MBA vs MBP Retina

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

05 grudnia 2013, 13:51 - czw

bartek pisze:A czy ktoś miewa efekt zmęczenia oczu?
Przeglądałem Internet, czytałem wikipedie i mam nieodparte wrażenie, że oczy męczą mi się szybciej niż na moim MBP 13" bez retiny (na którym nie odczuwam żadnego zmęczenia).
Mowa o wersji 13" także w ustawieniu "optymalna". Mam lekkie wrażenie jakby renderowanie czcionki było za gładkie albo coś i przez to dla oczu bardziej męczące bo mnie wyraziste.
Pomijam kwestie, że na MBP Retina czcionka jest większa niż na zwykłej przez co jest jakby mniej miejsca (dla opcji Optymalna).
Od dziecka ślęczę przed komputerem - najpierw Atari 800XL, potem Amiga 2000. Jako nastolatek przeszedłem na zawodostwo, kupiłem pierwszą PCtę z monitorem 14" pracującym w rozdzielczości 1024x768 interlaced z paletą 256 kolorów. Po dwudziestu latach z okładem mam pancerne gałki oczne, kompletnie niewrażliwe na wielogodzinne tyranie, a przy tym zachowałem wzrok snajpera SAS.

W związku z powyższym Retina nie męczy mojego wzroku, acz w sumie nic nie jest w stanie go zmęczyć. Pracuję przy najmniejszych czcionkach, w trybie symulacji 1680x1050px - opcja "optymalna" jest jak dla mnie optymalna dla kretów. Jedna rada - ZAWSZE pracuję na możliwie maksymalnie WYCIEMNIONYM ekranie - na retinie mam wieczorem jedną w dzień dwie, trzy-cztery kreski, maksymalnie połowę zakresu. Zewnętrzne monitory nawet w dzień świecą 30cd/m^2 i jestem zachwycony nowym NECzkiem PA302W, bo schodzi do 20cd/m^2.

Mz. problem zmęczonych oczu wynika w 80% z ustawienia zbyt wysokiej luminancji, gotującej gały na twardo. W 19% z powodu braku wyrobienia nawyku mrugania podczas pracy. PWM-y, powłoki i insze duperszwance mają mz. znaczenie trzeciorzędne w >99% przypadków, pozostały <1% to padaczkowcy, osoby dostające migreny od PWM <200Hz, oraz pracujące w otoczeniu z mrugającym oświetleniem, które wchodzi w interferencje z częstotliwością podświetlenia monitora.
bartek pisze:Jeszcze jedno pytanie. Czy wybierałeś Retinę z kilku? Z tego co wiem to teraz produkuje je i LG i Samsung - czy są rozbieżności między nimi?
Wziąłem pierwszą-lepszą, nigdy nie cuduję z selekcjami itp. Nie analizowałem powtarzalności serii, więc ciężko mi powiedzieć. Zauważyłem tylko, że ma natywną temp. barwową bliższą d65 niż w Retinie 15" mojego kolegi.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

05 grudnia 2013, 14:57 - czw

Czornyj pisze:Mz. problem zmęczonych oczu wynika w 80% z ustawienia zbyt wysokiej luminancji, gotującej gały na twardo. W 19% z powodu braku wyrobienia nawyku mrugania podczas pracy. PWM-y, powłoki i insze duperszwance mają mz. znaczenie trzeciorzędne w >99% przypadków, pozostały <1% to padaczkowcy, osoby dostające migreny od PWM <200Hz, oraz pracujące w otoczeniu z mrugającym oświetleniem, które wchodzi w interferencje z częstotliwością podświetlenia monitora.
Hmm. Ja na brak mrugania w czasie pacy na monitorze przerzuciłbym 70%. Na źle wyregulowaną jasność 20%. (Oko jest wstanie przymknąć źrenice przy dużej jasności. Szkodliwy jest wtedy wysoki kontrast z tłem za monitorem). Na PWM, widmo W-LED i inne 10%.
Czornyj pisze:Jedna rada - ZAWSZE pracuję na możliwie maksymalnie WYCIEMNIONYM ekranie...
Hmm. Nasze babcie mówiły, że nie należy czytać książki po ciemku. A taki ciemny ekran w ciemności, to jak czytanie po ciemku. Przy zbyt małej ilości światła wzrok musi się bardziej wysilać. Najbardzie logicznym wydaje się zapalenie jasnego światła w pokoju i zrównanie jasności monitora z otoczeniem.
Jeszcze jedno. Zmęczenie zależy również od tego czy: czytamy, rysujemy, oglądamy zdjęcia, oglądamy film. Mz. czytanie jest najbardziej wymagające. Sprzyja zapominaniu o mruganiu. Podczas pracy z klawiaturą niby opuszczamy wzrok na nią i mózg może to interpretować jako mrugnięcie, ale mz. jest to jednak lepsze. Gdy pracujemy z obrazem (zdjęcia, filmy) tylko omiatamy ekran wzrokiem i nie prowadzi to do takiego zmęczenia. Mz.
PS. Małe czcionki sprzyjają wytężaniu wzroku przy czytaniu. Rozmycie czcionek również, bo być może wzrok ma problem ze "złapaniem ostrości".
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

05 grudnia 2013, 15:14 - czw

max pisze:Hmm. Nasze babcie mówiły, że nie należy czytać książki po ciemku. A taki ciemny ekran w ciemności, to jak czytanie po ciemku. Przy zbyt małej ilości światła wzrok musi się bardziej wysilać. Najbardzie logicznym wydaje się zapalenie jasnego światła w pokoju i zrównanie jasności monitora z otoczeniem.
Obrazek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

05 grudnia 2013, 15:16 - czw

Wypisz, wymaluj. :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

05 grudnia 2013, 15:33 - czw

Ano właśnie.

Wszystkim posiadaczom "męczących" monitorów polecam na wstępie zainteresować się położeniem regulacji podświetlenia, popracować kilka dni na "straszliwie ciemnym" ekranie, przeanalizować częstotliwość mrugania podczas pracy. Dopiero jeśli po wdrożeniu tych wskazówek zmęczenie nie ustąpi, próbować zmienić monitor na lepszy.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

05 grudnia 2013, 19:40 - czw

max pisze:
Czornyj pisze:Mz. problem zmęczonych oczu wynika w 80% z ustawienia zbyt wysokiej luminancji, gotującej gały na twardo. W 19% z powodu braku wyrobienia nawyku mrugania podczas pracy. PWM-y, powłoki i insze duperszwance mają mz. znaczenie trzeciorzędne w >99% przypadków, pozostały <1% to padaczkowcy, osoby dostające migreny od PWM <200Hz, oraz pracujące w otoczeniu z mrugającym oświetleniem, które wchodzi w interferencje z częstotliwością podświetlenia monitora.
Hmm. Ja na brak mrugania w czasie pacy na monitorze przerzuciłbym 70%. Na źle wyregulowaną jasność 20%. (Oko jest wstanie przymknąć źrenice przy dużej jasności. Szkodliwy jest wtedy wysoki kontrast z tłem za monitorem). Na PWM, widmo W-LED i inne 10%.
Czornyj pisze:Jedna rada - ZAWSZE pracuję na możliwie maksymalnie WYCIEMNIONYM ekranie...
Hmm. Nasze babcie mówiły, że nie należy czytać książki po ciemku. A taki ciemny ekran w ciemności, to jak czytanie po ciemku. Przy zbyt małej ilości światła wzrok musi się bardziej wysilać. Najbardzie logicznym wydaje się zapalenie jasnego światła w pokoju i zrównanie jasności monitora z otoczeniem.
Jeszcze jedno. Zmęczenie zależy również od tego czy: czytamy, rysujemy, oglądamy zdjęcia, oglądamy film. Mz. czytanie jest najbardziej wymagające. Sprzyja zapominaniu o mruganiu. Podczas pracy z klawiaturą niby opuszczamy wzrok na nią i mózg może to interpretować jako mrugnięcie, ale mz. jest to jednak lepsze. Gdy pracujemy z obrazem (zdjęcia, filmy) tylko omiatamy ekran wzrokiem i nie prowadzi to do takiego zmęczenia. Mz.
PS. Małe czcionki sprzyjają wytężaniu wzroku przy czytaniu. Rozmycie czcionek również, bo być może wzrok ma problem ze "złapaniem ostrości".
Muszę przyznać, że zgadzam się z tym wywodem w pełni :) .. no, może poza tak znaczącym wpływem PWM o niskiej częstotliwości.
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

05 grudnia 2013, 20:49 - czw

max pisze:Podczas pracy z klawiaturą niby opuszczamy wzrok na nią
Jakbym patrzył na klawiaturę podczas pisania to po miesiącu straciłbym robotę ;) A poza tym moje obserwacje też wskazują na znaczącą przewagę olśnienia nad wysychaniem gałki ocznej, nie mówiąc już o dywagacjach na temat widma podświetlenia..
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

09 grudnia 2013, 22:06 - pn

Na komputerach pracuję od czasu Atari, na klawiaturę nie patrzę od czasu Amigi 1200. Problemu z wyschniętymi oczami nie mam - tzn. okulista mówi, że mam suche, ale mnie to zupełnie nie przeszkadza ;-) Generalnie nigdy nie odczuwałem "zmęczenia" przez komputer - czasami ślęczę w kodach źródłowych po 20h i nie robi mi to żadnej różnicy. Więc to nie to.

Moje oczy natomiast zawsze były wrażliwe na odświeżanie. Np. w starych CRT 75Hz było dla nich męczące. 85Hz to minimum. Różnice widziałem od razu.

A jednak Retina mnie męczy. Natomiast używałem tylko okazjonalnie u dziewczyny, głównie do czytania artykułów w Internecie (to też jest bardziej męczące). Może chodzi o zwykłe przyzwyczajenie (coś mi się kojarzy, że przesiadka na pierwszego laptopa też na początku dawała takie efekty).
Być może chodzi też o programy. Zacząłem dopiero zgłębiać temat Retiny i widzę, że część programów niby źle generuje grafiki/teksty i wyglądają na nieostre. Może to to. Chociaż jak dobrze pamiętam - używałem Safari.


Co do podświetlania, to nigdy nie byłem fanem świecenia "na maksa". Aczkolwiek w Twoim przykładowym zdjęciu chyba jest lekkie oszukaństwo, bo forum ma troche szarości w tle, a książka jest biała ;)

Jeszcze jedno pytanie - na które chyba padła odpowiedź na samym początku wątku, ale nie jestem pewien czy dobrze się zrozumieliśmy. Retina to IPS więc nie ma problemów z kątami - czyli nie ma znaczenia pod jakim kątem odchylona jest matryca? Należy próbować po prostu pracować możliwie prostopadle, ale nie ma to żadnego wpływu na widoczność barw?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

09 grudnia 2013, 23:05 - pn

Owszem, Retina to IPS z OCF. Praktycznie nie przekłamuje barw w funkcji kąta obserwacji i nie srebrzy.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 10:59 - pt

Czornyj pisze:Owszem, Retina to IPS z OCF. Praktycznie nie przekłamuje barw w funkcji kąta obserwacji i nie srebrzy.
Znalazłem ten stary wpis p. Czornyja. Jak to rozumieć, że Retina to IPS+OCF ? To chyba niemożliwe aby ekran Macbooka miał OCF. Czytam tez tutaj, że jak na laptop to Retina jest wyróżniająca się, ale chyba nie aż tak.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 11:21 - pt

siemek pisze:To chyba niemożliwe aby ekran Macbooka miał OCF.
Dlaczego nie? Filtr "OCF" to folia. Zmieści się. Retina w MBP ma taki filtr.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 11:33 - pt

To dla mnie zaskoczenie, ale pozytywne. Czy więc można uznać, że czerń będzie głębsza na RETINIE niż na IPS bez OCF np Eizo CS240/270 ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 11:46 - pt

Pod kątem tak. Na wprost, pomiarowo różnica nie jest duża ale wizualnie powala na kolana. Zasługą, paradoksalnie, jest gładka szyba zewnętrzna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 12:34 - pt

Tom01 pisze:Pod kątem tak. Na wprost, pomiarowo różnica nie jest duża ale wizualnie powala na kolana. Zasługą, paradoksalnie, jest gładka szyba zewnętrzna.
Gładka szyba z niezwykle skutecznym antyrefleksem. OCF też nie jest pierwszy-lepszy, tylko najlepszy jaki może być, perfekcyjnie założony i bez wycieków.

Retina to najlepszy wyświetlacz w laptopie jaki widziałem, a pod paroma względami potrafi skopać dupsko monitorom hiperprofesjonalnym.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 13:57 - pt

Dzięki. Czy dotyczy to każdej RETINY a więc Macbook 12", MacbooPro 13"/15" ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 14:06 - pt

MacBooka nie widziałem na oczy, więc trudno mówić. MacBooków Pro z Retiną miałem kilka, począwszy od Late2013 do obecnych. Wszystkie miały podobne ekrany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 14:39 - pt

siemek pisze:Dzięki. Czy dotyczy to każdej RETINY a więc Macbook 12", MacbooPro 13"/15" ?
OCF+AR to standard w Retinach, do tego w nowych iMaczach pojawiło się podświetlenie PFS LED, a więc szeroki gamut. Osobiście czekam na wprowadzenie nowych rMBP z tym wynalazkiem, będę miał wtedy na zbyciu rMBP15'15 w mocniejszej wersji :lol:
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 14:43 - pt

Fajnie. Jak rozumiem OCF jest obecny tylko w RETINAch dla laptopów. Imaki OCF nie maja, prawda? PFS LED i szeroki gamut tylko w najnowszej rewizji Imaka 4k/5k.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 19:33 - pt

Czy Retina w imakach też ma OCF jak MacBooki pro ??? Proszę o odpowiedź
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

22 lipca 2016, 21:13 - pt

Nie tylko iMac z Retiną. "Zwykły" w wersji cienkiej też ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu