S2233W, Spyder3 i Argyll = możliwości

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Highflyer
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 12:59 - pt

S2233W, Spyder3 i Argyll = możliwości

04 marca 2012, 15:47 - ndz

Witam,
Nie będąc zadowolonym z efektów wykorzystania oprogramowania EasyPix 2, postanowiłem wypróbować Argyll CMS. Wynikiem eksperymentów jest zdjęcie w załączniku. Jak przystało na eksperyment nie traktuję jego wyników jako najbardziej słuszne, a bardziej jako poznawcze na tą chwilę. Bardziej byłem ciekaw co może z tego wyniknąć i w tym miejscu chciałbym zapytać osób bardziej obeznanych w temacie o kilka rzeczy.

Po pierwsze. Przyglądając się charakterystyce krzywych otrzymanych w wyniku mojej próbnej kalibracji widzę, że pokrycie przestrzeni barwnej monitora osiągnęło 94,5%, w przypadku skali szarości 93,8%. Wydaje mi się, że to nie najgorszy wynik, a co na to specjaliści od kalibracji :)
Po drugie doszukałem się na stronie http://argyllcms.com/doc/ccmxs.html plików, które jak dobrze rozumiem uwzględniają charakterystykę zarówno czujnika jak też monitora, który poddaje się kalibracji (matryce korekcji). Nie ma tam pliku, który odpowiada dokładnie typowi mojego monitora, jest natomiast wyszczególniony model S2233. Czy można użyć tego pliku korekcyjnego w moim przypadku? Mogę się mylić, ale chyba zbyt wielkiej różnicy między tymi dwoma modelami monitorów nie ma :) Chociaż z drugiej strony korekcja może nie uwzględniać ogólnej charakterystyki urządzeń docelowych, tylko tych na których wykonano takie pomiary, czyli źródłowych.
Po trzecie jakie zastosować parametry kalibracji aby były one najbardziej optymalne dla monitora S2233W przy wykorzystaniu kolorymetru Spyder 3 i tego programu? Wiem, że nie jest to najlepsze narzędzie jeśli chodzi o czujnik i trzeba się liczyć z pewnymi błędami, ale póki co muszę sobie z tym radzić na poziomie amatorskim i myślę, że da się przeżyć. Czy w związku z tym ktoś byłby w stanie podać metodykę (ustawienia programu), w której wykorzystanie Argyll da zadowalające mnie amatora efekty? :)
Załączniki
argyll test.jpg
argyll test.jpg (222.63 KiB) Przejrzano 1053 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233W, Spyder3 i Argyll = możliwości

04 marca 2012, 15:53 - ndz

Z czego konkretnie nie jest Pan zadowolony?

PS. Gamuty nie mają większego znaczenia, ale proponuję podnieść punkt czerni.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Highflyer
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 12:59 - pt

Re: S2233W, Spyder3 i Argyll = możliwości

04 marca 2012, 17:44 - ndz

Ano z tego nie jestem zadowolony, że wykorzystując EasyPix do kalibracji program zmienia wartość kontrastu )zarówno wersja 1.0.11 jak też 2.1.2), a jak już wyczytałem na tym forum akurat tego parametru nie powinno się ruszać w ogóle jeśli chce się otrzymać pełen zakres tonalny bez obcinania.

Podnieść czerń, ale jak tego dokonać? Bezpośrednio w monitorze czy w Argyll? Czy ten program może kalibrować sprzętowo S2233W, bo rozumiem, że profil otrzymany w wyniku użycia tego programu będzie bardziej wiarygodny niż profil producenta.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233W, Spyder3 i Argyll = możliwości

04 marca 2012, 17:56 - ndz

Regulator kontrastu trzeba przywrócić na wartość fabryczną. Punkt czerni oczywiście kalibruje się programowo S2233W nie ma takiego regulatora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu