Zarowki o zimnej barwie.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
weronika_luk
Posty: 65
Rejestracja: 23 lutego 2014, 00:54 - ndz

Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 01:18 - sob

Dzien dobry,

po kalibracji monitora czlowiek chce wiecej :) Czas na oswietlenie pokoju a jako, ze nie moge sobie pozwolic na swietlowki, gdyz mam zrobione 2 wyjscia na gwint g9 stad pytanie o odpowiedni zarowke. Ale zanim to: pokoj ma 5mx3mx2,5m (i to jest poddasze), monitor stoi na srodku i na suficie po lewej i prawej stronie sa 2 wyjscia na 2 zarowki g9. Chce kupic takie 2 sztuki: http://allegro.pl/zarowka-abilite-smds- ... 96372.html - czy to dobre zarowki? Ciezko znalezc cos o brawie do 5000k, bo albo 3000k albo 6500k.. tutaj jest 4500k wiec chyba idealnie. Nie wiem jakie RA.. ale chyba powyzej 80..
Czy ten zakup bedzie dobry?

Dziekuje.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 09:54 - sob

Z żarówkami trzeba uważać. Oznaczona jako biała/zimna a temperatura 4500 czyli dosyć ciepła.
Tu istotne jest wystrój pokoju (kolor ścian i sufitu), czy światło będzie padać na monitor. Jeśli tak,
to obowiązkowo jakąś osłonę dołożyć, niezależnie od jakości światła. No i trzeba uwzględnić parametry
kalibracji (jasność, punkt bieli).

Te żarówki wkręcane na sztywno czy z regulacją? Może jakaś fotka poglądowa by się przydała
do lepszej oceny..

Moim zdaniem, jak byłaby możliwość to wymienić mocowania na inny gwint, bardziej uniwersalny, pod który jest
większy wybór żarówek.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 10:31 - sob

Jeśli tylko do rozjaśnienia otoczenia wokół monitora, to powinny dać radę. 4500K tak naprawdę niewiele nam mówi - żarówki mogą być zielone albo różowe i też będą 4500K - ale jeśli nie będą niepokojąco kolorowe, to powinny się nadać.

Oczywiście do oceny barw na wydrukach to się kompletnie nie nadaje. Najlepsze LEDy w porywach osiągają CRI 80%, czyli straszna lipa.
weronika_luk
Posty: 65
Rejestracja: 23 lutego 2014, 00:54 - ndz

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 16:46 - sob

A wiec tak: sciany sa jasno zielone ale na szczescie to poddasze i kolor sufitu (bialy) pada na ekran. Oswietlenie jest nad monitorem metr po lewo i metr po prawo :) Zafarbu zielonkawego chyba wie na wyswietlaczu nie mam. Czyli mozna zaryzykowac i kupi te zarowki? Czy mozecie mi cos na g9 zaproponowac?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 17:20 - sob

Jakie były parametry kalibracji?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 17:29 - sob

weronika_luk pisze:po kalibracji monitora czlowiek chce wiecej :) Czas na oswietlenie pokoju a jako, ze nie moge sobie pozwolic na swietlowki, gdyz mam zrobione 2 wyjscia na gwint g9 stad pytanie o odpowiedni zarowke.
Proponuję przerobić tak, aby zastosować oprawy z normalnym świetlówkami graficznymi. NIE MA żadnych źródeł światła na gwint nadające się do ludzkiego oświetlania pokoju. Ludzie kombinują np ze świetlówkami kompaktowymi "fotograficznymi", ale to kicha straszna. Takie lampy stosuje się do oświetlania sceny np przy fotografii produktowej ale zupełnie się nie nadają jako oświetlenie miejsca pracy. Skóra trupa, odcień nieprzyjemny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 18:31 - sob

weronika_luk pisze:A wiec tak: sciany sa jasno zielone ale na szczescie to poddasze i kolor sufitu (bialy) pada na ekran. Oswietlenie jest nad monitorem metr po lewo i metr po prawo :) Zafarbu zielonkawego chyba wie na wyswietlaczu nie mam. Czyli mozna zaryzykowac i kupi te zarowki? Czy mozecie mi cos na g9 zaproponowac?
W tych warunkach zasadniczo szału nie będzie i może być cokolwiek, zresztą na G9 i tak nie ma nic innego - są tylko LEDy i halogeny. Z zastrzeżeniem, by przypadkiem nie wpaść na pomysł porównywania w tym świetle odbitki z monitorem.
weronika_luk
Posty: 65
Rejestracja: 23 lutego 2014, 00:54 - ndz

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 19:59 - sob

Czyli bez przerabiania na swietlowki graficzne lepiej pozostac przy standardowych domowych cieplych halogenach niz kombinowac z zimnymi ledami tak? Czy mozecie mi polecic do mojego stanowiska jakas swietlowke, rame?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 20:13 - sob

weronika_luk pisze:Czyli bez przerabiania na swietlowki graficzne lepiej pozostac przy standardowych domowych cieplych halogenach niz kombinowac z zimnymi ledami tak? Czy mozecie mi polecic do mojego stanowiska jakas swietlowke, rame?
Pytanie za 10 punktów. To Pani miejsce pracy, czy zajęcie czysto amatorskie?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zarowki o zimnej barwie.

01 marca 2014, 21:39 - sob

Pisałem, że przydałaby się fotka poglądowa pokoju/stanowiska. A tak to gdybanie..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
weronika_luk
Posty: 65
Rejestracja: 23 lutego 2014, 00:54 - ndz

Re: Zarowki o zimnej barwie.

02 marca 2014, 01:10 - ndz

Tom01 pisze:
weronika_luk pisze:Czyli bez przerabiania na swietlowki graficzne lepiej pozostac przy standardowych domowych cieplych halogenach niz kombinowac z zimnymi ledami tak? Czy mozecie mi polecic do mojego stanowiska jakas swietlowke, rame?
Pytanie za 10 punktów. To Pani miejsce pracy, czy zajęcie czysto amatorskie?

Drugie miejsce pracy. Od dawna pracuje w warunkach "zarowych" w godzinach wieczornych. Jakos nie bylo z tym nigdy problemow ale jesli sa rozwiazania "prawidlowe" to z checia skorzystam. Do tej pory przygotowuje zdjecia do labu, nie robie proofow w domu, caly czas pracuje pod profil drukarki albo srgb.
weronika_luk
Posty: 65
Rejestracja: 23 lutego 2014, 00:54 - ndz

Re: Zarowki o zimnej barwie.

02 marca 2014, 01:17 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Pisałem, że przydałaby się fotka poglądowa pokoju/stanowiska. A tak to gdybanie..
Prosze - pokoj 3x5
Załączniki
stanowisko.png
stanowisko.png (4.82 KiB) Przejrzano 2702 razy
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarowki o zimnej barwie.

02 marca 2014, 01:31 - ndz

Ja bym zostawił wszystko w spokoju, ew. wpakował oprawę podszafkową z świetlówką graficzną gdzieś z tyłu za monitor.
http://www.zapalswiatlo.com/belki-swiet ... 8-18w.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarowki o zimnej barwie.

02 marca 2014, 02:11 - ndz

Nigdy nie było problemu bo się Pani przyzwyczaiła. Jeśli chce mieć Pani komfort poprawnego widzenia, oświetlenie trzeba zrobić, nie ma zmiłuj. Jeśli będzie Pani dalej pracować na oślep można zostawić jak jest, bo "trochę" poprawić oświetlenie, praktycznie równa się nic nie zrobić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu