monitor, matryca, jakość

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
kubussus
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:05 - śr

monitor, matryca, jakość

18 maja 2011, 16:06 - śr

Witam. Zacząłem się rozglądać za monitorem lcd. Dziś dane mi było obejrzeć Eizo 2433. Zauważyłem że obraz jest przez ten monitor wyświetlany z pewnym mankamentem. Mianowicie kolor wylewał się poza ciemne krawędzie. Na prawo od krawędzi widoczne były czerwonawe/pomarańczowe obwódki, a na lewo od nich delikatniejsze niebieskawe. Szczególnie widoczne to było w przypadku czarnych krawędzi kontrastujących z białym tłem. Było to bardzo wyraźnie widoczne, zauważyłem to zaraz po włączeniu monitora. Było to na tyle wyraźne że widziałem to dobrze z odległości prawie 2 metrów. Testowane były różne rozdzielczości, natywna oczywiście też. Doszedłem do wniosku że źródłem problemu musiał być sam monitor, nie karta graficzna czy coś jeszcze innego, gdyż nawet menu monitora wyświetlane było z przebarwieniem na krawędziach. Sprzedawca nie był w stanie powiedzieć czy jest to wada którą da się obejść. Pojechałem więc do innego sklepu, gdzie sprzedawca podłączył inny model Eizo. To samo! - przebarwienia na krawędziach. Dodatkowo wzdłuż lewej krawędzi ekranu fioletowy pasek przez całą jego wysokość. Poprosiłem o podłączenie kolejnego monitora. Było nieco lepiej ale jednak - przebarwienia.
Napisałem więc do serwisu autoryzowanego dystrybutora Eizo w Warszawie. Otrzymałem odpowiedź: "Tak wiem o tym niestety wynika to z konstrukcji matrycy SPVA (z dużą przestrzenią barwną). Problem jest widoczny tylko na pionowych liniach przy przejściach czarny->biały, biały->czarny."
W związku z powyższym nasunęło mi się dalsze pytanie. Monitory Eizo uchodzą za produkty z wyższej półki, wybierane raczej przez bardziej wymagających użytkowników. Skoro wspomniana wada jest właściwa niższym i średnim modelom monitorów z matrycami PVA, a takie przecież są w monitorach Eizo, to jak w takim razie z tą wadą radzą sobie graficy? W moim przypadku jest tak, że niejednokrotnie pracuję z grafiką na poziomie pojedynczych pikseli, co oznacza że taka przypadłość dyskwalifikuje monitory z matrycami PVA. A nawet pomijając pracę nad grafiką: samo choćby przeglądanie tekstu staje się mało komfortowe. Czy taka wada jest czymś co należy zaakceptować i się do tego przyzwyczaić i po pewnym czasie "przestaje się to zauważać"? Nie wydaje mi się bo dla mnie było to dość rażące.
Jeśli otrzymam odpowiedź na niniejszy post to zapewne będę mieć kolejne pytanie z tym związane.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor, matryca, jakość

18 maja 2011, 18:20 - śr

Ma Pan bardzo dobry wzrok. To co Pan widzi wynika z budowy wyświetlacza LCD, a konkretnie pikseli, czyli pojedynczych punktów obrazu. Każdy z nich składa się z trzech subpikseli w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim. Łatwo z tego wywnioskować, że biała jednopikselowa linia na czarnym tle, będzie w rzeczywistości trzema kolorowymi liniami leżącymi obok siebie. Każda krawędź czarna na białym czy biała na czarnym będzie zatem widoczna jako "brzeg" piksela, czyli linia subpikseli w jednym z kolorów podstawowych. Widoczność zjawiska determinuje tzw plamka, czyli odległość od początku jednego subpiksela do początku drugiego uwzględniając przerwę między nimi. Monitory 24" mają stosunkowo dużą plamkę, przez co widoczność siatki subpikseli jest największa. Warto zaznaczyć że plamka w tym monitorze to poniżej 0,3mm, więc trzeba mieć naprawdę dobry wzrok żeby to widzieć. Większość ludzi widzi obraz na monitorach z dużą plamką jako lekko nieostre, co wynika z niedoskonałego wygładzania przez GUI systemu operacyjnego. Dodatkowo widoczność wynika z przyzwyczajeń do obrazu monitorów kineskopowych, gdzie punkty luminoforu są maskowane przez naturalną nieostrość obrazu.

Wyjścia są dwa:
1. Przyzwyczaić się, tłumacząc że tak ma być.
2. Szukać monitora z dużo mniejszą plamką, np 22" 1920x1200, 27" 2560x1440.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kubussus
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:05 - śr

Re: monitor, matryca, jakość

18 maja 2011, 22:04 - śr

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.
Czy jako trzecie wyjście można by dopisać: "3. Szukać monitora z matrycą IPS"?
Wspomniany egzemplarz 2433 oglądałem w sklepie, gdzie tuż obok miałem włączone trzy inne monitory, Apple'a akurat. Porównując obraz nie zauważyłem tej wady w tamtych monitorach. Co więcej dzień wcześniej testowałem monitor 24" na matrycy IPS (ta sama wielkość plamki co w 2433) u znajomego i także niczego nie zauważyłem. Tej kolorowej mory nie widzę też na swoim domowym monitorze. Za to w przypadku oglądanego w sklepie Eizo było to dość ewidentne: moją reakcją tuż po włączeniu monitora przez sprzedawcę było pewne zaskoczenie. Spodziewałem się obrazu znakomitej jakości a tu takie coś.. Efekt przypominał niewłaściwie wyregulowaną konwergencję w monitorze CRT.
Obawiam się że mniejsza plamka nie byłaby w moim przypadku rozwiązaniem problemu. Zależy mi na 24 calach bo wielkość obszaru roboczego ma dla mnie znaczenie kluczowe, poza tym właśnie plamka 0.270mm wydaje mi się optymalna.
Czy w takim razie alternatywą dla matrycy PVA byłaby matryca IPS? Czy byłby Pan w stanie zaproponować jakiś monitor 24" na IPS, do 2500zł?
Pracuję dużo z aplikacjami typu CAD, ale monitor ma być też używany do pracy z grafiką. W warunkach dziennych i przy sztucznym oświetleniu w nocy.
Dość przyzwoicie wygląda moim zdaniem Dell U2410 który miałem przyjemność obmacać dość dokładnie, krążą jednak słuchy że jest zbyt jasny i przy pracy w nocy może męczyć oczy. W oko wpadł mi też HP LP2475w. Na opinię na temat Eizo jeszcze za wcześnie, jednakże to co zauważyłem przyglądając się trzem różnym modelom tej firmy na razie nie zachęca do dalszego studiowania oferty producenta. Ale może coś od NEC'a? Przyznam że na obecnym etapie jestem trochę zdezorientowany bo do tej pory obstawiałem Eizo bazując na opiniach użytkowników i reputacji producenta. Byłoby wspaniale gdyby mógł Pan rzucić nieco światła na segment 24-calowych tzw. uniwersalnych monitorów w wymienionym przedziale cenowym.
Dziękuję, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor, matryca, jakość

18 maja 2011, 22:50 - śr

kubussus pisze:Efekt przypominał niewłaściwie wyregulowaną konwergencję w monitorze CRT.
Dokładnie błąd kowergencji Pan widział. W CRT "wyregulowanie" polegało na zamaskowaniu kowergencji w nieostrości. W LCD tego się nie da zrobić bo ekran jest idealnie ostry. Piksele są "wytrawione" na matrycy i je właśnie Pan widzi.
kubussus pisze:Czy jako trzecie wyjście można by dopisać: "3. Szukać monitora z matrycą IPS"?
IPS miewa większe przerwy miedzy subpikselami więc możliwe, że będzie Pan widział efekt jeszcze bardziej.
kubussus pisze:Wspomniany egzemplarz 2433 oglądałem w sklepie, gdzie tuż obok miałem włączone trzy inne monitory, Apple'a akurat. Porównując obraz nie zauważyłem tej wady w tamtych monitorach.
Istnieją osobnicze różnice pomiędzy wykonaniami różnych modeli wyświetlaczy. Ponadto inne przekątne, rozdzielczości, wykończenie ekranu. Wszystko wpływa na widoczność siatki pikseli. Spotyka się też różne kształty subpikseli.
kubussus pisze:Czy w takim razie alternatywą dla matrycy PVA byłaby matryca IPS?
Nie wiadomo. Trzeba obejrzeć. W ofercie EIZO, IPS stosuje się wyłącznie w monitorach graficznych. Ich najtańszym przedstawicielem jest SX2462W. Ponadto godny uwagi jest NEC PA241W.
kubussus pisze:Czy byłby Pan w stanie zaproponować jakiś monitor 24" na IPS, do 2500zł? Pracuję dużo z aplikacjami typu CAD, ale monitor ma być też używany do pracy z grafiką. W warunkach dziennych i przy sztucznym oświetleniu w nocy.
Monitory z IPS są bardzo nieuniwersalne. Zdecydowanie odradzam do pracy nocnej. W CAD też niespecjalnie jest to dobre wyjście, a wszystko z powodu wysokiego poziomu czerni. Przy słabym oświetleniu i czarnym domyślnym tle acada, będzie miał Pan cały ekran w placki. No i należy wspomnieć, że nie ma dobrych monitorów 24" IPS za 2,5 tys zł. W tej cenie dostępne są tylko tzw korporacyjne. Najwięcej ich jest w ofertach DELL i HP, ale te tym bardziej nie są dedykowane do pracy poza jasno oświetlonymi biurami. Wspomniany U2410 ma jaskrawość minimalną około 120-140 nitów. To dużo więcej niż fabrycznie nowy monitor kineskopowy nastawiony na 100% jaskrawości.
kubussus pisze:Byłoby wspaniale gdyby mógł Pan rzucić nieco światła na segment 24-calowych tzw. uniwersalnych monitorów w wymienionym przedziale cenowym.
Cóż mogę poradzić w sytuacji, kiedy jeden z najlepszych uniwersalnych monitorów na rynku, wykazał w Pana przypadku dyskwalifikującą cechę?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: monitor, matryca, jakość

19 maja 2011, 09:58 - czw

Proponuję sprawdzić monitor o normalnym gamucie - NEC PA231W, lub monitor szerokogamutowy z 3DLUT pozwalającym ograniczać gamut monitora - NEC PA241W, PA271W, PA301W - z włączoną symulacją przestrzeni sRGB. Opisywany efekt wynika z ekstremalnie wysokiego nasycenia subpikseli czerwonych monitora o bardzo szerokim gamucie.
kubussus
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:05 - śr

Re: monitor, matryca, jakość

20 maja 2011, 12:04 - pt

O ramy cenowe których nie chciałem przekraczać (a chyba będę musiał) ociera się NEC PA231W. Czy orientują się Panowie gdzie na terenie Warszawy można taki monitor obejrzeć? Po naprawdę długich poszukiwaniach nie udało mi się NIGDZIE znaleźć sklepu który miałby taki model na stanie. Nie bardzo wyobrażam sobie żebym mógł kupić coś takiego jak monitor bez uprzedniego obmacania każdego przycisku, gniazdka i kabelka. Tym bardziej że jak się okazuje mam ponadprzeciętnie dobry wzrok i wszelkie nieprawidłowości w wyświetlaniu obrazu kłują mnie w oczy. Byłbym wdzięczny za radę. Pozdrawiam.
kubussus
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:05 - śr

Re: monitor, matryca, jakość

24 maja 2011, 12:09 - wt

Panowie Szanowni, wybór padł na NEC PA231W. Jeszcze tylko jedno małe pytanie. Nigdzie w specyfikacji produktu nie ma informacji na temat minimalnej luminacji tego monitora. Nie mogę też znaleźć stosownej informacji na forach. Udało mi się skontaktować via e-mail z użytkownikiem PA231W i ten pan twierdzi że monitor przy oświetleniu nocnym męczy oczy, cyt. "praca wieczorem troche uciazliwa - wali po oczach zbyt mocno". Czy orientują się Panowie jak to jest z tą luminacją? Bardzo dużo czasu spędzam przed komputerem przy słabym oświetleniu sztucznym. Czy ten monitor sprawdzi się w takich warunkach? Byłbym wdzięczny gdyby jakiś użytkownik tego sprzętu zechciał potwierdzić bądź zdementować powyższą opinię. Jest to jedyna wątpliwość stojąca na drodze do zakupu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: monitor, matryca, jakość

24 maja 2011, 12:13 - wt

Akurat ten monitor ma (jak na CCFL) niespotykanie dobrą regulację jaskrawości i na samych świetlówkach schodzi do ok. 40cd/m^2, gdzie jest już literalnie ciemny i nie ma prawda walić po oczach.

Z ciekawości - czy udało się gdzieś przetestować PA231W?
kubussus
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:05 - śr

Re: monitor, matryca, jakość

24 maja 2011, 12:38 - wt

Nie, niestety. Znalazł się sklep w Piasecznie gdzie mają NEC'a, ale nazwa w ofercie sklepu zawiera błąd, więc nie wiadomo czy mają PA231W, czy LED EA232w. Bo coś takiego jak LED PA231W zdaje się nie istnieje, ale może to też być kwestia mojej niewiedzy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: monitor, matryca, jakość

24 maja 2011, 12:53 - wt

Nie istnieje - PA231W ma klasyczne podświetlenie CCFL.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68434
Liczba tematów: 4135
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu