Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
dust
Posty: 3
Rejestracja: 09 listopada 2017, 19:40 - czw

Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

09 listopada 2017, 22:38 - czw

Szukając info o Dell U2410 trafiłam na Wasze forum i teraz już wiem, że kupowanie używanego monitora to nie najlepszy pomysł... Analizowałam polecane przez Was monitory do kwoty 1500 ale mam pewne wątpliwości i dlatego proszę o pomoc. Monitor potrzebuje jedynie do wpatrywania się w zdjęcia starych obrazów, kiepskiej rozdzielczości (najczęściej max 1200x800) i poza tym, że na nie patrze to nic więcej nie robię (czasami jednocześnie mam w tle włączony audiobook lub film, który bardziej słucham niż oglądam). Szukałam monitora pod kątem jak najlepszych barw ale w moim przypadku to nie to samo co dla grafika, bo ja nic nie drukuje, a zdjęcia z których korzystam już same w sobie mają przekłamana kolorystykę, chodzi bardziej o to by nie były przejaskrawione albo zniebieszczone. Do tego, dowiedziałam się teraz, że ponieważ mam lekki astygmatyzm, szaleństwa z ekstra gamutem bardziej mogą mi zaszkodzić niż pomóc. Za to potrzebuję w miarę sporej jasności w monitorze bo pracuję przy silnym oświetleniu , w nocy też (metalohalogenki) i w tym względzie obecny mój monitor nie daje rady (nie znam parametrów, jest częścią mojego pierwszego, kupionego z dziesięć lat temu laptopa za niewielkie pieniądze). Mam obawy, że na lepszym monitorze, kiepskiej jakości fotografie magą się źle prezentować, tak jak mp3 gorzej brzmi na lepszym sprzęcie do odtwarzania, i może lepiej jak kupię np TN a nie IPS. Będę wdzięczna za rady, na forach malarzy nie znalazłam aby ktoś wymieniał się w tym względzie doświadczeniami.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

09 listopada 2017, 22:48 - czw

Najbardziej by pasował NEC EA245WMi. Może być w wersji CT, czyli skalibrowanej przez Sprzedawcę.
Niestety przekracza budżet.

Jeśli koniecznie musi być taniej, to EIZO EV2451.

PS. mp3 lepiej brzmi na lepszym sprzęcie, niż na kiepskim. Byle głośniki nie były nadmiernie szczegółowe. Przy słabym jakościowo źródle lepiej sprawdzają się np. miękkie kopułki jedwabne powlekane substancją tłumiącą na bazie silikonu, a nie np. metalowe (aluminiowe).
dust
Posty: 3
Rejestracja: 09 listopada 2017, 19:40 - czw

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 00:39 - pt

Dziękuję, pomijając kalibracje oba modele są w podobnej cenie ( a NEC EA245WMi dostępny w opóźnionych ratach, a i tak na raty muszę kupić) poszukam sklepu w którym byłyby na ekspozycji abym mogła zobaczyć na żywo.

Ps. Nie wiem co mam pod maskownicą, z samej ciekawości mogę poeksperymentować z kopułkami (nie mam ekstra głośników ale kupione były pod kątem muzyki akustycznej, więc może i są szczegółowe) No chyba że moje głośniczki przy komputerze są lepsze w brzmieniu, płyt audio na nich nie słucham, to nie mam porównania w drugą stronę:)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 01:45 - pt

Do 1500 ZŁ jeszcze warto rozważył NEC E241N-CP (Color Preset)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 09:44 - pt

W tym przypadku Użytkownik będzie używał na dużej jasności, także tryby jasności standardowo przewidziane w wersjach Color Tuned i Color Preset się za bardzo nie przydadzą.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 10:04 - pt

Niby dlaczego? Nie wiemy, jakie dokładnie ma oświetlenie. Na prawdę rzadko się zdarza, by stosować więcej, niż 100-120 nitów.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 10:57 - pt

NocnyJastrzab pisze:
10 listopada 2017, 10:04 - pt
Niby dlaczego? Nie wiemy, jakie dokładnie ma oświetlenie. Na prawdę rzadko się zdarza, by stosować więcej, niż 100-120 nitów.
dust pisze:
09 listopada 2017, 22:38 - czw
Za to potrzebuję w miarę sporej jasności w monitorze bo pracuję przy silnym oświetleniu , w nocy też (metalohalogenki) i w tym względzie obecny mój monitor nie daje rady (nie znam parametrów, jest częścią mojego pierwszego, kupionego z dziesięć lat temu laptopa za niewielkie pieniądze).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_metalohalogenkowa

Pierwsza z brzegu żarówka
https://www.luxmarket.pl/lampa-hqi-t-250w/d
ma 20.000 lumenów. To 10-15x więcej od najmocniejszych LEDów.
dust
Posty: 3
Rejestracja: 09 listopada 2017, 19:40 - czw

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 11:58 - pt

https://fotoplus.pl/monitory/monitory-b ... lor-Preset
wygląda zachęcająco, szczególnie że mogłabym go kupić za gotówkę. Myślałam o tym aby go kupić na próbę i jeśli to prawda, że można zwrócić sprzęt do kilku dni, to gdyby był za ciemny to bym go oddała i pomyślała o droższym.

Fakt, najpopularniejsze są metalohalogenki 250w ale tak mocnych nie używam bo to byłoby dla mnie zbyt kosztowne. Maksymalnie świecą u mnie 4 x 35w (ok 12000 lm) najczęściej 2x 35w ( 6000 lm) + zwykłe oświetlenie ogólne led ok 800ml.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 12:16 - pt

Myślę, że potrzebujesz coś bardziej uniwersalnego niż "jedynie słuszne" 120cd/m2. W typowych warunkach to nawet 2x za jasno, ale Twoje warunki są bardzo daleko od typowych. Masz 10-50x silniejsze oświetlenie od typowego UżySzkodnika. Dobrze więc, aby można było swobodnie korzystać z pełnej rozpiętości regulacji jasności (mocy podświetlenia), a to zmniejsza sens wybierania "sztywnych" wersji ColorPreset lub ColorTuned. To są wersje przygotowane dla "przeciętnych" warunków.

Wydaje mi się, że "zablokowany" przed kalibracją EV2451 sprawdzi się w tym przypadku tu lepiej, chociaż jego jasność maksymalna nie jest specjalnie wysoka: 250cd/m2. NEC EA245WMi ma za to 300cd/m2, więc zauważalnie więcej, ale trzeba by go (i można) kalibrować do wysokich jasności.
cz
czuk

Re: Monitor do malowania kopi obrazów z kiepskich zdjęć

10 listopada 2017, 20:15 - pt

max pisze:
10 listopada 2017, 12:16 - pt
Myślę, że potrzebujesz coś bardziej uniwersalnego niż "jedynie słuszne" 120cd/m2.
A postępowi nie ma co dawać kontry :)
Może warto rozpatrzeć wiele innych opcji :)
Dust. ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68316
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu