet mamy na sam monitor, na kalibrację ja coś jeszcze wyskubię, mam nadzieję, że Pan Marcin nie jest proporcjonalnie do sławy drogi ;) Tylko kurde u Pana Tomka ten model przekracza budżet i to sporo :cry:

Bo ten EIZO EV2436W to w sumie baty dostał tutaj w recenzji Marcina...

A jak z tym podłączaniem i kalibracją z 2 kompami? W laptopie jest HDMI a w blaszaku DVI-I i DP (Quadro 2000 - jak ta karta ma z tym x-bitowym wyświetleniem itd?)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 19:54 - czw

No właśnie, tym bardziej, jeśli w grę wchodzi jakakolwiek grafika, lepszy jest SX i to o dwie klasy. To jeden z najbardziej uniwersalnych monitorów na rynku, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, bo najczęściej jak coś jest do wszystkiego, to do niczego.

Marcin jest jeszcze bardziej zboczony niż ja, więc nic dziwnego że jedzie po nieprofesjonalnych monitorach jak po łysej kobyle. Pamiętajmy jednak że nawet takie tanie EIZO serii EV to równowartość 5 Samsungów czy innych Benqów. :)

Podłączenie dwóch monitorów nie jest żadnym problemem w dzisiejszych czasach. Kalibracja dwóch i to różnych ekranów i do tego pod Windows, nie jest już taka banalna.

10-bitowym kolorem będzie się Pan interesował przy następnej zmianie monitora, za parę lat. Na razie to ciągle pieśń przyszłości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ryba4
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2013, 13:56 - czw

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 20:00 - czw

Tom01 pisze:10-bitowym kolorem będzie się Pan interesował przy następnej zmianie monitora, za parę lat. Na razie to ciągle pieśń przyszłości.
Uf, no to przynajmniej to z głowy 8-)
Tom01 pisze:Podłączenie dwóch monitorów nie jest żadnym problemem w dzisiejszych czasach. Kalibracja dwóch i to różnych ekranów i do tego pod Windows, nie jest już taka banalna.
Czyli to może się nie udać? No bo narzeczona więcej czasu stara się siedzieć na laptopie, który jest oszczędniejszy, a tylko rendery itp zapuszcza na stacjo, bo ten żre tyle prądu co 20 laptopów (i przy okazji robi przeciąg w mieszkaniu :lol: ), a jak do niego się nie będzie dało podłączyć tego monitora, znaczy się z nim skalibrować, to jego egzystencja przestaje mieć sens, bo 2 monitory tym bardziej się nie zmieszczą...

edit

Ok doczytałem, że i Quadro 2000 i SX2262W są 10bit, ale skoro to nie ma znaczenia... :roll:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 20:13 - czw

Da się podłączyć i da się skalibrować. Mówiłem o jako-takim wyrównaniu wyświetlania laptopa i monitora aby różnica nie gryzła w oczy. Karta powiedzmy że wyda 10 bitowy kolor, monitor przyjmie, ale co z sterownikiem i oprogramowaniem? 8 bitów. Co z matrycą w monitorze? 8 bitów. Nie widzę sensu się zabijać aby uruchomić coś, czego się nie da w pełni uruchomić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ryba4
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2013, 13:56 - czw

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 20:20 - czw

OK, to tylko takie rozważania ;)
Ale z tego co widzę, to ten monitor jednak kosztuje sporo więcej niż 2500zł, a już mi się zaczął podobać... :cry:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

28 listopada 2013, 20:31 - czw

Albo dobre, albo tanie...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

30 listopada 2013, 14:39 - sob

Moje typy:
- skalibrowany sprzętowo NEC EA244WMi, cena 1600PLN, znacznie poniżej budżetu
- NEC P242W w cenie 3000PLN, niestety przekracza założony budżet

Osobiście kupiłbym tańszy, a resztę przehulał z dziewczyną na baletach - nasze słodkie miasto stwarza w tej kwestii kolosalne możliwości ;)
ryba4
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2013, 13:56 - czw

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

03 grudnia 2013, 16:41 - wt

Ta ostatnia rada jest zdecydowanie najlepsza :lol: Ale niestety tym razem odpada.
Zweryfikowałem trochę plany i 24" faktycznie odpuścimy, budżet jednak zniesie te +/- 2800 brutto na sam monitor ("prawo dwóch trzecich" czyli, że dobrze i szybko nie znaczy tanio, znam doskonale :D ) więc SX2262W jak najbardziej wchodzi w grę, czy poza nim coś jeszcze?

A jeszcze takie pytanko - bo wiadomo, że miejsce pracy ma znaczenie, czy coś zmienia fakt że owo miejsce pracy owej studentki to bardzo ciemny, nawet za dnia pokój, rozświetlony zwykłymi żółtawymi halogenami sufitowymi znajdującymi się nad monitorem (hula to chyba na 12v), a za plecami lampa ze świetlówkami? Czy w takie oprawy halogenowe można wsadzić jakieś porządniejsze źródło światła?

Pozdrawiam,
Kuba
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

03 grudnia 2013, 16:47 - wt

Najprostsza metoda to wsadzić jakiekolwiek silniejsze źrodło światła i zweryfikować "na kartkę". Najlepsza, to dać na sufit normalną biurową lampę "rastrową", w nią świetlówki o barwie 950.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Karina
Posty: 9
Rejestracja: 17 stycznia 2014, 19:40 - pt

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

18 stycznia 2014, 01:01 - sob

Panowie, jestem zachwycona Panów wiedzą. Tyle słowem wstępu :]


Jestem świeżą absolwentką architektury. Przeczytałam kilka wątków odnośnie monitora dla architektów. Myślę, ze w moim przypadku 70% to cad, ale i 30% grafika. Nie zakładam nowego wątku, przemyślę najświeższe Panów propozycje - podejrzewam, że przez te kilkanaście dni nic się w świecie nie zmieniło i do wyboru mam (budżet 3k):

NEC P242W
SX2262W ( i tutaj pytanie - 24" odpowiednikiem, czyli do zastosowania CAD + grafika, będzie EIZO SX2461W? sugerowałam się tym zestawieniem. Myślałam o 22", ale 24" kuszą, oj kuszą... )

pozdrowienia
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

18 stycznia 2014, 01:17 - sob

SX2461W nie jest od dawna produkowany. W budżecie 3 tys zdecydowanie radzę SX2262W i nie ma nic złego w tym, że to 22". Ma rozdzielczość taką jak 24". Jakościowo natomiast to inna liga niż 6-bitowy NEC serii P który będzie migotał na byle wzorach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Karina
Posty: 9
Rejestracja: 17 stycznia 2014, 19:40 - pt

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

20 stycznia 2014, 00:31 - pn

Mimo wszystko myślę o większej przekątnej, bo nawet jeśli obszar roboczy jest ten sam, to teoretycznie można siedzieć dalej. Wiem, że to klasa niżej, ale jak do SX2461W ma się Eizo EV2436 i Nec MultiSync EA244WMi?
Bo takie też zostały mi również polecone. EV2436 polecał Pan do 8 godzinnej pracy przy CADzie, w trosce o oczy, a jednak sporo przesadziłam, że u mnie 30% to grafika. Wizualizacje, składanie plansz i nawet ich wydruk to jednak nie do końca to, co praca profesjonalnego grafika ; ) jednak cad, cad, cad... i zdrowe oczy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

20 stycznia 2014, 00:37 - pn

Monitorki serii EV i EA poleca się przy nikczemnie niskim budżecie. Wśród tanich są najlepsze. Pamiętajmy jednak, że SX-y to dwie klasy jakościowe wyżej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Karina
Posty: 9
Rejestracja: 17 stycznia 2014, 19:40 - pt

Re: Dobry monitor dla dobrej architektki

13 września 2018, 21:42 - czw

kiedy przez lata dojrzewałam do decyzji zakupu EIZO okazało się, że SX-ów brak?

sytuacja
  • monitor do archiCADa - tło programu nie jest czarne, tylko białe
  • monitor do photoshopa - plakaty, zdjęcia, wizualizacje - nieprofesjonalne/ambitna amatorka
  • nie będę używać go 8 godzin dziennie (może za rok, może za 2) teraz tylko to frilansu i zabawy, czyli sporadycznie
  • pierwszy i jedyny monitor w domu, na co dzień używam laptopa ok 15" mat 1920x1080, więc monitor będę póki co podpinać do laptopa
  • dostałam dotacje 2000 zło na monitor, i muszę go kupić teraz, wszystko ponad dokładam od siebie, a że nie mam za wielu luźnych stów to niechętnie chcę się dorzucać, jednak jeśli sprawa będzie warta - przemyślę
  • 27" uważam za zbytek, ponieważ na co dzień pracuję w biurze i nie potrzebuję takiej kobyły w domu, ale sprzęt muszę musze kupić teraz
  • czyli reasumując - mam okazję kupić monitor, ale nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto
z monitorów polecanych rozważam:
24" [16x10] [1920x1200] NEC EA245WMi-2-CT [IPS] [sRGB] [W-LED] [DC] [✔︎] - niechętnie bo marzył mi się EIZO (proszę bez pytań dlaczego EIZO)
23" [16x9] [1920x1080] EIZO CS230 [IPS] [sRGB] [W-LED] [PWM+DC 9KHz] [✔︎] - niechętnie bo przekracza o 25% mój budżet jednak jeśli jest wart swojej ceny nie muszę mieć 24"

zauważyłam brak pozycji pomiędzy powyższym i razu przepaść tysiąca zło na eizo niżej

24" [16x10] [1920x1200] EIZO CS2420 [IPS] [AdobeRGB] [GB-r] [✔︎] - myślę, że nie wykorzystam jego potencjału

kategorię pierwszą w ogóle pominęłam

:)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

13 września 2018, 21:59 - czw

No i niestety miałem rację. Kobieta wydaje nieswoje pieniądze.

Trzeba wydać szybko i wszystko, bo przepadnie.

:twisted: Tak, wiem, złośliwy jestem. ;)
Awatar użytkownika
Karina
Posty: 9
Rejestracja: 17 stycznia 2014, 19:40 - pt

Re: Dobry monitor dla dobrej architektki

13 września 2018, 22:25 - czw

tak, punkt dla Ciebie! :mrgreen:
chociaż jakby spojrzeć z drugiej strony to są to i moje i Twoje pieniądze, podatki, składki i inne daniny, dbam o nasze pieniądze :>
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dobry monitor dla dobrej studentki ;)

13 września 2018, 22:29 - czw

To forum ma pomagać, a nie tylko oceniać! ;)

Marzenia o EIZO nie mają teraz znaczenia. Znaczenie mają fakty. A fakt jest taki, że dla Pani najsensowniejszy wybór w takim budżecie to EA245WMi-2-CT vs. CS230 - ciut większy, lepsza matryca, lepsza jakość obrazu po kalibracji, soft do kalibracji i 5 lat gwarancji też w cenie i to niższej ;)

Szeroki gamut jest zbędny, a laptop i tak by dobrze nie obsłużył poprawnie 27" w 2560x1440 pikseli.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu