Profil do ABW Epsona

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Profil do ABW Epsona

10 kwietnia 2017, 22:38 - pn

no jakaś masakra się zrobiła, to fakt
ja dzisiaj wróciłem do źródeł, wydrukowałem wzorzec z GG2.2 na Hot Press Brigth Epsona na 3880, potem ten sam dodając tylko profil od Erica Chana na którym wiele razy już drukowałem i zdjęcia były świetne wizualnie, ale nigdy ich nie mierzyłem (https://people.csail.mit.edu/ericchan/d ... files.html, oba wydruki na ustawieniach Dark w ABW) i tu szok.
pomiar dla czystego ABW Dark jest mocno liniowy (nie licząc błędów pomiarowych i kilku innych niedociągnięć), przede wszystkim linearyzuje końcówkę krzywej przy czerniach
Po dodaniu profilu, kupa, kompresuje czernie. celowo próby robię na macie, bo tam widać tę kompresję ABW, ale dla Hot Press'a jest odwrotnie! specjalnie powtórzyłem pomiary, żeby się upewnić, że nie zamieniłem plików. co prawda Hot Press został specjalnie zrobiony dla tuszy K3 i jest inny niż wszystkie papiery, ale żeby aż tak...
już zaczynam myśleć czy PS CC nie przekłamuje, jak niedawno w przedostatniej wersji na Mac'a skopane było całe zarządzanie kolorem (ja mam pod Win, wersję aktualną)
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Profil do ABW Epsona

10 kwietnia 2017, 23:16 - pn

Ja nie używam pliku ref, mam Color Munkiego i mierze od razu L*
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
adamwo
Posty: 68
Rejestracja: 04 marca 2016, 18:42 - pt

Re: Profil do ABW Epsona

11 kwietnia 2017, 18:05 - wt

Dzisiaj kolejne próby tym razem ze starym Photoshop 7.0 i dalej dupa. Zrównuje mi na wykresie czernie 90-100 % i przesuwa w prawo.Zastanawia mnie jedna rzecz, przemierzyłem pola wzorników, w modelu lab tam gdzie ma być szary 95% jest 98% itd ,w wzorniku 21 pól i w przypadku 51 pól też się nie chce zgadzać z tym co powinno być. Czy to nie jest powód, Przemierzyłem dzisiaj pola pipetką i wiele pól się nie zgadza. Znalazłem jeden wzornik i tam jak w łeb strzelił pasują szarości co 5 % do lab http://cameratico.com/media/images/arti ... target.tif . Skoro mierzymy lab to czy lab nie powinno byc jak w tym wzorniku co 5% ? Zauważyłem jeszcze , że przydzielenie profilu qtr gray lab powoduje , że jest skok o 5 %, a tego nie próbowałęm. Drukowałem bez profilu całkiem jak i z gamma 2.2. Jutro spróbuję przydzielić qtr grey lab http://zarzadzaniebarwa.pl/wp-content/u ... .30.12.png . W poradniku Czornyja jest printer manages colors, ale znalazłem jeszcze taki zapis gdzie indziej :
If you’re using Adobe Photoshop CS5, this version doesn’t have the “No Color Management“ option on the print window. The workaround is to do a null profile transformation by outputting with the same profile as the image. In this case, in the print window select:

Color Handling: Photoshop Manages Colors
Printer Profile: QTR – Gray Lab
Rendering Intent: Relative colorimetric
Black Point Compensation: Off

Jutro kolejne próby.
adamwo
Posty: 68
Rejestracja: 04 marca 2016, 18:42 - pt

Re: Profil do ABW Epsona

12 kwietnia 2017, 18:59 - śr

Wydrukowałem wzornik, przydzieliłem profil Qtr - Gey Lab (przy mierzeniu pipetką skok szarości w każdym polu co 2%) , wydrukowałem w ustawieniach ABW Pronter manages colors. Pomierzyłem wzornik, zrobiłem profil. Wydrukowałem ponownie wzornik , żeby pomierzyć liniowość, lecz tym razem skonwertowałem go to uzyskanego profilu i przydzieliłem mu później profil Qtr - Gey Lab i liniowość do ABW wyszła sporo lepsza, głównie mocne czernie. Wydrukowałem zdjęcie testowe (oczywiście oryginał) Obrazek
Tak się zastanawiam czy gdyby stworzyć wzornik samemu , szarości co 2% ale w gamma 2.2 i całą procedurę przeprowadzić z gamma 2.2 czy nie byłoby równie dobrze. Nurtuje mnie ,czemu wszystkie wzorniki w gama 2.2 nie maja szarości co 2% lub 5%, w przypadku wzorca 21 pól.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Profil do ABW Epsona

12 kwietnia 2017, 21:28 - śr

Ja jutro będę mierzył, mam już wydrukowane na nowo.
Te 2 czy 5 jest dość oczywiste, to jest profil z liniowa gamma więc odstępy w L* z definicji są równe w przeciwieństwie do gg2.2.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
adamwo
Posty: 68
Rejestracja: 04 marca 2016, 18:42 - pt

Re: Profil do ABW Epsona

12 kwietnia 2017, 22:58 - śr

Zastanawiam się , jak to z drukiem wzorców, w kolorze zawsze drukuje się wzorce bez zarządzania kolorem. Po utworzeniu profilu, nie ma znaczenia czy się pracuje w srgb czy adobe rgb, otrzymamy tu i tu dobre wydruki z gamutem dla danej przestrzeni barwnej , na tyle ile ją jest w stanie pokryć drukarka. Natomiast mi najlepszy efekt wyszedł drukując wzorzec w przestrzeni qtr grey lab.(tylko w tym przypadku czernie nie były skompresowane) Podobnie powinno być w przypadku profilu czbiałego. Czekam na Twoje pomiary.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Profil do ABW Epsona

12 kwietnia 2017, 23:26 - śr

tu problemem jest fakt, że nominalnie w ABW zarządzanie kolorem w sterowniku drukarki jest takie jakby było włączone, więc drukujesz wzorzec gdzie driver ingeruje w liczby ze wzorca
dlatego oryginalny QTR jest genialny, bo on ma gammę=1 czyli liniową (dlatego pliki wysyłąne do QTRa powinny być przekonwertowane do profilu GrayLab), więc wszystko pięknie się linearyzuje, drukujesz wzorzec bez osadzonego profilu i driver QTRa w uproszczeniu mnoży je przez 1.
w zasadzie teraz przyszło mi do głowy, a jakby drukując w pierwszym kroku wzorzec zrobić PS zarządzającego kolorem i podstawić profil GG2.2, to mielibyśmy sytuację w jakiej PS nie zarządzałby kolorem (bo wzorzec jest w GG22). powinno wyjść to samo jak przy profilu GrayLab...
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
adamwo
Posty: 68
Rejestracja: 04 marca 2016, 18:42 - pt

Re: Profil do ABW Epsona

12 kwietnia 2017, 23:31 - śr

unesco pisze:
12 kwietnia 2017, 23:26 - śr
w zasadzie teraz przyszło mi do głowy, a jakby drukując w pierwszym kroku wzorzec zrobić PS zarządzającego kolorem i podstawić profil GG2.2, to mielibyśmy sytuację w jakiej PS nie zarządzałby kolorem (bo wzorzec jest w GG22). powinno wyjść to samo jak przy profilu GrayLab...
Czy wtedy nie wyjdzie to samo co z Adobe ACPU , a tam też profil był do bani ?
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Profil do ABW Epsona

12 kwietnia 2017, 23:40 - śr

teoretycznie tak, tylko ACPu nie pozwala na drukowanie plików cz.b.
ja już sam nie wiem co jest do bani a co nie, dlatego powtarzam pomiary - suszy się, jutro spróbuje pomierzyć
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Profil do ABW Epsona

16 kwietnia 2017, 17:11 - ndz

wciąż sukcesów brak...
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
adamwo
Posty: 68
Rejestracja: 04 marca 2016, 18:42 - pt

Re: Profil do ABW Epsona

17 kwietnia 2017, 18:26 - pn

A próbowałeś drukować wzornik p przydzieleniu profilu qtr grey lab ? Bo u mnie tylko w tym przypadku wyszło całkiem dobrze, a potem zdjęcia po konwersji do profilu qtr przydzielałem qtr gry lab i było dużo bardziej liniowo niż bez tej operacji.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Profil do ABW Epsona

20 kwietnia 2017, 21:37 - czw

próbowałem, ale już nie jestem pewien co wyszło
zacząłem zgłębiać temat, wygląda na to, że nie jest on taki banalny jak by się mogło wydawać, ze się raz coś druknie, potem zmierzy, czary-mary profil i jest super. chyba jest trudniej niz się wydawało.
obecnie skłaniam się do zrobienia sobie mapy kręcenia poszczególnymi parametrami w ABW żeby zrobić sobie z interfejsu właściwie percepcyjnie odbierane przejścia tonalne. jak będę miał jakieś rezultaty, podzielę się
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu