EIZO Flexscan EV3237

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

EIZO Flexscan EV3237

04 grudnia 2014, 20:25 - czw

EIZO FlexScan EV3237

Obrazek

Spotykane inne oznaczenia: EIZO EV3237-BK, EV3237W-GY
Podobne: NEC EA244UHD.

Zastosowania: biurowe, domowe, uniwersalne, fotograficzne, CAD.
- ekran IPS 32" (80 cm)
- format 16x9
- Producent wyświetlacza:
- rozdzielczość naturalna: 3840x2160
- kontrast - 1000:1
- jasność - 300 cd/m²
- czas reakcji 5ms
- kąty widzenia - 178° w pionie i w poziomie
- 5-letnia gwarancja w systemie door-to-door
- kolor czarny lub biały (popielaty)
- orientacyjna cena w roku 2014: 7200 zł

Zalety:
- Wg stanu na III kwartał 2014r największy obszar roboczy spotykany w "cywilnych" monitorach.
- Niezła równomierność podświetlenia.
- Bardzo dobry zakres regulacji podświetlenia.
- Niezła liniowość.

Wady:
- Lekka mura chromatyczna przy brzegach.

Wstęp:
No i stało się. Monitory 4K i UHD wchodzą na rynek w we wszystkich klasach jakościowych. Jak zwykle, nowości pojawiają się najpierw w sprzęcie masowym, ale nimi raczej nie zaprzątam sobie głowy. Lepiej przeczekać wady wieku dziecięcego niż lecieć na hura. Podejście jest jak najbardziej uzasadnione, czego dowodzą monitory DELL UP3214Q, P2815Q, Asus PB279Q. Pogoń aby jak najszybciej zaprezentować duży monitor z ultra wysoką rozdzielczością jest tak silna, że nie liczy się nic poza magicznym 4K. W efekcie na DELLe trudno patrzeć z powodu fatalnych przebarwień. Asusa nie widziałem, acz doświadczenie wskazuje, że rewolucji nie będzie. Pojawiły się już pierwsze przedprodukcyjne modele wyższych klas, EIZO CG318-4K i NEC PA322UHD. Pierwszy będzie dostępny w sprzedaży w marcu 2015r a drugi w połowie grudnia 2014r. Obydwa jednak to profesjonalne monitory graficzne kosztujące grubo powyżej 10 tys zł. W klasie średniej pojawił się niedawno NEC EA244UHD i zebrał niezłe recenzje, przy czym to jest "tylko" 24". Monitor który stoi właśnie przede mną, jest pierwszą 32-ką 4K (UHD), która faktycznie jest już w sprzedaży. Mam już doświadczenie z monitorami 30", ale nawet w porównaniu z nimi robi wrażenie dużego. W odniesieniu do popularnych rozmiarów 23-24" to spory kawał mebla. Zdjęcie nie oddaje rzeczywistego wrażenia:

Obrazek

Rys. Porównanie wielkości EV3237 i dwóch popularnych rozmiarów 27 i 24".

Pamiętajmy przede wszystkim, że przy 3840px poziomie, mieszczą się dokładnie dwa ekrany 24" po 1920px każdy. Ponadto większe zagęszczenie pikseli powoduje dużo bardziej czytelny tekst. Ostrość wzrasta w widoczny sposób, jednak system operacyjny musi dobrze wspierać skalowanie interfejsu, gdyż w rozdzielczości naturalnej i skalowaniu 100% elementy ekranowe są bardzo malutkie. Na Macach nie jest to żaden problem, ale w Windows 7/8/10 to ciągle technologia kosmiczna.

Obrazek

Rys. Tak wygląda Photoshop CC2014 na pełnym ekranie z otwartym zdjęciem z akapitu wyżej, w oryginalnym rozmiarze 800px w poziomie i widoku 100%.

Zwolennicy ultra małych plamek będą zachwyceni. Ja jestem. Na taki obraz czekałem 20 lat. Oczywiście, nie chodzi o to, aby siedzieć z lupą przed ekranem. Rozdzielczość ekranową interfejsu można przeskalować do komfortowych rozmiarów z zachowaniem dużo wyższej ostrości niż w naturalnej rozdzielczości zwykłych monitorów.

Obrazek

Rys. Tak wygląda w 3x powiększeniu fragment okienka i font, w naturalnej rozdzielczości monitora 27", który wśród współczesnych monitorów ma bardzo małą plamkę, w stosunku do tego samego na EV3237.

Ogólne cechy obrazu:

Monitor, jak na obecne standardy jest wielki, a jak wiadomo, im większy, tym trudniej skonstruować równo podświetlony ekran. Dużą zagadką jest też srebrzenie i wyciekanie światła przy krawędziach. Wszak to IPS, a matryce tego typu wykazują wiele niedoskonałości, szczególnie właśnie w czerni. Skoro przy znacznie mniejszych ekranach producenci mają z tym kłopot, to co z 32-calowym potworem?

Obrazek

Rys. Mapa równomierności podświetlenia przy typowej jasności 80 nitów.

Jest nieźle. Nawet bardzo nieźle, jak na ten rozmiar, rozdzielczość i cenę. Zdecydowanie w czołówce monitorów linii Flexscan EV. Ekran jest nieco jaśniejszy na środku, ciemniejszy przy krawędziach, ale różnice są kilkuprocentowe. W normalnym użyciu niewidoczne. W porównaniu do DELL UP3214Q jest to wielokrotnie lepszy wynik, gdzie średnia różnica to kilkanaście a w szczycie do 25%. Nieznaczna jest też różnica w kolorze. Ekran ociepla się przy krawędziach, przy czym nie jest to uciążliwe. Nie ma efektu typu pół ekranu czerwone a pół zielone. Jest to niezłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że monitor ma sporą przestrzeń barwną, wyraźnie wykraczającą poza sRGB. Redukcję potencjalnych efektów ubocznych wynikających z rozmiarów i gamutu, monitor zawdzięcza też prostszemu podświetleniu. W przypadku, gdyby był podświetlany dwukolorowymi diodami, jak modele profesjonalne, konieczna byłaby elektroniczna kompensacja nierówności podświetlenia. Jeśli zastosować podświetlenie szerokogamutowe bez układu wyrównywania, monitor miałby większą przestrzeń, byłby wyraźnie droższy, ale zamiast białego ekranu ukazywałby kolorofon. Takie przypadki zdarza się widzieć i jak widać, producent w EV3237 świadomie zrezygnował z problematycznych mechanizmów. Wygląda na rozsądny kompromis.

Obrazek

Rys. Widmo podświetlenia.

Podświetlenie jest typu W-LED (white LED), które w tym wykonaniu jest oparte o niebieskie diody z podwójnym czerwono-zielonym luminoforem. Jest to lepsze rozwiązanie od typowego i pierwszego historycznie W-LED, gdzie stosuje się niebieskie diody z żółtym lumoniforem. Dioda z kolorowymi luminoforami imituje podświetlenie RGB. Polecam uwadze charakterystyczne trzy "garby" w zakresach długości fali odpowiadających niebieskiemu, zieleni i czerwieni. Taki układ jest korzystny widmowo i daje szerszy gamut. Identyczne podświetlenie zastosowano w matrycy EIZO ColorEdge CS230, czyli moniotrze o klasę wyżej pozycjonowanym.

Diody są zasilane przetwornicą PWM+DC, czyli w niskich zakresach jasności nie zmniejsza wypełnienia, co mogłoby powodować migotanie, tylko redukuje napięcie. Rozwiązanie zostało z powodzeniem przetestowane w innych monitorach tej serii. Konkretne pomiary przetwornicy udostępnię w późniejszym okresie. Zaletą takiego rozwiązania jest też niezwykle szeroki zakres regulacyjny jasności.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rys. Dynamika przy minimalnej mocy podświetlenia, typowej i maksymalnej.

Monitor "schodzi" przy minimalnej jaskrawości do mniej niż 2cd/m^2. Maksimum to ciut więcej niż deklarowane 300cd/m^2. Kontrast utrzymuje się w całym zakresie lekko poniżej 800:1. Świadczy to o braku przycinania matrycą, co w gruncie rzeczy jest oczywiste w tej klasie. W dziedzinie koloru, da się zauważyć płynięcie temperatury barwowej, jednakże wartości są znikome. Oby w lepszych monitorach była taka stabilność.

Wykończenie ekranu i czerń:

Ekran jest satynowy, zgodnie z najnowszymi trendami. Na szczęście nie jest zbyt gładki, więc odbić w normalnej pracy nie widać, a jednocześnie na tyle drobnoziarnisty, że nie ma "kaszki" znanej z starszych matryc IPS z grubo mielonym matem.

Obrazek

Obrazek

Rys. Wykończenie zewnętrznej powłoki.

Czerń, jak na tak duży monitor, robi więcej niż pozytywne wrażenie. Bardzo trudno jest wykonać panel LCD w którym nic nie wycieka na krawędziach i narożnikach przy zachowaniu dobrego poziomu czerni. Im bardziej czerń ma być czarna, tym większa podatność na najmniejsze nawet niedokładności technologiczne.

Obrazek

Rys. Porównanie z EIZO ColorEdge CG277 na wprost w słabym świetle.

To porównanie mogło wyjść słabo, bo przeciwnikiem jest monitor z jedną z najlepszych czerni jakie w ogóle istnieją. Lepszy jest tylko CG247. Siłą monitora na pierwszym planie jest tzw "płytka ćwierćfalowa", popularnie zwana OCF, która redukuje odbicia od dna wyświetlacza przez co znacznie poprawia jakość odbioru, szczególnie w słabym świetle. Niniejsza fotografia została zrobiona właśnie w domowym, kameralnym oświetleniu, w którym "zwykły" IPS jest niemal biały.

Obrazek

Rys. Porównanie z EIZO ColorEdge CG277 pod kątem w słabym świetle.

W tym wypadku jak na dłoni widać różnicę. CG277, mimo że mniejszy, o zwykłej rozdzielczości, należy jednak do dwie klasy wyższej półki jakościowej. Nawet w tak dramatycznie złym oświetleniu zachowuje wysokiej jakości czerń, bez zmiany pod kątem. Uwaga: Rozświetlenie w prawym górnym rogu EV3237 nie jest wadą techniczną a odbiciem jakiegoś jaśniejszego przedmiotu w pomieszczeniu. Zauważyłem to już po posprzątaniu stanowiska. Równomierność jest niemal idealna.

Przy zapewnieniu choćby minimum oświetlenia sytuacja z poziomem czerni na wprost oraz pod kątem, wyraźnie się poprawia:



Na niniejszym filmiku w pomieszczeniu jest zapalona tylko jedna świetlówka kompaktowa na suficie o mocy 9W. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się aż tak dobrych wyników. Widać, że to IPS bez ćwierćfalówki, ale równomierność czerni i odporność na słabe światło jest wyjątkowa. Srebrzenia prawie nie ma. Lepiej może być tylko przy matrycach PLS z OCF. Niestety takich w rozmiarze 30" i większych na razie się nie produkuje. Zwracam uwagę na kąty widzenia. Praktycznie nie ma spadku jasności pod kątem.

Kolor:
My tu gadu, gadu a kolor stygnie. Powszechnie wiadomo, że firma EIZO nie konstruowała serii EV z myślą o pracy z kolorem. Od tego są trzy serie ColorEdge. Inżynierowie jednak swoje, a życie swoje. Tym bardziej, że monitorów o taaaakiej przestrzeni roboczej jak na lekarstwo. Ogromna powierzchnia i rozdzielczość są głównym atutem tego monitora, więc siłą rzeczy znajdą się użytkownicy którzy skuszą się na niego do fotografii lub grafiki.

Gamut, jak wcześniej napisałem, jest większy niż sRGB.

Obrazek

Obrazek

Rys. Wizualizacja przestrzeni względem standardów sRGB i AdobeRGB.

Obrazek

Obrazek

Rys. Wizualizacja przestrzeni względem standardów sRGB i AdobeRGB w rzucie płaskim przy L=50.

W danych popularyzowanych w ulotkach, przyjęło się podawać stosunek objętości gamutu względem sRGB, w przypadku monitorów wąskogamutowych i względem AdobeRGB w przypadku szerokogamutowych. Nie jest to precyzyjny wskaźnik, gdyż umiejscowienie brył w przestrzeni może być przesunięte względem siebie w dowolnej osi. Jednak zakorzenienie procentowego porównania jest bardzo silne, więc stosownym jest podać je również w tym przypadku. Gamut testowanego monitora jest nietypowy. Niemalże w połowie między sRGB a AdobeRGB. Objętość gamutu EV3237 to 89% AdobeRGB i 129% sRGB. Formalnie jest to więc monitor szerokogamutowy, jedyny w serii EV.

Krzywe jasności, obrazujące liniowość, też nie są słabym punktem.

Obrazek

Pomiar wykonany na sporym wzorniku, więc wiarygodność jest wysoka. Jak widać, funkcja gamma jest zniekształcona o 0,05 lub mniej i trzeba to skorygować kalibracją. Defekt nie jest duży i co ważniejsze nie ma rozbieżności zarówno pomiędzy krzywymi jasności kanałów RGB ani w typowym słabym miejscu, w najciemniejszych odcieniach.

Podsumowanie:
Szczerze mówiąc, nie wiedziałem czego się spodziewać po tym monitorze. Z jednej strony należy do low-endowej linii Flexscan EV, a z drugiej rzut na głęboką wodę 4K. Firma na pewno musiała założyć, że znajdzie się wielu ludzi również z branż zawodowych, którzy sięgną po niego ze względu na rozdzielczość. Normalnie, do celów profesjonalnych należałoby zastosować monitory wyższej półki. Ryzyko kompromitacji jest duże, fachowcy wiedzą na co patrzeć i nie zadowoli ich byle świecidełko. Moim zdaniem zabieg się udał. EV3237 ma szanse być sukcesem rynkowym. Oczywiście nie jest to CG, ale typowy, żelazny test, gradient w szarości, wygląda na nim praktycznie tak samo jak na ColorEdge CS. Nie ma kalibracji sprzętowej, ale gdyby była, mógłby stawać w szranki z najniższą linią graficzną. Oferuje więcej niż rozsądną jakość reprodukcji, wystarczającą w bardzo wielu dziedzinach, przy cenie prawie dwukrotnie niższej, od najbliższego lepszego UHD, czyli NEC PA322UHD, nie mówiąc o pukającym do drzwi, high-endowym EIZO CG318-4K.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Flexscan EV3237

04 grudnia 2014, 20:51 - czw

Kawał solidnej recenzji. Monitor prezentuje się świetnie.
Ciekaw jestem jak ze stabilnością podstawy. Ekran potężny, środek ciężkości położony wysoko, podstawka wydaje się być relatywnie mała. Powinna być więc ciężka.
Dziękuję za "wielbłąda". Luminofor jest dwugarbny, co jest najlepszym możiwym rozwiązaniem w przypadku W-LEDa. Podobny zauważyłem też w EA274WMi.
Jak wygląda subiektywne porównanie kolorów bieli w porównaniu do GB-r LEDa w CG277?
Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem chociaż odrobinę stanieje. Wszak to podwójna nowość: nowy model i pierwszy 4K (pomijam wieże kontroli lotów i ekwipunek dr Housa).

PS. Co to jest CCT i CDT?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

04 grudnia 2014, 23:12 - czw

max pisze:Ekran potężny, środek ciężkości położony wysoko, podstawka wydaje się być relatywnie mała. Powinna być więc ciężka.
Podstawa to przerośnięta wersja FlexStand 3. Średnio wygodna, ale stabilna. Kółko na którym stoi to stalowy krążek wielkości sporego talerza. Nie zauważyłem niestabilności nawet przy maksymalnie wysuniętej do góry.
max pisze:PS. Co to jest CCT i CDT?
CCT - Correlated Color Temperature
CDT - Closest Daylight Temperature
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO Flexscan EV3237

05 grudnia 2014, 12:56 - pt

A jak wygląda kwestia "przebieranki" tego modelu w mastiff.pl? Jest taka opcja, czy jednak zbyt wielkie ryzyko i dystrybucja sobie na to nie pozwoli?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

06 grudnia 2014, 02:58 - sob

Wszystkie EIZO można bez problemu przebierać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sarade
Posty: 120
Rejestracja: 19 czerwca 2013, 08:04 - śr

Re: EIZO Flexscan EV3237

06 grudnia 2014, 09:03 - sob

Takie pytanie jak wygląda sprawa z odświeżaniem na monitorze? Czy są jakieś problemy z ustawieniem odświeżania 60hz dla tej rozdzielczości?
Jak wygląda sprawa ze skalowaniem do fullHD czy obraz jest bezstratny i czy można to bez problemu zrobić?
Czy próbował Pan "grać" albo dał komuś ten monitor do grania/zabawy. Wiem, że głupie pytanie ale są osoby które mają pieniądze na taki monitor do celów rozrywkowych w końcu tak liczę, że po nowym roku on spadnie do 6500 za szt więc warto wiedzieć. Sam mam jedną taką osobę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

06 grudnia 2014, 13:25 - sob

sarade pisze:Takie pytanie jak wygląda sprawa z odświeżaniem na monitorze? Czy są jakieś problemy z ustawieniem odświeżania 60hz dla tej rozdzielczości?
Po DisplayPorcie nie ma żadnego problemu. Po DVI przy maksymalnej rozdzielczości jest 30Hz.
sarade pisze:Jak wygląda sprawa ze skalowaniem do fullHD czy obraz jest bezstratny i czy można to bez problemu zrobić?
Podział jest całkowity, ale 1920x1080 na tak dużym ekranie wygląda nieostro.
sarade pisze:Czy próbował Pan "grać" albo dał komuś ten monitor do grania/zabawy. Wiem, że głupie pytanie ale są osoby które mają pieniądze na taki monitor do celów rozrywkowych w końcu tak liczę, że po nowym roku on spadnie do 6500 za szt więc warto wiedzieć. Sam mam jedną taką osobę.
Moi "etatowi" testerzy po sesji w Metro i BF zaryglowali drzwi i oświadczyli, że bez walki sprzętu nie oddadzą. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sarade
Posty: 120
Rejestracja: 19 czerwca 2013, 08:04 - śr

Re: EIZO Flexscan EV3237

06 grudnia 2014, 13:31 - sob

Ja pytam bo teoretycznie jest 4:1 czyli powinnno być dużo lepiej niż na 30 2560x1600 i ostrość powinna być bardzo dobra. W praktyce jak pan pisał to 2 ekrany wyświetlane i pewnie monitor głupieje z winy wejścia i sterowników.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

06 grudnia 2014, 14:00 - sob

sarade pisze:Ja pytam bo teoretycznie jest 4:1 czyli powinnno być dużo lepiej niż na 30 2560x1600 i ostrość powinna być bardzo dobra. W praktyce jak pan pisał to 2 ekrany wyświetlane i pewnie monitor głupieje z winy wejścia i sterowników.
Nie bardzo rozumiem co Pan napisał. Dlaczego ma głupieć? Zmieniamy rozdzielczość na 1920x1080 i tyle jest. Nie mówię o łączeniu obrazu z dwóch wejść. Ostrość jest kiepska, ale nie z winy nienaturalnej rozdzielczości a z powodu za małej rozdzielczości w stosunku do wielkości ekranu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Flexscan EV3237

06 grudnia 2014, 21:08 - sob

Dla DVI nawet DualLink to już mz. za duże wyzwanie.
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface
chociaż niby przepustowość wystarcza na 30Hz. Nie spodziewałbym się jednak, że karta to obsłuży.

Najlepiej połączyć przez DisplayPort.

Teoretycznie powinno pójść też HDMI 2.0.
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/HDMI
ale nie jestem pewien, czy ten model ma takie wejście (ver. 2.0).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

06 grudnia 2014, 21:17 - sob

Podłączałem przez DVI i obsłuży przy 30Hz ale płynność ruchu jest do kitu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 14:12 - czw

Tom01 pisze:(...)
Podobne: NEC EA244UHD.
(...)
Należy tu zwrócić uwagę jak mały piksel musi być w 24-calowym monitorze UHD/4K, skoro i w 32-calowym jest malutki i stanowi nową jakość.
A jak wygląda obraz przy rozdzielczości 1920x1080? Na chłopski rozum, każdy punkt takiego obrazu powinien być reprezentowany przez 4 piksele takiego monitora i obraz powinien być ostry.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 15:16 - czw

A nie lepiej zostawić prawidłową rozdzielczość i włączyć skalowanie na 200%? Na 24" powinno wyjść idealnie. Teoretycznie elementy ekranowe, jak czcionka, będą miały tą samą wielkość co na 24" 1920x1080, tylko liczba punktów budujących czcionkę będzie 4x większa, co za tym ostrość wzrośnie drastycznie. Ostrość zdjęć w przeglądarkach zdjęć, rysunki wektorowe w programach rysunkowych powinny wyglądać rewelacyjnie. Niestety nie miałem okazji sprawdzić 200%, ale 150% na 2560x1440 tak.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 15:31 - czw

max pisze:A nie lepiej zostawić prawidłową rozdzielczość i włączyć skalowanie na 200%? Na 24" powinno wyjść idealnie. Teoretycznie elementy ekranowe, jak czcionka, będą miały tą samą wielkość co na 24" 1920x1080, tylko liczba punktów budujących czcionkę będzie 4x większa, co za tym ostrość wzrośnie drastycznie. Ostrość zdjęć w przeglądarkach zdjęć, rysunki wektorowe w programach rysunkowych powinny wyglądać rewelacyjnie. Niestety nie miałem okazji sprawdzić 200%, ale 150% na 2560x1440 tak.
No tak jest najlepej ale to dotyczy tych aplikacji/srodowisk, które są obsługiwane przez systemowe skalowanie. Tutaj pytam się jak wygląda obraz, gdy po prostu rozdzielczość ekranu ustawi się na 1920x1080. Gry pełnoekranowe np. nie obsługują skalowania systemowego - tam robi to sam monitor. Nie ma gier w tak wysokich rozdzieloczościach, może poza jakimiś wyjątkami. Chodzi mi tutaj o skalowanie monitorowe.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 15:36 - czw

Wygeneruj obraz 960x600. Wyświetl go na swoim monitorze 1920x1200. Oglądaj go z 2x większej odległości niż zwykle, aby zasymulować wielkość kątową czcionki.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 15:47 - czw

max pisze:Wygeneruj obraz 960x600. Wyświetl go na swoim monitorze 1920x1200. Oglądaj go z 2x większej odległości niż zwykle, aby zasymulować wielkość kątową czcionki.
Chodziło mi o to czy jest ostry: 4piksele na jeden punkt obrazu, czy też rozmywany przez monitor.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 16:01 - czw

No to wygeneruj na swoim kompie/karcie grafiki rozdzielczość 960x600. Włącz powiększenie na cały ekran. Reszta jw.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 16:06 - czw

max pisze:No to wygeneruj na swoim kompie/karcie grafiki rozdzielczość 960x600. Włącz powiększenie na cały ekran. Reszta jw.
OK, ale u mnie może być inaczej niż na tym monitorze.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 16:19 - czw

max pisze:A nie lepiej zostawić prawidłową rozdzielczość i włączyć skalowanie na 200%? Na 24" powinno wyjść idealnie. Teoretycznie elementy ekranowe, jak czcionka, będą miały tą samą wielkość co na 24" 1920x1080, tylko liczba punktów budujących czcionkę będzie 4x większa, co za tym ostrość wzrośnie drastycznie. Ostrość zdjęć w przeglądarkach zdjęć, rysunki wektorowe w programach rysunkowych powinny wyglądać rewelacyjnie. Niestety nie miałem okazji sprawdzić 200%, ale 150% na 2560x1440 tak.
Grześkowi zapewne chodzi o kwestię gier, gdzie przy 1920x1080 potrzeba dużo mniej mocy niż przy pełnym 4k. Jeżeli nie rozmywa, to taka opcja byłaby bardzo fajna. Sam się tą kwestią interesowałem, jeszcze przed wyjściem monitorów 4k.
Druga sprawa, to w samym systemie faktycznie lepiej włączyć skalowanie. Niestety, wiele programów form trzecich średnio sobie z tym radzi. Sam system, nawet "okienka" nie są już tak upośledzone, a Win 10 prawdopodobnie będzie najlepiej dopasowanym system pod mały piksel. Reszta musi się dostosować, bo ekrany o wysokiej rozdzielczości to przyszłość, czy tego chcemy, czy nie. Grafika na www to w większości będzie śmietnik, wektorówek to chyba za wiele się nie znajdzie. :D
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Flexscan EV3237

11 grudnia 2014, 16:34 - czw

raptor88 pisze:
max pisze:A nie lepiej zostawić prawidłową rozdzielczość i włączyć skalowanie na 200%? Na 24" powinno wyjść idealnie. Teoretycznie elementy ekranowe, jak czcionka, będą miały tą samą wielkość co na 24" 1920x1080, tylko liczba punktów budujących czcionkę będzie 4x większa, co za tym ostrość wzrośnie drastycznie. Ostrość zdjęć w przeglądarkach zdjęć, rysunki wektorowe w programach rysunkowych powinny wyglądać rewelacyjnie. Niestety nie miałem okazji sprawdzić 200%, ale 150% na 2560x1440 tak.
Grześkowi zapewne chodzi o kwestię gier, gdzie przy 1920x1080 potrzeba dużo mniej mocy niż przy pełnym 4k. Jeżeli nie rozmywa, to taka opcja byłaby bardzo fajna. Sam się tą kwestią interesowałem, jeszcze przed wyjściem monitorów 4k.
Druga sprawa, to w samym systemie faktycznie lepiej włączyć skalowanie. Niestety, wiele programów form trzecich średnio sobie z tym radzi. Sam system, nawet "okienka" nie są już tak upośledzone, a Win 10 prawdopodobnie będzie najlepiej dopasowanym system pod mały piksel. Reszta musi się dostosować, bo ekrany o wysokiej rozdzielczości to przyszłość, czy tego chcemy, czy nie. Grafika na www to w większości będzie śmietnik, wektorówek to chyba za wiele się nie znajdzie. :D
Dokładnie. Dobrze, że zwróciłeś uwagę na problem braku mocy do takiej rozdzielczości. Zatem mamy 3 problemy:
- brak gier wykorzystujących natywną rozdzielczość monitora UHD
- nawet gdyby były takie gry to i tak dzisiejsze karty raczej takiej rozdzielczości nie uciągną z przyzwoitą płynnością
- czy na DVI - Dual link można na niej uzyskać 60Hz? Nie, co najwyżej 30Hz i słabą płynność.
- współczesne i starsze gry będą wygladać słabo (rozmyte) na takim monitorze. Co innego 24cale UHD

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu