Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 11:30 - śr

max pisze:
07 czerwca 2017, 10:34 - śr
Odległość od 50cm do 80cm jest oczywiście prawidłowa. Zależy to od osobistych preferencji (krótkowidz, dalekowidz, okulary), wielkości monitora, wielkości plamki, skalowania elementów ekranowych.

Aby zachować stałą wielkość kątową należy tylko wziąć pod uwagę, że monitor ustawiony 80cm od nas powinien być 80/60=1,33x większy niż ustawiony w odległości 60cm.
O ile więc przy 60cm może być 24-27-32" to przy 80cm lepiej by było 32-36-42".

24'*1,33=32', 27'*1,33=36', 32'*1,33=42'.

Ponieważ duże monitory są absurdalnie drogie (nie wiadomo dlaczego, bo analogiczne matryce w TV LCD są dużo tańsze), wolę wybierać odległości bliżej środka z zalecanych widełek.
Upracie próbujesz przemycać błędne założenie. 24-27 cali jest dobrą wielkością ekranu dla 70-80cm odległości od oka. Tak zresztą używa je zdecydowana większość użytkowników. Mało kto ślęczy 50cm od ekranu monitora biurkowego.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 11:42 - śr

Pisałem 60cm, nie 50cm.
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 12:05 - śr

Mi się wydaje,że przekątna ekranu ma sens ,względem zastosowań domowych/półprofesjonalnych,dla zwykłego użytkownika 27cali w zupełności wystarczy,dla profesjonalnego zastosowania monitora większa przekątna nie zaszkodzi.I tu można zadać pytanie w jakiej odległości od siebie ustawić monitor,nasuwa się wniosek,że im przekątna większa,tym lepsza.
Miało być odległość większa,sorry.
To znaczy im przekątna monitora większa to i odległość na co patrzysz powinna być większa ja tak sobie myślę.
Pogubiłem się,sorry.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 16:42 - śr

1)
Nie mam jeszcze komputera stacjonarnego (czekam na nowe procesory). Czy będę mógł podłączyć monitor doraźnie do laptopa, który ma gniazda VGA oraz HDMI?
Jakie będą niekorzyści z tego, że nie mam DisplayPort ani DVI w laptopie? A może będę mógł użyć jakiejś przejściówki, czy nie ma tak dobrze? :)

2)
Czy G-Sync jest potrzebny w monitorze, który będzie wyświetlał również gry (mam zamiar kupić kartę nVidia): http://www.nvidia.pl/object/g-sync-moni ... gy-pl.html ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 18:28 - śr

1. Nie da się nic powyżej FullHD, czyli klops. Przejściòwka nie wyczaruje 4K z FullHD. Takie rzeczy tylko w Erze. No chyba, że HDMI2.0, ale trzeba sprawdzić, czy monitor to obsługuje, bo to łącze telewizyjne, nie monitorowe.
2. Monitory tzw. HighEnd nie obsługują G-Sync, Free-Sync, częstotliwości innych niż 60Hz. Mają niespecjalnie krótki czas reakcji, tzw. input lag, ze względu na wykonywane przez monitor ciągłe i dość skomplikowane własne obliczenia dla każdej klatki wysłanej z karty. Słowem do gier można znaleźć szybsze.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 18:56 - śr

Ad.1 Jeśli to jest Apple, na HDMI da się uzyskać więcej niż FullHD.
Ad.2 Dużo zależy od definicji rozrywki. Jeśli relaksacyjnie, nie widzę większego problemu. Testowałem wiele monitorów graficznych w grach i o ile ktoś nie jest zawodowcem, nie zobaczy większej różnicy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 19:56 - śr

Niestety nie jest to Apple, ale Dell Inspiron 7720 (17,3") z kartą graficzną GeForce GT 650M (zakupiony w 2012 r.).
Zgodnie z informacją na stronie producenta, sama karta obsługuje rozdz. 4K (a raczej UHD): http://www.nvidia.pl/object/geforce-gt-650m-pl.html .
Chodzi o przetrwanie ok. 6-8 miesięcy, zanim zakupię komputer stacjonarny (uświadomiłem sobie, że błyszczący ekran 17,3" to przesada).

Najbardziej chodzi mi po głowie (na obecnym poziomie wiedzy) NEC EA275UHD.
Czy on w połączeniu z gniazdem HDMI w moim laptopie, wyświetlałby obraz w rozdz. UHD?

A jak mają się niska częstotliwość odświeżania (np. 60 Hz) i wysoki czas reakcji, do wyświetlania gier i filmów w rozdz. UHD w 60 kl./s?
Ostatnio zmieniony 07 czerwca 2017, 20:09 - śr przez SonOfLibertyPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 20:06 - śr

Niestety, do tego laptopa nie podłączy Pan nic o rozdzielczości większej niż 1920x1080. Na upartego można podłączyć EA275UHD, rozdzielczość będzie zdegradowana nawet bez ułamkowego dzielenia, ale jak Pan zobaczy jak to wygląda, błyskawicznie zmieni Pan komputer. W ogóle łączenie monitorów stacjonarnych z notebookami to słaby pomysł. Stacjonarny monitor powinien współpracować ze stacjonarnym komputerem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 20:18 - śr

Równolegle planuję też zakup mniejszego laptopa Dell 15,6". Prawdopodobnie (niestety) będzie musiało zakończyć się na serii Inspiron, ale laptop będzie posiadał wyświetlacz 4K UHD.
Czy taki sprzęt: http://www.kuzniewski.pl/p41096,dell-in ... cenie.html byłby w stanie w pełni współpracować ze wspomnianym NECiem?

Jakie warunki musi spełniać laptop, aby ten NEC mógł współpracować z nim zwyczajnie, tak jak ze stacjonarnym?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 20:40 - śr

Niestety nie. Swoją drogą, seria Inspiron to nie jest to samo co 10 lat temu. Obecnie jest to najgorsze badziewie w ofercie DELL-a. Proponuję zainteresować się linią Latitude. To zupełnie inny kosmos. W cenie 7 tys kupi Pan bardzo przyzwoicie wyposażony egzemplarz.

Aby dać obraz UHD, komputer musi mieć wyjście DisplayPort i musi być napisane w specyfikacji, że wydoli UHD lub 4K. W innym wypadku max będzie 2560x1600.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

08 czerwca 2017, 03:20 - czw

W międzyczasie trochę zmieniłem plany:
Sądzę, że najlepszym wyborem laptopa (ze złych wyborów, bo nie ma matowej matrycy) będzie Dell XPS 15 9560 (15,6", UHD, błyszcząca bo nie ma innej możliwości): http://www.kuzniewski.pl/p40948,dell-xp ... cenie.html .
Posiada on kartę graficzną obsługującą UHD: GeForce GTX 1050, 4GB własnej pamięci.
Nie ma wyjścia DisplayPort, jednak jest nowe bardzo szybkie wyjście Thunderbolt 3 (USB-C), do którego wpina się kabel łączący laptopa ze stacją dokującą dla niego przeznaczoną: http://www.kuzniewski.pl/p40331,dell-th ... ujaca.html .
Stacja dokująca pozwala podłączyć do laptopa wiele urządzeń peryferyjnych, i posiada m.in. wyjście DisplayPort.

Czy posiadając powyższy zestaw, będę w stanie w pełni wykorzystywać dowolny monitor UHD, np. wyżej wspomnianego NECa?
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

08 czerwca 2017, 10:14 - czw

SonOfLibertyPL pisze: W międzyczasie trochę zmieniłem plany:
Wszystko co zmieniasz zmieniasz na gorsze,najlepiej nic nie zmieniaj ,tylko słuchaj się dobrych rad.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

08 czerwca 2017, 13:35 - czw

Ale tylko w sprawie laptopa zmieniłem plany.
To XPS gorszy od Inspirona? O jakich radach Pan pisze?
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

08 czerwca 2017, 13:42 - czw

SonOfLibertyPL pisze:
08 czerwca 2017, 13:35 - czw
Ale tylko w sprawie laptopa zmieniłem plany.
To XPS gorszy od Inspirona? O jakich radach Pan pisze?
Piszę o radach życiowych,czyli takich,że nie warto przepłacać ,chyba,że Pan chce zaszaleć,nie wiem co tu więcej dodać do wypowiedzi,ale posłuchanie się dobrej rady nigdy nie zaszkodzi kogoś rozumnego.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

08 czerwca 2017, 14:01 - czw

Dziękuję za troskę, to miło z Pańskiej strony.
Natomiast tutaj niebardzo mam wybór, bo to jedyny bezramkowy (niemal) laptop na rynku. Wymiarami bardziej przypomina laptopy 14".
Również waga sprzętu jest atrakcyjna.
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

08 czerwca 2017, 14:04 - czw

SonOfLibertyPL pisze:
08 czerwca 2017, 14:01 - czw
Dziękuję za troskę, to miło z Pańskiej strony.
ja Panu też dziękuję ,że Pan odpisał.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

09 czerwca 2017, 10:43 - pt

SonOfLibertyPL pisze: Nie ma wyjścia DisplayPort, jednak jest nowe bardzo szybkie wyjście Thunderbolt 3 (USB-C), do którego wpina się kabel łączący laptopa ze stacją dokującą dla niego przeznaczoną: http://www.kuzniewski.pl/p40331,dell-th ... ujaca.html .
Stacja dokująca pozwala podłączyć do laptopa wiele urządzeń peryferyjnych, i posiada m.in. wyjście DisplayPort.
Thunderbolt ma w sobie DisplayPort, więc normalna przejściówka wystarczy, nie trzeba całej stacji dokującej. Ale stacja praktyczniejsza na dłuższą metę.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

12 czerwca 2017, 03:59 - pn

Myślę, żeby zakupić tego NECa EA275UHD w tym tygodniu. Wybór padł na niego, ponieważ oferuje on akceptowalny przez graczy Czas reakcji (5 ms) oraz jest w rozsądnej cenie, co oznacza, że w momencie gdy pojawią się podobne monitory o przekątnej 32" lub takie z odświeżaniem 120 Hz dla UHD, albo posiadające rozdz. prawdziwe 4K, to będę mógł dość łatwo (mam nadzieję) go odsprzedać, nie tracąc przy tym wielkich pieniędzy. Mówiąc krótko: nie stanę się więźniem jednego monitora na długie lata :)

Mam jeszcze kilka pytań:

1)
Chciałbym jeszcze upewnić się, czy EIZO lub NEC nie zapowiedziały żadnych nowych modeli w rozdz. co najmniej UHD/4K, niż te widoczne na stronach tych producentów i wymienione w tym wątku? Gdyby zapowiedziały, to byłbym skłonny zaczekać.

2)
Czy monitor najlepiej kupić tam, gdzie najtaniej (pomijając sklepy niepewne), czy fakt wyboru sklepu z najlepszą obsługą klienta i różnymi dodatkowymi usługami (np. sklep Kuzniewski) mógłby mi ułatwić jakoś życie w przyszłości, jeśli chodzi o monitor?
Czy naprawy gwarancyjne załatwia się bezpośrednio z serwisem NECa, czy poprzez sklep zakupu?

3)
Czy kabel HDMI 2.0 zapewnia doskonały przesył obrazu w 4K 60FPS do monitora, tak samo jak DisplayPort?

4)
Dlaczego w niektórych sklepach wersja biała tego monitora jest o kilkaset PLN droższa od wersji czarnej? Np. w sklepach Kuzniewski oraz Cyfrowe.

5)
Czy warto kupić monitor z całym pakietem, tzn. z gwarancją przedłużoną do 5 lat + kalibracją sprzętową + oprogramowaniem SpectraView II: https://www.fotoplus.pl/monitory/monito ... -gwarancji ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

12 czerwca 2017, 08:57 - pn

Ad.1. Na jesieni mają się pojawić (lub być przynajmniej zapowiedziane) NECi klasy Pro. Niestety nie znam szczegółów. Na razie oficjalnych zapowiedzi nie było.
Ad.3. HDMI to łącze telewizyjne. Ponadto to, że monitor jest UHD oraz ma wejście HDMI nie oznacza jeszcze, że jest to HDMI 2.0. Wydawało by się to oczywiste, ale radzę dokładnie sprawdzić.
Ad.3. Zależy do czego będziesz używał monitora. Mimo wszystko EA warto skalibrować lub wybrać wersję CT (skalibrowaną do z góry wybranych nastaw).
PS. Tak mi się jeszcze przypomniało. Wersja CT kalibrowana jest chyba do 80cd/m2. Prawdopodobnie będzie to za jasno do pracy biurowej na jasnym tle. W ogóle praca na sztywno ustawionej jasności będzie niewygodna. Regulator Brightness jest po to, aby go używać przy zmieniającym się oświetleniu. Kalibracja go blokuje. Trzeba by kalibrować do kilku jasności, co przy pracy biurowej zaczyna się robić trochę bez sensu.
Ad.2. Myślę, że Sprzedawcy odpowiedzą, że najlepiej kupić u nich. Jeśli wykonywał byś kalibrację to pewnie tak. Wersja CT też jest ograniczona do kilku miejsc "zaprzyjaźnionych".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

12 czerwca 2017, 17:51 - pn

Ad.1 Będą nowe modele serii PA. EA UHD nic nie słychać.
Ad.2 Najlepsze wersje NEC-ów EA oferuje sponsor tego forum - monitory.mastiff.pl. To jedna z dwóch firm robiąca "od podszewki" wersje CT i dysponująca najlepszym zapleczem techniczno-pomiarowym.
Ad.3 EA275UHD trzeba podłączać Display Port. Tylko i wyłącznie,
Ad.4 Niekatualizowane cenniki
Ad. 5 Warto. Proponuję jednak nie weryfikować ofert pod kątem cen, bo monitora nie ma a jak przyjdzie, będzie zmiana. NEC ma dużą dziurę w zaopatrzeniu i EA275UHD nie ma prawie od miesiąca.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu