Przesiadka na 27

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
poolk
Posty: 4
Rejestracja: 03 lutego 2018, 12:07 - sob

Przesiadka na 27

03 lutego 2018, 12:26 - sob

Witam
Od 9 lat mam NEC 20WGX2 PRO , byłem i jestem z niego bardzo zadowolony ale nadszedł czas na zmianę .
Co możecie poleci w tej samej klasie/jakości co poprzednik tylko większy , zastosowanie filmy , internet , czasem gry plus programy biurowe.
W sumie uniwersalny z naciskiem na arkusze kalkulacyjne.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przesiadka na 27

03 lutego 2018, 21:38 - sob

PA272W-SV2
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
poolk
Posty: 4
Rejestracja: 03 lutego 2018, 12:07 - sob

Re: Przesiadka na 27

03 lutego 2018, 22:37 - sob

:) super monitor ale po za budżetem 3 tys. netto to max.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27

03 lutego 2018, 23:23 - sob

poolk pisze:
03 lutego 2018, 22:37 - sob
:) super monitor ale po za budżetem 3 tys. netto to max.
Proponuję podzielić budżet na pół i kupić monitor DELL serii U do pracy oraz TV do filmów i gier.

PA272W to świetny monitor graficzny, ale nadaje się do filmów i gier jak Subaru WRC do orania pola. SV2 to w ogóle, jakby dodać jeszcze spoiler na tylnej klapie do tego orania. Nawet do arkuszy kalkulacyjnych kompletnie nieekonomiczna propozycja.

Jeśli już masz TV to lepiej wybrać EA275UHD lub jego następcę, który pewnie niedługo się pojawi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 02:20 - ndz

poolk pisze:
03 lutego 2018, 22:37 - sob
:) super monitor ale po za budżetem 3 tys. netto to max.

Najbardziej rozsądne propozycje w tym budżecie:
1. NEC EA275WMi-CT
Świetny monitor ogólnego stosowania, bardzo wysokiej jakości obraz jak za te pieniądze, ale nieco gorzej sprawuje się w rozrywce.
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... mi-ct.html

2. EIZO EV2750
Bardzo dobry monitor ogólny, rozsądnie łączy zastosowania wszelakie z możliwościami w grach. Warto wiedzieć, że wysoka jakość nie idzie w parze z szybkością, ale tu oba aspekty są pogodzone na bardzo sensownym poziomie.
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ei ... v2750.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 09:00 - ndz

W Pańskim sklepie moja propozycja również mieści się w budżecie.
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... 75uhd.html
Bardzo zachwalaĺ Pan ten monitor. Do wyświetlania ostrego tekstu w arkuszu świetna sprawa. Rozdzielczość UHD 3840x2160.

PS. EV2750 to bardzo stary model, ma już dwóch następców, EV2780 i EV2785, a i tak jest nadal drogi jak na 2560x1440. Rozsądnej bym więc tej propozycji nie nazwał.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 12:52 - ndz

Racja, EA275UHD-CT mieści się na styk w budżecie, ale bezwzględnie wersja CT. Seryjnej nie ma najmniejszego sensu brać nawet do arkuszy kalkulacyjnych. Poprawnie skorygowany natomiast, daje bezkonkurencyjny obraz w tej klasie cenowej. Jedynym minusem, podobnie jak EA275WMi-CT, jest gorsze zachowanie przy szybkim obrazie. Generalnie NEC-e są wolniejsze niż EIZO. O ile filmy nie są większą barierą, to w szybkich grach różnica jest widoczna.

Proponowany EV2750 to wcale nie jest "bardzo stary" model. EV2780 nie jest jego następcą, są produkowane równolegle. EV2785 też nie jest następcą, to wersja UHD. Nawiasem mówiąc, polecany przez Pana niemal zawsze i wszędzie PA272W jest duuuużo starszy a jakoś nie podnosi Pan takiego argumentu. W klasie semi i profesjonalnej data premiery nie ma żadnego znaczenia. Okres życia rynkowego modelu to kilka lat, co w kontekście sprzętu masowego, który jest wymieniany co roku, może się wydawać bardzo długo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 13:11 - ndz

No właśnie wersja CT ma bezwzględnie chory narzut marży, dlatego nie warto go wybierać do arkusza kalkulacyjnego. Nieprzypadkowo go nie zalinkowałem. Nie mówię, że to zła "wersja sprzedażowa" monitora tylko, że to skalibrowany standardowy monitor z bardzo wysoką marżą, stworzoną dla niego z tego powodu historią marketingową i tylko wyłącznie z tego powodu nie warto go wybierać.
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... hd-ct.html
Zdecydowanie i dość grubo nie mieści się też w budżecie.

Zdecydowania większość (a tak naprawdę wszystkie) wersje arkuszy kalkulacyjnych nie obsługuje zarządzania barwą. Większość używanych w domach gier, odtwarzaczy filmów, również nie współpracuje z zarządzaniem barwą. Jeśli jednak, z jakiegoś niezrozumiałego powodu, użytkownik chciałby go sobie skalibrować do arkusza kalkulacyjnego, zrobi to za ok. 150zł i nadal zmieści się w budżecie, uzyskując w znacznie tańszy sposób efekt zbliżony do wysokomarżowej "wersji sprzedażowej CT".
Tom01 pisze:
04 lutego 2018, 12:52 - ndz
...polecany przez Pana niemal zawsze i wszędzie PA272W jest duuuużo starszy a jakoś nie podnosi Pan takiego argumentu.
Proszę może jeszcze raz przeczytać mój wpis kilka akapitów wyżej i zastanowić się odrobinę dłużej, czy polecam w tym wątku PA272W do arkusza kalkulacyjnego, filmów i gier.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 13:49 - ndz

Budżet w pierwszym odruchu zobaczyłem 3,5tys zł netto. Gdyby tak było to by się zmieści.

Wszystkie EA mają fabrycznie koszmarną liniowość, paradoksalnie gorszą niż DELLe, Asusy i reszta badziewia. Liniowość rzutuje na postrzegany obraz i moim zdaniem nie warto wydawać kilku tys zł aby podziwiać wady obrazu. Dla wielu normalnych użytkowników, jest niepojęte, jakim sposobem ten sam, koszmarnie spieprzony monitor, po korekcji uzyskuje unikatowe parametry, godne sprzętu profesjonalnego. Jedną z ról tego forum jest uświadamiać takie właśnie wyjątki. Wyższa cena jest tego konsekwencją i kosztem "przerobienia" seryjnego na CT.

Czytałem argumentację dlaczego nie PA272W, ale mówiłem o czym innym. Nigdy i nigdzie nie wspomniał Pan, że to stary model. Natomiast nowsze modele konkurencji bez wahania klasyfikuje Pan jako stare. Wyraźna stronniczość.

Swoją drogą, do arkuszy PA272W jest idealny do zastosowań ogólnobiurowych. Można mocno przeregulować punkt bieli bez utraty pozostałych parametrów obrazu. W swojej praktyce wiele razy dobierałem monitory dla ludzi zawodowo ślęczących nad tekstami i nierzadko były to właśnie zawodowe monitory graficzne, ze względu na najwyższą możliwą ergonomię.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 14:35 - ndz

PA272W to świetny monitor graficzny, sam go mam i potwierdzam. Ma świetną i nie dostępną nigdzie indziej regulację. Problem tylko w tym, że do arkusza kalkulacyjnego, filmów i gier jego wybór jest wysoce nieoptymalny i nie spełnia progu finansowego.

Ja rozumiem, że aby napędzić sprzedaż wysokomarżowej wersji CT trzeba zdewaluować wartość wersji seryjnej, ale najważniejsze z punktu widzenia kupującego to wybrać najlepszy model monitora i kupić go jak najtaniej (czyli z najniższą marżą), aby zmieścić go w budżecie. Następnie monitor taki należy wyregulować zgodnie z zasadami ergonomii (za darmo), zapewniając jednocześnie ergonomiczne oświetlenie stanowiska. Jeśli jednak użytkownik będzie chciał go stosować w aplikacjach fotograficznych zarządzających barwą, to go sobie skalibruje za ok. 150zł. Uważam to za optymalne rozwiązanie w tym wątku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 14:41 - ndz

max pisze:
04 lutego 2018, 14:35 - ndz
Ja rozumiem, że aby napędzić sprzedaż wysokomarżowej wersji CT trzeba zdewaluować wartość wersji seryjnej

Tym stwierdzeniem rzuca Pan poważne oskarżenie i naraża na szwank dobre imię ludzi i przedsiębiorstw, które coś więcej wiedzą w tej branży i chcą dobrze doradzić nabywcy. Pieniądze nie są najważniejsze. Pan natomiast sugeruje, że robi się z gęby szmatę, tylko po to aby zarobić dodatkowy grosz. Proszę albo zebrać solidne dowody, albo więcej nie wypowiadać się w tym tonie.

Jako dowód, poniżej naturalna liniowość NEC serii EA:


Obrazek

max pisze:
04 lutego 2018, 13:11 - ndz
No właśnie wersja CT ma bezwzględnie chory narzut marży,

Marża i narzut to są nieco inne rzeczy. Ale nie czepiając się, podliczmy ten chory narzut:
Sam monitor w wersji UHD kosztuje lekko ponad 3,5 tys zł. Do tego trzeba doliczyć licencję na soft do kalibracji ok 160 zł, gwarancję około 200 zł i kalibrację wg tego co Pan napisał, przyjmijmy 150 zł za usługę prostego typu. Daje to łącznie ponad 4 tys zł. Różnica w stosunku do CT to ok 300 zł i tyle kosztuje pewność, że monitor jest sprawdzony, nie ma żadnych istotnych wad obrazu a prekalibracja jest z reguły dużo lepsza i bardziej wszechstronna niż większość usług za 150 zł robionych zabawkami, przez amatorów.

W przypadku wersji WMi, monitor kosztuje niecałe 2,8 tys zł, koszty jak wyżej włączone do ceny monitora dają razem 3,3 zł czyli fachowo przygotowany monitor monitor w wersji CT jest tańszy niż kupowany "po kawałku".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 15:20 - ndz

Przepraszam, jeśli Pana uraziłem. Wypowiadam się zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, wyłącznie w interesie wątkotwórcy. Niestety nie jest możliwe wypowiadanie się w interesie każdej strony.

Liniowość w arkuszu kalkulacyjnym nie ma najmniejszego wpływu na wyświetlanie czarnych literek i białego tła. Można ją w razie potrzeby poprawić do poziomu referencyjnego za 150zł, choć uważam to tutaj za zwykłą rozrzutność. Natomiast nie wiem za bardzo jak nazwać w tym przypadku dokładanie kolejnych kilku stówek.

Oczywiście, jak już również wspominałem, a Tom01 potwierdza, warto ponownie rozważyć DELL serii U.

Tak, czy inaczej sądzę, że zakładający wątek dowiedział tu się kilku rzeczy, które ułatwią mu optymalny wybór, a to dlatego, że wypowiadane są z różnego punktu widzenia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 15:25 - ndz

Nie "dokładanie kolejnych kilku stówek" tylko zobrazowanie różnic cenowych i składników które składają się na wersję CT, a które Pan nazwał "chorym narzutem". Za różnicę otrzymuje się bardzo konkretne elementy. Czy użytkownik tego potrzebuje / doceni, to inna sprawa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 15:42 - ndz

Tom01 pisze:
04 lutego 2018, 15:25 - ndz
Czy użytkownik tego potrzebuje / doceni, to inna sprawa.
No tak. Na podstawie wstępnego opisu wątkotwórcy, używanych aplikacji, swojej wiedzy i doświadczenia, oceniłem z góry co mu jest potrzebne, a co nie, za co warto płacić, a za co nie. Mój błąd. Przepraszam.
poolk
Posty: 4
Rejestracja: 03 lutego 2018, 12:07 - sob

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 16:58 - ndz

Jeszcze dopytam na 27 calach 4K to chyba przesada, będzie widać coś w tabelkach nawet przy przeskalowanych czcionkach na większe ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27

04 lutego 2018, 17:54 - ndz

Im większa gęstość pikseli tym wyraźniejszy obraz, tekst, elementy interfejsu. Proszę zobaczyć na smartfony. Rozdzielczość 1920 i więcej na ekraniku 5". Oczywiście interfejs jest wówczas skalowany tak, aby pokazać interfejs użytkownika o wygodnej wielkości. Na Macach działa to doskonale, na Windows tak se, choć na 10-tce jest w miarę używalne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
poolk
Posty: 4
Rejestracja: 03 lutego 2018, 12:07 - sob

Re: Przesiadka na 27

13 lutego 2018, 18:11 - wt

Witam
Wybór padł na EIZO EV2750 jako najbliższy limitu budżetowego, czekam na dostawę .
Dziękuje za fachowe rady.

Pozdr.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu