Ustawienia jasności w EIZO i IIYAMA

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Tarakum
Posty: 5
Rejestracja: 14 września 2014, 18:19 - ndz

Ustawienia jasności w EIZO i IIYAMA

04 października 2014, 18:14 - sob

Witam

Ostatnio zakupiłem monitor EIZO FORIS FS2434 i mam również stara IIYAME E2472HD.
Moj problem polega na braku jakiejkolwiek wiedzy na temat ustawien jasności.
Nie chce nic grzebać przy kolorach bo są spoko na EIZO, ale potrzebuje jakoś ustawić by
oby dwa monitory nie byly tak mocno jasne, bo to wypala oczy..:)

Jak to wyglada z ustawieniami jasności..?? Na jakie powinienem ustawić by wszystko było dobrze.
EIZO fabrycznie jest skalibrowany, ale jego jasność na 100% jest duża i słabo się przy tym pracuje.
IIYame miałem zawsze ustawioną na 30-40% mocy i kontrast ok 60% i tak zawsze pracowałem.

Jak to zrobić w przypadku oby dwóch monitorów, jaka jasność będzie idealnym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia jasności w EIZO i IIYAMA

04 października 2014, 18:44 - sob

Kontrastu w monitorach LCD w 99% przypadków nie należy ruszać, gdyż zmniejsza on jasność bieli przy pomocy matrycy.
Moc podświetlenia w ciągu dnia ustaw tak aby białe tło było porównywalne z kartką papieru przed monitorem.
Wieczorem, jeśli masz bardzo słabe oświetlenie ta metoda może nie być do końca właściwa. Trzeba ustawić tak, aby było komfortowo.
Zwykle ustawia się w zakresie 10-30%, aczkolwiek nie znam rozkładu regulacji mocy w Twoim modelu.
Wieczorem należy ustawić na 40-60cd/m2. W dzień na 50-80cd/m2.
Przy oglądaniu filmów i grach myślę, że te wartości można zwiększyć 2x.

Za miesiąc pojawi się tu: http://www.prad.de/new/monitore/testberichte.html
wykres pozwalający przypisać nastawie procentowej jasności bezwzględną wartość jasności bieli w kandelach na metr kwadratowy, cd/m2.

Inne modele mają następujący rozkład:
http://www.prad.de/images/monitore/eizo ... ntrast.jpg
Obrazek

http://www.prad.de/images/monitore/eizo ... ntrast.png
Obrazek

PS. Na 100% mocy ustawiasz tylko jeśli chcesz wykorzystywać monitor jako źródło oświetlenia w pokoju. ;)
Tarakum
Posty: 5
Rejestracja: 14 września 2014, 18:19 - ndz

Re: Ustawienia jasności w EIZO i IIYAMA

04 października 2014, 19:03 - sob

Na razie mamy wieczór, EIZO ustawiłem na 50% i jest ok, a IIYAMA kontrast na 70%, bo jak ustawie na 100% to się masakra z obrazem robi,
w EIZO nie widze nawet mozliwosci ustaiwenia kontrastu, wiecpewnie z automatu leci, ale obraz jest spoko. Myslalem ze jasnosc ma jakies
wieksze znaczernie w przypadku odwzorowania bieli i czerni. Jest jakas jeszcze metoda na weryfikacje poprawnosci ustawień...??

Jeszcze zobacze jutro w ciągu dnia jak to będzie wyglądać i zobaczymy...:) Dzieki za info...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia jasności w EIZO i IIYAMA

04 października 2014, 20:14 - sob

Do gier i filmów 50% może być OK, ale do zastosowań ogólnych: internet, poczta, aplikacje, to raczej zdecydowanie za dużo.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Ustawienia jasności w EIZO i IIYAMA

05 października 2014, 13:55 - ndz

Regulacja na oko wg dostępnych obrazów testowych w necie albo jednoczesna kalibracja obu monitorów do podobnych ustawień.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu