Wybór monitora a oczy

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Robert_pm
Posty: 6
Rejestracja: 11 października 2015, 20:52 - ndz

Wybór monitora a oczy

11 października 2015, 21:45 - ndz

Szukam monitora 19-24 cali, który zmieści się w budżecie 1500 zł. Potrzebuje go głównie do wielogodzinnego programowania i pracy z tekstem. Mój problem tkwi w doborze matrycy (TN czy IPS) oraz wielkości.

Problem w doborze matrycy wynika z faktu, że od jakiegoś czasu posiadam lapka Asus N551JM i mam pewien problem z oczami. Przesiadłem się z 19 calowego monitora LG E1940S-TN. Matryca, która jest zamontowana w lapku to 15,6 calowy Samsung SDC324C (PLS). O ile na 19 calowym monitorze z matrycą TN mogłem pracować 10h i nic, o tyle podczas pracy z 15,6 calową matrycą PLS - po krótki czasie zaczynają mnie boleć oczy i szybko się męczą (nawet podczas stosowania dużego skalowania w systemie). Nie wiem czy jest to kwestia wielkości ekranu czy matrycy PLS, aczkolwiek podczas patrzenia na ekran - mrużę oczy (mimo, że ustawiłem podświetlenie na 10%). W przypadku matrycy TN – patrzyłem na ekran bez mrużenia ;) Starałem się bawić ustawieniami monitora, ale bez skutku. Pytanie poza tematem: zna ktoś powód takiej reakcji na monitor?

Drugi dylemat to wielkość. Od monitora będę siedział w odległości ~80-85 cm. 19 calowy monitor sprawował się dobrze, ale nie ukrywam, że wolałbym coś ciut większego, aczkolwiek nie jestem pewien czy przy takiej odległości od monitora - 24 cale to wciąż komfort dla oczu.

Jeżeli miałbym inwestować w monitor z matrycą IPS - to moim kandydatem byłby Eizo FlexScan EV2450. W przypadku monitora z matrycą TN - jeszcze nie znalazłem kandydata.

Abstrahując od mojego kandydata oraz uwzględniając powyższe problemy/dylematy - jaki monitor polecacie? Oczywiście propozycje nie muszą oscylować wokół górnego budżetu. Biorąc pod uwagę, że byłem bardzo zadowolony ze starego LG – każdy lepszy monitor będzie dla mnie szokiem ;).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Wybór monitora a oczy

12 października 2015, 12:29 - pn

Do rozważenia EIZO FlexScan EV2336W, NEC MultiSync® EA234WMi, NEC MultiSync® EA243WMi.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora a oczy

12 października 2015, 14:41 - pn

EV2450 to bardzo dobry wybór. To bardzo ergonomiczny monitor. NECe EA bym odpuścił z powodu ryzyka niestabilności obrazu na dużych jednobarwnych powierzchniach. Monitory z TN tym bardziej, bo żadna dobra firma już takich nie robi a masówka ma spore problemy z jakością. Zresztą już Pan to opisał w kontekście ekranu w badziewnym laptopie. Wielkość to żaden dylemat, chyba że taki, że za mały. Ale za 1500 zł nie kupi Pan większego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Robert_pm
Posty: 6
Rejestracja: 11 października 2015, 20:52 - ndz

Re: Wybór monitora a oczy

13 października 2015, 19:11 - wt

Czyli mimo wszystko, polecacie Państwo monitor z matrycą IPS. Rozumiem, że moje problemy z matrycą PLS w kontekście oczu - wynikają raczej ze słabej jakości wykonania niż z "alergii" na ten typ matrycy?

Odnośnie EIZO EV2450 - czy ten monitor wymaga jakiegoś specjalistycznego oświetlenia miejsca pracy? Jeżeli tak - jakiej mocy oświetlenie powinienem zastosować oraz o jakiej barwie, aby moje oczy odczuwały komfort? W moim pomieszczeniu źródło światła znajduję się nad moją głową i nie jest jakoś szczególnie mocne (2x60W + 1x40W, tłumione przez mleczne klosze, barwa bardziej w kierunku ciepłej).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora a oczy

13 października 2015, 21:54 - wt

Nie ma Pan za bardzo wyboru. Praktycznie wszystko na rynku do IPS i pokrewne. Pańskie problemy oczne nie mają żadnego związku z typem matrycy a raczej jej jakością.

Monitory LCD "nie lubią" ciemności. Najlepiej jest tak, aby zwykła biała kartka wyświetlona w notatniku nie była jaśniejsza niż papierowa kartka tych samych rozmiarów leżąca na stole.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu