Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 10:41 - pt

Tom01 pisze:
GrzesiekR pisze:w pracy mam zwykły Dell (...) jestem astygmatykiem z dużym cylindrem
Ja bym może nie robił reguły z przypadków skrajnych. Niech Pan też pamięta, że ma Pan dużą różnicę jasności między pracą a domem. W jasnym wnętrzu wszystko wygląda lepiej niż w kameralnym. A Contador kupuje monitor do pracy i zakłada dobre oświetlenie.
Nie mam dużej różnicy jasności. Proszę mi wierzyć, że nie każda przestrzeń biurowa jest bardzo jasna. Jasność mam podobną, mało tego, w ciągu dnia w domu mam sporo jaśniej na stanowisku przy oknie.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 11:14 - pt

z tego co czytałem to nie powinieneś kupować w ogóle tego monitora jeśli masz astygmatyzm. pomagają mi okulary z antyrefleksem więc lepsze podświetlenie również powinno pomóc :-)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 11:19 - pt

max pisze:1. Przyciemnij ekran tak, aby jasność bieli monitora odpowiadała jasności kartki przed monitorem. Prawdopodobnie masz za jasny ekran. Oto cała kalibracja, którą potrzebujesz.

2. Zapal też wszystkie światła w pokoju, które możesz i wszystkie te, które nie możesz.

3. Wywietrz pomieszczenie, aby podwyższyć wilgotność w pomieszczeniu i pozbyć się kurzu.

4. Rób przerwy co 0,5-1 godzinę. Popatrz w dal na drzewa.

5. Obniż temperaturę bieli monitora. Innymi słowy, zrób biel nieco bardziej żółto-pomarańczową.

6. W odwodzie mamy jeszcze krople nawilżające do oczu. Moim zdaniem lepsze są maści, gdyż dłużej utrzymują film łzowy na powierzchni oka, od kropli.

7. Jak rozumiem, okularów nie musisz używać, wg okulisty.

8. Monitor ustawiony na odległość wyciągniętej ręki, ok. 60cm.
9. Ustaw skalowanie w systemie, aby wszystko się powiększyło i abyś nie musiał wytężać wzroku przy wpatrywaniu się w małe literki.
W Windows proponuję ustawić skalowanie 125%. Jeśli w programie, w którym pracujesz, masz możliwość powiększenia czcionek i ikonek, zrób to.
Wpływ na takie, a nie inne zachowanie wzroku może mieć jeszcze typ wykonywanej pracy. Np. przy oglądaniu filmu tylko omiatasz ekran. Przy wpisywaniu faktur z 6cioma zerami wpatrujesz się intensywnie, czy nie "oszukujesz" kogoś na parę baniek. A to męczy wzrok.
max pisze:11. Kupno monitora jest poza pierwszą 10. listy rzeczy, które powinieneś najpierw zrobić.

21. Profesjonalna kalibracja, poza pierwszą dwudziestką.

Moim zdaniem oczywiście.
ContadorPL pisze:pomagają mi okulary z antyrefleksem więc lepsze podświetlenie również powinno pomóc :-)
Antyrefleks jako taki nie pomaga. On tylko usuwa wadę, jaką jest ustawienie soczewki okularowej przed okiem. A każda soczewka powoduje powstawanie niepożądanych odbić światła od soczewki. Antyrefleks tą wadę jedynie znacznie niweluje.
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 11:27 - pt

Contador gdzieś napisał,że dobrze odbiera obraz na laptopie Samsung ,contador dopowiedz coś w temacie(jaki to był model).
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 11:29 - pt

ContadorPL pisze:z tego co czytałem to nie powinieneś kupować w ogóle tego monitora jeśli masz astygmatyzm. pomagają mi okulary z antyrefleksem więc lepsze podświetlenie również powinno pomóc :-)
Antyrefleks w soczewkach to chyba od dawna każdy ma :) Ja nie pamiętam już kiedy ostatni raz miałem bez. Z 20 lat temu. Antyrefleks po prostu powoduje, że nie widać częściowego odbicia części twarzy na soczewkach, które w przeciwnym razie byłoby widoczne w pewnych sytuacjach.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 11:58 - pt

Nie tylko.

Dzięki antyrefleksowi przez soczewkę przenika więcej światła (obrazu), a mniej się od niego odbija.

Ponieważ obecnie antyrefleks wykonuje się na powierzchni zewnętrznej, jak i wewnętrznej, to z jednej strony w soczewkach okularów osoby patrzące na Ciebie nie widzą odbić w okularach. Z drugiej strony, od Twoich okularów nie odbijają się od wewnątrz różne promienie światła. Ma to największe znaczenie podczas jazdy samochodem w nocy. W jasno oświetlonym biurze też może mieć.

Prawdą jest natomiast, że obecnie soczewek bez antyrefleksu się praktycznie nie stosuje.

Dzisiaj zwykle wybiera się soczewki organiczne (plastkikowe) z napylonymi różnymi warstwami:
* antyrefleksyjną (zmniejszającą odbicia i zwiększającą przezierność). Można wybierać różne barwy odbicia resztkowego, najczęściej zielone.
* powłokę pochłaniającą promieniowanie ultrafiloetowe UV, szkodliwie oddziaływujące na wszelkie organizmy żywe, w tym wzrok
* warstwy utwardzające, przeciwdziałające zarysowaniu
* warstwy oleofobowe, ułatwiające czyszczenie

Mogą być też, choć w Twoim przypadku nie polecam:
* antifog, ograniczający parowanie soczewek. Jest to jednak warstwa miękka, więc sprzyja zarysowaniu
* fotochrom, czyli warstwa przyciemniająca okulary w zależności od oświetlenia zewnętrznego. W istocie reaguje na promieniowanie ultrafioletowe, więc nie działa w samochodzie (szyby samochodowe pochłaniają takie promieniowanie). Mogą je także pochłaniać szyby w biurze. Krzywa spektralna pochłaniania światła w soczewkach fotochromowych jest zwykle bardzo nierówna, zaburza więc postrzeganie kolorów bardziej niż soczewki barwione na stałe.

Są jeszcze inne, ale rzadziej stosowane. ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 14:49 - pt

Nie mam żadnych doświadczeń z tym programikiem, ale pewnie można spróbować:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/f-l ... bierz.html
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 15:14 - pt

max pisze:Nie mam żadnych doświadczeń z tym programikiem, ale pewnie można spróbować:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/f-l ... bierz.html
Max weż powiedz jaka jest Twoja profesja(zawód).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 15:40 - pt

Nic ciekawego dla Was. ;)
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 16:35 - pt

No to co ,od razu (łosiem się mianujesz) na tym forum. ;)Są jeszcze, jako wędkarz(nie mylić z rybakiem) to piszę, uklejki ,płotki ,leszcze,od okonia zaczyna się tzw.szlachetna ryba(sandacz,szczupak sum).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 18:34 - pt

No dobra.

Profesjonalny operator myszki. ;)
czuk pisze:Są jeszcze, jako wędkarz(nie mylić z rybakiem)
Nie mylić z profesjonalnym posuwaczem myszki.

Na forum natomiast uzyskałem stopień Łosia SuperKtosia. Obecnie aspiruję na stanowisko SpektraWidza Młodszego. ;)
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

05 lutego 2016, 22:48 - pt

Szacun dla Ciebie,że pomagasz monitorowcom.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 08:12 - sob

max pisze:No dobra.

Profesjonalny operator myszki. ;)
czuk pisze:Są jeszcze, jako wędkarz(nie mylić z rybakiem)
Nie mylić z profesjonalnym posuwaczem myszki.

Na forum natomiast uzyskałem stopień Łosia SuperKtosia. Obecnie aspiruję na stanowisko SpektraWidza Młodszego. ;)
Czyli mega-stronnika NEC :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 09:56 - sob

Tak. Jako stary poznaniak, czyli członek ludu wygnanego ze Szkocji za rozrzutność, zwykle wybieram tańsze NECi. Tu dałem się przekonać, że CS240 jest tańszy od NECa. Cały czas mam wrażenie, że czegoś nie wiem. No ale oficjalnie poddałem się. :)

Jak Tobie wiadomo, jestem też stronnikiem plazm Panasonica (Ty jesteś stronnikiem badziewnych LCD Sony :twisted: ), tabletów OLEDowych Samsunga HiDPI oraz monitorów 4K/5K.

Obecnie jestem przeciągany na ciemną stronę mocy, do LG, stronniczyć za telewizorami OLEDowymi. ;)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 10:06 - sob

max pisze:Tak. Jako stary poznaniak, czyli członek ludu wygnanego ze Szkocji za rozrzutność, zwykle wybieram tańsze NECi. Tu dałem się przekonać, że CS240 jest tańszy od NECa. Cały czas mam wrażenie, że czegoś nie wiem. No ale oficjalnie poddałem się. :)

Jak Tobie wiadomo, jestem też stronnikiem plazm Panasonica (Ty jesteś stronnikiem badziewnych LCD Sony :twisted: ), tabletów OLEDowych Samsunga HiDPI oraz monitorów 4K/5K.

Obecnie jestem przeciągany na ciemną stronę mocy, do LG, stronniczyć za telewizorami OLEDowymi. ;)
NECi są tańsze?? Wolne żarty. Mówmy o całości pakietu a nie o fragmentach. To NECe są przecenione.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 10:19 - sob

1. Ostatnio podrożały. To fakt. :(

2. Ja nie potrzebuję "pakietu": monitor, oprogramowanie kalibracyjne, kalibrator, usługa wygrzewania, usługa selekcji, usługa kalibracji, usługa... :twisted:

Ja potrzebuję monitor, fabrycznie skalibrowany, z możliwością niemal nieograniczonej regulacji i adaptacji do moich potrzeb.
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 11:20 - sob

max pisze:1. Ostatnio podrożały. To fakt. :(

2. Ja nie potrzebuję "pakietu": monitor, oprogramowanie kalibracyjne, kalibrator, usługa wygrzewania, usługa selekcji, usługa kalibracji, usługa... :twisted:

Ja potrzebuję monitor, fabrycznie skalibrowany, z możliwością niemal nieograniczonej regulacji i adaptacji do moich potrzeb.
Ja ciągle czekam ,że Tom01wreszcie mnie skasuje z tego forum,czyżby miał litość?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 14:15 - sob

czuk pisze:Ja ciągle czekam ,że Tom01wreszcie mnie skasuje z tego forum,czyżby miał litość?
Ostatnio sporo się poprawiłeś, bo można zrozumieć o co biega, ale przecinki ZAWSZE stawiasz po spacji, a powinny być przed:

Ja ciągle czekam, aż Tom01 wreszcie mnie skasuje z tego forum. Czyżby miał litość? ;)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 16:29 - sob

tak po kolei:

1. Nie mam wady wzroku, kupiłem zerówki z antyrefleksem i mi pomagają.

2. Ten Samsunt to był tablet 7 cali (Galaxy Tab 3.0)
Skoro rozmawiamy o tabletach: które mają najlepsze ekrany (dla oczu?) Rozumiem, że max powie, że OLED. Interesuje mnie tablet między 1500 a 2000PLN z funkcją PC Mirroring

3. Programu f.lux oczywiście używam (ustawiał mi ekran na coś około 3200K, biel była lekko żółtawa więc chyba spoko)

4. Jest w Polsce jakiś salon, gdzie można godzinę lub dwie posiedzieć przed monitorem EIZO/NEC? Najchętniej w Poznaniu ale pewnie tylko w Warszawie.

5. Mogę kupić EIZO w lokalnym sklepiej, popróbować 3 dni i oddać bez tłumaczeń i sprzedawca ma obowiązek monitor przyjąć? Oczywiście jeśli nie będzie zarysowań itp.
cz
czuk

Re: Monitor przyjazny dla oczu: jeden za 4k czy 2 za 2k?

06 lutego 2016, 18:12 - sob

max pisze:
czuk pisze:Ja ciągle czekam ,że Tom01wreszcie mnie skasuje z tego forum,czyżby miał litość?
Ostatnio sporo się poprawiłeś, bo można zrozumieć o co biega, ale przecinki ZAWSZE stawiasz po spacji, a powinny być przed:

Ja ciągle czekam, aż Tom01 wreszcie mnie skasuje z tego forum. Czyżby miał litość? ;)
Ja stawiam przecinki na wyczucie,ze szkoły podstawowej pamiętam ,że przecinki tylko przed 'że' powinno się stawiać. :) Ja i już tak wszystkich tu poobrażałem...

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu