Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 18:50 - śr

ContadorPL pisze: Motto tego wątku: WIEM, ŻE NIC NIE WIEM :D
Jak już bardzo musisz to wez Sobie dwie sztuki CS240, mieszanie monitora graficznego(CS240)z biurowym(EV2455)to moi zdaniem nie

najlepszy pomysł(rachunkowość ,gry ,filmy).Jako księgowy uważaj też na koszta przy prowadzeniu działalności księgowej(żart). ;)
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

03 lutego 2016, 21:15 - śr

czuk pisze:
ContadorPL pisze: Motto tego wątku: WIEM, ŻE NIC NIE WIEM :D
ContadorPL napisz jaki jest Twój wybór monitora/ów. :)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 11:06 - czw

Jeszcze wczoraj przychylałem się do 2xev2455, ale poczytałem trochę o technologii i chyba lepszy dla moich oczu będzie jeden CS240. Razem z selekcją i kalibracją wyjdzie poniżej 4000 czyli zakładanego pierwotnie budżetu. Mam nadzieję, że moje ocze odczują róznicę i będą zadowolone.

W EV2455 bardzo ciekawie wyglądają te ramki i szczerze powiem, że ciężko było pożegnać się z wizją dwóch takich monitorów na swoim biurku. Mam nadzieję, że mi się uda zmienić specyfikację w biznesplanie, we wtorek idę do urzędu. Wcześniej już i tak krzywo patrzyli na monitor za 1900, ciekawe co powiedzą na taki za 3100 :D
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 13:57 - czw

Nie podszywaj się pod Sokratesa ,że nic nie wiesz,jednak (coś)wiesz,pozdro :)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 14:17 - czw

jak oceniasz taką decyzję? w sumie mniej dam za komputer ;p
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 14:30 - czw

ContadorPL pisze:jak oceniasz taką decyzję? w sumie mniej dam za komputer ;p
CS240 - dobry wybór.
250zł za selekcję. 350zł za kalibrację. 250+350=600zł. Dla księgowego? :o

Ja bym wolał fabrycznie zapakowany egzemplarz, licząc na wysoką jakość EIZO, bez dodatkowych kosztów. I wykonał własnoręczną regulację, zamiast płatnej kalibracji. Za darmo. Ale to tylko moje zdanie.

600zł wolałbym dodać do lepszego monitora (CS270, PA272W) lub jako dodatek do kolejnej sztuki CS240.
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 14:50 - czw

ContadorPL pisze:jak oceniasz taką decyzję? w sumie mniej dam za komputer ;p
Oceniam tak,decyzja dobra,ale ja bym brał jednak 2razy EV 2455 (ja też zle widzę,mam nawet astygmatyzm),albo jeżeli już jednostkowo,to coś o przekątnej 27 cali,musisz coś kupić i zapomnieć o tym forum na zawsze..... ;)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 15:13 - czw

kupuję najtańszy monitor z tym 'lepszym' podświetleniem, te 600PLN to i tak mało przy 3100 a mam pewność, że wykorzystam chociaż część wyłożonych na monitor pieniędzy (gdybym nie wziął selekcji to i tak bym pół roku siedział i myślał, czy nie mogłem trafić lepszego egzemplarza). ja mam ze wzrokiem wszystko ok, nawet 120-130% normy mi wyszło podczas ostatniego badania, tylko oczy mi strasznie wysychają i bolą przy dłuższej pracy.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że jest to duży przerost formy nad treścią i jak przyjdzie do mnie kolega, który siedzi w grafice to dostanie ataku kurwicy bo nie dość, żę CS240 to jeszcze selekcja i kalibracja, ale z drugiej strony wydaję nie swoje pieniądze i jakoś tak mam lżejszą rękę. Zakładam, że lepiej kupić dobry monitor, który zwiększy komfort pracy niż tablet/telefon z bajerami których nie wykorzystam. Nie wykluczam też, że max ma rację i tom01 trochę mnie naciąga na kalibrację i selekcję ale to nie jest nawet 20% kosztu monitora a liczę, że jakiś efekt to da. Porównując do EV2455 trochę zyskam na lepszym podświetleniu, trochę zyskam na selekcji, trochę zyskam na kalibracji i może oczy to odczują.

Dziękuję wszystkim za pomoc, na pewno podzielę się wrażeniami jak już go kupię i przetestuję w pracy.

P.S. W temat monitorów wkręciłem się tak mocno, że chyba w najbliższym czasie nie opuszczę forum. Czekajcie na moje głupie pytania :-)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 15:14 - czw

24 cale 16:10 + dobry tablet 10 cali z pc mirroringiem mi wystarczą, programy na których pracuję nie mają opcji zwiększania czcionki więc 24 to najrozsądniejsze wyjście.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 15:19 - czw

ContadorPL pisze:tylko oczy mi strasznie wysychają i bolą przy dłuższej pracy.
Moim zdaniem nowy monitor na to nie pomoże.

Oczy wysychają od wpatrywania się w cyferki. Wówczas mózg, mimowolnie, "zapomina" o mruganiu. Skutkiem tego jest brak odświeżania filmu łzowego na powierzchni oka, co ma miejsce podczas każdego mrugnięcia. Na dodatek, po wielu latach takiego "zapominania", zanika wydzielanie łez, co potęguje efekt. Monitor ma niewielki związek akurat z tym zjawiskiem.
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2016, 15:20 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 15:20 - czw

to nie wiem , mam sie zabic? nie wiem czy niewielki, bardzo duzo czytam i wtedy oczy mnie tak nie bola, elektroniczny papier tez daje rade, podobnie jak ekran w galaxy tab 3, tylko z praca na monitorze sa takie duze problemy.
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 15:21 - czw

Oczywiście opcji kupna jest wiele ,Eizo CS240 to dobry monitor.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 15:24 - czw

ContadorPL pisze:to nie wiem , mam sie zabic?
Zostawmy tą opcję do rozważenia na później.
ContadorPL pisze:nie wiem czy niewielki, bardzo duzo czytam i wtedy oczy mnie tak nie bola, elektroniczny papier tez daje rade, podobnie jak ekran w galaxy tab 3, tylko z praca na monitorze sa takie duze problemy.
1. Przyciemnij ekran tak, aby jasność bieli monitora odpowiadała jasności kartki przed monitorem. Prawdopodobnie masz za jasny ekran. Oto cała kalibracja, którą potrzebujesz.

2. Zapal też wszystkie światła w pokoju, które możesz i wszystkie te, które nie możesz.

3. Wywietrz pomieszczenie, aby podwyższyć wilgotność w pomieszczeniu i pozbyć się kurzu.

4. Rób przerwy co 0,5-1 godzinę. Popatrz w dal na drzewa.

5. Obniż temperaturę bieli monitora. Innymi słowy, zrób biel nieco bardziej żółto-pomarańczową.

6. W odwodzie mamy jeszcze krople nawilżające do oczu. Moim zdaniem lepsze są maści, gdyż dłużej utrzymują film łzowy na powierzchni oka, od kropli.

11. Kupno monitora jest poza pierwszą 10. listy rzeczy, które powinieneś najpierw zrobić.

21. Profesjonalna kalibracja, poza pierwszą dwudziestką.

Moim zdaniem oczywiście.
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2016, 15:58 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 15:40 - czw

Ja mam jeszcze wędkarstwo ,wtedy wzrok mi najbardziej odpoczywa. :)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 16:44 - czw

robię te wszystkie rzeczy, używam kropli bez konserwantow i nawilzam pomieszczenie + jonizuję :-)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 22:01 - czw

7. Jak rozumiem, okularów nie musisz używać, wg okulisty.
8. Monitor ustawiony na odległość wyciągniętej ręki, ok. 60cm.

Jaki monitor?
Jakie oświetlenie? Jaka jasność bieli monitora względem kartki przed monitorem?
Możesz zrobić zdjęcie kartki i bieli monitora, ktòre przy oglądaniu przez Ciebie na Twoim monitorze, choć trochę oddaje rzeczywistość?
Oświetlenie białej kartki, przy tym teście, winno pochodzić z oświetlenia ogólnego, czyli sufitowego, a nie, dającej silne punktowe oświetlenie, lampki biurowej.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 23:33 - czw

chetnie bym skonsultował stanowisko pracy ale musialem sie zwolnic zeby uzyskac status bezrobotnego i moc ubiegac sie o dotacje. moze nie bylo idealnie ale bylo ok, w kazdym badz razie nikogo tak oczy nie bolaly (ja mialem antyrefleks, oni nie)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

04 lutego 2016, 23:41 - czw

No to skończyły mi się pomysły.

Oby nowy monitor coś zmienił w tym względzie.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 10:34 - pt

ContadorPL pisze:to nie wiem , mam sie zabic? nie wiem czy niewielki, bardzo duzo czytam i wtedy oczy mnie tak nie bola, elektroniczny papier tez daje rade, podobnie jak ekran w galaxy tab 3, tylko z praca na monitorze sa takie duze problemy.
Zmiana monitora na ten na który się zdecydowałeś łącznie z kalibracją może w tej kewsti nic nie pomóc. Ja w pracy mam zwykły Dell W-LED, w domu Eizo CX240 i jeśli chodzi o oczy i komfort czytania to w pracy mam wyższy (ostrość też jest nieco lepsza). Fakt, jestem astygmatykiem z dużym cylindrem więc szeroki gamut mi nie służy. Wiele osób sobie wmawia lub daje sobie wmówić, że drogi graficzny monitor będzie lepszy dla ich oczu. Już niejeden tutaj tak pisał jak Ty.
Te lepsze monitory zapewne poprawią Twoje wrażenia estetyczne ale same oczy tego raczej nie odczują, jak nie na niekorzyść nawet.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 10:39 - pt

GrzesiekR pisze:w pracy mam zwykły Dell (...) jestem astygmatykiem z dużym cylindrem
Ja bym może nie robił reguły z przypadków skrajnych. Niech Pan też pamięta, że ma Pan dużą różnicę jasności między pracą a domem. W jasnym wnętrzu wszystko wygląda lepiej niż w kameralnym. A Contador kupuje monitor do pracy i zakłada dobre oświetlenie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu