Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca IPS)

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca IPS)

14 listopada 2011, 11:10 - pn

Witam, będę kupował monitor do obróbki zdjęć (fotografia ślubna).
Będzie to prawdopodobnie jeden z monitorów Nec (PA241w, P241w lub PA271w z naciskiem na ten pierwszy)
Środki finansowe udało mi się już uskładać, ostateczną decyzje podejmę po obejrzeniu tych monitorów na żywo.
Chce się przyjrzeć jaka wielkość monitora, wielkość plamki będą mi najbardziej odpowiadać i na których efekt wylewania się kolorów na krawędziach będzie najbardziej zauważalny (o ile ten problem w ogóle będzie mi przeszkadzał – czytałem o tym problemie na forum ale nie widziałem go na żywo)
Mam już wstępnie wyznaczone w domu miejsce w którym będzie moja pracownia, zamówione mam już biurko na wymiar, teraz przed kupnem monitora chce jeszcze zakupić odpowiednie oświetlenie aby wszystko było gotowe na przybycie monitora oraz na jego kalibrację.

Miejsce pracy będzie wyglądało jak w załączniku

Szerokość pokoju – 170 cm
Długość pokoju - 180 cm

Szerokość biurka - 160 cm
Głębokość biurka – 90cm

Kolor ścian i sufitu biały

Chciałbym się poradzić jak dobrać oświetlenie do monitora IPS i do tego pomieszczenia.
- Ile powinno być źródeł światła
- Gdzie je rozmieścić
- Jaka ma być temperatura barwowa poszczególnych źródeł światła
- Jaka powinna być moc poszczególnych źródeł światła

Chciałbym zakupić oświetlenie które nie będzie zbyt drogie i nie będzie wydzielało zbyt dużej ilości ciepła aby w pomieszczeniu nie trzeba było siedzieć w slipach, spędzam przy obróbce zdjęć sporo czasu więc zależy mi także na tym aby pracowało się przy takim oświetleniu komfortowo oraz aby było jak najmniej meczące dla oczu - co zatem należało by zakupić i gdzie można takowe specjalistyczne oświetlenie nabyć ?
Załączniki
pokoj.JPG
pokoj.JPG (14.4 KiB) Przejrzano 3678 razy
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

14 listopada 2011, 12:46 - pn

Taki sam problem bardzo wyczerpująco był roztrząsany tutaj:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=343
Sam stałem przed takim problemem i ten wątek rozwiał moje wszelkie wątpliwości.

W podjęciu decyzji odnośnie ilości, mocy i rozmieszczenia żródeł światła pomoże darmowy program DIALux:
http://www.dial.de/DIAL/en/dialux.html
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

14 listopada 2011, 16:18 - pn

albercikk pisze:Witam, będę kupował monitor do obróbki zdjęć (fotografia ślubna).
Będzie to prawdopodobnie jeden z monitorów Nec (PA241w, P241w lub PA271w z naciskiem na ten pierwszy)
Środki finansowe udało mi się już uskładać, ostateczną decyzje podejmę po obejrzeniu tych monitorów na żywo.
Jeśli budżet pozwala to zdecydowanie polecam PA271w. Może w pionie nie ma takiej dramatycznej różnicy w rozdzielczości, ale w poziomie to są 3 kolumny paletek narzędziowych w photoshopie. Tej wygodny nie da się przecenić. Reszta monitora to w zasadzie to samo co PA241w.
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

14 listopada 2011, 21:06 - pn

mkrupa dzięki za linki mam chwile czasu więc zainstaluje ten program i zobaczymy czy się połapie.
Filip dzięki za sugestię, jak uda mi się obejrzeć te monitory na żywo i spodoba mi się 27 cali to chyba będę miał problem, właśnie sprawdzałem i mam kartę graficzną Geforce 6800GS który ma maksymalną rozdzielczość 2048 x 1536, więc czekał by mnie dodatkowy wydatek na kartę graficzną i zakup monitora znowu by się przesunął w czasie.
Nie wiem czy dam rade, ciągle coś wyskakuje i już nie raz musiałem odłożyć zakup monitora, nie wiem czy o raz kolejny dam rade czekać, obróbka zdjęć dla klientów na obecnym zajechanym CRT to nerwy, już tak mryga, trzęsię obrazem i przekłamuje że zastanawiam się ile on bidny jeszcze pożyje.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

14 listopada 2011, 22:38 - pn

Karta graficzna nadająca się do obróbki fotografii - taniocha.
Komfort pracy na perfekcyjnym, 27" monitorze 2560x1440px - bezcenny.
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

15 listopada 2011, 00:35 - wt

Nie mogę się uporać z tym DIALux-em, zawiesiłem się na wyborze opraw, jest tego sporo a ja nie wiem co wybrać ? te symbole i firmy nic mi nie mówią.
Jaka oprawa z tych dostępnych w tym programie będzie pasować do Philips Graphica Pro 950 TD-L ? chciałbym zasymulować oświetlenie pokoju tą / tymi świetlówkami.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

15 listopada 2011, 09:03 - wt

albercikk pisze:mkrupa dzięki za linki mam chwile czasu więc zainstaluje ten program i zobaczymy czy się połapie.
Filip dzięki za sugestię, jak uda mi się obejrzeć te monitory na żywo i spodoba mi się 27 cali to chyba będę miał problem, właśnie sprawdzałem i mam kartę graficzną Geforce 6800GS który ma maksymalną rozdzielczość 2048 x 1536, więc czekał by mnie dodatkowy wydatek na kartę graficzną i zakup monitora znowu by się przesunął w czasie.
Nie wiem czy dam rade, ciągle coś wyskakuje i już nie raz musiałem odłożyć zakup monitora, nie wiem czy o raz kolejny dam rade czekać, obróbka zdjęć dla klientów na obecnym zajechanym CRT to nerwy, już tak mryga, trzęsię obrazem i przekłamuje że zastanawiam się ile on bidny jeszcze pożyje.
Sprawdź dokładnie tę kartę. Rozdzielczość, którą podałeś wygląda na max, ale dla analogowego złącza. GF6800 powinna obsłużyć 2560x1440. Jeśli nie, to zrobi to GF7300, który jest w cenie małego worka kartofli.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

15 listopada 2011, 10:54 - wt

albercikk pisze:Nie mogę się uporać z tym DIALux-em, zawiesiłem się na wyborze opraw, jest tego sporo a ja nie wiem co wybrać ? te symbole i firmy nic mi nie mówią.
Jaka oprawa z tych dostępnych w tym programie będzie pasować do Philips Graphica Pro 950 TD-L ? chciałbym zasymulować oświetlenie pokoju tą / tymi świetlówkami.

Pozdrawiam
Oświetlanie całego pomieszczenia świetlówkami o CCT ~5000K to może być nieco średni pomysł. W ciemnym otoczeniu zaczynamy przechodzić na widzenie mezopowe, coraz więcej sygnału pochodzi z pręcików, które są czułe na długości fal odpowiadające barwie niebieskiej sumując się z czopkami niebieskoczułymi, przez co światło barwy dziennej zaczyna być odbierane jako nienaturalnie chłodne (patrz krzywa Kruithofa), natomiast bardzo jasne oświetlenie pomieszczenia skutkuje powstawaniem na powierzchni dyfuzora wyświetlacza flary obniżającej postrzegany kontrast. Osobiście zalecam raczej ograniczenie się do oświetlenia przestrzeni bezpośrednio za monitorem.
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

15 listopada 2011, 11:29 - wt

Filip pisze: Sprawdź dokładnie tę kartę. Rozdzielczość, którą podałeś wygląda na max, ale dla analogowego złącza. GF6800 powinna obsłużyć 2560x1440. Jeśli nie, to zrobi to GF7300, który jest w cenie małego worka kartofli.
hmmm...tylko jak to sprawdzić, poszukam info na temat tej karty w internecie, może coś znajdę.
Czornyj pisze: Oświetlanie całego pomieszczenia świetlówkami o CCT ~5000K to może być nieco średni pomysł. W ciemnym otoczeniu zaczynamy przechodzić na widzenie mezopowe, coraz więcej sygnału pochodzi z pręcików, które są czułe na długości fal odpowiadające barwie niebieskiej sumując się z czopkami niebieskoczułymi, przez co światło barwy dziennej zaczyna być odbierane jako nienaturalnie chłodne (patrz krzywa Kruithofa), natomiast bardzo jasne oświetlenie pomieszczenia skutkuje powstawaniem na powierzchni dyfuzora wyświetlacza flary obniżającej postrzegany kontrast. Osobiście zalecam raczej ograniczenie się do oświetlenia przestrzeni bezpośrednio za monitorem.
Dzieki za poradę, ale mam do niej pytania, jak powinienem postąpić bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem :

1.Mam zrezygnować całkowicie z oświetlenia ogólnego (np:górnego) w tym pomieszczeniu poza oświetleniem przestrzeni bezpośrednio za monitorem ? Jeśli tak to jakiej mocy i ile świetlówek Philips Graphica Pro 950 TD-L powinienem zastosować ?
Czy tak ciemne oświtlenie nie bedzie miało złego wpływu na wzrok ? oraz na prawidłowe widzenie kolorów, kontrastu, czerni - jest to dla mnie bardzo ważne gdyż zdjęcia potem zawsze lądują na papier.

2.Mam nie rezygnować z oświetlenia ogólnego (np:górnego) tylko nie stosować do niego temperatury ~5000K, tylko zwykłe oświetlenie standardowe, jesli tak to jakiej mocy w watach ma być to oświetlenie i jakiej mocy ma być drugie padające na ściane za monitorem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

15 listopada 2011, 16:01 - wt

albercikk pisze:2.Mam nie rezygnować z oświetlenia ogólnego (np:górnego) tylko nie stosować do niego temperatury ~5000K, tylko zwykłe oświetlenie standardowe, jesli tak to jakiej mocy w watach ma być to oświetlenie i jakiej mocy ma być drugie padające na ściane za monitorem
Ujmijmy to tak: Światła tak jasnego jak w dzień Pan nie zrobi. To technicznie wykonalne, ale drogie i nietrwałe. Można z powodzeniem zastosować świetlówki ogólnego stosowania 840 o temperaturze ok 4000K. Wieczorem będzie bardziej naturalne. Tło za monitorem proponuję rozświetlić dwiema lampami 5000K, np takimi: https://monitory.mastiff.pl/oswietlenie/ ... fresh.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

15 listopada 2011, 18:18 - wt

Tom01 pisze: Ujmijmy to tak: Światła tak jasnego jak w dzień Pan nie zrobi. To technicznie wykonalne, ale drogie i nietrwałe. Można z powodzeniem zastosować świetlówki ogólnego stosowania 840 o temperaturze ok 4000K. Wieczorem będzie bardziej naturalne.
Jaką moc w Watach powinny mieć te świetlówki 840, ile ich powinno być, i gdzie powinienem je umieścić (schemat pracowni jest w pierwszym poście).
A może skoro temperatura światła ogólnego nie ma takiego znaczenia to zamiast świetlówek wystarczy jakaś żarówka na suficie (tylko nie wiem jaka i o jakiej mocy)
Tom01 pisze: Tło za monitorem proponuję rozświetlić dwiema lampami 5000K, np takimi: https://monitory.mastiff.pl/oswietlenie/ ... fresh.html
Fajne te lampki ale muszę ciąć koszta, kupiłem już biurko do pracowni a jak zdecyduje się na PA271W zamiast PA241W to i tak będę musiał się do żony mocno uśmiechnąć bo to już będzie sporo ponad zaplanowane wydatki, tym bardziej że być może dojdzie jeszcze kupno karty graficznej.
Czy w zastępstwie takich lamp dobrym rozwiązaniem będą dwie świetlówki Philips Graphica Pro 950 TD-L + jakieś oprawki.
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... 3cc4abad19
Takie co mają po 15 W, chyba będą miały podobną moc do tych które Pan podał w linku ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

15 listopada 2011, 20:30 - wt

albercikk pisze:Czy w zastępstwie takich lamp dobrym rozwiązaniem będą dwie świetlówki Philips Graphica Pro 950 TD-L + jakieś oprawki.
Obiegowa opinia jest taka, że Philipsy nadają się do oświetlenia ogólnego, ale im bliżej monitora i wymagań jakie stawia się oświetlenu standaryzowanemu, tym gorzej. Notorycznie nie mam czasu, ale w końcu usiądę i pomierzę ich widma. Będzie czarno na białym czy można. Może P. Marcin je mierzył w kontekście lepszych lamp?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

22 listopada 2011, 08:24 - wt

mkrupa pisze:Taki sam problem bardzo wyczerpująco był roztrząsany tutaj:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=343
Sam stałem przed takim problemem i ten wątek rozwiał moje wszelkie wątpliwości.

W podjęciu decyzji odnośnie ilości, mocy i rozmieszczenia żródeł światła pomoże darmowy program DIALux:
http://www.dial.de/DIAL/en/dialux.html
Jeszcze raz dziękuje za informacje, niestety program Dialux mnie przerasta, nie mogę przebrnąć przez wybór oprawek :(
Jest o tyle dobrze że mam już środki aby zakupić monitor ale nie chcę tego robić zanim nie będę miał dobrego stanowiska pracy a ja nadal jestem w lesie jeśli chodzi o oświetlenie.
Czy możesz mi podpowiedzieć jakiego typu oświetlenia użyłeś i o jakie mocy, jakie oprawki i gdzie ci się udało to kupić i najważniejsze czy jesteś z tego oświetlenia zadowolony.
Użyłeś tylko oświetlenia biurkowego świecącego za monitor czy też dodatkowo masz jakieś oświetlenie ogólne pomieszczenia ?
Tom01 pisze:
albercikk pisze:Czy w zastępstwie takich lamp dobrym rozwiązaniem będą dwie świetlówki Philips Graphica Pro 950 TD-L + jakieś oprawki.
Obiegowa opinia jest taka, że Philipsy nadają się do oświetlenia ogólnego, ale im bliżej monitora i wymagań jakie stawia się oświetlenu standaryzowanemu, tym gorzej. Notorycznie nie mam czasu, ale w końcu usiądę i pomierzę ich widma. Będzie czarno na białym czy można. Może P. Marcin je mierzył w kontekście lepszych lamp?
Czy ktoś może ma doświadczenie z tymi Philipsami ?

Pozdrawiam
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

05 stycznia 2012, 14:29 - czw

No to mi namieszaliście w głowie.

@albercikk:
Oświetlenia jeszcze nie mam, już byłem zdecydowany na oświetlenie górne przy pomocy 4 świetlówek Graphica 950 36W (co daje na biurku w/g DIALux-a około 500-600 lux), oprawy rastrowe wysokoodblaskowe dwuświetlówkowe (np. Plexiform Monza, Torino, chociaż najpiękniejsze nie są, ale ogólnie takie oprawy urodą do domu nie grzeszą), balast elektroniczny z regulacją Touch & Dim (możliwość przyciemniania przełącznikiem dzwonkowym). A tu nagle się okazuje, że 5000K jest passé.

@Tom01 i Czornyj:
Co w takim razie mam zrobić? Chcę mieć dobrze oświetlony cały pokój, zarówno ja jak i żona lubimy pracować w jasnych pomieszczeniach, zwłaszcza że czasem jest to praca prezycyjna wymagająca dobrego widzenia szczegółów. Ostatnio zamówiłem lampkę Ottlite, więc źródło światła do bardzo dokładnej oceny kolorów w razie czego będę miał. Monitor kupię raczej z kapturem więc cień będzie miał, a w tle będzie ściana oswietlona około 120-150 lux, więc chyba tak w miarę ok. Ściana nie będzie dodatkowo doświetlana (przynajmniej na razie nie planuję), te 120-150 lux to jest to co pada z górnego oświetlenia. Tom01 pisze o świetlówkach 840, znalazłem świetlówki Philipsa TL5 940 (odwzorowanie kolorów 91-92%), czyli chyba nawet lepiej bo temperatura ta sama 4000K ale Ra większe:
http://www.philips.pl/l/profesjonalne-z ... 094024_eu/

Wychodzi mi z tego, że na oświetlenie pracowni w takim stopniu jak wcześniej planowałem przy pomocy Graphica 4 x 36W, starczą mi tylko dwie takie świetlówki TL5 Deluxe 54W (mają sporo większą wydajność od TL-D). Czyli sporo zyskam na zużyciu energii, a dodatkowo znalazłem ładniutkie oprawy do TL5:
http://www.philips.pl/l/oprawy-wnetrzow ... 392303_eu/

Czy w takim razie radzicie zastosować tę nową konfigurację?

@albercikk jeszcze raz:
Oprawy i źródła światła oglądasz sobie w internetowych katalogach producentów. Sprawdzasz jakiego typu są wybrane przez Ciebie świetlówki (np. TL-D, TL5) i jakiej są mocy. Znając te dane szukasz w katalogu pasujące oprawki, zależnie od potrzeby 1,2,3 lub 4-świetlówkowe. Jak już masz z grubsza wybrane te rzeczy to szukasz danych do DIALuxa. Np. Philips ma tutaj:
http://www.lighting.philips.pl/connect/ ... iterature/
Nazywa się to Product Selector, jest to osobny program, który w trakcie instalacji dodaje plugin do DIALuxa. W DIALuxie z menu wybierasz katalog producenta i w nowym okienku wybierasz typ oprawy, na którą wcześniej się zdecydowałeś i zanim klikniesz "dodaj" wybierasz jeszcze typ świetlówki, który ma być w środku (np. 840). Wtedy już w programie masz dodane te oprawki i klikając z widoku 3D na umieszczone w projektowanym pomieszczeniu oprawki możesz je zmienić na te nowe z katalogu. Bardzo wielu producentów udostępnia takie dane do DIALuxa. Np Plexiform udostępnia oprawy tu:
http://www.pxf.pl/do_pobrania/bazy_opraw

Jak dwoniłem kiedyś do Philipsa to powiedzieli mi, że do moich zastosowań najlepiej użyć opraw rastrowych z wysokopolerowanego aluminium, bez kloszy, pełna parabola typ bodajże C6.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie pomieszczenia do pracy z monitorem (matryca

05 stycznia 2012, 16:18 - czw

mkrupa pisze:Chcę mieć dobrze oświetlony cały pokój, zarówno ja jak i żona lubimy pracować w jasnych pomieszczeniach, zwłaszcza że czasem jest to praca prezycyjna wymagająca dobrego widzenia szczegółów.
Może nie napisałem zbyt precyzyjnie. Ocieplanie temperatury jest wskazane jeśli jest stosunkowo ciemno. To cecha fizjologiczna. Im ciemniej tym cieplejsze światło uznajemy na naturalne. Jeśli ma być widno, można śmiało pokusić się o lampy 5000K, np takie: https://monitory.mastiff.pl/oswietlenie/ ... cturer=343
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu