Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

Rozmowy o wszystkim
Vicente
Posty: 116
Rejestracja: 21 marca 2014, 10:40 - pt

Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

15 kwietnia 2016, 11:48 - pt

Witam,

W sumie nie wiedziałem, w którym dziale założyć temat, ale myślę, że ten jest odpowiedni.

Przechodząc do sedna - jestem ciekaw, czy monitory z podświetleniem CCFL są jeszcze gdziekolwiek przez któregokolwiek producenta produkowane? (nawet niech nie będą dostępne w Polsce czy Europie, to nie ważne) Czy może wszyscy bez wyjątku przeszli na LED-y? Posiada ktoś wiedzę na ten temat?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

15 kwietnia 2016, 12:05 - pt

Podświetlenie CCFL jest w kontekście zalet LED pozbawione sensu i wszyscy dawno zarzucili tą technologię.
Vicente
Posty: 116
Rejestracja: 21 marca 2014, 10:40 - pt

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

15 kwietnia 2016, 19:26 - pt

Czornyj pisze:Podświetlenie CCFL jest w kontekście zalet LED pozbawione sensu
Zależy dla kogo. Zaoszczędzone pieniądze z rachunków za prąd przeznaczę na częstsze wizyty u okulisty. Świetny deal.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

15 kwietnia 2016, 20:47 - pt

Vicente pisze:
Czornyj pisze:Podświetlenie CCFL jest w kontekście zalet LED pozbawione sensu
Zależy dla kogo. Zaoszczędzone pieniądze z rachunków za prąd przeznaczę na częstsze wizyty u okulisty. Świetny deal.
Zaczekaj na nowe EA245WMi z LBL, albo kup serię PA z regulacją balansu jasności diody B i G, a następnie ustaw niską CCT - oszczędzisz na jednym i drugim.
cz
czuk

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

15 kwietnia 2016, 20:54 - pt

Vicente pisze:
Czornyj pisze:Podświetlenie CCFL jest w kontekście zalet LED pozbawione sensu
Zależy dla kogo. Zaoszczędzone pieniądze z rachunków za prąd przeznaczę na częstsze wizyty u okulisty. Świetny deal.
A dlaczego taki wniosek?(ja noszę okulary a Ty).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

15 kwietnia 2016, 23:51 - pt

Vicente pisze:
Czornyj pisze:Podświetlenie CCFL jest w kontekście zalet LED pozbawione sensu
Zależy dla kogo. Zaoszczędzone pieniądze z rachunków za prąd przeznaczę na częstsze wizyty u okulisty. Świetny deal.
Czornyj miał zapewne na myśli podświetlenie LED w porządnych monitorach. Podejrzewam więc, że chodziło o:
* podświetlenie GB-r LED: dioda niebieska, dioda zielona, czerwony luminofor
Obrazek
Obrazek

* podświetlenie W-LED w wersji Brg LED, dioda niebieska, zielono-czerwony luminofor.
Obrazek

Ty natomiast zapewne o W-LED z wersji B-y, dioda niebieska, żółty luminofor, w wersji ekonomicznej. Wersja ostatnia ma silną i pikową składową niebieską, jest tanie i ma wysoką wydajność świetlną, ale niską jakość. Dwie wersje wyższe są lepsze.
Obrazek

Podświetlenie LED daje możliwość znacznie większego przyciemnienia podświetlenia niż CCFL, bez utraty kontrastu.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=1502&start=0
Vicente
Posty: 116
Rejestracja: 21 marca 2014, 10:40 - pt

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

16 kwietnia 2016, 21:07 - sob

Jednak mimo wszystko w Brg LED wciąż bardzo dużo jest niebieskiego, więc pod tym względem do CCFL nie ma nawet startu:

Obrazek

GB-r LED to zapewne nie na moją kieszeń, jak mniemam stosowane jest tylko w monitorach dla profesjonalistów.

czuk pisze:ja noszę okulary a Ty
Ja również.
czuk pisze:A dlaczego taki wniosek?
Wniosek stąd, że przejechałem się już na trzech monitorach z takim podświetleniem. Nie mogłem przy nich długo wytrzymać, wzrok męczył się stosunkowo szybko. Natomiast przy zwykłej, taniej budżetówce Samsung SyncMaster 2043NW (TN, CCFL) mogę siedzieć godzinami i zupełnie nic mi nie jest (i to rzecz jasna bez Flicker-Free). Mam dwa takie w domu, jeden kupiony osobiście lata temu, lecz siada mu już matryca, a drugi to używka z Allegro (sprawny), którego używam aktualnie.
Pierwszy raz zraziłem się do LED-ów podczas korzystania z LG 22MA53D. Kupując go nie byłem zbytnio rozeznany w tematyce monitorów ani ich specyfikacji. Ot zwyczajnie pierwszy lepszy na IPS-ie, tani, więc wymagania żadne jak w przypadku mojego Samsunga. Zrezygnowałem z niego po kilkunastu dniach, męczyłem się przy nim. Poza tym jasne elementy na ciemnym / czarnym tle świeciły jak gwiazdy na nocnym niebie - beznadzieja, czy to przywara wszystkich IPS-ów? Poszedł robić za TV do małego mieszkania u rodziny.
Od tego czasu zacząłem wgłębiać się w świat wyświetlaczy i pochłaniać o nich wiedzę. Druga próba padła na BenQ BL2211M (TN) - Flicker-Free, większy piksel i takie tam. Guzik. Było to samo, mimo że próbowałem przekonać się do niego znacznie dłużej niż do LG, ale to było bezcelowe jak się później okazało. O kolorach w porównaniu do Samsunga nawet nie wspomnę, bo przegrał z kretesem. Dodatkowo bezczelnie na środku ekranu zdechł jeden piksel - typowa złośliwość rzeczy martwych, żeby mnie jeszcze bardziej wnerwić. Stoi w kartonie w szafie.
Trzecie podejście. Myślałem, że może czas skończyć oszczędzać i kupić coś porządniejszego, a nie tanią masówkę. Po dogłębnej lekturze forów wszelakich i nie tylko, zdecydowałem się na EIZO FlexScan EV2216W (TN). Od powyższego BenQ różnił się przede wszystkim ceną (w momencie kupna: BenQ - 580 zł, EIZO - 990 zł) i w zasadzie niczym więcej (co mi po regulacji wysokości jak nie da się na niego patrzeć?). Zwróciłem do sklepu po tygodniu.
Sądziłem, że może zmiana ekranu na większy mi szkodzi, ale nie miałem kłopotów z objęcia tych monitorów wzrokiem (nawet specjalnie troszkę dalej je odsunąłem na biurku), więc to nie to.
Nie wiem jak dokładnie LED jest stosowany w telewizorach, bo całkowicie jestem poza tematem, ale od lat korzystam przecież z takich i zupełnie wzrok się przy nich nie męczy. Owszem, siedzi się nieporównywalnie dalej od monitora przy biurku, ale skoro LED jako taki dobija mnie przy monitorze, to dlaczego nie robi tego na sporych rozmiarów TV?
Cała ta sytuacja mocno mnie irytuje. Inni jakoś kupują byle co i nic im się nie dzieje, a ja jestem zmuszony wydziwiać...

Czornyj pisze:Zaczekaj na nowe EA245WMi z LBL
A to LBL to będzie rzeczywiście coś godnego uwagi czy może kryje się za tym coś w rodzaju "Paper Mode" i zwyczajne zejście do niższej temperatury barw?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

16 kwietnia 2016, 22:04 - sob

Vicente pisze:GB-r LED to zapewne nie na moją kieszeń, jak mniemam stosowane jest tylko w monitorach dla profesjonalistów.
Niestety. Ja mam GB-r LED w wersji 27" 2560x1440, choć monitorowym profesjonalistą nie jestem. Tanio nie było, ale nie mam uwag.

Proponuję mimo wszystko wypróbować dobrego B-rg LEDa z IPS, może skalibrowanego na nieco niższą temperaturę, np. NEC EA275WMi albo przyszłego EA245WMi.
Jeśli nie to, zostaje albo kupić drogi profesjonalny, albo polować na używki z CCFL.
Vicente pisze:A to LBL to będzie rzeczywiście coś godnego uwagi czy może kryje się za tym coś w rodzaju "Paper Mode" i zwyczajne zejście do niższej temperatury barw?
Nie wiem co by to mogło być innego. Musiało by być inne widmo podświetlenia, z innym luminoforem albo Quantum Dots. Nic mi jednak na ten temat nie wiadomo.
Pojawiają się co prawda W-LEDy zwane superbiałoledami, ale nie liczyłbym na takie rozwiązanie w dość budżetowym, jak na NECa, monitorze:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=47&t=2576

PS.
Ważne jest, aby przestrzeń wokół monitora możliwie najjaśniej oświetlić, a sam monitor przyciemnić.
cz
czuk

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

17 kwietnia 2016, 08:41 - ndz

Vicente pisze: Cała ta sytuacja mocno mnie irytuje. Inni jakoś kupują byle co i nic im się nie dzieje, a ja jestem zmuszony wydziwiać...

Musisz mieć nietypowe postrzeganie obrazu .Kupowanie teraz monitora na matrycy TN mija się z celem obojętnie ile by nie kosztował,może to tylko kwestia przyzwyczajenia się do obrazu na matrycy IPS.
Vicente
Posty: 116
Rejestracja: 21 marca 2014, 10:40 - pt

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

17 kwietnia 2016, 18:06 - ndz

czuk pisze:Kupowanie teraz monitora na matrycy TN mija się z celem obojętnie ile by nie kosztował,może to tylko kwestia przyzwyczajenia się do obrazu na matrycy IPS.
Ale mój poczciwy Samsung to TN'ka.

Jak wspomniałem wyżej, testowałem LED-owe TN'ki (BenQ, EIZO) jak i IPS (LG). Żadnej różnicy w komforcie dla wzroku nie było.
cz
czuk

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

17 kwietnia 2016, 19:59 - ndz

Vicente pisze: Jak wspomniałem wyżej, testowałem LED-owe TN'ki (BenQ, EIZO) jak i IPS (LG). Żadnej różnicy w komforcie dla wzroku nie było.
Oczywistość,matryca TN nadaje się tylko do szybkich gier poza tym ma same wady(wyblakłe kolory itp..)
Vicente
Posty: 116
Rejestracja: 21 marca 2014, 10:40 - pt

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

29 listopada 2020, 18:48 - ndz

Pozwolę sobie odkopać temat.

Od momentu jego założenia, otrzymałem od kilku osób PW z zapytaniami, czy rozwiązałem problem zmęczonych oczu, pojawiający się przy korzystaniu z monitora z podświetleniem LED. Odpowiedź brzmi: tak, rozwiązałem.

Po niezliczonej ilości przetestowanych monitorów oraz kombinacji z oświetleniem otoczenia, wreszcie znalazłem antidotum. Od niespełna roku ponownie mogę godzinami ślęczeć przed ekranem bez żadnego uczucia dyskomfortu dla oczu. Owo antidotum to NEC MultiSync EA245WMi-2 (standardowa wersja) ustawiony na 5000K plus 'żarówka' LED 5W 3000K CRI 97 światłem skierowana na ścianę/sufit. Takie połączenie to wręcz balsam dla mojego wzroku. I nie ma tu wcale żadnej przesady w doborze słów. Tak czy inaczej, mega się cieszę, że wspomniany problem jest już za mną.

Oczywiście każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Ja opisałem tylko, co zadziałało u mnie.

Co do monitora, wcześniej przez krótki czas miałem EA231WU i na nim również było OK, ale sprzedałem go ze względu na stateczny dithering (klik) oraz fakt, że był jednak ciut za mały.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

29 listopada 2020, 19:57 - ndz

Dokładnie, dla każdego będzie optymalne inne rozwiązanie (ustawienie, kombinacja). Na pewno kluczowy jest dobór światła i monitora z dużym zakresem regulacji. Dobry monitor na dzień dobry da większy komfort.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Vicente
Posty: 116
Rejestracja: 21 marca 2014, 10:40 - pt

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

05 stycznia 2021, 10:16 - wt

Nawiązując jeszcze do mojej poprzedniej wypowiedzi: zmodyfikowałem trochę stanowisko, wracając do rozwiązania, które stosowałem dawniej, czyli źródła światła za monitorem, nie rezygnując jednocześnie z oświetlenie ogólnego.

Kiedyś używałem tam 20-watowej żarówki halogenowej marki Osram. To najsłabsze co miałem pod ręką, lecz na moje oko wciąż nieco zbyt mocne. No i barwa też pozostawiała do życzenia (2700K). Teraz stosuję tradycyjną żarówkę o mocy 15W (czyli nawet nie 150 lm), bodajże jeszcze z czasów późnego PRL-u, marki Piła o... niebieskiej bańce. Efekt na żywo jest taki, że będąc schowana za monitorem, ktoś mógłby stwierdzić, że świeci tam jakiś LED 4000K (w ogóle nie ma żadnego niebieskiego efektu). Dla mnie osobiście bomba. Lecz to światło pełni raczej rolę pomocniczą i nie używam go permanentnie, raczej wtedy gdy wieczorami przeglądam strony pozbawione night/dark mode (włącznik umieściłem tak, że mam go praktycznie pod ręką).

Generalnie będę starał się wymienić tę Piłę na jakiegoś LED-a (1, max 2W) o barwie 4000K bądź wyższej i zobaczyć jak będzie to współgrać.

Poniżej zdjęcia. Po lewej stronie w lampce siedzi LED 5W 3000K z CRI 97, za monitorem natomiast wspomniana niebieska Piła.

W planach na bliżej nieokreśloną przyszłość mam jeszcze zmianę koloru ścian na biały. Natomiast obecnie jak na zwykłe, domowe stanowisko uważam, że jest lepiej niż dobrze :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

05 stycznia 2021, 11:57 - wt

Patrząc po zdjęciu bardzo przyjemny efekt. Prościej jednak zastosować lampę regulowaną LED.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

05 stycznia 2021, 21:13 - wt

Tom01 pisze:
05 stycznia 2021, 11:57 - wt
Patrząc po zdjęciu bardzo przyjemny efekt. Prościej jednak zastosować lampę regulowaną LED.
A jakie lampy z dobrym cri polecasz?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

05 stycznia 2021, 21:28 - wt

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

05 stycznia 2021, 22:09 - wt

Jaką temperaturę tam się ustawia, żeby się wygodnie pracowało 5500K?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

05 stycznia 2021, 22:13 - wt

Taką, aby barwa światła była wizualnie podobna do bieli monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

05 stycznia 2021, 22:17 - wt

Ok, rozumiem, że jedna lampa za monitorem wystarczy?

Wróć do „HydePark”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu