Po kalibracji monitora

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Po kalibracji monitora

25 czerwca 2017, 10:36 - ndz

Takie kilka pytań do głowy mi przyszło po kalibracji monitora.
1. Jeżeli wykonałem wszystkie zalecenia osoby kalibrujące monitor, to jak sprawdzić czy faktycznie monitor korzysta z pliku z rozszerzeniem icc lub icm .
2. Wiadomo że co jakiś czas na nowo trzeba kalibrować monitor. Co się stanie jak ponownie wgram plik który dostałem po kalibracji monitora.
3. Czy taki plik ponownie mi przywróci ustawienia który zaleciła mi osoba kalibrująca monitor.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Po kalibracji monitora

27 czerwca 2017, 17:41 - wt

Jaki monitor był kalibrowany i czym? Po kalibracji powinien się utworzyć profil, który automatycznie ładowany jest do systemu i przydzielony jako aktualnie >domyślny<. Aby sprawdzić, należy w Windowsie PPM na Pulpicie > Ustawienia ekranu > Zaawansowane ustawienia wyświetlania > Zarządzanie kolorami / Wyświetl właściwości karty > Urządzenia > wskazać myszką nasz monitor i sprawdzić, co wyświetla pole poniżej " Profile skojarzone z tym urządzeniem: "
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Po kalibracji monitora

27 czerwca 2017, 19:53 - wt

Monitor to Nec EA 245 Wmi CT. Przyrząd to X-Rite I1 Pro rev E. Po kliknięciu PPM myszka mam coś takiego

Obrazek

Mam Windows 7 64 bit.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Po kalibracji monitora

27 czerwca 2017, 22:41 - wt

Plik z profilem powinien być dołączony na kluczu USB z SVII i trzeba go zainstalować w systemie. Sam plik z profilem nie zmienia ustawień wyświetlania (tylko sama kalibracja do zadanych parametrów). Profil potrzebny jest do poprawnego interpretowania informacji o barwie przez aplikacja korzystające z CMS lub przez sam system (OS X).

Rekalibracja dla tego modelu bezpiecznie co 3 miesiące. Ale to kwestia indywidualna i najlepiej wcześniej sprawdzić poziom odchyłek.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Po kalibracji monitora

27 czerwca 2017, 23:47 - wt

Czyli rozumie że jak dostałem od osoby która kalibrował monitor taki plik o nazwie EA245WMi 74101562NB profil ICC to wszystko jest w porządku. Czy możesz napisać ile kosztuję przyrząd X-Rite I1 Pro, bo myślę aby sobie go kupić do kalibracji.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Po kalibracji monitora

07 lipca 2017, 11:49 - pt

Mag pisze:
25 czerwca 2017, 10:36 - ndz
1. Jeżeli wykonałem wszystkie zalecenia osoby kalibrujące monitor, to jak sprawdzić czy faktycznie monitor korzysta z pliku z rozszerzeniem icc lub icm .

Monitor nie korzysta z profili. Korzystają aplikacje. Poprawność ustawienia odpowiedniego profilu można sprawdzić w Zarządzaniu kolorami (Windows) lub Preferencjach systemowych -> Monitory -> Kolor (macOS).
Mag pisze:
25 czerwca 2017, 10:36 - ndz
2. Wiadomo że co jakiś czas na nowo trzeba kalibrować monitor. Co się stanie jak ponownie wgram plik który dostałem po kalibracji monitora.

Co około pół roku. Przy czym na nowo nie trzeba. Jeśli ma Pan poprawnie przygotowane targety do oprogramowania zarządzającego monitorem, robi się rekalibrację, czyli tylko wywołanie samych pomiarów, bez dodatkowych czynności.

Mag pisze:
25 czerwca 2017, 10:36 - ndz
3. Czy taki plik ponownie mi przywróci ustawienia który zaleciła mi osoba kalibrująca monitor.

Nie przywróci. Profil to tylko plik opisujący właściwości kolorymetryczne obrazu. Nie zawiera aktualnej konfiguracji monitora. Do przywrócenia ustawień potrzeba pliki targetów do oprogramowania SVII.

Mag pisze:
27 czerwca 2017, 23:47 - wt
Czy możesz napisać ile kosztuję przyrząd X-Rite I1 Pro, bo myślę aby sobie go kupić do kalibracji.

I1 Pro w wersji (rewizji) E kosztuje ok 5 tys zł. Znacznie taniej można to zrobić kolorymetrem I1 Display Pro za ok 900 zł. Do zastosowań amatorskich wystarczy w zupełności.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 09:26 - wt

A ja mam pytanie dotyczące kupionego w sklepie monitora iiyama ProLite XUB2792QSU-B1. Czy jest sens kupienia kalibratora X-Rite i1 Display Pro i skalibrowania go oczywiście programowo bo sprzętowej ten monitor nie posiada. Chcę to zrobić aby mieć w miarę możliwe były ustawienia na monitorze i drukarce Epson L805. Wiem, że pełnej zgodności nie osiągnę na tym modelu monitora. Taką podstawową kalibrację w Windows kalibracja ekranu zrobiłem, poza tym zmniejszyłem jasność (do 30% i kontrast 40%). Jednak gdy w PS CS6 obrabiam zdjęcie zrobione aparatem Canon, ale skopane to ima bardziej ingeruję w kolorystykę w PS tym bardziej odbiega od tego co widzę a co otrzymuję z drukarki. Owszem zbliżone do mniej więcej prawidłowych kolorów, jasności i kontrastu jest możliwe, tylko muszę wykonać multum próbek, czekać aż wyschną i.t.d.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 09:41 - wt

Nornik pisze:Taką podstawową kalibrację w Windows kalibracja ekranu zrobiłem, poza tym zmniejszyłem jasność (do 30% i kontrast 40%).
Jeśli jeszcze pamiętasz co poprzestawiałeś, to czym prędzej przywróć wszystko do ustawień fabrycznych. Kontrastu się nie rusza.

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil3.html
Obrazek
Brightness ustawić na 0%.
PS. Tak na prawdę powinno być -20%, ale się nie da, więc jeśli nadal będzie za jasno, a będzie, to dopiero wtedy obniżyć kontrast (przy Brightness = 0%).

Nie. Lepiej te 900zł na i1DisplayPro dołożyć do lepszego monitora.
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 09:51 - wt

No cóż wydałem sporo pieniędzy (jak dla mnie) i niepotrzebnie. "Mądry polak po szkodzie". Ustawienia pamiętam i przywrócę, a kalibrację z poziomu Windows robić czy nie ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 10:14 - wt

W przypadku tego monitora, należałoby skorygować punkt bieli, ale trzeba mieć czym i mocno zmniejszyć jaskrawość jak sugeruje Max. Niestety zero regulatora w tym modelu jest nieużyteczne. W miarę zmniejszania jaskrawości rosną przebarwienia na powierzchni ekranu a biel staje się brudna. Jednak nic więcej się nie da zrobić aby miało to sens merytoryczno-ekonomiczny. Ten typ tak ma, to jest fatalnej jakości sprzęt. Absolutnie nie ruszać żadnych "kalibracji" systemowych, bo narobi Pan jeszcze gorzej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 10:18 - wt

"Kalibracja" Windows nie ruszać i wyłączyć najlepiej. Z monitorem masz dwie opcje: 1] odsprzedajesz i dokładasz do NEC EA245WMi-CT (ColorTuned); 2] zostawiasz ten i kupujesz i1DP i kalibrujesz co miesiąc.. Formalnie sugerowałbym jednak pierwszą opcję dla świętego spokoju! ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 10:29 - wt

Dziękuję, faktycznie gdy zmniejszyłem jasność do 0 to biel stała się brudna. Monitora teraz nie mogę kupić, żona by mnie nie darowała i tak stęka i kwęka na moje hobby wyliczając ile to kosztuje. Kalibrator po cichu kupię jak piszesz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 10:39 - wt

Nie warto kupować kalibratora to tego monitorka. Nie ma mocy czynienia cudów. Jeśli już, sugeruję wypożyczyć, jest to wielokrotnie tańsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 10:49 - wt

Teraz zobaczyłem wystawiony Monitor Eizo S2433W 5228h ( 1099 zł ) i poczytałem o nim na forum. Zrobiłem nie wybaczalny błąd !!!
Tak mi się po przeczytaniu paru postów wydaje.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 11:07 - wt

S2433W to nieudany model. Szerokogamutowiec na CCFL, bez 3D LUT. Nie warto się w niego pchać.

1. Przywróć wszystko co namotałeś w Windows.
2. Ustaw Brightness na 0%.
3. Zapal oświetlenie wokół monitora.
4. Jeśli nadal będzie za jasno, zmniejsz jasność bieli regulatorem Contrast, ale najmniej jak to możliwe.
5. Nie kupuj kalibratora do tego monitora.
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Po kalibracji monitora

03 października 2017, 11:15 - wt

I tak zrobię. może w przyszłości uzbieram na porządny monitor do fotografii i grafiki i nie będę kombinował jakby zrobić żeby wyszło tanio. W tej dziedzinie nie tanio i b.dobrze. Dzięki.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Po kalibracji monitora

04 października 2017, 15:10 - śr

Nornik pisze:
03 października 2017, 10:29 - wt
Monitora teraz nie mogę kupić, żona by mnie nie darowała i tak stęka i kwęka na moje hobby wyliczając ile to kosztuje.
teraz możesz wytłumaczyć, że przez jej marudzenie źle ci się pracuje zamiast wydać raz a dobrze na przykład na tego neca z CT :P dokładam się do propozycji by opchnąć monitor i kupić coś normalnego. inny świąt od iiyamy.
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Po kalibracji monitora

21 października 2017, 10:49 - sob

Dopiszę się do tego tematu aby nie zakładać nowego dotyczącego tego samego problemu. W listopadzie kupię monitor NEC EA245Wmi- BK_CT. W sklepie graficzne.pl będzie dostępny 07.11.2017 r jak mnie poinformowano.
Kalibrator x-Rite i1 Display Pro kupiłem i tak na próbę skalibrowałem sobie laptopa. Wiem - kalibrowanie standardowego laptopa nie bardzo ma sens, ale chciałem spróbować zanim wezmę się za ten chybiony zakup iiyamy. Po skalibrowaniu laptopa mimo że daleko do ideału (nie do osiągnięcia) to gdy oglądam sobie pokazy swoich prezentacji w postaci slajdów, to różnicę na korzyść widzę - przede wszystkim kolorystyka jest na plus.
Zobaczę co będzie gdy skalibruję iiyamę. Co prawda nie ma tam możliwości sprzętowej kalibracji, ale sądzę, że będzie lepiej, a gdy kupię tego NEC'a to będę mógł porównać. Nie wiem tylko czy będzie sens go kalibrować skoro jest już skalibrowany ? Tu na tym forum poczytałem sobie, że z tą kalibracją robioną w fabryce bywa różnie. Ze sprzedażą iiyamy to byłby duży kłopot, jest to nowy monitor z gwarancją, także żal mi go sprzedawać obniżając cenę o połowę, a kosztował 1699 zł. Będzie służył w drugim pokoju jako telewizor podłączany przez HDMI do dekodera Polsatu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Po kalibracji monitora

21 października 2017, 16:17 - sob

Monitory serii EA nie są kalibrowane w fabryce. Proszę doczytać dokładniej.
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Po kalibracji monitora

21 października 2017, 16:29 - sob

Przepraszam - faktycznie coś mi się pomyliło, jest trochę tematów dotyczących wersji NEC-CT i EA245Wmi bez CT.
Jak widzę to jeszcze sporo muszę się nauczyć. Jak się okazuje kalibracja, kolory druku i monitora to bardzo trudny temat. Nic dziwnego, że aby sobie przyswoić chociaż trochę z tego tematu, to tak szybko się nie da. Ale temat jak dla mnie pasjonujący.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu