Nec SV 272 minimalna jasność

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
JacekM3
Posty: 3
Rejestracja: 14 sierpnia 2014, 09:27 - czw

Nec SV 272 minimalna jasność

20 września 2014, 12:01 - sob

Witam,

to mój pierwszy post tutaj więc witam Wszystkich i proszę o wyrozumiałość. Kupiłem niedawno monitor Nec sv 272 i mam kilka pytań.

Do jakiej jasności mogę zejść na monitorze 272 aby po kalibracji obrabiać kolory w Photoshopie? Znalazłem w internecie wiele odpowiedzi od 120 przez 90 do 40 a nawet mniej (ale dotyczyły innych monitorów). Lubię jak monitor jest w miarę ciemny ale nie chcę zejść za nisko aby nie tracić jakości. Oświetlenie otoczenia dostosuję do optymalnej wartości. Mam kalibrator i1 Display Pro + SpectraView Profiler 5 czy wyniki kalibracji mogą pokazać, że już jest za ciemno? Na jaki parametr patrzeć?

Jak najłatwiej w tym monitorze kierować jasnością gdybym chciał mieć dwie wartości jedną do pracy w InDesignie (ciemniej) i drugą do obróbki zdjęć (jaśniej)? MultiPrifiler z tego co widzę działa tak samo jak przyciski na monitorze więc chyba tak będzie najprościej. Pytam bo może jest łatwiejszy sposób (np. 2 przyciski na pasku zadań - W7 lub zdefiniowanie skrótów). Czy te dwa ustawienia można/trzeba oddzielnie kalibrować?

Monitor stoi pod Warszawą (Piastów) czy ktoś z grupy (z doświadczeniem) w razie problemów mógłby wykonać kalibrację i ile to by kosztowało w tej chwili?

Pozdrawiam
Jacek

ps. pytania zadałem w mailach Panu Marcinowi (Czornyj) od którego kupiłem monitor ale są jakieś problemy „na łączach” bo odpowiedzi nie docierają - liczę, że tutaj pójdzie sprawniej. :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Nec SV 272 minimalna jasność

20 września 2014, 13:18 - sob

Generalnie wartość jasności powinna wynikać z warunków otoczenia i trybu pracy (bardziej dzienny czy nocny) oraz też z docelowych parametrów kalibracji. Możesz zrobić dwa targety pod zdjęcia i InDisign (sprawdź możliwości SV Profiler). Albo zrób jeden pod fotki a drugi ustawisz z poziomu MultiProfilera. KWestia końcowego przeznaczenia materiałów. Jeśli głównie pod net to D65 i jasność odpowiednio 40-60 cd/m2 pod fotki i ok.30-40 cd/m2 InDisign. Jeśli planuje się wydruki, zwłaszcza w domu, trzeba zrównoważyć jasność i punkt czerni, aby otrzymać kontrast najlepiej 250-500:1

Jeśli była robiona jakaś kalibracja i masz wyniki to nie zaszkodzi pokazać ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
JacekM3
Posty: 3
Rejestracja: 14 sierpnia 2014, 09:27 - czw

Re: Nec SV 272 minimalna jasność

20 września 2014, 14:01 - sob

Nie jestem pewien czy mogę kalibrować sprzętowo. Miałem otrzymać profil po kalibracji od Pana Marcina wraz z instrukcją jak go włączyć w systemie (na razie czekam) obawiam się, że kalibrując własnoręcznie zmienię ustawienia Guru :)

Jeśli kalibracja sprzętowa jest zapisana w profilu mogę spróbować bo wtedy profil który otrzymam nadpisze to co ewentualnie „popsuję”.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Nec SV 272 minimalna jasność

20 września 2014, 15:53 - sob

Profil od Marcina będzie niezależny, tzn. po zainstalowaniu/wgraniu do systemu można go ustawić jako "domyślny", jak każdy inny dostępny profil. Kalibrując samu (SV Profiler + X-Rite) zazwyczaj zaznacza się opcję w sofcie, aby po kalibracji automatycznie ustawił nowo utworzony profil ICC jako "domyślny" (aktualnie aktywny).

W Windowsie (7) :
Panel sterowania > Wygląd i personalizacja > Ekran > Rozdzielczość ekranu > Ustawienia zaawansowane > karta "Zarządzanie kolorem" > zakładka "Zaawansowane": pierwsze od góry > Domyślne ustawienia kolorów systemu Windows / Profil urządzeń: [tutaj sprawdzamy/ustawiamy domyślny profil]
Ewentualnie w zakładce "Urządzenia" dodajemy do monitora jeden lub kilka kojarzonych profili i ustawiamy żądany jako "domyślny"

ścieżka do profili w Windowsie:
C:\Windows\System32\spool\drivers\color
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
JacekM3
Posty: 3
Rejestracja: 14 sierpnia 2014, 09:27 - czw

Re: Nec SV 272 minimalna jasność

20 września 2014, 20:50 - sob

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Ja niestety musiałem na chwilę wyjść.

Wykonałem kalibrację dla jasności 50. Profil pojawił się we wskazanym przez Ciebie miejscu. Skopiowałem ekran z podsumowaniem i wygląda tak: http://www.artix.pl/kalibracja1.png

Dałem 50 bo to jeszcze nie razi, czy wyniki pozwalają liczyć na to, że przy 40 też będzie dobrze?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Nec SV 272 minimalna jasność

20 września 2014, 23:13 - sob

Jest OK, tylko podniósłbym punkt czerni na ok. 0,1-0,2 (zależnie od jasności) aby zmniejszyć kontrast. Jak pisałem wcześniej, kontrast między 250:1 - 500:1 jest istotny przy planowanych wydrukach. Obecnie wychodzi > 700:1
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu