Oświetlenie miejsca pracy

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 kwietnia 2015, 10:15 - czw

Większość ledwo skleja podstawy, gdzie porady da się krótko ogarnąć. Zrozumienie naturalnie wymaga wyjaśnień, ale one często robią większy mętlik w głowie użytkowników, którzy nie potrzebują wiedzieć wszystkiego.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 kwietnia 2015, 10:16 - czw

Tom01 pisze:
Czornyj pisze:Niczego nie skracam - wyjaśniam relatywizm i złożoność omawianej problematyki.
To jest, cytując klasyka, "oczywista oczywistość". Owszem można uprawiać "marność nad marnościami i wszystko marność", ale po to jest to forum, aby wykrzesać jakąś poradę, naprowadzającą użyszkodnika tak, by sam zaobserwował pewne zależności.
Czornyj pisze:Parafrazując - jest prawda papieru i prawda ekranu, która mówi - ludzie statystycznie używają cholernie jasnych wyświetlaczy. Jeśli pracujemy na zbyt jasnym wyświetlaczu odbitki wyjdą za ciemne, jeśli pracujemy na ciemnym monitorze zdjęcia do internetów wyjdą nam zbyt jasne i landryniaste. Nie ma takiej wartości luminancji monitora i ambientu która jest panaceum na całe zło tego świata.
Ale są pewne schematy, które się sprawdzają po przedstawieniu przez operatora celu swoich poczynań. Raczej nie ma ryzyka, że użytkownik będzie pracował na za ciemnym monitorze. Znakomita większość ustawia je bardzo jasno w pomieszczeniach ze światłem kameralnym, więc problem jest akademicki. Z reguły jest problem odwrotny, aby użytkownik zrozumiał, że ciemniejsze, mniej atrakcyjne ustawienie ekranu ma sens.
Porada jest taka, by nie popadać w dogmatyzm.

Raczej nie ma ryzyka że użyszkodnik po przeczytaniu Pańskich zaleceń będzie pracował na zbyt ciemnym monitorze - jest tylko absolutna pewność że tak się stanie. Relatywnie ciemny monitor w jasnym środowisku będzie wizualnie mało kontrastowy, jego okołoczernie, cienie i śródtony będą przyciemnione, a nasycenie barw obniżone. Jeśli przygotujemy zdjęcia w tych warunkach, to statystyczny użyszkodnik po drugiej stronie internetu zobaczy na swoim jasnym wyświetlaczu oglądanym w kameralnych warunkach zdjęcie przekontrastowione, zbyt jasne i landryniaste.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 kwietnia 2015, 10:19 - czw

Rozróżnimy może jakie zalecenia są do kogo kierowane. Praca w świetle dziennym lub jego ekwiwalencie to przygotowalnia do druku i minilabu. Praca w kameralnym to internet zawodowo lub całkowita amatorka, której wyniki pracy i tak zostają na kompie (lub w internecie). Nie widzę kolizji zaleceń z osiągami użytkowników. Zajmuję się tym, odkąd w ogóle są na rynku kolorowe monitory i zauważyłem, że to ciągle świetnie działa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 kwietnia 2015, 10:32 - czw

NocnyJastrzab pisze:Większość ledwo skleja podstawy, gdzie porady da się krótko ogarnąć. Zrozumienie naturalnie wymaga wyjaśnień, ale one często robią większy mętlik w głowie użytkowników, którzy nie potrzebują wiedzieć wszystkiego.
Jest w naszym systemie edukacyjnym taki trend, by bezmyślnie uczyć się regułek na pamięć. Być może nie powoduje on nadmiernego mętliku głowach, tylko efekt tego później jest taki że ci ludzie w starciu z brutalną rzeczywistością nie potrafią autonomicznie rozwiązywać najbzdurniejszych problemów.

Przypadkiem jednak znajdujemy się na specjalistycznym forum internetowym, więc zaryzykuję i nadal będę dzielił się specjalistyczną wiedzą. Ostatecznie jeśli ona kogoś nie zabije, to go wzmocni.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 kwietnia 2015, 10:41 - czw

Jeśli mamy pytanie w stylu - mam śrubę "13" to jaki mam wziąć klucz? Odpowiedzi "13" można nauczyć się na pamięć i będzie poprawna. Niestety większość ludzi jest na poziomie typowego bezmózgiego "Kowalskiego" i na nic wtłaczanie bardziej zaawansowane wiedzy nawet o śrubie. Co najwyżej można (i trzeba) zasygnalizować przydatne informacje. Przemycić słowa-klucze, a nóż wykiełkują. Jeśli natomiast ktoś zacznie od tego, że oprócz "13-tek" są też bardzo podobne śruby w typoszeregu rozmiarów imperialnych, tylko "dziwnie" oznaczone np 7/12 i na dodatek interesują go oznaczenia twardości, to można podyskutować o różnych standardach i zastosowaniach.

Ludzi trzeba UCZYĆ, nie rzucać na głęboki tłuszcz.

PS. Panie Marcinie, mam 3 synów, z czego najmłodszy jest w podstawówce a najstarszy jest już dorosły. Sam też przeszedłem całkiem sporo szkół. O poziomie edukacji wiem więcej niż bym chciał i jeśli miałbym się wypowiedzieć o obecnym poziomie i metodologii, musiałbym sięgnąć po słownik wyrazów niecenzuralnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 kwietnia 2015, 11:01 - czw

Światło dzienne jest potrzebne do oceny barw na wydrukach, światło w otoczeniu do oceny barw na monitorze może być jakiekolwiektamsobiebądź. Czy ja o tym aby już nie wspominałem? A tak, tylko w tym wątku ze stopięćdziesiąt razy...

Przygotowanie do druku i labu staje się rozrywką mocno niszową, więc postulat by dlaczegoś koniecznie pracować w warunkach jak w przygotowalni do druku staje się coraz bardziej niedzisiejszy.

Być może wiadomość, że niestety nie ma jednej słusznej metody ustawienia monitora i raz wypadało by pracować na ciemniejszym w jasności, a raz na jaśniejszym w ciemności usmaży komuś zwoje mózgowe i zamiast czegoś nauczyć spowoduje, że ucieknie stąd z krzykiem, zamknie się w klozecie, popłacze, złapie deprechę i obrazi się na cały świat. Zachowajmy jednak resztki wiary rodzaj ludzki.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 kwietnia 2015, 11:43 - czw

Czornyj pisze:....

Być może wiadomość, że niestety nie ma jednej słusznej metody ustawienia monitora i raz wypadało by pracować na ciemniejszym w jasności, a raz na jaśniejszym w ciemności usmaży komuś zwoje mózgowe i zamiast czegoś nauczyć spowoduje, że ucieknie stąd z krzykiem, zamknie się w klozecie, popłacze, złapie deprechę i obrazi się na cały świat. Zachowajmy jednak resztki wiary rodzaj ludzki.
Za szybko idzie ta dyskusja, dlatego od końca skomentuję. Pod powyższym cytatem podpisuję się bez zawahania.
Czornyj pisze:Podsumowując - jedyna regułą jest tutaj brak reguł. Jasność monitora i ambientu ustawiamy wg. widzimisia, albo pod średnią ważoną, albo tak, by na starość nie oślepnąć. Nie ma tu wartości będących prawdami objawionymi, są tylko wartości sprawdzające się w konkretnych zastosowaniach, bądź imitujące statystyczne media. Wierność, naturalność, prawdziwość to mrzonki naiwnych dyletantów - fundamentalną zasadą funkcjonowania monitora czy fotografii jest blaga, falsyfikacja i nabieranie gości.
Ta myśl Marcina, do takiego mniej więcej wniosku dochodziłem przez lata, szukając po drodze prawie że kamienia filozoficznego. Szukałem jak robić zdjęcia aby zawsze były wierne, dokładne, powtarzalne. A że moja dusza w głębi artystyczna, wchodziła w konflikt z technicznym wykształceniem, nie było to łatwe. Skrajnym tego przykładem jeszcze z epoki czarno-białych zdjęć chemicznych było zrobienie 40 powiększeń tego samego kadru. Korzystałem z papierów o różnej twardości , do tego wywoływacz rodinal stosowałem o różnym stopniu stężenia. Wynikiem tego były zdjęcia od bardzo miękkich do skrajnie twardych kontrastowych. Rzecz w tym, że na tym etapie nie potrafiłem wybrać. Każde miało coś w sobie. Miękkie dawały wgląd w szczegóły, twarde brutalnie raziły w oczy, słowem wszystkie 40 mi się podobało. Jak już wiedziałem co chcę osiągnąć, warsztat już był.
TOM01 pisze:Doskonale rozumiem o co Panu chodzi, ale za bardzo skraca Pan myśli, ślizga się po temacie i z punktu widzenia laika, który szuka pomocy, zrozumiałej recepty, gorszej porady chyba Pan nie mógł dać.
Nie ograniczajmy tego forum tylko do poradnika dla początkujących, są jeszcze tacy, którzy bawią się w fotografię, fotografią, ładne kilkadziesiąt lat i bynajmniej nie szukają niepotrzebnej wierności w odwzorowywaniu świata na obrazkach.
Osobiście mam swoje sposoby na ustawienie monitora, o czym przy innej może okazji, jest też coś czego nie bierze się często pod uwagę. Mianowicie tego, że mózg można nauczyć rozumieć obraz. Bez potrzeby ciągłej zmiany ustawień. Ja wiem jak ma wyglądać zdjęcie do druku na mojej drukarce, wiem jak przygotować to zdjęcie do labu, i wiem jak do netu. Wiem i sprawdzam wyniki, na odbitkach, wydrukach i na różnych wyświetlaczach. Mając punkt wyjścia, a dalej to wolne myślenie mną powoduje, dając oczekiwane rezultaty.
To też może być ciekawe, zapewniam, nie tylko utopijne dążenie do nieosiągalnego ideału.
Pozdrawiam, Jurek
Chester70
Posty: 4
Rejestracja: 31 maja 2015, 09:33 - ndz

Re: Oświetlenie miejsca pracy

24 października 2015, 11:25 - sob

Bardzo fajny test świetlówek, gratulacje dla autora.
Mam pytanie a propos testu numer 3. Świetlówki graficzne Philips Graphica oraz Osram Lumilux Proof.

Czy pod względem jakości odpowiednikiem dla świetlówek Philips Philips TL-D 90 Graphica, może być Philips Master TL-D 90 De Luxe?, a dla Osram Lumilux Proof L 36W/950 , może być Osram Lumilux De Luxe L 35W/954 ?

Czy jakościowo uzyska się zbliżony wynik do tego z testu nr.3 ?
robank
Posty: 20
Rejestracja: 13 grudnia 2015, 17:17 - ndz

Re: Oświetlenie miejsca pracy

13 grudnia 2015, 17:32 - ndz

Witam forumowiczów

odświeżę trochę temat

We wtorek lub środę odbieram moje nowe "baby" tzn się Eizo CX241. Niestety nie mogę sobie pozwolić na adaptację jakiegoś pokoju na moje "biuro" ponieważ wynajmuję tylko duży pokój, który jest moją sypialnią, pokojem dziennym i miejscem pracy. Niestety,tak muszę przetrwać jeszcze rok. W pokoju nie mogę i w sumie nie mam jak zrobić jakichkolwiek zmian typu malowanie ścian na szary lub biały kolor czy nawet inne umieszczenie biurka, wiec przy tym co mam muszę poprawić warunki pracy.
Biurko stoi przy jasno zielonej ścianie a na suficie trzyramienny żyrandol ze zwykłymi żarówkami. Pokój wielkości 3,5x4,5m wiec szału nie ma, w oknach zwykłe żaluzje wiec w jakiś tam sposób mogę ograniczyć dopływ światła słonecznego. Jak już wspomniałem nie za bardzo mogę robić jakieś modyfikacje i nie za bardzo chce, za rok zjeżdżam do Polski i wtedy pójdę na całość

Myślałem żeby żarówki w żyrandolu zastąpić coś tego typu:

http://lumax.pl/index.php?id_product=28 ... &id_lang=2

a na biurku postawić coś tego typu:

http://www.fotoplus.pl/akcesoria-rozne/ ... iLite-Mode

albo :

http://www.amazon.co.uk/Triple-Bright-L ... 2ZEKG1ZVCA

tu też wydaje mi się coś ciekawego tylko czy mogą być LEDy ?

http://www.szal-art.pl/lampa-task-xl-led_1673_6695/

czy to ma sens ?

A może jakieś inne propozycje ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

13 grudnia 2015, 17:45 - ndz

Źródła światła o CCT=6500K nieporozumienie. To nie lada w masarni ani akwarium. Lampki w stylu Grafilite to zabawki. Jeśli nie ma jak zrobić normalnego oświetlenia, należy dać przynajmniej światło na tło za monitorem. Źródło to świetlówka graficzna o bawie 950 (CCT zbliżona do 5000K):
https://monitory.mastiff.pl/oswietlenie/ ... _power=334
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
robank
Posty: 20
Rejestracja: 13 grudnia 2015, 17:17 - ndz

Re: Oświetlenie miejsca pracy

13 grudnia 2015, 18:01 - ndz

Tom01
ok, rozumiem że powinny to być świetlówki o temp 5000K na stronie którą podałeś są również świetlówki Color Control DayLight 6500K wiec trochę nie rozumiem czemu te z mojego linku mają za wysoką temperaturę ?!
Sorry ale nie ogarniam tego
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

13 grudnia 2015, 18:51 - ndz

Lampy o CCT=6500K to są specjalne źródła światła. NIE do oświetlania miejsca pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie miejsca pracy

23 lutego 2016, 13:00 - wt

Zacząłem szukać widma podświetlenia "żarówek" LED, klasy tzw. popularnej, znanej u nas firmy Philips (Piła), o temperaturze barwowej 2700K, możliwych do zastosowania w tradycyjnym gwincie E27, służących do oświetlenia przestrzeni wokół biurka. Aby sobie nosa nie rozbić.
Oczywiście nie mam tu na myśli stanowiska do oceny wydruków. Te źródła światła się kompletnie do tego nie nadają, ponieważ wskaźnik oddawania barw jest na dość nikim poziomie 80%.
Znalazłem takie coś:
http://www.soundandvision.com/content/l ... eb7sBAj.97
Obrazek
Mamy zatem niebieskiego leda (niebieska górka) i potężny garb żółtego luminoforu.

Poniżej porównywalna świetlówka kompaktowa zblizonej klasy: 2700K, E27, Philips, Ra=80%.
Obrazek

No i tradycyjna żarówka żarowa, 2500K.
Obrazek

Alles, zusammen, do kupy:
Obrazek
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Oświetlenie miejsca pracy

09 marca 2018, 10:02 - pt

Tak na moje oko, to świetlówka jest najgorsza (najbardziej nierówne widmo).

To jest interesujące (jak zbudować własny spektroskop):
http://www.swiatlo.tak.pl/1/index.php/j ... o-swiatla/
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie miejsca pracy

09 marca 2018, 10:15 - pt

Tak, świetlówki są kiepskie. Na dodatek mają opary rtęci, które uwalniają się przy zbiciu. Gdy świetlówka długo świeci, rozgrzane opary rtęci migiem wchłaniają się do płuc mimo, że jest ich bardzo mało.
Nawet świetlówki o teoretycznie wysokim CRI mają bardzo nierówne widmo.
Kolejna sprawa. Luminofor w świetlówkach znacznie szybciej się zużywa.
Świetlówki potrzebują kilku minut na rozgrzanie, aby świecić pełną siłą.
Nie lubią częstego włączania i wyłączania.
Biorą nieco więcej "prądu" niż LEDy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

09 marca 2018, 10:42 - pt

Nie świetlówka jest kiepska, tylko to pokazane widmo jest kiepskie. W rzeczywistości dobra świetlówka ma "duże", pełne widmo, tyle, że z bardzo wąskimi pikami. Powyższe malunki mają pokazać wyższość LED i jest to oczywista manipulacja.

PS. Opary rtęci są w szklanej zamkniętej bańce, nic się nie wydostaje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie miejsca pracy

09 marca 2018, 11:07 - pt

Tom01 pisze:
09 marca 2018, 10:42 - pt
PS. Opary rtęci są w szklanej zamkniętej bańce, nic się nie wydostaje.
Oczywiście. Miałem na myśli to, że szklaną bańkę (spiralę, rurkę itp.) bardzo łatwo zbić, np. w lampce biurowej na ruchomym wysięgniku.
Sam czegoś takiego dokonałem.

Widziałem różne widma świetlówek, w tym sporządzone przez Philipsa dla ich świetlówek CRI95 i wszystkie były niesłychanie "piczaste".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

09 marca 2018, 11:27 - pt

Tak, jest piczaste, ale są to bardzo wąskie szpileczki, nie takie góry. Trzeba spektrofotometru o bardzo wysokiej rozdzielczości aby to pokazać. Wszystkie gorsze pokażą właśnie to co wyżej czyli kompletnie zafałszowany obraz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Oświetlenie miejsca pracy

09 marca 2018, 13:03 - pt

Tom01 pisze:
09 marca 2018, 11:27 - pt
Tak, jest piczaste, ale są to bardzo wąskie szpileczki, nie takie góry.
Sam fakt, że widmo jest szpilkowate, nie jest dobrą oznaką.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie miejsca pracy

09 marca 2018, 13:10 - pt

W przypadku oświetlenia nie ma żadnego znaczenia. Nieco inaczej jest w przypadku oświetlania wydruków. Wówczas szpileczka powoduje zafałszowanie odpowiadającego jej koloru na papierze. Nie jest to wielki problem, ale źródła o gładkim widmie, np halogen, są tego pozbawione. W chwili obecnej od świetlówek lepsze są tylko halogeny. LED zaczynają być podobnie dobre jak świetlówka, ale nie można jeszcze mówić o konkurencji z halogenem. Choć kto wie, ostatnio dużo się dzieje w tej branży.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu