Chciałbym poznać opinię o....

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
MarTum
Posty: 4
Rejestracja: 15 lipca 2012, 19:14 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

15 lipca 2012, 22:56 - ndz

Jeśli w karcie graficznej mam 2 x DVI i mini HDMI to jak moge to do Display port w monitorze podłączyć ? Jakiej użyć przejściówki ?

Kupiłem takie coś ale przez to idzie sygnał w nie tą strone co trzeba http://allegro.pl/display-port-na-hdmi- ... 11381.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

15 lipca 2012, 23:10 - ndz

MarTum pisze:Jeśli w karcie graficznej mam 2 x DVI i mini HDMI to jak moge to do Display port w monitorze podłączyć ? Jakiej użyć przejściówki ?
Przejściówki nie, ale wymienić kartę na taką która ma DP. Wyjdzie taniej niż wymieniać monitor.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
MarTum
Posty: 4
Rejestracja: 15 lipca 2012, 19:14 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

15 lipca 2012, 23:25 - ndz

To jest logiczne rozwiązanie. Jednak napaliłem sie na EIZO FS2331 i zastanawiam sie. Teraz mam 3 wyjścia

1. Zmiana grafiki i odrazu kupie lepszą niż tą co mam teraz. GTX 560 zamienił bym może na HD 7850 2 GB
2. Sprzedaz BL2400PT i kupno monitora za podobną cene
3. Sprzedaż BL2400PT i kupno EIZO.


Wszytko poto zebym miał optymalne podłaczenie dekodera eNki do monitora ,a ten EIZO pasuje w roli tewizora monitora idealnie za sprawą pilota.
Gdybym juz teraz widział go gdzieś za 1K to brał bym z miejsca.

Jednak dziekuje Panu bardzo za podsuniecie pomysłu z zmianą graficznej. Dziwne ,że na to nie wpadłem.

Ogólnie to chyba robię offtop w tym dziale / temacie :oops:
Lukase
Posty: 12
Rejestracja: 14 lipca 2012, 13:14 - sob

Re: Chciałbym poznać opinię o....

15 lipca 2012, 23:43 - ndz

Od siebie dodam, że świetny monitor ( Eizo fs 2331). Za namową ludzi z innego forum wymieniłem go na Della U2412M i teraz żałuje. Nie jestem jakimś znawcą ale negatywną różnicę zauważyłem od razu. Trochę jest efektu ghostingu na czarnym tle ale zdążyłem się do tego przyzwyczaić i potem po prostu nie zwracałem uwagi, a na początek grałem w trybie paper ( brak czarnych miejsc dzięki temu nie było ghostingu ).
PeterMac
Posty: 12
Rejestracja: 04 lipca 2012, 07:55 - śr

Re: Chciałbym poznać opinię o....

16 lipca 2012, 16:57 - pn

MarTum - bierz Eizo FS2331 fajniutki monitorek, jesli miałeś do tej pory proporcje 16:9 w tym Benku to jest to ekran dla Ciebie poczujesz jeszcze na plus lepszą jakość obrazu + zyskasz 2xHDMI.
Zmiane grafiki uważam za żadne wyjście, zmienisz teraz a za rok dwa wyjdzie jakaś karta którą będziesz chciał kupić nie mającą DisplayPort i po ptokach. HDMI bedzie zawsze bo jest popularniejsze. Po za tym monitory bez HDMI to utrudnianie ludziom życia i ograniczanie możliwości wykorzystania takiego ekranu do podpiecia różnych urządzeń, to juz telefony mają HDMI a monitor zeby go nie posiadał :P
Lonelej
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, 20:17 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

28 lipca 2012, 10:34 - sob

Witam, chciał bym poznać opinię na temat monitorów IIYAMA Prolite XB2374HDS-B1 oraz LG M2452D-PZ

Ogólnie szukam monitora do szeroko określanych zastosowań rozrywkowych, filmy, gry, normalne użytkowanie, od czasu do czasu photoshop/illustrator.

Szkoda mi trochę wydawać 1300 zł na monitor (np. FS2331).
Jedyne wymagania jakie mam to: rozmiar 20-24'', cena ~1000zł, DVI, HDMI, matryca inna niż TN no i żeby nadawał się zadań opisanych wyżej.

Zastanawiam się jeszcze nad dellem u2412m, jednak obawiam się problemów z DP - nie będzie problemu z przejściówkami, gdy np. chciał bym podłączyć tuner TV przez hdmi ? Czy może da radę podłączyć go w inny sposób? I co z dźwiękiem?

Zaciekawił mnie jeszcze Dell UltraSharp 2408WFP, lecz jest on nie dostępny na naszym rynku (przynajmniej ja nie mogę znaleźć żadnego sklepu, na allegro są tylko używki poleasingowe).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

28 lipca 2012, 10:48 - sob

Witam
Lonelej pisze:Witam, chciał bym poznać opinię na temat monitorów IIYAMA Prolite XB2374HDS-B1 oraz LG M2452D-PZ
Nie mam, przynajmniej na razie, w planie opisywania ww monitorów. Szczerze mówiąc niespecjalnie wiem co mógłbym o nich pisać. Nie ma między nimi istotnych różnic, ani w ogóle nie ma ich w klasie <1000 zł. Nie mają zalet, mają masę potężnych wad i parę bajerów mających przyciągnąć wzrok typowego Kowalskiego. Obraz za przeproszeniem oczojebny, agresywny, pozbawiony szczegółów, nieprzyjemny na dłuższą metę. Prymitywna regulacja, a raczej jej brak, ogromne błędy wyświetlania.
Lonelej pisze:Ogólnie szukam monitora do szeroko określanych zastosowań rozrywkowych, filmy, gry, normalne użytkowanie, od czasu do czasu photoshop/illustrator. (...)Jedyne wymagania jakie mam to: rozmiar 20-24'', cena ~1000zł, DVI, HDMI, matryca inna niż TN no i żeby nadawał się zadań opisanych wyżej.
Wymagania ma Pan całkiem spore. Uniwersalność taka, żeby faktycznie monitor dobrze się sprawiał w tak szerokim spektrum zastosowań, to zadanie właściwe dla monitora za 3 tys zł i wyżej. Bo inaczej, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego... ;)
Lonelej pisze:Szkoda mi trochę wydawać 1300 zł na monitor (np. FS2331).
Lepiej zaoszczędzić 400 zł i nigdy się nie dowiedzieć ile się traci? Różnica masówki nawet to takiego prymitywnego EIZO jest znacznie większa niż wynikałaby z ceny. Przynajmniej w zastosowaniach domowych, bo o grafice przy tym budżecie proszę raczej nie myśleć.
Lonelej pisze:Zastanawiam się jeszcze nad dellem u2412m
To monitor biurowy. Wyłącznie. Chyba tylko z ceny bierze się jego popularność w zastosowaniach uniwersalnych. Nadaje się do domu tak samo jak szpadel do krojenia chleba.
Lonelej pisze:jednak obawiam się problemów z DP - nie będzie problemu z przejściówkami
Będą problemy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Lonelej
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, 20:17 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

28 lipca 2012, 11:01 - sob

W takim razie skłaniam się coraz bardziej ku wspomnianemu Eizo FS2331.
Zapytam ponownie - DELL 2408WFP, można na allegro dostać używki poleasingowe... opłaca się? Czy ich stan będzie pozostawiał wiele do życzenia? Miał ktoś z nimi styczność?

No cóż, co do wymagań... chciał bym coś w miarę uniwersalnego, ale bardziej skłaniał bym się w stronę filmów/gier, niż grafiki. DVi - wiadomo, podłączenie do kompa, HDMI - inne urządzenie, np. wcześniej wspomniany tuner tv.
W ostateczności odżałuję trochę grosza i polecę po Eizo FS2331, bo nie widzę alternatyw po przeczytaniu Pana wypowiedzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

28 lipca 2012, 11:25 - sob

Lonelej pisze:Zapytam ponownie - DELL 2408WFP, można na allegro dostać używki poleasingowe... opłaca się? Czy ich stan będzie pozostawiał wiele do życzenia? Miał ktoś z nimi styczność?
Monitory "poleasingowe" z uwagi na specyfikę eksploatacji szybko się zużywają. Pracują w biurach od rana do wieczora, ustawione na 100% jaskrawości. Ich przebiegi śmiało można pomnożyć x5. Do tego podświetlenie CCFL w DELLach zużywa się szybko, stąd duże ryzyko kupienia mocno wyeksploatowanego sprzętu. Czasem można trafić rodzynka, ale koniecznie trzeba jechać i oglądać. Niestety najczęściej to puste przebiegi. Wiem z doświadczenia bo wielokrotnie byłem wynajmowany do wybrania monitora spośród "idealnych", "klasy A" w/g sprzedawcy a elektronicznego złomu wg obrazu rzeczywistości. Ciekawostka, wystarczy zapowiedzieć handlarzowi, że przyjedziemy z fachowcem i miernikami aby wybrać monitorek i handlarz "poleasingowy" zaczyna dziwnie gadać. :)

Jeśli używany to z rąk prywatnych, nie z biur. Przy czym sensowne modele "trzymają" cenę i za nowego FS2331 kupi Pan kilkuletni, choć wyższy model S2231W lub podobne.

Może to się wydawać dziwne, ale wśród monitorów "do wszystkiego" EIZO nie ma konkurencji. Najpoważniejsi rywale, np NEC ma w ofercie w zasadzie tylko monitory korporacyjne i graficzne. Poza jednym modelem, P221W, nie ma w ogóle uniwersalnych. Do tej pory EIZO miało podobną receptę rynkową, ale od dłuższego czasu chce uszczknąć trochę rynku rozrywkowego. I skutecznie, bo zestawienie dowolnego Forisa z najlepszymi nawet marketowymi wypada blado dla tych drugich. Tyle że EIZO zawsze będzie droższe - wszak za Made in Japan trzeba dopłacić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Lonelej
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, 20:17 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

28 lipca 2012, 11:33 - sob

Hm, w takim razie na 90% zdecyduje się na Eizo... bardzo dziękuję za wyjaśnienie sprawy z monitorami poleasingowymi oraz z odrzuceniem świecidełek do 1000zł.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

28 lipca 2012, 11:44 - sob

Lonelej pisze:oraz z odrzuceniem świecidełek do 1000zł.
Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości, wszak mnie nie musi Pan wierzyć, jakby nie było mam komercyjne konotacje z EIZO, NECem i innymi, proponuję przejść się do normalnego sklepu z niezwykle skomplikowanym przyrządem pomiarowym - kartką papieru. Proszę wyświetlić taką samą w notatniku na ekranie i trzymając w ręku zwykłą, porównać jaka jest różnica w odbiorze. Papier jest, jak często wspominam, NORMALNY. Monitor natomiast nie. Biel jest brzydka (nie mówię o "odcieniu"), nienaturalna, agresywna i męcząca. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w domu, przy kameralnym oświetleniu, sytuacja zmieni się 100x bardziej na niekorzyść. Wielu ludzi mówi, że tak musi być, bo monitor świeci a kartka odbija. To jest bzdura. Ludzkie oko nie jest w stanie rozróżnić źródła światła emisyjnego i refleksyjnego. Jeśli byłoby inaczej, 1000 lat przed Galileuszem domyśliliby się, że Księżyc nie świeci. Dobrej klasy monitor może dawać obraz NORMALNY, łagodny, taki jak ten sam obraz na papierze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: Chciałbym poznać opinię o....

28 lipca 2012, 21:13 - sob

Szczerze radzę zdecydować się na FS2331. Mam ten monitor w domu, kupiłem go do komputera córki. Nawet nie myślałem o kupowaniu taniej masówki, bo mam porównanie w pracy około 30 monitorów różnej maści od Hanns G(..no) po wypasione Eizo. Proszę mi wierzyć, oszczędność powiedzmy 400 zł nie jest warta tak dramatycznej utraty jakości i przyjemności z oglądania. Dodam, że FS2331 był dla mnie sporym szarpnięciem - stanowił niemal równowartość całej mojej pensji ale ani przez chwilę nie miałem wątpliwości. Do domu super. Szkoda mi było oczu dziecka na jakiś szajs.
Lonelej
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, 20:17 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

29 lipca 2012, 21:32 - ndz

Moją ciekawość wzbudził jeszcze ASUS PA238Q... co o nim myślicie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

29 lipca 2012, 21:39 - ndz

Lonelej pisze:Moją ciekawość wzbudził jeszcze ASUS PA238Q... co o nim myślicie?
To samo co o wersji 24": http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=336
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Lonelej
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, 20:17 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

01 sierpnia 2012, 22:45 - śr

Zakupiony Eizo fs2331 :) Pozdrawiam.
Silyen
Posty: 1
Rejestracja: 05 sierpnia 2012, 16:33 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

05 sierpnia 2012, 16:48 - ndz

@Tom1: Mam do Ciebie pytanie odnośnie BenQ GW2450HM i IIYAMA XB2374HDS. O pierwszym jest tu Twoja minirecenzja, a na temat drugiego pisałeś już:
Tom01 pisze:Witam
Lonelej pisze:Witam, chciał bym poznać opinię na temat monitorów IIYAMA Prolite XB2374HDS-B1 oraz LG M2452D-PZ
Nie mam, przynajmniej na razie, w planie opisywania ww monitorów. Szczerze mówiąc niespecjalnie wiem co mógłbym o nich pisać. Nie ma między nimi istotnych różnic, ani w ogóle nie ma ich w klasie <1000 zł. Nie mają zalet, mają masę potężnych wad i parę bajerów mających przyciągnąć wzrok typowego Kowalskiego. Obraz za przeproszeniem oczojebny, agresywny, pozbawiony szczegółów, nieprzyjemny na dłuższą metę. Prymitywna regulacja, a raczej jej brak, ogromne błędy wyświetlania.
Mimo wszystko który z tych monitorów poleciłbyś do zastosowań: programowanie + czasem jakiś film lub gra? Zdaję sobie sprawę, że kolory nie będą idealne, ale to akurat nie jest kluczowe. Za to dobrze byłoby, żeby monitor nie męczył za bardzo wzroku - nawet przy dłuższym korzystaniu w nocy.
Pozdrawiam
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

05 sierpnia 2012, 17:43 - ndz

Panie Tomku. Zastanawiam się, czy nie łatwiej byłoby Panu prowadzić forum, gdyby wprowadzić zasadę "Nie rozmawiamy o monitorach poniżej np. 70 zł/cal". Przecież i tak odpowiedź jest zawsze taka sama. Tylko krótkie wyjaśnienie dlaczego tak jest, aby nikt nie poczuł się urażony i wiedział dlaczego nie ma sensu dopytywać czy może jednak jest znany jakiś cud we wszechświecie, że na TNce można robić przygotowalnię w drukarni ;-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

05 sierpnia 2012, 22:07 - ndz

Silyen pisze:Za to dobrze byłoby, żeby monitor nie męczył za bardzo wzroku - nawet przy dłuższym korzystaniu w nocy.
Żaden z wymienionych tego warunku nie spełnia.
Filip pisze:Zastanawiam się, czy nie łatwiej byłoby Panu prowadzić forum, gdyby wprowadzić zasadę "Nie rozmawiamy o monitorach poniżej np. 70 zł/cal".
Jest wzmianka w tym stylu w regulaminie działu na samym górze strony. Na czerwono.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wolf138
Posty: 2
Rejestracja: 30 czerwca 2012, 10:11 - sob

Re: Chciałbym poznać opinię o....

07 sierpnia 2012, 13:39 - wt

Chciałbym poznać opinię o NEC PA231W, wcześniej miałem zamiar kupić P221W ale model jaki oglądałem w sklepie nie był zbyt udany. Myślałem też o EIZO S2243 ale zauważyłem, że PA231W znajduję się dalej na liście polecanych monitorów... Cena w sklepie w moim mieście to ok 2100 więc pomyślałem, że może spróbuje go obejrzeć. Wcześniej jednak chciałem poznać opinię ekspertów:)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

07 sierpnia 2012, 13:45 - wt

wolf138 pisze:Chciałbym poznać opinię o NEC PA231W, wcześniej miałem zamiar kupić P221W ale model jaki oglądałem w sklepie nie był zbyt udany. Myślałem też o EIZO S2243 ale zauważyłem, że PA231W znajduję się dalej na liście polecanych monitorów... Cena w sklepie w moim mieście to ok 2100 więc pomyślałem, że może spróbuje go obejrzeć. Wcześniej jednak chciałem poznać opinię ekspertów:)
Jakoś umknęło mi opisanie PA231W. Tymczasowo może się Pan posiłkować PA241W, to bardzo podobne monitory. PA241W jest szerokogamutowy i cal większy. reszta walorów taka sama: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=63
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu