Monitor 27-32 Dzienna praca

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
lisciu
Posty: 19
Rejestracja: 27 marca 2015, 00:50 - pt

Monitor 27-32 Dzienna praca

09 czerwca 2018, 10:55 - sob

Hej Panowie,

Jakiś czas temu kupłem od Tom01 Eizo 27, potem się z nim rozstałem miałem przygodę z Dellem 2715. Ale teraz poszukuje czegoś znowu do komfortowej pracy.

Chodzi mi o monitor jak najbardziej zdrowy dla oczu, odświeżanie ma znaczenie. Praca przy Cadzie i liniach, MES modele itd. Czasem praca przy czytaniu artykułów. Sporadycznie fotografia i obróbka filmu (hobby).

I teraz tak, przejrzałem ofertę EIZO

FlexScan EV3285 wpadł mi w oko, ale nie mogę znaleźć ceny. Wydawał by się idealny ale obawiam się, że to zakres 4000+.

Z kolei

FlexScan EV2785 nie mogę też znaleźć w sklepie narazie to nowości.

Skromnym okiem patrzyłem też na NEC 34x ten zakrzywiony, ale nie wiem czy to się da.

Generalnie sprawa sprowadza się do tego, że nic nie ma z EIZO i NEC teraz. Czy to zmiany magazynowe, czy te ceny tak poszybowały? Dwa, że NEC na takim portalu jak tftcentral straszne ma wyniki PWM, i flicker free. Czyżby jednak te monitory nie był takie zdrowe jak się o nich mówi? Tu już lepiej wypada Dell.

Ktoś pomoże i się wypowie o PWM i wynikach i co można rozważyć obecnie do 4 tys.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

09 czerwca 2018, 17:47 - sob

Co do PWM - moim zdaniem obraz nie może migotać jeśli ma być zdrowo/mało męcząco. Po zakupie weź aparat, ustaw monitor na niską jasność, w aparacie wysokie iso i minimalny czas otwarcia migawki - jeśli na zdjęciu/podglądzie będą poziome prążki interferencyjne, to znaczy że ekran mruga.

Natomiast Twoje wybory (mały piksel) to dobry kierunek, jeśli chodzi o minimalizowanie zmęczenia wzroku. Zarówno EIZO EV2785 jak i EV3285 mają dosyć mały piksel, dzięki rozdzielczości 4K, przy czym model 27" oczywiście mniejszy ;) ... no i 5K byłoby tutaj jeszcze ciekawsze ;) (przy czym ze wzgl. na wygodę, poszukaj modelu który osiąga rozdzielczość natywną na jednym kablu przy tych 60 Hz, bo są mutanty 5K które wymagają podłączenia 2x DisplayPort - niefajnie)
lisciu
Posty: 19
Rejestracja: 27 marca 2015, 00:50 - pt

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

09 czerwca 2018, 22:38 - sob

A czy nie padł tu błąd?

Im większa rozdzielczość tym mniejsze elementy więc i czcionki i wzrok się bardziej męczy, skupia?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

10 czerwca 2018, 00:15 - ndz

lisciu pisze:
09 czerwca 2018, 22:38 - sob
A czy nie padł tu błąd?

Im większa rozdzielczość tym mniejsze elementy więc i czcionki i wzrok się bardziej męczy, skupia?
Nie padł. Mamy 2018 rok, a nie 1998, kiedy nie było sensownego skalowania DPI w systemie i w poprawnie napisanych programach. W dzisiejszych czasach kupujesz 27" 4K, ustawiasz skalowanie na 200% i wszystko jest duże, czytelne i nieporównywalnie lepszej jakości (ostrość, gładkość) niż na 27" FullHD @100%.
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

10 czerwca 2018, 12:17 - ndz

Popieram Kyle. Pracuję na Ubuntu 18.04, skalowanie 200%. Czcionki systemowe ustawiłem manualnie, podobnie w Chrome i jest bajka. Rysuję głównie we Freecad, trochę się bawię w Inkscape. Każdemu do rysowania polecam 27" 4K. Na takim monitorze mam dwa otwarte okna tekstowe, pracuje się bardzo ergonomicznie jak na dwóch monitorach. Marka to już zasobność portfela. Ja z Dell 2718Q nadal jestem zadowolony. Znajomi jak widzą ten monitor to są w szoku jak ostry jest obraz. Podsumowujac nawet nie myśl o rozdzielczości niższej od 4K...
Ja za kilka lat zamienię na 32" 8K
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

10 czerwca 2018, 14:24 - ndz

Wszystkie monitory mają zasilanie i regulację jasności przez PWM. Kwestia w którym zrobione jest to tak, że nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych. W żadnym monitorze średniej i wyższej klasy nie ma żadnego problemu z migotaniem.

Co do samego wyboru, ekrany high-dpi są rewelacyjnie ostre w porównaniu do "zwykłych". Minus tylko taki, że są drogie i mały wybór.

Skalowanie w Windows każdy widzi jakie jest i do ideału mu daleko. X-y w Linxach to całkiem inna bajka, podobnie jak GUI w macOS i OSX. W Win trzeba być przygotowanym, że przeskalowany interfejs może zaskoczyć dziwacznym działaniem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

10 czerwca 2018, 21:51 - ndz

Tom01 pisze:
10 czerwca 2018, 14:24 - ndz
W Win trzeba być przygotowanym, że przeskalowany interfejs może zaskoczyć dziwacznym działaniem.
... tylko w źle napisanych/przestarzałych technologicznie programach. Nie wiem czemu Tom wiecznie dajesz za przykład programistyczne buble i piszesz w taki sposób, jakby to było normalne działanie systemu. Jakoś ja potrafię napisać aplikację, która nie ma problemu skalować się idealnie do kilkuset procent. Natomiast to, że niektórzy programiści są upośledzeni, pisząc dzisiaj buble w technologiach sprzed kilkunastu lat (np. WindowsForms), to inny problem i nie jest to wina systemu jako takiego.
Tom01 pisze:
10 czerwca 2018, 14:24 - ndz
X-y w Linxach to całkiem inna bajka,
Jak rok temu-dwa lata temu sprawdzałem "linxy" to było dużo gorzej od Windows (choćby brak płynnego skalowania). Może teraz w Ubuntu 18 wreszcie coś ruszyło - z tego co napisał kolega wyżej, na to wygląda. Jak będę miał chwilę, to z ciekawości to sprawdzę, czy dogonili już Windowsy, bo do niedawna byli 100 lat za murzynami.
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2018, 22:07 - ndz przez Kyle, łącznie zmieniany 6 razy.
lisciu
Posty: 19
Rejestracja: 27 marca 2015, 00:50 - pt

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

10 czerwca 2018, 21:53 - ndz

Wybrałem, Della [4k] w tej cenie nie ma dalej nic lepszego. Niestety EIZO i NEC mają przewartościowane ceny, albo stary design. Można zamknąć i dziękuje za rady.
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

10 czerwca 2018, 23:17 - ndz

Kyle pisze:
10 czerwca 2018, 21:51 - ndz
Może teraz w Ubuntu 18 wreszcie coś ruszyło - z tego co napisał kolega wyżej, na to wygląda. Jak będę miał chwilę, to z ciekawości to sprawdzę, czy dogonili już Windowsy, bo do niedawna byli 100 lat za murzynami.
Wszystkie popularne programy (freecad, gimp, inkscape, blender) skalują się bajkowo oprócz PlayOnLinux. Jak instaluję nowy program (mam dwa windowsowe - których używam) to muszę wrócić do skalowania 100% bo w zbyt małym oknie instalacji ucina dolny pasek. No i wiadomo, że emulator nie potrafi skalować tych programów. Rozmiary czcionek mam ustawione na 10 do tego nakładka, motyw Arrongin-GTK i kolega pyta skąd mam tak ładnego Windowsa :)
https://www.gnome-look.org/p/1215199/
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 00:58 - pn

lisciu pisze:
10 czerwca 2018, 21:53 - ndz
Niestety EIZO i NEC mają przewartościowane ceny

Bzdury na resorach, panie kolego. Proponowałbym najpierw na żywo porównać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lisciu
Posty: 19
Rejestracja: 27 marca 2015, 00:50 - pt

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 04:19 - pn

Panie Tomaszu, jak darze Pana szacunkiem za wiedze tak wyrwany byl Pan zawsze od rzeczywistosci niczym nasi politycy.

Przecietny uzytkownik nie widzi potrzeby placenia 2,3 razy tyle za tak nie wielkie roznice. Ba jestem bylym uzytkownikiem Eizo i nie widze wielkiej roznicy miedzy Dellem. Jest cos takiego jak prog nasycenia w zyciu. Za pewna kwote dostaje Pan pewne cechy produktu za nieco wieksza jeszcze lepsze itd az w pewnym momencie doplacajac ciagle ekstra tej wartosci juz nie widac lub jest na tyle relatywnie mala ze nie warta tych pieniedzy i to sa wlasnie eizo i nec.

To tak jakby Pan oferowal odzywki dla procesjonalistow kiedy one zwyczajnie w wersji dla sportowcow nie sa nikomu potrzebne przy amatorskim sporcie bo te male detale nie sa potrzebne, dla szaraka i sa za drogie.

Kazdy ocenia swoim poziomem,wazne to poprostu wiedziec jakie sie ma.oczekiwania do ceny. I tu Eizo dajac cene za monitor 6tys wg mnie przesadza, znajac cene komponentow ( tak wiem ze cena ma know how i R&d koszty, ale masowa produkcja sie zwraca) to za eizo i neca przeplaca sie sporo biorac pod uwage rowniez ze nie sa to monitory idealne.

Wiec rozumiem to rozgoryczenie ale nie tedy droga. Nec w swojej ofercie nie ma do dzisiaj odswiezonego designu dla uhd27. Eizo ma ale za sporo wyzsza kwote niz sam NEC, ktory startowal za 3000 a teraz jest za 3600 prawie ze starym designem tracajacym myszka, dzisiaj. Pamietam czasy kiedy mozna bylo kupic NECa 22 calowego za 1500zl. Wtedy prym to byla ta wielkosc. A dzisiaj? Coz.. Cos jak z rynkiem smartphone czekam.az dobijemy za telefon 7tys. Jakby nie bylo to nie jest rocket science dzisiaj i doplaca sie za detale a technologia nie wiele sie zmienia w tej dziedzinie. Takie moje przemyslenie co do tych resorow.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 11:31 - pn

1. Proszę pamiętać, że kluczową funkcją monitora jest wyświetlanie obrazu, a nie walory dekoracyjne. Miło jeśli jest jednocześnie ładny, ale w tym konkretnym przypadku tak nie jest i jest to znane już od dziesięcioleci. EIZO ma urodę płyty chodnikowej, NEC niewiele lepiej. Nie wiem dlaczego tak jest, ale technicznie, jedynie te dwie firmy z powodzeniem migrowały z CRT na LCD i są ciągle "topowe" w branży.

2. Różnica między Dell U2718Q a EIZO EV2785 i NEC EA275UHD-CT jest kolosalna. Trudno w ogóle mówić o jakimkolwiek podobieństwie, chyba że w kwestii ostrości a i to nie do końca ze względu na inny polaryzator zewnętrzny. Największe problemy wszystkich DELL-i włącznie z najlepszą serią U to nierówności podświetlenia, plamy, zero regulacji a ta, która jest, jest rozwiązana źle, zła gamma, bardzo silne zafarby metameryczne, płynięcie parametrów. Nie mówię o jakimś abstrakcyjnym poziomie różnic, ale kompletnie innym obrazie.

Może i ostro zabrzmiało, ale tak miało być, bo mówienie, że jest to jakakolwiek konkurencja to nieporozumienie i wynika tylko i wyłącznie z braku porównania jednego i drugiego. Zarówno EIZO EV2785 i NEC EA275UHD-CT kosztują więcej niż Benq czy DELL-e UHD. Cena EIZO to 5 tys, NEC wyraźnie ponad 4 tys ale te modele nie mają żadnego konkurenta na rynku, więc firmy sobie poczynają jak chcą z cenami. Jakby było cokolwiek choć trochę podobnego połowę tańszego, pańska wypowiedź miałaby jakieś uzasadnienie.

PS. Jeszcze słowo o "nieodświeżonym" designie NEC-a UHD. I bardzo dobrze, że nie odświeżony na modłę bezramkową. Przynajmniej równy przy krawędziach. Poniżej jeden z "topowych" DELLi i NEC. Chyba nie muszę podpisywać który jest który?


Obrazek

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 11:53 - pn

Wklejcie może wykres liniowości tego Dell U2718Q po kalibracji do 6500K :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 12:08 - pn

Przebieg krzywej odpowiedzi tonalnej nie jest dobrym kryterium oceny. Jest koniecznym ale nie wystarczającym. Może być tak, że panel jest przyzwoicie liniowy na mierzonych próbkach, ale z miejscowymi odskokami, lub choćby w plamy czy silną murą. Można pomierzyć DELL-a w kilku miejscach i w każdym liniowość będzie akceptowalna ale w jednym mierzonym obraz będzie zielonkawy, na środku czerwonkawy a przeciwnym boku różowawy. Świetnie to widać zestawiając dwa takie DELL-e. Pełny kalejdoskop kolorów na białych planszach. Nie do ustawienia. Może być też odwrotnie. Ekran równy, bez widocznych defektów ale liniowość będzie taka-sobie. Pomimo to, sumarycznie będzie lepszy niż ten liniowy ale plamiasty. Świetnym dowodem jest pański, Kyle, EIZO serii S i którykolwiek z DELL-i serii U. Różnica jest kolosalna, wręcz trudno uwierzyć jak się postawi obok.

Poniżej dwa przykłady. Jakichś zasadniczych wniosków nie da się wyciągnąć a jeden z monitorów nadaje się do pracy, drugi niespecjalnie:

PS. Przy okazji, jako ciekawostkę, wybrałem najgorszy EIZO i najlepszy DELL z bazy jaką zbieram. Dodatkowo proszę zauważyć około 10 lat różnicy między tymi konstrukcjami.

Zrzut ekranu 2018-06-11 o 12.12.00.png
Zrzut ekranu 2018-06-11 o 12.12.00.png (123.52 KiB) Przejrzano 3956 razy
Zrzut ekranu 2018-06-11 o 12.10.25.png
Zrzut ekranu 2018-06-11 o 12.10.25.png (127.56 KiB) Przejrzano 3956 razy
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 12:23 - pn

Tak, taki wykres nie powie o tym, że pół ekranu wpada w czerwony, a drugie pół w zielony ( miałem tak wiele lat temu na jakimś wąsko-gamutowym MVA, firmy jeśli dobrze pamiętam Philips). Nie mniej jednak od czegoś analizę zacząć trzeba. Co do tego DELL U2715 - może dałoby się to wybrzuszenie dopieścić regulatorem gammy? (choć generalnie to nie jest jakoś specjalnie źle, bo widywałem już dużo gorsze esy-floresy, na jakichś innych wyświetlaczach)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 12:25 - pn

Ujmując prościej: Jeśli krzywa jest pogięta to na bank taki monitor nie nadaje się do niczego. Jeśli jest względnie prosta, jest szansa, że może się nadaje.

To wybrzuszenie to jest zła gamma. Typowa w DELLach. Regulacji nie ma. Tzn opcja w menu jest, ale nie działa. ;)

Pofalowania w EIZO jest efektem intensywnego "prostowania" przez elektronikę, bo zastosowana matryca jest mocno nieliniowa. W ten sposób z nie nadającej się matrycy powstał monitor używany nawet w zastosowaniach o krytycznym znaczeniu koloru.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lisciu
Posty: 19
Rejestracja: 27 marca 2015, 00:50 - pt

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 12:32 - pn

Nawiasem, można by prosić to drugie zdjęcie tych samych wymiarów ? Bo trochę ciężko porównywać jabłko do gruszki Panie Tomaszu. Nie przecze, że jest gorzej w tamtym przypadku, jednak ciężko mi to stwierdzić po takich zdjęciach.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 12:36 - pn

Jedną z różnic widać jak na dłoni. Proszę zobaczyć dolną krawędź na DELL-u. Widać zaciemnienie? Oczywiście widać. Widać na NEC-u? Nie.

Kalejdoskopu mury chromatycznej nie da się pokazać na zdjęciach, bo aparat dokłada swoją. Poza tym nie płacą mi za pastwienie się nad DELL-ami. Wskazuję tylko ewidentne rzeczy, które jest w stanie zaobserwować laik bez żadnego przygotowania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 12:38 - pn

Nigdzie nie znalazłem profesjonalnego testu tego Della. Wygooglałem tylko pomiary nierównomierności :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27-32 Dzienna praca

11 czerwca 2018, 12:41 - pn

Istotna uwaga: Takie pomiary robi się daleko od krawędzi. Poza tym dochodzi jeszcze samo miejsce w kratce pomiarowej. To jest pole do koszmarnej manipulacji. Wystarczy, że czujnik przyłoży się do wewnętrznych narożników pól kontrolnych. Wówczas można pokazać co się chce, dokładnie jak na powyższych obrazkach, że niby monitor bez kompensacji ma defekty nierówności kilka razy mniejsze niż nierówności zastosowanej matrycy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], bartek84, Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu