MBP C2D + U2711 + spyder3

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
JakubSS
Posty: 3
Rejestracja: 21 marca 2012, 18:40 - śr

MBP C2D + U2711 + spyder3

21 marca 2012, 19:15 - śr

Witam,

Dostałem od firmy kalibrator spyder3elite jednak po przeczytaniu kilku wątków nie wiem czy w ogóle podpinać go do komputerów.
Mam Macbooka pro (starsza wersja) z matową matrycą 17" dodatkowo pracuję na Dellu U2711, proszę o podpowiedzi kilka:
- czy kalibrować tego Della? Całkiem nowy sprzęt (działa na ustawieniach fabrycznych), podobno kalibracje w fabryce przeszedł.
- jak prawidłowo skalibrować Maca tym Spyderem? Po kalibracji zauważalna dominanta niebieskiego.

Oraz, z innej beczki mam pytanko
Na komputerze pracuję w Photoshopie i Lightroomie (amatorsko), w wymienionych aplikacjach ustawiony profil sRGB (w aparacie też) - świadomie korzystam z tego profilu.
Problem w tym iż w Macu (preferencje monitora-kolor) po przestawieniu profilu na sRGB kolory są całkiem inne niż w profilu stworzonym przez spydera czy też Apple (kolory LCD).
Na chłopski rozum, powinienem korzystać z profilu wygenerowanego przez Spydera (w końcu po coś ten kalibrator jest) ale czy na pewno? Na różnych forach zalecają trzymać się jednego profilu, nie wiem zupełnie jak to ugryźć. Wszędzie przestawić na ten ze spydera i dołączać go do finalnych wersji zdjęć (publikowanych na www)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBP C2D + U2711 + spyder3

21 marca 2012, 19:44 - śr

JakubSS pisze:Witam
Witam.
JakubSS pisze:podobno kalibracje w fabryce przeszedł.
Typowe kłamstwo marketingowe. Jak w fabryce można skalibrować monitor, skoro nie wiadomo w jakich warunkach i do jakich celów będzie używany Pana egzemplarz? W fabryce można monitor zlinearyzować, ale to w odniesieniu do DELLi pojęcie abstrakcyjne. Kalibracja U2711 jest trudna i daje mizerne efekty. To dobry monitor biurowy, nie nadaje się do koloru. Zawsze będzie za jaskrawy, za kontrastowy i nie można tego zniwelować.
JakubSS pisze:- jak prawidłowo skalibrować Maca tym Spyderem? Po kalibracji zauważalna dominanta niebieskiego.
Zmienić czujnik.
JakubSS pisze:Na komputerze pracuję w Photoshopie i Lightroomie (amatorsko), w wymienionych aplikacjach ustawiony profil sRGB (w aparacie też) - świadomie korzystam z tego profilu.
Problem w tym iż w Macu (preferencje monitora-kolor) po przestawieniu profilu na sRGB kolory są całkiem inne niż w profilu stworzonym przez spydera czy też Apple (kolory LCD).
Ustawienia koloru w PS to przestrzeń robocza a kolor w Preferencjach systemowych to profil monitora. Dwie całkiem inne rzeczy. To tak jakby paleta malarza i płótno na którym będzie malował.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JakubSS
Posty: 3
Rejestracja: 21 marca 2012, 18:40 - śr

Re: MBP C2D + U2711 + spyder3

21 marca 2012, 21:56 - śr

Dzięki za szybką odpowiedź:)
A już się cieszyłem że z kolorkami dojdę do porozumienia, cóż.. kalibrator na szczęście nie mój więc problem żaden, za jakiś miesiąc znajdę środki na zakup prywatnego.
Od razu poproszę o podpowiedź, jaki kalibrator powinienem wybrać pod wspomniane urządzenia (bez wodotrysków i o przystępnej cenie)

Też niedowierzałem w fabryczną kalibrację, choć przyznać muszę iż świeci całkiem ładnie. Dlatego też nie grzebałem w ustawieniach jeszcze.
Został zakupiony z myślą o normalnej pracy biurowej właśnie + sporadyczna edycja zdjęć, zamysł ten został zmieniony bodaj w drugim tygodniu:)
Pracuje mi się z nim bardzo przyjemnie zwłaszcza w ciągu dnia.

No nie, teraz to mi Pan namieszał dopiero..
Mogę prosić o podpowiedź, jaką "paletę malarza i płótno" powinienem ustawić?
Nastawiłem się na sRGB gdyż wyczytałem iż nie jest tak wymagająca jak pozostałe (stawiam 'pierwsze kroki' w edycji) oraz sprawdza się w 'internetowym' odbiorze na obcych monitorach.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBP C2D + U2711 + spyder3

21 marca 2012, 22:03 - śr

Kalibrator przyzwoitej jakości i rozsądnych pieniądzach to: X-Rite I1 Display Pro

W ustawieniach kolorów monitora trzeba ustawić profil monitora - wyswietlania. Odpowiednik płótna malarskiego. W PS ustawić przestrzeń roboczą w której będzie Pan pracował. Odpowiednik palety farb. Można sRGB lub AdobeRGB zależnie od przyjętego obiegu pracy. Z sRGB jest łatwiej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JakubSS
Posty: 3
Rejestracja: 21 marca 2012, 18:40 - śr

Re: MBP C2D + U2711 + spyder3

21 marca 2012, 23:40 - śr

O, teraz rozumiem:) Serdeczne dzięki!
A X-Rite'a dodaje do swojej listy zakupów:)

Pozdrawiam

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68431
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu