NEC PA271Q - wstępne wrażenia

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

spike
Posty: 17
Rejestracja: 28 września 2018, 09:55 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

30 grudnia 2018, 19:51 - ndz

Otrzymałem przed świętami NEC PA271Q w wersji standardowej.
Produkcja 10.2018.

Fabrycznie zapakowany, taśmy klejące na kartonie i na folii w środku - faktycznie ciężko to odkleić bez porwania taśmy.
5,5h na liczniku. Na początku wszystko wyglądało na poprawne, ale tuż pod paskiem zadań Windows znalazł się defekt matrycy (akurat niewidoczny na ciemnym tle). Wygląda to podobnie jak u @Henioo - jakiś poproch lub martwy owad + jeden martwy piksel lub jakiś inny syf.

defekt3.jpg
defekt.jpg
defekt.jpg (158.63 KiB) Przejrzano 3693 razy
defekt2.jpg
Firmware w monitorze pokazuje wersję: R1.101
W mutiprofiler: V1.003
info1.jpg

Mam kilka pytań:
1. Czy serwis w takich przypadkach wymienia cały monitor czy będzie próbował czyszczenia matrycy ?

2. Czy skaler w PA271Q wyświetli obraz 4K/UHD przeskalowany do natywnej rozdzielczości i obraz HD bez skalowania ?
Zastanawiam się nad podłączeniem monitora do karty "DeckLink Mini Monitor 4K" https://www.blackmagicdesign.com/produc ... s/W-DLK-32

3. W Picture Mode, tryb sRGB (fabryczny) niektóre parametry wyświetlają się na żółto z informacją "Out of panel color gamut" - jak to rozumieć, czy to jest jakiś błąd ?

info2.jpg
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

30 grudnia 2018, 21:26 - ndz

1. Jeśli to ciało obce, jest szansa na wymianę.
2. Tak powinien działać w pierwszym przypadku. Dla HD podciąga w górę domyślnie.
3. Parametry x,y dla RGB wyznaczają wierzchołki trójkąta (przekroju płaskiego danej przestrzeni). W tym wypadku po prostu róg niebieskiego wychodzi delikatnie poza granice możliwości panelu.

PS. Proszę też zwrócić uwagę, że fabryczny sRGB ma gammę też sRGB, a nie 2,2. Jak ktoś chce tego używać na początek to lepiej zmienić na 2,2.
Załączniki
sRGB out of panel.jpg
sRGB out of panel.jpg (59.09 KiB) Przejrzano 3647 razy
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

31 grudnia 2018, 01:02 - pn

Spike, dzięki za input w kwestii zapakowania monitora!
Różnorodność pakowania "fabrycznych wersji" jest - jak widzę - chyba jeszcze większa niż różnorodność kulturowa szwedzkiego społeczeństwa ;-) Jesteś bodaj pierwszym posiadaczem PA271Q tutaj, który zeznaje o taśmie zaklejającej foliowy worek z monitorem w środku pudła... Ja np nie miałem zaklejonej w ogóle. Ale to nieważne, i tak nikt już nie wie jak powinna wyglądać fabryczna wersja... ja dawno straciłem rachubę i już pomału - za Mrożkiem - "w słonie nie wierzę w ogóle". :lol:

1. Sam jestem ciekaw. Ale idę o zakład, że jak będzie szansa naprawy albo wymiany podzespołu, to serwis to właśnie będzie robił. Wymiana całości to mało opłacalny proces, więc będzie w ostetczności. Tak przypuszczam. Chociaż... mnie osobiście kiedyś serwis NEC (czyli CSS Beskidy) wymienił cały monitor na nowy po awarii matrycy... i nie bawili się w żadne naprawy, wymiany matrycy. Ale serwis zapewne tylko realizuje polecenia NEC, więc to pytanie o politykę producenta.

2. Nie wpuszczałem sygnału UHD osobiście, więc tylko gdybam. Ale wg mnie skaler powinien działać dokładnie tak samo jak przy wpuszczaniu sygnału o niższej rozdzielczości od natywnej monitora. Czyli mamy wybór zachowania proporcji albo rozciągnięcia na całą powierzchnię ekranu. Albo też brak skalowania (czyli piksel w piksel), przy czym sam ciekaw jestem jak ta opcja by zadziałała w przypadku wpuszczania UHD? Czy zobaczymy tylko fragment, czy przymusowo zesdkaluje i tak wtedy? Ciekawe. Natomiast przy UHD znika problem proporcji, bo PA271Q i UHD to oba 16:9. Więc na mój rozum - z UHD będziesz miał skalowanie w dół do rozdziałki ekranu, a ze zwykłęgo FullHD będziesz mógł sobie robić co chcesz, albo skalowanie w górę albo zachowanie oryginalnego rozmiaru.

3. Śmieszny przypadek :) Przydałby się realny pomiar przyrządem jeszcze, żeby to ocenić. Ale albo "wyskalowanie" silnika SpectraView nie jest idealnie dokładne (czyli np. monitor świeci dobrze, matryca oddaje tę barwę dobrze, ale silnik ma offset i oczekiwałby czegoś innego, stąd na żółto) albo po prostu matryca nie jest w stanie idealnie wyświetlić błękitu o x=0,150. Przy czym mówimy tu o zupełnym niuansie, którego zwykłe zaokrąglenie do trzeciej cyfry po przecinku może powodować to, że już jest nagle na żółto. Zmień sobie np tę współrzędną X w sRGB na 0,151, odczekaj 5 sekund i pewnie już będziesz miał na biało, co udowodni, że to kwestia balansu na samej krawędzi. Po prostu ten błękitny wierzchołek jest w samym krańcu fizycznego gamutu monitora. Być może przy trybie AdobeRGB też będziesz miał ten błękit na żółto, a być może już nie. Kwestia naprawdę marginalna. Najprawdopodobniej jest tak jak napisał Jastrząb, że akurat u ciebie gamut monitora jest o ten włosek mniejszy w błękicie i przy zaokrąglaniu do 3 cyfry po przecinku już wpada np w wartość x=0,151, co sprawia że 0,150 już jest poza gamutem i silnik pokazuje to na zółto.

Zresztą... jak widać na poniższym obrazku, idealny wierzchołek sRGB nie bardzo jest w stanie się zmieścić i tak. U mnie jest co prawda na biało (jak zjadę do x=0,149 to się robi na żółto dopiero), ale poniżej wyraźnie widać, że co z tego, skoro wierzchołek sRGB fizycznie i tak nie ma szans się zmieścić? (więc równie dobrze i u mnie mogłby być na żółto) ;-) Kolorem jest zaznaczony gamut monitora (zmierzony czujnikiem), żółta obwódka to AdobeRGB, a zielona obwódka to sRGB (błękitny wierzchołek jest współny). Pomińmy tu już niedokładność czujnika, możemy nawet przyjąć, że jej nie ma i odczyt byłyby idealnie taki, jaki gamut monitora ma w sobie zapisany silnik SV, czyli z x=0,150 (czujnik odczytał 0,151 i dlatego tak pokazane jest na wykresie). No to żeby objąć wierzchołek sRGB krawędź gamutu musiałaby iść pionowo w górę. A przecież nigdy nie idzie. Więc jeśli fizyczny gamut monitora ma swój błękit w x=0,150 to wierzchołek sRGB i tak nie ma szans się tam idealnie zmieścić. To siłą rzeczy będzie przybliżenie. Nie przeskoczymy tego. Reklama "100% sRGB" to jedno, ale realia to drugie, i w błękicie po prostu ledwo sięga, albo "prawie sięga". Wartość współrzędnej Y wierzchołka gamutu może to jeszcze pogłębić (im Y mniejsze) lub nieco zniwelować (im Y większe, ale wtedy gamut monitora jest ogólnie mniejszy, więc to wcale nie tak dobrze ;-) ).

Więc choć żółte drażni, to zupełnie bym się tym nie przejmował.

Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

31 grudnia 2018, 09:09 - pn

Przecież już było o tym jak pakowane:

Otóż na pudle dwie krótkie taśmy w miejscu zamykania. W środku styropian z kablami i dokumentami. Duży foliowy worek zaklejony taśmą na środku, i dopiero w nim monitor w jeszcze jednym woreczku z cienkiem pianki.

1. O wymianie decyduje centrala w Monachium. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Akurat teraz był jeden taki i serwis czeka na nową sztukę z Niemiec.

3. Właśnie niuans.. można się doktoryzować, ale chyba tylko z czystej ciekawości. I tak realnie tego nie widać i nie czuć.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

31 grudnia 2018, 09:46 - pn

Bylo wiele razy ze... ze kazdy ma inne spostrzezenia.
Czemu ja w swoim nie mialem tasmy na worku w ogole? Ani calej, ani zerwanej, ani jej sladow. Czemu Tom pisal, ze wszystkie nówki jakie do niego przychodzily mialy taśmę rozcietą? A to wszystko fabrycznie nowe...

3. No otoz to: wszystko zalezy od przyjetego poziomu paranoi. Kazdy go ustala sobie indywidualnie wedle wlasnych potrzeb i ambicji. Ja tam nadal troche szydze sobie w duchu z faktu, ze tak naprawde ten ekran nie siega idealnie w blekitnym wierzcholku ani srgb anoi adobeRGB... ale oczywiscie mam swiadomosc ze to drobiazg.
Natomiast zoltym wyswietleniem "out of gamut" radzilem sie nie przejmowac, bo tak realnie kazdy jeden jest "out of gamut" jak mniemam, tylko jednemu to zaokrągla na bialo, a drugiemu na zolto (co jednak jest teoche strzalem w stope, bo jeszcze dobitniej zwraca uwage na fakt, ze pokrycie skrajnego blekitu jest tylko umowne. Ale z drugiej strony... to przynajmniej uczciwsze ;) )
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

31 grudnia 2018, 13:08 - pn

Tak jak podałem, zawsze NEC-i zwłaszcza PA były tak pakowane. Dlaczego ktoś dostaje rozcięte albo bez taśm, nie potrafię wytłumaczyć.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 stycznia 2019, 00:31 - śr

Nowe monitory, jakie mam w tej chwili, mają pakowanie nieotwierane. Co ma być zaklejone, jest zaklejone. Firmware się różni, grupa numerów seryjnych też. Jednak błąd jak był tak jest. Nie wiem co NEC z tym zrobi, ale ten monitor się nie nadaje do kalibracji popularnymi narzędziami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 stycznia 2019, 11:53 - śr

Czy te nowe mają już nowe firmware ? Przecież kolega Dominik potwierdził, że po kalibracji jest już dobrze. Nic nie rozumiem.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 stycznia 2019, 12:56 - śr

Na pewno jest lepiej, ale zaznaczyłem, że to był tylko jeden pomiar na szybko. Tom01 zapewne lepiej to sprawdził.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 stycznia 2019, 13:12 - śr

Nie jest lepiej. Jest gorzej. Poniżej funkcja korekcji liniowości:


Obrazek


Dla nabywców "gołych" wersji jest to zła wiadomość, bo monitor nie pracuje prawidłowo. Pomiar zdjęty jest za pomocą takiego samego przyrządu jak w fabryce. Oczywiście nie mam wgranej korekcji pod SPD luminoforu PFS, bo nie mam dojścia do spektroradiometru odpowiedniej klasy, więc jakiś błąd jest, ale mimo to, moim zdaniem jest coś konkretnie zrypane.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 stycznia 2019, 18:09 - śr

Fatalnie, a także kompromitująco to wygląda dla renomowanej firmy NEC. Abym nie wykrakał, że tego nie da się naprawić tylko za pomocą softu.
Sprawdza się stara zasada, że nie należy kupować najnowszego produktu, nie chcąc być beta testerem. Ostatecznie dobrze, że to tylko monitor, a nie drogi samochód ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 stycznia 2019, 19:58 - śr

Myślę, że problem wynika z niekompatybilności między możliwościami samego monitora a oprogramowaniem. Możliwości ma bowiem imponujące, ale coś jest przekombinowane. Patrząc po testach wizualnych, monitor jest liniowy. Jednak mierząc, dostajemy kompletnie inne wrażenia i to niezależnie od oprogramowania i czujników.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 stycznia 2019, 20:19 - śr

Zasadniczo pod kątem użytkowym można by to nawet olać, ale mleko już się rozlało. Byle dało się posprzątać..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

07 stycznia 2019, 13:47 - pn

Witam serdecznie,

Do końca miesiąca powinien być gotowy FW który usuwać będzie wspominany wielokrotnie błąd trc.
Obecnie prowadzone są testy i ostatnie adjustacje. FW będzie poprawiał linearyzację oraz wprowadzał możliwość update silnika SVE z poziomu aplikacji SVII - ta otrzyma osobą aktualizację.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

07 stycznia 2019, 19:20 - pn

Nareszcie konkretna zapowiedz przedstawiciela NECa. Jedynie stwierdzenie "powinien" może powodować niepokój ortodoksów monitorowych ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

07 stycznia 2019, 20:49 - pn

Zauważcie, że ten przypadek nie jest wcale odosobnionym i różnym firmom zdarzają się wpadki. Tylko co robi większość producentów? Olewa, udaje, że problemu nie ma. Podejście NEC w tym przypadku bardzo mi się podoba. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 stycznia 2019, 11:56 - sob

Czy ktoś tu może sensowne wytłumaczyć fakt zacofania firmy NEC (również Eizo) w kwestii prezentowania szerokogamutowych monitorów UHD. Szczególnie dotkliwy jest brak stosownego monitora 27 cali. Z całym szacunkiem, ale z rozdzielczości 2560x1440 to można się było cieszyć 10 lat temu. Natywna rozdzielczość daje jakość samą w sobie i trudno z tym dyskutować. Tymczasem słychać, że nawet PA322 schodzi ze sceny więc co w zamian ?. To wszystko jest trochę dziwne i śmieszne, bo w smartfonach szaleją chore wartości ppi słychać, że kilka firm ma już gotowe tv 8k, gdzie to wszystko z praktycznego punktu widzenia kompletnie psu na budę, a tam, gdzie jest to najbardziej pożądane, czyli w profesjonalnym monitorze leciwe WQHD i jeszcze trzeba podskakiwać z radości, bo to wyjątkowa „okazja”, chociaż z tego, co tu można przeczytać jakby trochę niedorobiona…
Tak naprawdę na dzisiaj powinniśmy mieć 8k, bo to ma sens w monitorze. Swoją drogą skoro ktoś produkuje matryce 8k, którą wykorzystał Dell lub 4k 27 cali, którą wykorzystuje BenQ, a jak wiadomo te firmy tylko „udają” monitory, to przecież NEC czy Eizo mogłyby dołożyć swoje know-how i elektronikę i coś sensownego by się pojawiło poniżej lub w okolicach 10k. W końcu nie pozostanie nic innego jak kupić jakiś „udawany” monitor.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 stycznia 2019, 12:05 - sob

Jeśli żadna "dobra" firma nie robi monitorów opartych o matryce 8K to coś musi być na rzeczy. Na przykładzie 5K doskonale widać, że byłby to ruch samobójczy. Po Iiyamach czy innych podobnych nikt się nie spodziewa jakości, więc tam one są, ale w jakimkolwiek monitorze lepszej klasy taki obraz i wady są niedopuszczalne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 stycznia 2019, 12:32 - sob

Dlaczego firmy w monitorach 27" /tych godnych uwagi/ stosują matryce o stosunku boków 16:9. Natomiast w przekątnych 24" i 32" są 16:10. Spotkałem się z opiniami na tym forum, a także jest to moje zdanie, że 16:10 jest bardziej optymalne.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 stycznia 2019, 12:49 - sob

W 32", a dokładnie 31,5" też masz obecnie 16:9 ( np. popularne 3840x2160 ). Jedynie 24" obecnie niektóre robią 16:10, ale tutaj znowu rozdzielczość niska (marne 1920x1200 jak kilkanaście lat temu ... przez przyzwoitość powinni dać minimum te 2560x1600 w wersji 16:10)

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu