Profilowanie labu

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Profilowanie labu

20 czerwca 2013, 13:48 - czw

Zdecydowana większość wykonywanych przez siebie (pięknych) fotografii oglądam na monitorze. Czasami jednak, rzadko, bo rzadko, ale zanoszę je do labu aby je 'wywołać' (lub wydrukować).
Zawsze jest problem różnicy pomiędzy tym, czego oczekiwałam a tym, co dostałam. Wiem, wiem - najpierw kalibracja i profilowanie mojego monitora, potem profil labu i dopiero wtedy reklamacja.Ale ja nie o tym chciałam.
Te same plik źródłowe zaniesione do różnych labów potrafią wyglądać (przy zerowych poprawkach laboranta) zupełnie inaczej. Wiem, że tak jest i że to jest normą, choć nie do końca się z tym zgadzam, że tak powinno być.
Ale o co ja chciałam zapytać? Dobra, juz zbliżam się do celu :) Otóż niedługo zamierzam dokonać kalibracji monitora, aby ewentualne błędy kolorystyczne wyeliminować u mnie (albo przynajmniej zminimalizować). Planując wykonanie odbitek w labie wskazane jest oczywiście posiadać profil tego labu i odpowiednio przygotować swój plik. Problem jednak w tym, że niewiele labów posiada swoje profile. A jak je posiada, to nie udostępnia. A jak udostępnia to i tak efekty jego wykorzystania potrafią nie być zadowalające. (zapewne profil był wykonany 2 lata temu a od roku maja nowy papier, a teraz, chwilowo, inne atramenty) Przez lab dla uproszczenia rozumiem tradycyjny lab, lub fotodrukarkę. Albo dobra - niech będzie drukarka, bo to, co przynoszę do wywołania, zazwyczaj ma duży format. I tu (wreszcie :) ) chcę zadać moje zasadnicze pytania:
1. Czy posiadając odpowiedni profiler w domu jest możliwość oprofilowania labu? Wyobrażam sobie to w ten sposób, że oprogramowanie generuje mi tablice sampli, które zanoszę do wywołania/wydruku. Odbieram je, skanuję czujnikiem i otrzymuje profil. Jaki sprzęt domowy umożliwia taką akcję?
2. Czy taki profil bedzie przydatny w praktyce? Rozumiem, że będzie on aktualny tylko na dany moment wydruku. Po zmianie papieru, atramentu, czy temperatury chemii będzie on juz nieaktualny. Ale moze lepiej miec coś takiego niż nic? Może lepiej posługiwać się takim (może niedoskonałym) profilem niz radą laborantów "ustawiać swój monitor tak, aby kolory kolory były zgodne z odbitką testową"?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Profilowanie labu

20 czerwca 2013, 14:00 - czw

Da się zrobić - porzebny jest min. ColorMunki Photo, a zdecydowanie lepiej i1Pro Photo. Profil pozwoli nam przewidzieć potencjalny wygląd odbitki z danego labu i ew. dokonać korekcji liczb kolorów tak, by coś poprawić.

Polecam też korzystać z usług współpracujących ze mną labów - FotoNowak, LabHD, najlepszefoto, jbrLAB, diprint, LabPolska - powinni mieć profile ;)
Justyna pisze:Zdecydowana większość wykonywanych przez siebie (pięknych) fotografii oglądam na monitorze. Czasami jednak, rzadko, bo rzadko, ale zanoszę je do labu aby je 'wywołać' (lub wydrukować).
Zawsze jest problem różnicy pomiędzy tym, czego oczekiwałam a tym, co dostałam. Wiem, wiem - najpierw kalibracja i profilowanie mojego monitora, potem profil labu i dopiero wtedy reklamacja.Ale ja nie o tym chciałam.
Te same plik źródłowe zaniesione do różnych labów potrafią wyglądać (przy zerowych poprawkach laboranta) zupełnie inaczej. Wiem, że tak jest i że to jest normą, choć nie do końca się z tym zgadzam, że tak powinno być.
Ale o co ja chciałam zapytać? Dobra, juz zbliżam się do celu :) Otóż niedługo zamierzam dokonać kalibracji monitora, aby ewentualne błędy kolorystyczne wyeliminować u mnie (albo przynajmniej zminimalizować). Planując wykonanie odbitek w labie wskazane jest oczywiście posiadać profil tego labu i odpowiednio przygotować swój plik. Problem jednak w tym, że niewiele labów posiada swoje profile. A jak je posiada, to nie udostępnia. A jak udostępnia to i tak efekty jego wykorzystania potrafią nie być zadowalające. (zapewne profil był wykonany 2 lata temu a od roku maja nowy papier, a teraz, chwilowo, inne atramenty) Przez lab dla uproszczenia rozumiem tradycyjny lab, lub fotodrukarkę. Albo dobra - niech będzie drukarka, bo to, co przynoszę do wywołania, zazwyczaj ma duży format. I tu (wreszcie :) ) chcę zadać moje zasadnicze pytania:
1. Czy posiadając odpowiedni profiler w domu jest możliwość oprofilowania labu? Wyobrażam sobie to w ten sposób, że oprogramowanie generuje mi tablice sampli, które zanoszę do wywołania/wydruku. Odbieram je, skanuję czujnikiem i otrzymuje profil. Jaki sprzęt domowy umożliwia taką akcję?
2. Czy taki profil bedzie przydatny w praktyce? Rozumiem, że będzie on aktualny tylko na dany moment wydruku. Po zmianie papieru, atramentu, czy temperatury chemii będzie on juz nieaktualny. Ale moze lepiej miec coś takiego niż nic? Może lepiej posługiwać się takim (może niedoskonałym) profilem niz radą laborantów "ustawiać swój monitor tak, aby kolory kolory były zgodne z odbitką testową"?
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Profilowanie labu

20 czerwca 2013, 16:48 - czw

Pozwolę sobie niezgodzić (tzn. nie całkiem) się z Czornyjem.
Jeżeli w Labie nie mają lub nie umieją wykorzystać profili to się nie da... tzn. da się, ale nie ma to najmniejszego sensu. Profil zmierzony i policzony będzie nieaktualny praktycznie od razu, a jeżeli wzornik będzie się składał z kilku arkuszy, to jest możliwe, że każdy będzie inaczej naświetlony, więc cały profil będzie wadliwy.
Jeśli chcesz korzystać z profili labu, wywołuj w takim, który je ma, czy to od Czornyja, czy to zrobione samodzielnie.

Dawno temu, jak pracowałem w labie, maszyna miała swój i1 Pro i codziennie, przy uruchamianiu "kazała" się korelować do wcześniejszej kalibracji papieru referencyjnego. Każdy rodzaj papieru w firmie też się raz kalibrowało, a później tylko korelowało przy zmianie rolki. Taki profil dla np. Kodaka Supra Endura "F" - dzięki korelacji co rolkę - pozostaje aktualny praktycznie przez cały czas. Jeżeli lab potrafi go "wyjąć" z maszyny, można śmiało korzystać nawet ze starych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profilowanie labu

20 czerwca 2013, 17:05 - czw

P. Marcin dobrze gada. Nie raz też pomagałem w "samodzielnym" oprofilowaniu czyjegoś labu, bo właściciel nie widział takiej potrzeby. Efekt jest niezły, choć zależny od jakości narzędzi do profilowania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Re: Profilowanie labu

21 czerwca 2013, 14:37 - pt

Czyli lepiej tak jak pisze Tom01 samemu oprofilowac ulubiony lab i z tego korzystać, czy, jak pisze gootchio iśc tylko do labu, który posiada swój profil i wie do czego on służy? :)
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Profilowanie labu

21 czerwca 2013, 15:25 - pt

Jeżeli lab nie ma lub nie potrafi korzystać z profilu, to jeżeli zrobisz go we własnym zakresie, to będzie on tylko jako tako poglądowy. Podejrzysz sobie jak mniej więcej zdjęcie wyjdzie po konwersji, ale nigdy nie będziesz miała pewności, że w międzyczasie nie zmieniło się widzimisię laboludka, serwisanta od printera, chemia, itd. Równie dobrze możesz poprosić kolegów Czornyj i Tom01 o podrzucenie któregoś ze zrobionych przez nich profili dla danego papieru i modelu printera - efekt wg. mnie będzie ten sam.
Jeżeli lab ma swój profil, to jest dużo większe prawdopodobieństwo powtarzalności i przewidywalności, może nie być kalibrowana każda rolka, ale przynajmniej powinna być korelowana do wcześniejszego profilu papieru.

Jeszcze jedna uwaga - nie każdy lab, nawet jeśli ma swój profil, radzi sobie ze zdjęciami przekonwertowanymi, najczęściej przyjmują, że plik jest w sRGB... Jeżeli tak to udostępniony profil powinien posłużyć tylko do softproofingu. Lepiej się dopytać obsługi jak u nich to działa.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Profilowanie labu

21 czerwca 2013, 19:34 - pt

Minilaby - przy zachowaniu pewnej higieny - to w miarę stabilne maszyny, nie ma też tak naprawdę maszyny, która "nie korzysta z profilu". Profil fabryczny zapięty jest na kontrolerze i maszyna dokonuje automatycznej konwersji sRGB->profil naświetlarki+papieru). Każda maszyna ma wbudowany densytometr, po założeniu rolki kalibruje się na stripach dzięki czemu jest w miarę powtarzalna (z naciskiem na "w miarę").

Możemy zatem zlecić odbitki z wzorcami wygenerowanymi przez profiler, które zeskanujemy, stworzymy profil i na zdjęciach wyrenderowanych do sRGB korzystając z softproofingu (z zapiętym Preserve Embedded Profiles) będziemy mieć symulację tego, co dostaniemy na papierze. Możemy też dokonać prekonwersji do utworzonego profilu, dzięki czemu uzyskamy nieco wierniejsze, acz mniej nasycone barwy - profile fabryczne maszyn dość agresywnie podmieniają pewne niemożliwe do zreprodukowania barwy innymi, które są dostępne w przestrzeni barwowej papieru.

Odmienna sprawa to minilaby konwertujące do własnych, indywidualnie stworzonych profili - tu po prostu prosimy o profil, zapinamy softproofing z odwzorowaniem percepcyjnym. Podstawa to komunikacja z operatorem maszyny - jeśli nie ma pojęcia o mniemaniu, stosujemy metodę pierwszą, jeśli ma - udostępnia nam profil i stosujemy metodę nr dwa.

Tyle teoria - w praktyce maszyny mogą być niestabilne, zbyt rzadko rekalibrowane, papier może zbyt długo leżeć w kasecie, laboludek może stosować autokorektę, laser może się popsuć, densytometr może się rozjechać, a producenci papieru od czasu do czasu zmieniają emulsję (np. ostatnio Kodak Endura Supra VC został zastąpiony przez Kodak Endrura Premier) itd. itp.
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Re: Profilowanie labu

25 czerwca 2013, 12:03 - wt

Dziękuję za wszelkie sugestie :)
Po ich analizie i własnych przemyśleniach doszłam do wniosków, które spowodują, że będę działać w sposób następujący.
1. Ja zadbam o swój monitor, o jego prawidłową kalibrację i oprofilowanie.
2. O lab niech zadba właściciel labu. Jak nie posiada albo nie udostępnia profili labu, to znaczy, że nie zależy mu, albo nie potrafi prawidłowo naświetlić odbitek. W związku z tym takie laby omijam. Uzupełniając mój pierwszy post w tym wątku - nie zamierzam inwestować w sprzęt, którym będę wykonywać własne profile cudzych labów.
3. Od wybranego (jeszcze nie wiem który wybrać) labu biorę profil i działam wg wskazówek labu.
4. Mam nadzieję, ze taki sposób postępowania pozwoli mi na osiągniecie akceptowalnej zgodności wyglądu zdjęcia na moim monitorze i odbitce. W przeciwnym przypadku wyjaśniam z laborantem, dlaczego posiadając właściwie skalibrowany i oprofilowany swój monitor oraz ich profil mamy rozbieżności.

(coś czuję, że z moim szczęściem i wrażliwości kolorystyczną, graniczącą z upierdliwością, skupię się na punkcie czwartym :( )

@Czornyj - dziękuję bardzo za namiary na laby. Jeden z nich przypadł mi bardzo do gustu z uwagi na porządek i profesjonalizm bijący z ich strony :) Jako, że jestem z Wrocławia, to pozostaje jedynie metoda wysyłkowa. Poszukam jeszcze, przynajmniej na początek, labu we Wrocławiu, bo ja to zawsze wolę wejść, zobaczyć i pogadać z człowiekiem na żywo. Jak się już wyrobię, to zacznę wysyłać po całej Polsce :)
bkdi
Posty: 66
Rejestracja: 17 lutego 2010, 16:30 - śr

Re: Profilowanie labu

08 marca 2014, 20:06 - sob

Czy posiadając monitor sRGB jest sens wykorzystywania profilu labu w celu sprawdzenia u siebie jak będzie wyglądać wydruk? Czy gamut nie jest zbyt wąski do takiej oceny? Czy to właśnie urządzenia do druku mają bardziej ubogie zakresy barw (mam na myśli profesjonalne drukarnie fotograficzne np. wykorzystujących Epson Stylus Pro 9900 o ile to jest dobry sprzęt do takich celów, bo nie bardzo się znam)?
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Profilowanie labu

10 marca 2014, 11:14 - pn

Sens softproofingu jest zawsze, pod warunkiem, że monitor jest oprofilowany.
Gamut chemicznego papieru fotograficznego jest sporo mniejszy niż sRGB, ale miejscami (turkus, żółty, magenta) nieco "wystaje", więc dysponując tylko sRGB nie da się go w pełni odwzorować, ale zawsze zostaje ocena wpływu barwy papieru i zmniejszenia kontrastu na finalną odbitkę.
Gamut Epsona UltraChrome™ HDR objętościowo jest porównywalny z sRGB, ale "wystaje" bardzo daleko w zieleniach i błękitach i po trochu w różach, żółcieniach i czerwieniach, czyli odwzorowanie barw byłoby bardzo słabe.
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Profilowanie labu

31 marca 2017, 15:04 - pt

Odkopię temat.
Czy gdy profil z labu mówi, że punkt bieli (white point) ma 5100 czy 4900K dla danego papieru to mam pod to skalibrować monitor i używać gdy przygotowuje zdjęcia do labu?
Czy jest jakaś zalecana jasność, którą trzeba ustawić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profilowanie labu

31 marca 2017, 15:06 - pt

Uzyskać profil labu, włączyć "próbę koloru" z opcją symulacji podłoża. Kalibracja monitora służy maksymalnie neutralnemu zachowaniu monitora, nie zniekształcaniu na wzór jakichkolwiek innych urządzeń/mediów.

Jaskrawość ma być taka, aby w warunkach gdzie pracuje, nie był jaśniejszy od tła. Poniżej prawidłowa relacja jasności monitora i tła:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
badtorro
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 19:22 - pn

Re: Profilowanie labu

11 kwietnia 2017, 14:46 - wt

Panie Tomaszu, czy ma pan jakiś link / sugestie co do przygotowania pomieszczenia?
Na pana zdjęciu widzę ciemniejsze ściany I specyficzne podświetlenie. Efekt wyglada rewelacyjnie..
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profilowanie labu

11 kwietnia 2017, 14:55 - wt

To jest przykładowe stanowisko do fotografii. Ściany są jasno szare, tapeta. Oświetlenie to lampa profesjonalna, płynnie regulowana ze świetlówką Just 36W i jedna lampa ogólna, LED Yuji 10W. Główna sugestia wynika wprost ze zdjęcia. Jasność tła i ekranu ma być jak najbardziej zbliżona.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu