Monitor dla amatora

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora

27 stycznia 2017, 09:01 - pt

NocnyJastrzab pisze:Ale chyba można dostać jakieś adaptery E14 > E27?

Dzięki masz racje
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora

27 stycznia 2017, 09:09 - pt

chciałem jeszcze poruszyć temat bitów, bo im więcej oglądam tym więcej się dowiaduje na temat monitorów .
Kiedyś myślałem że monitor z IPS to już graficzny- matko jaki ja byłem....


Pytanie mam odnośnie Bitów, głębi kolorów, czy Monitor Eizo FlexScan EV2455 ma 6 bitów + dwa tak zwane oszukane FRC ?
Naoglądałem się i wszędzie mówią , piszą by unikać tych monitorów które są poniżej 8 bitów , czy to prawda?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora

27 stycznia 2017, 09:40 - pt

Tak, ale przy 2 tys. ciężko o to.
Niestety nie wiem, jaką matrycę ma EA, 6bit+2FRC czy 8bit.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora

27 stycznia 2017, 10:18 - pt

max pisze:Tak, ale przy 2 tys. ciężko o to.
Niestety nie wiem, jaką matrycę ma EA, 6bit+2FRC czy 8bit.
dziękuje już wszytko wiem


Decyzja podjęta.
NEC MultiSync EA245WMi-BK-ColorTuned
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 10:39 - sob

max pisze:NEC EA245WMi, Color Tuned (skalibrowany najlepiej do sRGB).
EIZO CS230.

Dzisiaj zamawiam monitor , taki ;
http://www.fotoplus.pl/monitory/monitor ... -gwarancji

NEC EA245WMi, Color Tuned
tylko piszecie, że ma być skalibrowany do SRGB , ale dzwoniłem do sklepu i oni powiedzieli że będzie skalibrowany , i że to najlepsza oferta

Ale patrze tez na inne tematy tutaj i coś piszą ,że by się upewnić , czy faktycznie będzie tak skalibrowany czy do Adobe ,
Pracuje w srgb i to mam tez ustawione w Photoshopie i drukuje zdjęcia to tylko na Labach u fotografa.
Czy mam zadzwonić do sklepu i poprosić o inną kalibracje?
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 10:44 - sob

NocnyJastrzab pisze:Skalibrowany NEC EA245WMi

Dzisiaj zamawiam monitor , taki ;
http://www.fotoplus.pl/monitory/monitor ... -gwarancji

NEC EA245WMi, Color Tuned
tylko piszecie, że ma być skalibrowany do SRGB , ale dzwoniłem do sklepu i oni powiedzieli że będzie skalibrowany , i że to najlepsza oferta

Ale patrze tez na inne tematy tutaj i coś piszą ,że by się upewnić , czy faktycznie będzie tak skalibrowany czy do Adobe ,
Pracuje w srgb i to mam tez ustawione w Photoshopie i drukuje zdjęcia to tylko na Labach u fotografa.
Czy mam zadzwonić do sklepu i poprosić o inną kalibracje?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 11:39 - sob

No lepiej, żeby zrobili tak jak Ty chcesz. Później będzie po ptokach.

Mz. sRGB, T=6500K, gamma=2.2, 60-80cd/m2, czerń min., to najlepsza opcja dla Ciebie, tego monitora i labu.

Niekoniecznie zaś najlepsza dla sklepu, bo będą musieli powtórzyć robotę. Najpewniej zrobili kalibrację do gamutu naturalnego monitora i zrobili dla takowego profil.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 12:19 - sob

max pisze:No lepiej, żeby zrobili tak jak Ty chcesz. Później będzie po ptokach.

Mz. sRGB, T=6500K, gamma=2.2, 60-80cd/m2, czerń min., to najlepsza opcja dla Ciebie, tego monitora i labu.

Niekoniecznie zaś najlepsza dla sklepu, bo będą musieli powtórzyć robotę. Najpewniej zrobili kalibrację do gamutu naturalnego monitora i zrobili dla takowego profil.

Nie rozumiem.... a co jesli skalibruja tak jak kalibrują kazdego, powiedzieli ze bedzie mnie interesowała tylko jasność
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 14:21 - sob

Będziesz musiał samodzielnie nabyć umiejętność zarządzania barwą, albo zapłacić za róžne kursy, eventy itp, albo zapłacić żeby ktoś poustawiał to wszystko za Ciebie. Pozwolisz, że przytoczę moje opowidadnie o łosiu (nie obraź się za łosia, bo to o mnie).
max pisze:Ja jestem łoś. Nie znam się na zarządzaniu kolorem. Jak to łoś.
Dla takiego łosia jak ja wymyślono standard sRGB. Jeden, prosty, niezmienny, niedający się popsuć standard. Nawet przez łosia.
Standard dla łosia, czyli dla mnie, jak i innych łosi siedzących przed łosiowymi urządzeniami wyświetlającymi (laptopy, tablety, komórki, all_in_one, phablety, cośtam konwertowalne) zapewnia, że wszystkie łosie, posiadające wyświetlacz zgodny z łosiowym standardem, widzą mniej więcej to samo. Łosiowy standard sRGB jest wszechobecnym i jedynie słusznym standardem w Internecie.

Żeby pracować na poziomie profesjonalnym, z profesjonalnym sprzętem, trzeba być profesjonalistą w tej dziedzinie. A to trudne, bo wymaga nauki, wiedzy, doświadczenia, czasu.

Pytanie, czy w Twoim przypadku nakład pracy, czasu, pieniędzy, nauki, zdobywania doświadczenia itd. jest tego wart. Jeśli zdjęcie ma być poprawnie wyświetlane u Klienta, to znaczy, że będzie wyświetlał go łoś, taki jak ja. A dla łosia przewidziano akapit pierwszy. Może więc nie warto pchać się na siłę w szeroki gamut, AdobeRGB, podświetlenie GB-r LED posiadające silne cechy metameryczne (tzn. biel takiego wyświetlacza, nawet po dość dokładnym skalibrowaniu, może być odbierana jako czerwonawa, żółtawa, zielonawa, niebieskawa). Na dodatek okiełznanie takiego podświetlenia wymaga bardzo zaawansowanej, i przez to drogiej, aparatury i elektroniki wspomagającej: czujniki wbudowane w monitor, kalibratory, precyzyjna elektronika sterująca, dokładne i drogie ustawianie i kalibrowanie sprzętu w fabryce. Proszę zwrócić uwagę, że monitor GB-r LED, bez tej całej otoczki (vide EA304WMi), po krótkim czasie od kalibracji, lub po zmianie mocy podświetlenia, robi co chce. Nade wszystko jednak potrzebuje wiedzy, jak z tym ustrojstwem się obchodzić. A tego taki łoś jak ja nie potrafi.

Dobry monitor sRGB ma podświetlenie, które ze swojej natury, natywnie, posiada parametry bardzo zbliżone do sRGB. Po to go wymyślono. Nawet taki łoś jak ja, gdy wyjmie to ustrojstro z pudła, ustawi sRGB i niczego innego nie popsuje, to będzie widział dość dokładnie to co trzeba.

Może nie warto więc namawiać każdego (w 99% łosia) na kupowanie profesjonalnego sprzętu. Jak widać to często źródło problemów i nieporozumień.
Ponieważ gamut tego monitora prawie nie różni się od gamutu sRGB, przejście na pełny (nuturalny) gamut nie da Ci żadnych korzyści, wymusi natomiast znaczne podniesienie poziomu profesjonalizmu pracy. Cała kupa wysiłku, praktycznie zero korzyści. Najprawdopodobniej zaś coś poknocisz i będzie jeszcze gorzej niż po kalibracji.
Dla amatora, dla środowiska Windows, dla monitora o przestrzeni kolorów zbliżonej do sRGB, dla Internetu, dla labu, dla cioci i babci, najlepiej, aby wszystko, od samego początku do samego końca było sRGB.

Przechodzenie na szeroki gamut, AdobeRGB i szerszy, ma sens tylko dla szerokogamutowych monitorów, dla profesjonalistów, którzy opanowali tajniki zarządzania barwą i drukują na urządzeniach o kolorach wykraczających zdecydowanie poza sRGB (np. CMYK). Ty nie spełniasz ani jednego warunku, więc narobisz sobie tylko problemów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 15:02 - sob

mikrus123 pisze:Nie rozumiem.... a co jesli skalibruja tak jak kalibrują kazdego, powiedzieli ze bedzie mnie interesowała tylko jasność
To NIE JEST kalibracja! Kalibracja musi uwzględniać Pana zastosowania, warunki oświetleniowe i Pana specyfikę widzenia. Wersje CT jakie są sprzedawane domyślnie są tylko dodatkowo linearyzowane, poprawione po fabryce. CT sprzedaje sporo sklepów, ale tylko w jednej firmie CT jest objęty normalną, indywidualną kalibracją.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 15:07 - sob

Jeśli skalibrują do sRGB to faktycznie istotna będzie tylko jasność. Dlatego właśnie nie podałem precyzyjnej wartości, tylko zakres ok. 60-80cd/m2.
max pisze:No lepiej, żeby zrobili tak jak Ty chcesz. Później będzie po ptokach.

Mz. sRGB, T=6500K, gamma=2.2, 60-80cd/m2, czerń min., to najlepsza opcja dla Ciebie, tego monitora i labu.

Niekoniecznie zaś najlepsza dla sklepu, bo będą musieli powtórzyć robotę. Najpewniej zrobili kalibrację do gamutu naturalnego monitora i zrobili dla takowego profil.
Ustalenie konkretnej jasności zależy od oświetlenia, które właśnie preparujesz. Nie sposób teraz przewidzieć jakie będzie, więc nie wiadomo jaką jasność ustawić. Niemniej jednak coś z zakresu 60-80cd/m2 powinno być OK.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 16:36 - sob

PO pierwsze kalibracja dla wersji ColorTuned jest realizowana "na zewnątrz" przed dostarczeniem do sklepu. A po drugie monitory EA nie da się skalibrować do sRGB tylko gamut natywny.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 16:45 - sob

Idealnie do sRGB się nie da, ale ponieważ gamut EA245WMi jest bardzo zbliżony do sRGB, da się to zrobić przy pomocy jego 1D LUT z bardzo małym błędem.

http://www.necdisplay.com/p/desktop-mon ... a245wmi-bk
NEC pisze:Color Gamut
NTSC Coverage/Size 72%
sRGB Coverage/Size 100%
Naprawdę nie wiem, po co ludziom utrudniać życie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 17:11 - sob

Wiem, że jest zbliżony. Tylko SV2 domyślne wskazuje gamut Native bez możliwości korekty. Dlatego nikt go inaczej nie skalibruje. Marcin ustawia D65, gamma 2,2 i 80 nitów. Jak ktoś potrzebuje ciut jaśniej/ciemniej to sobie sam zmieni. I jak Pan Tomasz słusznie wspomniał, to nie jest pełnowartościowa kalibracja tylko głównie poprawa naturalnej liniowości, która w EA jest słaba.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 17:51 - sob

NocnyJastrzab pisze:tylko głównie poprawa naturalnej liniowości, która w EA jest słaba.
A w Eizo serii EV ta liniowość jest taka dobra?,moim zdaniem całkowita bzdura,to monitory typowo biurowe ,których kalibracja mija się z celem..Nec EA 245WMI ma przynajmniej taką możliwość, żeby skalibrować go sprzętowo,poprawić liniowość ,a Eizo jest oczywiście idealny.. pod każdym względem jak go wyciągniesz z pudełka,serii EV.
NocnyJastrzab pisze: I jak Pan Tomasz słusznie wspomniał, to nie jest pełnowartościowa kalibracja
No i właśnie tu się zgodzę z Tom01.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 17:56 - sob

Eizo EV może troszeczkę lepiej od NEC EA ale z pudła też szału nie ma.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 18:09 - sob

Tom01 pisze:...ale tylko w jednej firmie CT jest objęty normalną, indywidualną kalibracją.
No to mamy jedną firmę z Szamanem VooDoo.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 18:57 - sob

czuk pisze:A w Eizo serii EV ta liniowość jest taka dobra?,moim zdaniem całkowita bzdura,to monitory typowo biurowe
Po wyjęciu z pudełka EV da się pracować, EA dramat:

EIZO:
Obrazek

NEC:
Obrazek

Przykład akurat flagowych modeli obu serii, ale we wszystkich jest podobnie. Właśnie dlatego EA robi się na wersję CT. Po poprawieniu zaczyna być naprawdę ok.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 21:31 - sob

Tom01 pisze:
czuk pisze:A w Eizo serii EV ta liniowość jest taka dobra?,moim zdaniem całkowita bzdura,to monitory typowo biurowe
Po wyjęciu z pudełka EV da się pracować, EA dramat:

EIZO:
Obrazek
Baju ,baju będę w raju..jak mawiał Sofronow ,mądry zrozumie w dwa w słowa,a inteligentowi i poematu braknie...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora

28 stycznia 2017, 21:35 - sob

Czuk, bo to jest tylko kanał czerwony. Zielony i niebieski nie zmieściły się w kwadracie. :mrgreen:

Wypadało by jeszcze zapodać EA po magicznych zaklęciach Mistrza Voodoo. ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu