NEC PA272W czy EIZO CX270 do fotografii?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 13:29 - sob

NEC prowadzi od pewnego czasu bardzo agresywną kampanię promocyjną swoich "nowych" modeli PA z "2" na końcu, niestety wydaje mi się, że trącając o zbyt daleko posunięty marketing. Nie do końca prawdziwe informacje są przekazywane na rynek i powstają błędne stereotypy. Tak było np z 8-bitowymi matrycami w serii EA. Dopiero rozebranie, sfotografowanie i ściągnięcie danych technicznych od producenta ujawniło że to normalne, tanie 6 bitowe IPS-y od LG podświetlane krawędziowo. Ale nie przeszkodziło to wcześniej w szerokiej akcji "informacyjnej" jakie to świetne i tanie monitory. Jak do tego doszły "rewelacje" związane z widocznym miganiem, zarówno z układu FRC jak i podświetlenia okazało się, że cały mit dobrego i taniego okazał się koloryzowaniem rzeczywistości. Niestety, podobne chwyty widzę również w przypadku PA. Takie zagrania są niegodne dżentelmenów.

Cudzysłów w "nowych" jest celowy, bowiem oprócz zmiany podświetlenia na diody, nie różnią się niczym istotnym od poprzednich wersji. Ta sama płyta główna, ten sam procesor, nomen omen powszechnie stosowany w telewizorach i konsolach do gier, te same oprogramowanie. Nieco mniej matowa zewnętrzna powłoka ekranu, która jest obecnie standardem wszędzie. Jest natomiast ogromnie rozrośnięty marketing i podwyższona cena, nobilitująca PA do konkurowania z EIZO. To oczywista bzdura. Zarówno EIZO CX i CG różni się na tyle znacznie, że nie ma mowy o konkurencji. NEC PA mogły być jak najbardziej zamiennikiem, ale dla nie produkowanej już serii EIZO SX. Bardziej zaawansowane modele nie mają u NECa odpowiedników.

Wchodząc w co bardziej jaskrawe "kwiatki":
1. W PA272W nie ma żadnej 10-bitowej matrycy. Zastosowany jest panel LG Display LM270WQ3, 8 bitowy + FRC, czyli dokładnie taki sam sposób tworzenia "10 bitowego" koloru jak we wszystkich innych.
2. Nie ma kalibracji w PA. Kalibracja sprzętowa to funkcja monitora, więc nie załatwi tego zlecanie firmie zewnętrznej. NEC PA jest reklamowany jako kalibrowany, a w rzeczywistości, funkcja ta jest zablokowana w monitorze. Oprogramowanie NEC Spectraview Profiler (tak naprawdę basICColor display) nie zadziała nawet jak się go zakupi. Można tą blokadę obchodzić, jak P. Marcin wspomniał, za pomocą oprogramowania NEC GammaCompMD, do grupowego zarządzania monitorami medycznymi, ale nikt nie da gwarancji, że w miarę zmian na rynku, ta furtka się nie zamknie. No i fakt, że kalibracja GammaCompem to jak kopanie ogródka czołgiem. Kalibruje je również NEC Spectraview II, ale po pierwsze nie ma licencji na użycie poza USA, po drugie jest droższy od EIZO ColorNavigatora i po trzecie możliwości ma bardziej skromne.
3. Nie widzę jakim sposobem może być zrealizowana regulacja kolorowymi diodami niezależnie. Zasilane są tą samą przetwornicą. W EIZO są za to osobne przetwornice do obu kolorów diód i każdy kolor podzielony jest na kilka sekcji.
4. Nie ma żadnego czujnika pracy matrycy ani podświetlenia. Jeśli jest, to nie mam pojęcia gdzie miałby być. Po wymontowaniu płyty i zasilacza, na matrycy nie ma nic. Nie ma nawet otworu przez który mógłby być zamontowany. Nie ma też żadnego dodatkowego przewodu, którym mógłby być podłączony. Jest LVDS i zasilanie lamp. W odróżnieniu w EIZO, wszystkie czujniki są bez wysiłku widoczne po zdjęciu płyty. Matryce produkowane dla EIZO (nigdzie indziej ich się nie znajdzie) mają przygotowane montaże pod osprzęt monitorujący pracę wyświetlacza.

O walorach matrycy, srebrzeniu, połyskiwaniu napisano wystarczająco dużo i nie jest to onanizm a widoczna gołym okiem wada, wynikająca z ograniczeń technologii. Mają ją wszystkie "normalne" IPS-y. Żyć się z tym da, ale wszakże lepiej, jeśli nie ma. Trwałość nie jest żadnym argumentem na korzyść NECa. Wręcz przeciwnie. Jest znanych dużo przypadków degradacji wyświetlacza w 2,5 letnich NECach, jak choćby niesławnej pamięci 2490. Gwarantowana na papierze, trwałość EIZO to natomiast 5 lat lub 30 tys godzin. Przy wykorzystaniu 8 godzin na dobę daje minimum 10-15 lat do również zagwarantowanej na papierze, spadku jaskrawości o połowę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 14:11 - sob

Informacje dot. 2D regulacji podświetlenia matrycy GBr LED pochodzą od Willa Hollingworhta, Senior Managera NEC Display Solution America i nie są one cytowane w materiałach marketingowych, opublikował je podczas mojej rozmowy z Andrew Rodneyem na LuLi:
WillH pisze:
Czornyj pisze: Could you (or WillH?) elaborate on GBr LED more precise control of wtpt? The GBr backlight contains of green and blue LED units, that are covered with red phosphor - so I was quite sure it's not possible to change the native wtpt like in NEC 2180WG, where you could change brightness of red, green and blue power LED independently.
With CCFL and White LED backlights you have no direct control over the white point. Only the luminance can be changed. In effect you have a 1 dimensional (intensity) control over the backlight in colorspace. Changes to the white point must be done within the LCD panel by scaling the R, G and B video. So there is potential for color banding unless the adjustment is done to a high bit depth within the display. This is how the NEC LCD80, LCD90 and PAxx1 series worked.

With separate R, G and B LED backlights (such as the NEC LCD2180WG-LED), the white point can be changed by varying the relative intensity of the LEDs. Here you have 3 dimensional control over the backlight in colorspace. There is no need to scale the R, G and B video.

With GB-R LED backlights, only the intensities of the blue and green LEDs can be controlled. Red is generated indirectly by the output of the LEDs using phosphors. Here you have 2 dimensional control over the backlight in colorspace. So the white point can be adjusted, but only in certain directions as you look at it on a CIE chart - however you of course need to adjust in 3 dimensions in order to achieve different white points. The control for the 3rd dimension is done by scaling one color of the video signal. This adjustment is a lot smaller compared to when using CCFL or White LEDs. On the new NEC PAxx2 series of displays, the panels are 10 bit native so the effects of video scaling are unnoticeable.

Therefore you can get better control of the white point without having to sacrifice video levels.

Will Hollingworth
Senior Manager, Product Development
NEC Display Solutions of America, Inc.
http://www.luminous-landscape.com/forum ... #msg699341

Czy matryca jest w pełni 10-o bitowa, czy 8+2A-FRC nie ma wizualnie żadnego znaczenia. Bezpośrednio porówywałem taki i taki i ni cholery nie widać różnicy.

Od wielu lat opiekuję się niezliczonymi monitorami NEC moich klientów i jest mi znany raptem jeden przypadek degradacji jakości w od wieków nieprodukowanym 2490WUXi2, monitor został wymieniony na nowy w ramach gwarancji.

Na dzień dzisiejszy stan jest taki, że oprogramowanie GammaCompMD QA można pobrać i działa, a technicznie nie jest za bardzo możliwe by nagle działać przestało. Proces kalibracji przebiega tak samo jak w SVII, nawet elementy graficzne są takie same, a efekty niczym się nie różnią. Podstawowa funkcjonalność polegająca na sprzętowej linearyzacji TRC kanałów RGB z wykorzystaniem wewnętrznej 3DLUT odbywa się na tej samej zasadzie w przypadku GammaCompMD QA, Spectraview II, ColorNavigatora, a pomiędzy efektami nie ma wizualnych/walidacyjnych różnic. Mimo dogłębnej znajomości wszystkich trzech aplikacji nie bardzo przychodzi mi do głowy w jakiej kwestii ColorNavigator ma większe możliwości.

W kwestii domniemanej różnicy jakości obrazu wyświetlanego przez wyświetlacze PA, CX, CG prezentuje Pan wyłącznie swoją prywatną opinię, kompletnie bez poparcia w faktach i dowodach. Żadne wyniki walidacji lub wizualnej obserwacji w/w monitorów nie wykazują istnienia takowej różnicy, poza nieznacznie większym gamutem wyświetlaczy NEC serii PAxx2. A już zrównywanie monitora serii PAxx2 z serią SX to albo jakieś grubsze nieporozumienie, albo kiepski dowcip - PAxx2 wciąga każdego SXa nosem i wypluwa przeżute świetlówki.

Poniżej zdjęcie z niedostępnego dla użytkownika menu serwisowego monitora PA302W, gdzie podawany jest stan pomiaru nieistniejącego sensora podświetlenia:
Obrazek
Niesamowicie demonicznie przebiegły ten NEC, żeby dla zmyłki robić animację w niedostępnym menu serwisowym. Widziałem też - zapewne sfabrykowane - zdjęcie samego sensora.

Niejasne insynuacje, ataki personalne, aluzje zarzucające świadczenie nieprawdy, wprowadzania w błąd i dezinformowania sobie wypraszam, to jest poniżej ogólnie panujących tutaj standardów poziomu dyskusji. Nie jesteśmy w Warszawie na Wiejskiej, a ja absolutnie nie jestem skory do zabawy w posłów Sejmu RP. Nikt nie jest nieomylny i wszechwiedzący, czego sam jest Pan najlepszym przykładem.
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 15:55 - sob

Sytuacja staje się o tyle zastanawiająca, że rodzi się pytanie: "Czy naprawdę na rynku jest tylko jedna godna polecenia marka monitorów graficznych - EIZO"?
Śledzę wiele wypowiedzi na temat monitorów NEC vs. EIZO, również na pozostałych forach. Moje pierwsze spostrzeżenia, być może błędne, są jak poniżej.

Tom01 - zdecydowanie EIZO i tylko EIZO, nic poza nim.
Czornyj - NEC, pojawia się jednak wiele pozytywnych opinii na temat EIZO np. o CX240 (forum nikoniarze.pl).

"Każda sroka swój ogon chwali" jednak czy EIZO jest aż tak genialne, boskie i niepowtarzalne, że taka marka jak NEC pozostaje "daleko, daleko w tyle"?
Podobnie jak CANON vs. NIKON, każda z obu możliwości ma swoje plusy i minusy ale bezpodstawnym i nieprawdziwym/niesłusznym/niesprawiedliwym byłoby stwierdzenie "tylko Canon!" lub "NIKON i nic więcej!". Tak jak obserwuję, EIZO i NEC idą łeb w łeb tzn. podobnie jak w wiodących markach fotograficznych, jedna firma wysunie się na prowadzenie to druga ją dogania i na odwrót. Może właściwym byłoby określenie "Jeden woli córkę, drugi teściową"?

Zaczynam mieć poważny dylemat co do wyboru monitora bo jakby nie patrzeć to cena jego zakupu nie jest niska, to dość istotny dla mnie wydatek. Szybka sprzedaż i zmiana monitora w przypadku braku satysfakcji byłaby dotkliwa finansowo, nieopłacalna stąd decyzja musi być uzasadniona i świadoma:)
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 16:04 - sob

W przypadku aparatów fotograficznych słyszałem o zasadzie przed kupnem: "Najważniejsze aby dobrze leżał w rękach".
Może zastosować ją do monitorów? Może trzeba je po prostu najpierw obejrzeć w jakimś porządnym sklepie z NECami lub EIZO.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 16:10 - sob

Panie Marcinie, niczego Panu nie zarzucam, tym bardziej personalnie i jestem jak najdalszy od tego. Kilkukrotnie jednak dostał Pan od chłopaków od NECa nieprawdziwe informacje i nieświadomie poświadczył je swoim autorytetem. Skąd wiem że nieświadomie? Bo sam Pan przecież był tym zdziwiony kilka tygodni temu, przy rozmowie o rzekomo 8 bitowych matrycach w EA i P. Stwierdzenia o matrycach, czujnikach, kalibracji itd jak się okazało, nie mają potwierdzenia w rzeczywistości i tyle. Nie ma o czym deliberować. Fakty są jakie są. Wie Pan, że jestem wręcz przewrażliwiony na punkcie techniki i kiedy widzę jak wół w danych technicznych 6+FRCa ktoś pisze 8 bitów, lub 8+FRC a ktoś pisze 10 bitów, to we mnie się gotuje. Rozumiem grę marketingową, ale nieładnie jak się to przedstawia jako przewagę nad innym modelem, który ma dokładnie takie samo słowo sterujące. A taka właśnie była linia ataku przy EA i EV i obecnie przy PA i CX.

Nie wiem czy jest czujnik w PA301W/PA302W, nie widziałem tego monitora w środku. Mówimy jednak o innym modelu.
Czornyj pisze:Na dzień dzisiejszy stan jest taki, że oprogramowanie GammaCompMD QA można pobrać i działa, a technicznie nie jest za bardzo możliwe by nagle działać przestało.
Jakiś czas temu SV Profiler też działał, potem NEC coś zmienił w następnych monitorach i przestał działać. Także precedens już jest. GammCompMD jest kapryśne, dowodów jest dużo. Wsparcie dla konkretnych monitorów o których mówimy jest tylko o wyłącznie dobrą wolą NECa lub, co bardziej prawdopodobne, niedopatrzeniem programistów i może się przecież odmienić. Wzięło się stąd, że NEC produkuje jedną linię monitorów, oznaczając i programując na trzy serie, PA, SV i MD. Płyta główna w środku jest dokładnie ta sama. Faktem jest, że GammaCompMD nie jest oprogramowaniem dedykowanym do kalibracji "cywilnych" monitorów PA. To, że jest i (czasem) działa, to plus, ale nie należy absolutnie tego zestawiać z normalnym, dedykowanym softem ColorNavigator, które producent oficjalnie sprzedaje i gwarantuje, że będzie działać.

Nie rozumiem też dlaczego twardo reklamuje Pan satynowe wykończenie PA, przedstawiając jako lepsze niż CX240, który ma równie, albo jeszcze bardziej satynową powłokę. O czerni i innych walorach wynikających z konstrukcji chyba się nie mamy po co spierać, bo są oczywiste i aż nadto widoczne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 16:13 - sob

rad500 pisze:W przypadku aparatów fotograficznych słyszałem o zasadzie przed kupnem: "Najważniejsze aby dobrze leżał w rękach".
Może zastosować ją do monitorów? Może trzeba je po prostu najpierw obejrzeć w jakimś porządnym sklepie z NECami lub EIZO.
Coś w tym jest:) Tuż przed zakupem nowego body, wziąłem do ręki nową 5'tkę i powiedziałem sprzedawcy "Świetnie leży w dłoni, to jest to!".
Ktoś się orientuje gdzie w W-wie można porównać monitory EIZO i NEC i są one dostępne w ekspozycji?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 16:22 - sob

kiprak pisze:Tom01 - zdecydowanie EIZO i tylko EIZO, nic poza nim. (...) "Każda sroka swój ogon chwali" jednak czy EIZO jest aż tak genialne, boskie i niepowtarzalne, że taka marka jak NEC pozostaje "daleko, daleko w tyle"?
Pracuję w firmie handlowej i jednym z moich celów jest własny święty spokój. A ów spokój będzie, kiedy klient będzie zadowolony z użytkowania. EIZO jest mniej problematyczne. Dużo mniej. Poza tym rozbieram te monitory, patrzę i mierzę jak są zrobione. Jest różnica i to wyraźna. Nie pokazuję wszystkich pomiarów z różnych względów, ale kiedy polemika się zaognia mogę wygrzebać konkretne wyniki badania czy oględzin i wychodzi czarno na białym kto kłamie. Nie chciałem obnażać publicznie sprawy rzekomo 8 bitowych matryc w EA i P, tak samo nie chciałem ujawniać rzekomych 10 bitów w PA, ale NEC i ludzie z tą firmą spokrewnieni się nie szczypią i walą gazrurką między oczy. To nie w porządku. Nie mówię o P. Marcinie, do którego wiedzy i poziomu mam wielki szacunek, tylko o ludziach skąd dostał te informacje i w dobrej wierze się nimi dzieli. Dlaczego EIZO jest lepsze? Bo stosuje rozwiązania własne, inne w każdej serii monitorów, dopasowane do jej przeznaczenia. Poprawnie zaprojektowane, dobrze wykonane, wręcz dopieszczone. Zero outsource'ingu. NEC kupuje gotowe bloki, klepie na jedno kopyto wszystko, od P do SV. Od strony techniczno-elektronicznej, wszystkie monitory NEC niczym istotnym się nie różnią. PA i SV to jest wręcz dokładnie ten sam monitor. Jak się zerwie nalepkę to pod spodem jest nadruk PA.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 16:42 - sob

Czornyj pisze:
WillH pisze:On the new NEC PAxx2 series of displays, the panels are 10 bit native so the effects of video scaling are unnoticeable.
Może Pan zapytać na LuLa, dlaczego ten Pan tak pisze? Skoro z samego źródła wychodzi takie coś, to co mam myśleć o firmie? Tu jest specyfikacja panelu: http://www.panelook.com/LM270WQ3-SLA1_L ... 18518.html Z tego co widzę, LGD w ogóle nie ma w ofercie 10-bitowych matryc 27", więc jakim cudem matryca sprzedawana przez LGD jako 8bitowa+FRC staje się "10 bit native" w monitorze NECa? A może o czymś nie wiem?

PS. Swoją drogą jakiś czas temu, pytałem go co coś niezbyt pochlebnego dla firmy. Odpowiedzi się nie doczekałem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 16:44 - sob

Ja ze swojej strony, jako klienta-kupującego, posiadający ww model i dzielący się wrażeniami, chciałbym zwrócić uwagę na mój punkt widzenia. A jest on taki, że nie rozważam wyłącznie, który model jest lepszy, a który gorszy. Jako średniobiedny Polak, kupujący komputer i monitor raz na niemal dekadę, robię to w relacji do ceny wyrobu. Słowem rozważam bardziej relację ceny do oferowanej jakości, niż samej jakości.
Oczywiście ktoś inny może mieć inny punkt widzenia, inną wrażliwość, inną zasobność portfela, inne priorytety, inne zastosowania itd.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 17:32 - sob

Tom01 pisze:Panie Marcinie, niczego Panu nie zarzucam, tym bardziej personalnie i jestem jak najdalszy od tego. Kilkukrotnie jednak dostał Pan od chłopaków od NECa nieprawdziwe informacje i nieświadomie poświadczył je swoim autorytetem. Skąd wiem że nieświadomie? Bo sam Pan przecież był tym zdziwiony kilka tygodni temu, przy rozmowie o rzekomo 8 bitowych matrycach w EA i P. Stwierdzenia o matrycach, czujnikach, kalibracji itd jak się okazało, nie mają potwierdzenia w rzeczywistości i tyle. Nie ma o czym deliberować. Fakty są jakie są. Wie Pan, że jestem wręcz przewrażliwiony na punkcie techniki i kiedy widzę jak wół w danych technicznych 6+FRC lub 8+FRC a ktoś piszę, że to 8 lub 10 to we mnie się gotuje. Szczególnie, że przedstawiane jest to jako przewaga nad innym modelem, który ma dokładnie takie samo słowo sterujące. A taka właśnie była linia ataku przy EA i EV i obecnie przy PA i CX.

Nie wiem czy jest czujnik w PA301W/PA302W, nie widziałem tego monitora w środku. Mówimy jednak o innym modelu.

GammCompMD jest kapryśne, dowodów jest dużo. Wsparcie dla konkretnych monitorów o których mówimy jest tylko o wyłącznie dobrą wolą NECa lub niedopatrzeniem programistów i może się przecież odmienić. Wzięło się stąd, że NEC produkuje jedną linię monitorów, oznaczając i programując na trzy serie, PA, SV i MD. Technika w środku jest ta sama. Faktem jest, że GammaCompMD nie jest oprogramowaniem dedykowanym do kalibracji "cywilnych" monitorów PA. To, że jest i (czasem) działa, to plus, ale nie należy absolutnie tego zestawiać z normalnym, dedykowanym softem, które producent oficjalnie dedykuje, sprzedaje i gwarantuje, że działa.

Nie rozumiem też dlaczego twardo reklamuje Pan satynowe wykończenie PA, przedstawiając jako lepsze niż CX240, który ma równie, albo jeszcze bardziej satynową powłokę. O czerni i innych walorach wynikających z konstrukcji chyba się nie mamy po co spierać, bo są oczywiste i aż nadto widoczne.
Tom01 pisze:
Czornyj pisze:
WillH pisze:On the new NEC PAxx2 series of displays, the panels are 10 bit native so the effects of video scaling are unnoticeable.
Może Pan zapytać na LuLi, dlaczego ten Pan tak pisze? Skoro z samego źródła wychodzi takie coś, to co mam myśleć o firmie? Tu jest specyfikacja panelu: http://www.panelook.com/LM270WQ3-SLA1_L ... 18518.html Z tego co widzę, LGD w ogóle nie ma w ofercie 10-bitowych matryc 27", więc jakim cudem matryca sprzedawana przez LGD jako 8bitowa+FRC staje się "10 bit native" w monitorze NECa? A może o czymś nie wiem?

PS. Swoją drogą jakiś czas temu, pytałem go co coś niezbyt pochlebnego dla firmy. Odpowiedzi się nie doczekałem.
Przypadek z matrycą 6+2FRC w P i EA był odosobniony i wynikał z idiotycznej pomyłki typu copy/paste w tabelce Excela z danymi technicznymi. Co zaś do 10-o bitowych matryc PAxx2 to o ile wizualnych różnic pomiędzy matrycami 6+2 a 8 bit można się od biedy doszukać, o tyle w przypadku 8+2 A- FRC a 10 bit jest już ciężko.
W swej wypowiedzi nigdzie nie przedstawiałem 10-cio bitowej matrycy czy sterowania 2DLUT w kontekście przewagi nad CX/CG, bo po pierwsze nie mam bladego pojęcia jak jest to rozwiązane, po drugie zapewne jest rozwiązane podobnie - pisałem po prostu ogólnie o znanych mi cechach tego monitora, a w miejscach gdzie odnosiłem się do CX/CG wyraźnie to zaznaczałem (np. 20cd/m2 vs 50cd/m2).

Informacje nt. sterowania 2DLUT i sensorów autokorekcyjnych pochodzą jednak z dość wiarygodnego źródła, bo źródłem nie jest tabelka lecz Will, który jest osobą odpowiedzialną za stworzenie i rozwój SVII i siłą rzeczy musi dysponować dogłębną znajomością specyfiki wyświetlaczy obsługiwanych przez to oprogramowanie. Stwierdzenia, że matryce są natywnie 10-cio bitowe nie można mz. jednoznacznie interpretować jako zaprzeczenia by były 8+2FRC, może też być tak, że informacje panelook.com nie są ścisłe.

Nigdzie też nie pisałem o przewadze powłok serii PAxx2 nad CX240, mz. są dokładnie takie same, lub różnią się w pomijalnym stopniu - wspominam po prostu o istotnej z punktu widzenia fotografii zalecie.

Problemy z GammaCompMD QA wynikają z ogólnych problemów z komunikacją DDC/CI - dość słabo znam to oprogramowanie z uwagi na to, że ostatnio używam głównie OSX, ale na trzech PCtach z kartami niezintegrowanymi nie było problemów. W przypadku SVII na którym to oprogramowanie ewidentnie bazuje rozwiązaniem w takich wypadkach było podłączenie monitora przez port USB, ale z GammaCompMD QA jeszcze nie trafiłem na problem więc nie mogłem tego przetestować. W informacjach nt. nowych rewizji NEC informuje o dodaniu obsługi nowych modeli EA, P, PA, więc najwyraźniej oferują to oprogramowanie rozmyślnie i na razie nic nie wskazuje na to, by coś miało się zmienić - a nawet jeśli, to obecne oprogramowanie nie przestanie działać z dnia na dzień, może ew. być problem z nowymi systemami operacyjnymi lub monitorami z nowym firmware. Równie dobrze jednak może się zdarzyć, że pogonią basICColor i zaczną wszędzie oferować SVII.

Co się tyczy serii Spectraview, to xx2 nie mają już naklejek, co zresztą nie ma większego znaczenia. Nie sądzę by te monitory realnie różniły się czymś bardziej doniosłym niż blokady w firmware, podobnie zresztą jak w przypadku CX/CG (pomijając różnicę polegającą na zastąpieniu sensora autokorecyjnego kolorymetrem).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 17:37 - sob

kiprak pisze:Czornyj - NEC, pojawia się jednak wiele pozytywnych opinii na temat EIZO np. o CX240 (forum nikoniarze.pl).
Wydaje mi się się że nawet byłem pierwszym, który podzielił się entuzjastyczną recenzją dot. CX240. To jest ogólnie bardzo dobry monitor, tyle że mz. w zastosowania foto/graficznych NEC w niczym mu nie ustępuje, a większa powierzchnia i rozdzielczość są nie do przecenienia. Wg. mnie PA272W jest obecnie liderem w kwestii stosunku jakości do ceny.

Jeśli przypadkiem jesteś z Krakowa, to mogę zorganizować PA272W na kilka dni do testów.
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 17:53 - sob

Czornyj pisze:
kiprak pisze:Czornyj - NEC, pojawia się jednak wiele pozytywnych opinii na temat EIZO np. o CX240 (forum nikoniarze.pl).
Jeśli przypadkiem jesteś z Krakowa, to mogę zorganizować PA272W na kilka dni do testów.
Niestety, jestem z Warszawy:) Być może uda mi się znaleźć sklep, który ma wystawiony ten właśnie monitor na ekspozycji, ewentualnie EIZO dla porównania. Tyle tylko, że w takim sklepie/salonie, monitory niekoniecznie będą prawidłowo skalibrowane, a i warunki oświetleniowe mogą nie sprzyjać zapoznaniu się tym co sprzęt sobą prezentuje. Można jednak pomacać, nacieszyć oko i tyle:)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 17:59 - sob

kiprak pisze:
Czornyj pisze:
kiprak pisze:Czornyj - NEC, pojawia się jednak wiele pozytywnych opinii na temat EIZO np. o CX240 (forum nikoniarze.pl).
Jeśli przypadkiem jesteś z Krakowa, to mogę zorganizować PA272W na kilka dni do testów.
Niestety, jestem z Warszawy:) Być może uda mi się znaleźć sklep, który ma wystawiony ten właśnie monitor na ekspozycji, ewentualnie EIZO dla porównania. Tyle tylko, że w takim sklepie/salonie, monitory niekoniecznie będą prawidłowo skalibrowane, a i warunki oświetleniowe mogą nie sprzyjać zapoznaniu się tym co sprzęt sobą prezentuje. Można jednak pomacać, nacieszyć oko i tyle:)
Będę w Warszawie na Remie 5-7 lutego, wezmę ze sobą jakiegoś Neczka - jesli masz ochotę to wpadnij, zorganizuję wejściówkę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 18:28 - sob

Czornyj pisze:może też być tak, że informacje panelook.com nie są ścisłe.
Informacje na panelook mogą być nieścisłe, ale wycinek z specyfikacji z oficjalnego dokumentu LG Display raczej nie:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 18:58 - sob

..tzn. w tym sensie, że tam siedzi inny panel. Choć sądzę raczej, że było to nieprecyzyjne sformułowanie, bądź uproszczenie - Will zawsze stara się pisać w możliwie prosty i przystępny sposób, by normalni ludzie mogli od biedy coś zrozumieć, a i tak nawet Andrew (który bądź co bądź jest specem grubego kalibru) stwierdził, że musiał przeczytać jego wypowiedź z 5 razy by zakumać o co chodzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 19:13 - sob

Czornyj pisze:..tzn. w tym sensie, że tam siedzi inny panel. Choć sądzę raczej, że było to nieprecyzyjne sformułowanie, bądź uproszczenie
Panel siedzi na pewno ten, sprawdzone. Co do "nieścisłości", całkiem możliwe, ale jak Pan widzi nieścisłości prowadzą do poważnych nieporozumień. Zna mnie Pan, jestem zwolennikiem wykładania kawy na ławę, stąd ostre i stanowcze zdementowanie "nieścisłości". To zagadnienia techniczne, wymagana jest precyzja wypowiedzi. Przez takie właśnie "nieprecyzyjne sformułowanie" już pokutuje w Internecie, że w PA jest 10 bitowy panel a w CX 8 bitowy. Tymczasem to nieprawda. W obu panel ma 10 bitowe LVDS a T-Con (sterownik matrycy) "przerabia" 10 bitowy kolor na 8 + 2FRC. Kwestia czy to widać i na ile, to inna bajka. Nie ma naturalnego 10 bitowego koloru i kropka. Będąc ścisłym, w samym monitorze 10 bitowy kolor to przeważnie fikcja literacka, bo z karty przychodzi 8 bitów. Przypadki kiedy monitor nie dorabia "brakujących" 2 bitów to na razie pewnie ułamki promili.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 19:24 - sob

O ile mi wiadomo, widoczna różnica istnieje między panelem 6bit+2FRC i 8bitowym.
Różnicy pomiędzy 8bit+2FRC a 10bit nie sposób dostrzec, z powodu znacznie większej liczby kolorów. Poza tym wygenerowanie 10bitowego obrazu również do łatwych nie należy.

Jak na razie wiadomo, że wszystkie monitory z podświetleniem W-LED mają matryce 6bit+2FRC.
Kiedyś było tak, że wszystkie szerokogamutowe modele na CCFL miały matrycę 8bit+2FRC. Wyjątkiem była matryca w modelu 30", która miała prawdziwe 10bit.
Jak jest teraz, to nie wiadomo, ale:
2^6 * 2^6 * 2^6 = 64(R) * 64(G) * 64(B) = 262.144
2^8 * 2^8 * 2^8 = 256(R) * 256(G) * 256(B) = 16.777.216
2^10 * 2^10 * 2^10 = 1024(R) * 1024(G) * 1024(B) = 1.073.741.824

Z zasady do monitora dociera 8bitowy sygnał ze standardowej karty grafiki, przed wypuszczeniem na matrycę, obliczenia (wyrównywanie jasności, DUC, usuwanie przebarwień, korekcja liniowości, zmiana gamutu, zmiana temperatury itp.) w wewnętrznym procesorze monitora prowadzone są z 14-16bitową precyzją, co by m.in. uniknąć błędów zaokrągleń na zerojedynkowych liczbach. 14-16 bitowy wynik zaokrąglany jest dopiero na końcu (po wykonaniu wszystkich przekształceń) do postaci 10-bitowej liczby binarnej i wysyłany jest do każdego subpiksela matrycy, który jest 10bit lub 8bit+2FRC. Ja stawiam na drugą wersję 8bit+2FRC w 24" i 27" i 10bit w 30".

Myślę, że nie ma sensu dalej "pastwić się" nad tym konkretnym detalem, gdyż nic nie wnosi do sprawy.
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 22:25 - sob

Witam serdecznie,

Nazywam się Wojtek Kosek i jestem osobą odpowiedzialną za dział technologiczny/techniczny NEC Display Solutions w regionie Central South East Europe. Dodatkowo jestem członkiem grupy EMEA odpowiedzialnej za rozwój monitorów z profesjonalnych serii NEC.

Nie chcę odnosić się do tego co Panowie piszecie, chciałbym przestawić tutaj surowe fakty oraz uciąć spekulacje odnośnie monitorów z serii PAxx2W oraz ich funkcjonalności o których Panowie wspominacie:


1. Monitory z serii PA posiadają następujące rozdzielczości bitowe paneli: PA242W - 8bit+FRC, PA272W - 8bit+FRC, PA302-10bit
2. Monitory z serii PA posiadają niezależne sterowanie jasnością diody zielonej i niebieskiej w układzie GB-r, gdzie obie diody pokryte są czerwonym fosforem. Obie diody posiadają niezależne układy zasilania! Pragnę nadmienić, że zupełnie inne diody stosowane są w przypadku paneli PLS.
3. Monitory z serii PA posiadają zintegrowany czujnik RGB badający podświetlenie w zakresie jego jasności oraz skorelowanej temperatury barwowej w czasie rzeczywistym! Czujnik ten pozwala na utrzymanie zadanej jasności i temperatury barwowej w określonym czasie.
4. Czujnik RGB jest dodatkowo REKALIBROWANY za pomocą oprogramowania SpectraView II, które dostępne jest dla klientów z rynku Ameryki Północnej i Południowej. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie. Rekalibracja odbywa się każdorazowo przy kalibracji za pomocą zewnętrznego kolorymetru.
5. Monitory z serii PA posiadają możliwość programowania tablicy LUT o rozdzielczości 14 bit na każdy kanał R,G,B. Oznacza to w praktyce możliwość sprzętowej kalibracji za pomocą oprogramowania SpectraView II, które jest niedostępne dla klientów z regionu EMEA. Niemniej jednak monitory z serii PA posiadają taką funkcjonalność!
6. Procesor monitora poza informacjami z wewnętrznego czujnika RGB, układu niezależnego zasilania diody zielonej i niebieskiej oraz układu PWM pobiera również informację z czujnika temperatury otoczenia i panelu oraz czujnika położenia panelu (pion/poziom) w celu poprawnego wyświetlenia kolorów na ekranie. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 22:57 - sob

Ze względu na brak możliwości edycji postu chciałem odnieść się jeszcze do degradacji podświetlenia w monitorach P/PA oraz gwarancji.

Do każdego monitora z serii P/PA można dokupić gwarancję 5 lat! Wystarczy o taką możliwość zapytać autoryzowanego partnera NEC.
Każdy monitor z serii P lub PA posiada żywotność podświetlenia 30 000h do połowy nominalnej jasności.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3887
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 23:51 - sob

rad500 pisze:W przypadku aparatów fotograficznych słyszałem o zasadzie przed kupnem: "Najważniejsze aby dobrze leżał w rękach".
Może zastosować ją do monitorów? Może trzeba je po prostu najpierw obejrzeć w jakimś porządnym sklepie z NECami lub EIZO.
Zapraszam do Krakowa ;) Można się umówić..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68419
Liczba tematów: 4132
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu