NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Pokrzywa
Posty: 9
Rejestracja: 13 września 2018, 11:15 - czw

NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 11:31 - czw

Witam,
Szukałem monitora do grafiki - głównie rzeczy interaktywne + zdjęcia z wakacji :)

Po przeglądnięciu forum ograniczyłem się do 2 modeli (nie wiem czy słusznie)
EA275WMi - Podstawowa wersja + Kalibracja
EA275WMi-CT - wersja CT.

Mam pewne rozbieżności, bo słyszałem różne opinie że wersja CT to tak naprawdę dodatkowy soft (który można dokupić), poszerzona gwarancja itd... i tak naprawdę to trochę przepłacanie i zdecydowanie wersja podstawowa NEC po kalibracji u kogoś kto faktycznie się zna na monitorach będzie idealna do moich zastosowań, no i oczywiście tańsza.
Rozumiem że gdyby tak było (tutaj pytanie do forumowiczów) to tak samo się dzieje z wersją 4k?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 11:47 - czw

W tych pieniądzach najlepszy jest do rozważenia EA275WMi-CT. Jest jeszcze EIZO CS2420 i nawet ma szeroki gamut, ale jest mniejszy jeśli chodzi o rozmiar/rozdzielczość. Korzyści z AdobeRGB przy grafice webowej nie ma, a z obszaru roboczego jest duża.

Wokół ColorTuned z pewnych nie do końca merytorycznych powodów narosło sporo niedopowiedzień i fałszywych przekazów niemalże jak głuchy telefon. Jest to dobry moment aby wyjaśnić:

Monitory linii EA w wersji seryjnej i ColorTuned to są inne serie o znacząco różniących się właściwościach. Co prawda bazą w obu jest ten sam model monitora, ale jest to tak samo jak z serią PA i SpectraView. Też bazą do powstania obu jest ten sam model. Pamiętajmy, że to elektronika i algorytmy sterowania decydują w ok 85% o tym, co zobaczymy w obrazie. W wersji seryjnej EA nie ma żadnych bardziej zaawansowanych rozwiązań niż interfejs sygnału z komputera (DP/DVI/HDMI) na sygnał dla matrycy (LVDS) i monitor jest mówiąc oględnie "średnio" wiarygodny. Kalibracja to poprawia, ale niekoniecznie na tyle ile by się dało. Elektronika która w każdym EA leży bezproduktywnie i nic nie robi, w wersji ColorTuned jest poprawnie uruchomiona i zaprogramowana. Ważna uwaga - to nie jest tylko prosta kalibracja typu poklikanie next-next w programie. Monitory są badane i w dość zaawansowany sposób modyfikowane programowo, dzięki czemu osiągają pełnię możliwości, wynikającą z potencjału procesora obrazowego jaki w nim jest. Oczywiście, w ramach chronionego "know-how" nie jest ujawniana kompletna technologia "podniesienia" wersji do ColorTuned. Także, nie można powiedzieć, że jest to ten sam monitor "tylko skalibrowany". Każdy ColorTuned jest monitorem serii EA, ale nie każdy EA może być ColorTuned.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 13 września 2018, 12:03 - czw

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 12:04 - czw

Z uwagi na to, że post dotyczy porównania, pozwoliłem sobie na zmianę tytułu wątku.
Administracja forum mva.pl
Pokrzywa
Posty: 9
Rejestracja: 13 września 2018, 11:15 - czw

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 12:34 - czw

Tom01, czyli Twoim zdaniem polecany specjalista z golasa EA nie da się zrobić wersji tak dobrej jak CT (poprzez poprawną kalibracje, wgranie softu itd...) ?
Kurcze to mam rozdwojenie jaźni, bo w takim razie słyszałem dwie całkowicie wykluczające się opinie :)

Co sądzicie o monitorach używanych trafiłem na taki: https://allegro.pl/monitor-graficzny-ne ... 46992.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 12:48 - czw

Jak wspomniałem, pewne mówiąc delikatnie, nie do końca precyzyjne wypowiedzi jakie się pojawiły w sieci partnerskiej, wynikły z przesłanek pozamerytorycznych. Mówiąc wprost, ten i ów został ukarany za pewne sprawy, się obraził i postanowił deprecjonować wartość serii ColorTuned. Źle się stało i będzie teraz trochę pokutować wśród ludzi.

Odpowiedniej klasy fachowiec jest w stanie "zrobić" poprawnie monitor EA, że będzie podobny do ColorTuned ale są ku temu dwie bariery:

1. Fachowców prawie nie ma. Odróżnijmy właściciela kalibratora od wysoko wykwalifikowanego inżyniera koloru, który zna dogłębnie niuanse techniki monitorowej. "Normalny" fachowiec ma nawet problem z poprawnym doborem jaskrawości w czasie kalibracji, więc bardziej skomplikowana problematyka jest z reguły nie do przejścia.
2. Potrzebne jest wsparcie producenta. Są pewne "tricki" w monitorach, które pozwalają wyciągnąć więcej. Samodzielnie nie bardzo widzę możliwość przypadkowego odkrycia co i jak w nich trzeba podłubać.

Proszę też pamiętać, że nawet poprawnie poustawiany seryjny EA to i tak nie będzie ColorTuned, co się przełoży na utratę wartości przy ewentualnej odsprzedaży. Z ciekawości proszę też zwrócić uwagę, że na rynku wtórnym pojawiają się używane monitory NEC serii EA ale ColorTuned praktycznie nie ma w ogóle. O czymś to świadczy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 12:52 - czw

PA272W należy do wyższej serii, szczególnie w bardziej wymagających zastosowaniach (druk) wartej dopłaty. Pytanie dlaczego ktoś go sprzedaje, po 1,5 roku tracąc kupę pieniędzy? Osobiście nie wierzę w okazje. Może ma piksela albo inny defekt na który właściciel nie może patrzeć? Może się psuł i użytkownik stracił co niego cierpliwość? To oczywiście spekulacje, ale musi być jakiś powód. "Oczywiście", 99,999% sprzedawców i handlarzy tego nie powie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 13:05 - czw

Pokrzywa pisze:
13 września 2018, 12:34 - czw
Co sądzicie o monitorach używanych trafiłem na taki: https://allegro.pl/monitor-graficzny-ne ... 46992.html
To monitor zdecydowanie lepszy od EA. Moim jednak zdaniem idealny używany egzemplarz, taki jak ten, powinien być sporo tańszy. Poczekałbym trochę albo ponegocjował, bo na razie kosztuje ledwo 20% mniej niż nowy. Za drogo. Za ideał max 3000zł, a i to trochę przesada. Niestey używanych PA272W jest bardzo mało.

PS. Ja kupiłem używany PA242W za 1800zł, czyli 50% ceny nowego. I tyle powinien kosztować używany.
Pokrzywa
Posty: 9
Rejestracja: 13 września 2018, 11:15 - czw

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 13:22 - czw

Tom01 pisze:
13 września 2018, 12:52 - czw
PA272W należy do wyższej serii, szczególnie w bardziej wymagających zastosowaniach (druk) wartej dopłaty. Pytanie dlaczego ktoś go sprzedaje, po 1,5 roku tracąc kupę pieniędzy? Osobiście nie wierzę w okazje. Może ma piksela albo inny defekt na który właściciel nie może patrzeć? Może się psuł i użytkownik stracił co niego cierpliwość? To oczywiście spekulacje, ale musi być jakiś powód. "Oczywiście", 99,999% sprzedawców i handlarzy tego nie powie.
A czy w takim wypadku jeśli monitor jest jeszcze na gwarancji to takich defektów jak np. martwy piksel nie można zareklamować?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

13 września 2018, 13:25 - czw

Długość i ważność gwarancji (standardowej producenta) nie ma znaczenia, bo w tym wypadku formalnie nie obejmuje wad pikseli.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC EA275WMi a EA275WMi-CT do grafiki Web (około 3000 pln)

14 września 2018, 11:13 - pt

Co do samych monitorów z serii Color Tuned, Color Preset i niebawem nowych monitorów z serii Color Proof.

Każdy monitor z powyższych programów jest przygotowywany w profesjonalny sposób przez inżyniera NEC w biurze w Krakowie, w zależności od programu przygotowanie to obejmuje różne kroki. Monitory nie są dobierane losowo, ale na zasadzie selekcji najlepszych egzemplarzy. Monitory są wygrzewane, a dopiero potem kalibrowane lub adjustowane.

Oczywiście kupując monitor z serii E/EA/PA mamy możliwość samodzielnego skalibrowania i odpowiedniego ustawienia sprzętu niemniej jednak wymaga to bardzo profesjonalnego podejścia, tak jak Pan Tomasz był łaskaw wcześniej objaśnić - sam kalibrator to nie wszystko.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu