Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka pytań

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
tommyfp
Posty: 10
Rejestracja: 01 marca 2013, 10:37 - pt

Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka pytań

29 marca 2013, 21:55 - pt

Witam
Podczas ostatnich Targów Łódzkich zakupiłem na jednym ze stoisk kalibrator i1 display pro.
Chciałbym Państwa prosić o rozwianie kilku moich wątpliwości co do poprawności kalibracji monitora. Jestem totalnym amatorem w tej dziedzinie :)

Otóż w najbliższej przyszłości planuję zakup monitora Eizo sx2262w, jednak obecnie posiadam monitor Samsung SyncMaster 971p. Monitor podłączony jest do dość starej karty graficznej Radeon x1950 pro. Mam świadomość, że nie jest to najlepszy monitor do pracy ale obecnie tylko taki posiadam i chciałbym prosić Państwa o odpowiedź na parę pytań dotyczących kalibracji.

Parametry monitora:

Size
19"

Colour Depth
16.7 million colours

Resolution
1280 x 1024

Viewing Angles
178 / 178

Response Time
6ms G2G

Panel Technology
PVA

Contrast Ratio
1500:1

Interfaces
DVI-I (Analogue and Digital)

Brightness
250 cd/m2

Recenzja:
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_971p.htm

I pierwsze pytanie. Nie jestem pewien co do doboru podświetlania gdyż powyższa strona to jedyne miejsce gdzie znalazłem odpowiedź, że ten monitor ma podświetlanie CCFL i takie podświetlanie ustawiłem w czasie kalibracji.

Przed rozpoczęciem profilowania (świeżo przeinstalowany system Windows 7) zrestartowałem wszystkie parametry monitora do ustawień domyślnych. Ogromną wadą tego monitora jest to że wszystkich zmian dokonuje się poprzez program zainstalowany w systemie (magictune premium).

Przed rozpoczęciem kalibracji zapoznałem się także z webinarium Pana Marcina Kałuży, które znajduje się pod tym adresem:
http://vimeo.com/40210023.

Na targach Panowie z firmy RCS polecili mi aby kalibracji dokonywać w trybie zaawansowanym i z takiego też trybu skorzystałem. Parametry jakie wprowadziłem w czasie kalibracji w i1profiler:

Select your display technology type: CCFL
White Point: CIE Illuminant D65
Luminance: 80cd/m2
Constrast Ratio: Native
Flare Correct: odznaczone
Ambient Light Smart Control: odznaczone

Chromatic Adaptation: CIECAT02
ICC Profile Version: version 02
Tone Response Curve: Standard (default) (gamma 2,2)
Profile Type: Matrix based (default)

Default Patches: 462
Patches from sspot colors: 0
Patches from Image: 0

Default Measurement:
Automatic Display Control: odznaczone
Adjust brightness, contrast, and RGB gains manually: zaznaczone

Dalej kliknąłem start measurment i program zapytał mnie o pomiary manualny. Zaznaczyłem tam tylko brightness i ustawiłem jasność do 80 cd/m2.

Po wykonanej kalibracji zapisałem profil do pliku z rozszerzeniem *.icm. Czy jest to jakiś błąd czy powinieniem w tym momencie z ręki wpisać rozszerzenie *.icc ?

Po kalibracji w rubruce Achived moją uwagę przykuła także wartość kontrastu która wyniosła ok 1050:1. Monitor posiada kontrast 1500:1 więc nie jestem pewien czy osiągnięta wartość kotrastu jest prawidłowa, czy powinienem powtórzyć kalibrację z innymi ustawieniami? Czy jeżeli skalibruję monitor do wartości luminance: 120cd/m2 to poziom kontrastu będzie wyższy?

Po wykonanej kalibracji, pobrałem ze strony: http://zarzadzaniebarwa.pl/blog/ plik ze zdjęciem i profilem drukarki Canon ImagePROGRAF 8300. Na Targach Łódzkich otrzymałem na stoisku RCS wydruk wyżej wymienionego zdjęcia. Plik ze zdjęciem wgrałem do Photoshopa i okazało się, że przy świetle dziennym praktycznie idealnie pokrywa się z wydrukiem. Jednak przy świetle żarowym w godzinach wieczornych, kolory wydają nieco osłabione, mniej intensywne, cienie są mniej głębokie, a obraz jest mniej kontrastowy.

Czy w takim przypadku powinienem dokonać ponownej kalibracji dla innego oświetlenia? A może powinienem używać czujki jaką ten kalibrator posiada?


Pytanie:
Jak często powinienem rekalibrować monitor i ile próbek ustawiać podczas kalibracji? Jak ma się to do żywotności urządzenia?

Pytanie:
Co oznacza szara i zielona ikonka programu i1profiler która znajduje się w pasku tray koło zegara systemowego? Po uruchomieniu komputera jest szara jednak po pewnym czasie zmienia kolor na zielony.

Pytanie:
Czy jest jakaś możliwość skalibrować urządzeniem i1 display pro iPada Mini ?

Z góry dziękuję za pomoc w odpowiedzi na moje pytania.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

29 marca 2013, 22:00 - pt

tommyfp pisze:RGB gains manually: zaznaczone
Dalej kliknąłem start measurment i program zapytał mnie o pomiary manualny. Zaznaczyłem tam tylko brightness
I tu zrobił Pan bardzo duży błąd - KARDYNALNY. Punkt bieli trzeba ustawiać ręcznie i skoro Pan to zadał, w oknie pomiarów też ma być ręcznie i na monitorze trzeba doprowadzić regulatorami RGB tak, aby osiągnąć zielone pola. Bardzo ważne, aby przy regulacji, conajmniej jeden z regulatorów pozostał na wartości fabrycznej. NIE WOLNO kręcić wszystkimi na raz.

Poza tym kontrast proponuję obniżyć i to ze 3x.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tommyfp
Posty: 10
Rejestracja: 01 marca 2013, 10:37 - pt

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

29 marca 2013, 22:17 - pt

Tom01 pisze:Poza tym kontrast proponuję obniżyć i to ze 3x.
Rozumiem, że kontrast w ustawieniach monitora mam obniżyć ze 3x? Jest tam skala wartości od 0 do 100 a fabrycznie ustawione jest na 75. Więc rozumiem, że tą wartość przed kalibracją muszę obniżyć do poziomu ok 25?

Adjust brightness, contrast, and RGB gains manually - rozumiem że w trakcie kalibracji mam doprowadzić tylko brightness i RGB gains do "zielonego pola", a kontrast odznaczam. Mam tam do wyboru 3 pola (brightness, contrast, RGB gains) i przy każdym mogę postawić ptaszek.
Korzystam z i1profiler w wersji 1.4.2

Czy reszta parametrów jest OK??
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

29 marca 2013, 22:22 - pt

tommyfp pisze:Rozumiem, że kontrast w ustawieniach monitora mam obniżyć ze 3x? Jest tam skala wartości od 0 do 100 a fabrycznie ustawione jest na 75. Więc rozumiem, że tą wartość przed kalibracją muszę obniżyć do poziomu ok 25?
Nie w monitorze. Regulatora kontrast w monitorze się nie rusza. Na początku ustawień I1 Profilera, tam gdzie się ustawia podświetlenie, jaskrawość ma Pan też kontrast. Proponuję ustawić ok 400:1. W regulacji w czasie pomiarów już nie ruszamy kontrastu, niech się wyliczy odpowiednio krzywa jasności. Zobaczy Pan po kalibracji, ma być wygięta na dole jak kij hokejowy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tommyfp
Posty: 10
Rejestracja: 01 marca 2013, 10:37 - pt

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

30 marca 2013, 10:19 - sob

Poniżej wrzucam 4 zdjęcia przeprowadzonej kalibracji.
https://www.dropbox.com/sh/zdewqacr6tx6av2/6s8axKEqQe

Na poczaątku wprowadziłem poprawki i kontrast ratio ustawiłem na 400. Jeśli by mi Pan mógł wyjaśnić dlaczego należy obniżyć tak kontrast to byłbym wdzięczny :). Jednak jeszcze nie jestem pewien czy wszystko zrobiłem ok, gdyż po przeprowadzonej kalibracji w zakładce measurment obraz stał się bardzo zaniebieszczony. Może przed przeprowadzeniem drugiej kalibracji powinienem z systemu wyrzucić stary profil kolorów?? (w trakcie przeprowadzania drugiej kalibracji aktywnym profilem był 971p-kalibracja01.icm).
Gdy przeszedłem do zakładki icc profile i zapisałem profil wszystko wydałoby się ok jednak biele wydają mi się lekko zaniebieszczone.
Jeśliby mógł Pan rzucić okiem na galerię powyżej to byłbym wdzięczny. Jeśli wszystko jest OK to proszę o utwierdzenie mnie w tym przekonaniu :) hehe

Pozdrawiam i miłego dnia.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

30 marca 2013, 16:59 - sob

Wybór rodzaju podświetlenia był poprawny.

Ustawienia ok.

Jeśli wynik kalibracji dał dobrą zgodność z Barytowym Wzorcem Pigmentowym obserwowanym w świetle dziennym, to znaczy że monitor jest skalibrowany prawidłowo.

Kalibracja nie ma mocy sprawczej i nie sprawi, że w sztucznym świetle zdjęcie będzie wyglądało tak, jak w świetle dziennym. Aby uzyskać zgodność z odbitką oglądaną w takich warunkach trzeba skalibrować monitor zupełnie inaczej i nie jest to już takie proste - kłania się zaawansowana kolorymetria i ograniczenia modeli CIE.

i1D3 nie mierzy kontrastu dostatecznie dokładnie, by traktować uzyskane wyniki poważnie. Sprzęt, który jest w stanie poprawnie mierzyć przy tak niskiej luminancji nie kosztuje 700PLN, tylko ponad 10 tyś. euro (netto). Aliści maksymalny kontrast (1500:1) można uzyskać tylko dla natywnego punktu bieli, gdy wagi RGB ustawione są na nastawy fabryczne. Kalibracja wtpt odbywa się przez cięcie matrycą, co nieco obniża CR.

Profile mają rozszerzenie .icm w systemie Windows, .icc w systemie OSX.

Dłubanie przy bktp powoduje pogorszenie jakości tonalnej wyświetlanego obrazu - tej funkcji należy używać w ostateczności, gdy obraz jest bardziej kontrastowy/nasycony niż odbitka. Pomiar kontaktowy nie uwzględnia spadku kontrastu spowodowanego flarą światła otoczenia, która podwyższa realny bkpt i obniża wizualny CR.

W przypadku kiepskich monitorów konieczna jest większa ilość próbek, lepsze nie potrzebują więcej niż standardowy zestaw. Ustalić jaka ilość próbek jest potrzebna można tylko empirycznie, porównując uzyskane efekty.

Co do koloru ikonki, to nie mam pojęcia :D

iPada nie da się skalibrować, można oprofilować - acz i1Profiler niestety nie ma takiej funkcji.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

30 marca 2013, 19:54 - sob

tommyfp pisze:Na poczaątku wprowadziłem poprawki i kontrast ratio ustawiłem na 400. Jeśli by mi Pan mógł wyjaśnić dlaczego należy obniżyć tak kontrast to byłbym wdzięczny :).
Ponieważ kontrast przenoszony przez papier jest sporo mniejszy niż Pana monitor. To zresztą bardzo łatwo sprawdzić, kalibrując z naturalnym i podciętym punktem czerni i porównując z wydrukiem testowym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

30 marca 2013, 20:12 - sob

Tom01 pisze:Ponieważ kontrast przenoszony przez papier jest sporo mniejszy niż Pana monitor. To zresztą bardzo łatwo sprawdzić, kalibrując z naturalnym i podciętym punktem czerni i porównując z wydrukiem testowym.
Kontrast monitora jest niesamowicie względny i bardzo często monitor z natywnym kontrastem ~1000:1 jest paradoksalnie wizualnie mniej kontrastowy niż odbitka ~300:1. Jeśli więc podczas oceny wizualnej w warunkach światła dziennego udało uzyskać się zgodność odbitka - monitor, to mz. nie ma sensu kombinować. Do tego softproofing z symulacją bieli papieru obniża naturalną kontrastowość monitora.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

30 marca 2013, 20:16 - sob

Czornyj pisze:Kontrast monitora jest niesamowicie względny
Tak, to prawda, ale doświadczenie wskazuje, że z reguły trzeba go obniżyć, szczególnie na monitorach z natury wysokokontrastowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

30 marca 2013, 20:33 - sob

Tom01 pisze:
Czornyj pisze:Kontrast monitora jest niesamowicie względny
Tak, to prawda, ale doświadczenie wskazuje, że z reguły trzeba go obniżyć, szczególnie na monitorach z natury wysokokontrastowych.
Tu się oczywiście zgodzę, ale absolutnie nie jest to zasadą. Monitor skalibrowany do 80cd/m^2 w jasnym otoczeniu jest wizualnie b. niskokontrastowy, a dodatkowe obniżenie kontrastu jest ostatnią rzeczą potrzebną do szczęścia - tym bardziej, że jest to operacja związana z pogorszeniem jakości tonalnej. A jeśli już, kontrast zawsze najlepiej obniżać podnosząc jaskrawość i tnąc wtpt gainem - zwykle w ten sposób mamy niższe straty, paradoksalnie nawet w cieńszych monitorach (pomijając 6-o bitową padlinę na TN, oczywista).
tommyfp
Posty: 10
Rejestracja: 01 marca 2013, 10:37 - pt

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

01 kwietnia 2013, 14:44 - pn

Tom01 pisze: I tu zrobił Pan bardzo duży błąd - KARDYNALNY. Punkt czerni trzeba ustawiać ręcznie i skoro Pan to zadał, w oknie pomiarów też ma być ręcznie i na monitorze trzeba doprowadzić regulatorami RGB tak, aby osiągnąć zielone pola. Bardzo ważne, aby przy regulacji, conajmniej jeden z regulatorów pozostał na wartości fabrycznej. NIE WOLNO kręcić wszystkimi na raz.

Poza tym kontrast proponuję obniżyć i to ze 3x.
Wprowadziłem poprawki w czasie drugiej kalibracji ale nie jestem pewien czy wszystko dobrze zrobiłem. Jeśli moja pierwsza kalibracja była niepoprawna to może powinienem najpierw wyrzucić profil kolorów z systemu a dopiero potem robić drugą kalibrację?? Kolory ogólnie wydają mi się nieco chłodniejsze niż na barytowym wzorcu pigmentowym. Biele nieco zszarzałe. Mowa tutaj o ocenie przy świetle dziennym. Różnice te są bardzo delikatne ale jednak widoczne.

Nie wiem czy załączone zdjęcia w czymś pomogą, ale jeśli mogli by się Panowie wypowiedzieć:
https://www.dropbox.com/sh/zdewqacr6tx6av2/6s8axKEqQe

Jeśli wszystko jest ok to prosiłbym też o utwierdzenie mnie w tym przekonaniu :)

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt wszystkim forumowiczom :)
tommyfp
Posty: 10
Rejestracja: 01 marca 2013, 10:37 - pt

Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka pytań

01 kwietnia 2013, 19:33 - pn

I wynikła jeszcze jedna niejasność dla mnie. Pobrałem z forum 2 obrazy do testowania monitorów:

Tutaj jest wszystko tak ja w opisie:
https://monitory.mastiff.pl/temp/cmm.jpg
___________________________________________

https://monitory.mastiff.pl/images/220.png
A tutaj widzę RGB gdy patrzę na wprost. Co dziwniejsze gdy otworzę to zdjęcie w przeglądarce internetowej jest OK (chrome), a gdy pobiorę i uruchomię w "przeglądarce fotografii systemu windows" - widzę RGB. Czy to oznacza, że powinienem skalibrować monitor do innej wartości gamma?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

01 kwietnia 2013, 22:49 - pn

"Przeglądarka fotografii systemu windows" wbrew nazwie nie nadaje się do przeglądania czegokolwiek. Stąd niepoprawny wygląd testu gammy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ditrich
Posty: 3
Rejestracja: 28 lutego 2014, 11:26 - pt

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

28 marca 2014, 13:33 - pt

Pomocy.
Skalibrowałem monitor, ale przeglądarki www mi nie wyświetlają efektu kalibracji.
W photoshopie i klasycznej przeglądarce zdjęć windows jest ok (w kafelkowej natomiast nie działa, ale to jest nie ważne)

Próbowałem na ICC profile version 2 i 4. Jest to samo.
Korzystam z Windowsa 8.1 - może to on jest winowajcą
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

28 marca 2014, 14:00 - pt

Proponuję polubić się z Firefoxem i przestawić jego moduł CM w tryb 1. Wie Pan jak?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ditrich
Posty: 3
Rejestracja: 28 lutego 2014, 11:26 - pt

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

28 marca 2014, 14:15 - pt

Niestety nie. Jeśli mógłby Pan wyjaśnić, to byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

28 marca 2014, 14:22 - pt

1. W pasku adresu proszę wpisać about:config.
2. Potwierdzić ostrzeżenie.
3. Znaleźć klucz: gfx.color_management.mode
4. Zmienić wartość z "2" na "1".
5. Zresetować Firefoxa.
6. Podziwiać poprawnie wyświetlane obrazy. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ditrich
Posty: 3
Rejestracja: 28 lutego 2014, 11:26 - pt

Re: Kalibracja monitora kalibratorem i1 display pro. Kilka p

28 marca 2014, 14:48 - pt

Działa poprawnie. Dziękuję bardzo za pomoc.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu