Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4316
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 12:59 - pn

Tomashec pisze:
03 lutego 2020, 07:04 - pn
Słuchajcie wpadły mi w ręce takie opinie o tym modelu i trochę jestem nimi rozczarowany. Przytoczę parę:

"Ja bym radził uważać na ten monitor. Dużo super testów, zachwalania i promowania wersji kalibrowanych Color, Super Color, SuperSuper a, między każdą sztuka jest bardzo duży rozrzut jakościowy. Na 4 miesiące użytkowania dłużej stał w serwisach niż go używałem i na koniec musiałem się pogodzić, ze idealnie nie będzie. Wydaje mi się, ze w tych pieniądzach jakość serwisu i powtarzalność to powinny być kluczowe sprawy.
1 sztuka - prześwity matrycy, 2 - sztuka to samo, 3 sztuka - nie było prześwitów, ale obudowa nie domknięta, więc kolejna wizyta w serwisie, niby domknęli obudowę, ale ma ewidentnego garba w tym miejscu. Co ważne, każda jedna sztuka ma ewidentnie widzialną żółta poświatę przy krawędzi ekranu(do 1cm).

Na plus:
- po skalibrowaniu faktycznie bardzo ładne kolory i dobra czerń bo jednak lekkie srebrzenie widać.

Na minus:
- serwis
- rozrzut jakościowy
- podejście do klienta firmy NEC
- spasowanie obudowy "

"Mam dwa zastrzeżenia co do tego monitora:
- włączona domyślnie opcja "Response Improve", która powoduje paskudne smużenie przy przewijaniu tekstu. Ktoś w firmie NEC podjął kiepską decyzję żeby to włączyć domyślnie i już byłem bliski zwrotu monitora z tego powodu ... Po wyłączeniu tej opcji przewijanie działa normalnie.
- plastik na dole, na środku odstaje od ekranu chyba ze dwa milimetry - nie wiem czy to tylko w moim egzemplarzu coś się odkształciło ale kurz tam będzie swobodnie lecieć i nie bardzo można coś z tym zrobić.

Poza tym rewelacja jeśli porównać go do korporacyjnych Delli. Bardzo równomierne podświetlenie, super kolory i złącze USB-C co nadal jest rzadkością. Przez ten monitor nie mogę teraz patrzeć na obraz Della w pracy ..."

"Niestety monitor nieco mnie rozczarował - testy oraz wypowiedzi specjalistów na forach (np. mva.pl) są pozytywne, spodziewałem się przez nie czegoś nieco lepszego, niż to co zobaczyłem po rozpakowaniu monitora i podłączeniu go do komputera.
Nie jest to wysoka półka monitorów, można spodziewać się niedoskonałości, to klasa biurowa, a nie profesjonalna - ale mimo wszystko nie wydaje się też na ten model mało. NEC ceni się w porównaniu z bardziej budżetową konkurencją.
We wszystkich 3 egzemplarzach EA271Q, z jakimi miałem do czynienia, na jasnym tle widać szare pasy przy prawej i lewej krawędzi ekranu. Nie są wielkie (1-3 cm, z prawej strony pas jest szerszy), ale rzucają się dość mocno w oczy. Włączona opcja "Uniformity" załatwi problem, niestety kosztem kontrastu (istotne) i jasności (dla mnie mniej istotne). Posiadany przeze mnie EA275WMi nie miał takiego problemu, chociaż przyznać muszę, że trafił mi się przyzwoity egzemplarz.
Dwa z trzech monitorów EA271Q miały złe piksele, dwa z trzech monitorów miały nie do końca idealnie spasowane obudowy.
Rozrzut jakościowy w temacie przebić podświetlenia był bardzo zauważalny - monitory różniły się między sobą mocno, w jednym były w miarę akceptowalne, w pozostałych było słabo.
Gdyby nie martwy piksel, chociaż jeden z egzemplarzy zostawiłbym sobie - finalnie jednak wszystkie odesłałem.
Waham się jeszcze czy kupować ten model ponownie, na pewno nie jest idealny."

W przytoczonych opiniach, wyraźnie wskazują użytkownicy o jakość plastików, jakieś odstające, niedopasowane... Kurde zmartwiło mnie to, bo sądziłem, że NEC takich bubli nie robi...
Trzeba sobie to jasno powiedzieć, że jest to zwykły monitor biurowy z unikalną w tej klasie kalibracją sprzętową i kompensacją równomierności dającymi ponadprzeciętnie dobre odwzorowanie kolorów, natomiast przytaczane powyżej opinie to przykłady osób, które chciały szkłem dupę utrzeć, a jednocześnie oczekiwały kwadratowych jaj po tanim, masowo produkowanym monitorze. Przy tego typu wymaganiach kupuje się PA271Q i po temacie - tam będzie faktycznie równo, kontrastowo, bez wycieków, z piękną czernią i bez pasów, plam i innych cudów. Nie ma na rynku idealnych monitorów w niskiej cenie, szczególnie z ultracienką ramką gdzie zwykle jakieś niedoskonałości równomierności obrazu się pojawiają. Seria ColorTuned nie powstała dla osób szukających przesadnej perfekcji, tylko jako budżetowe rozwiązanie dla grafików i fotografów, gotowe do pracy po wyjęciu z pudła.
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 15:14 - pn

Nie wymagam czegoś wielkiego poza dopasowaniem materiałów, to nie jest chyba jakieś kosmiczne wymaganie w stosunku do parametrów matrycy, kompensacją, itd. ... Wydawać by się mogło, że taki producent jak NEC, powinien dbać o każdy szczegół swoich produktów, nawet w tych budżetowych monitorach, choć uważam, że wydać około 3k na monitor to nie jest mała kwota i za te pieniądze nie powinienem się czepiać do takich pierdół jak plastikowa obudowa... Nie to, że jestem zdruzgotany i nie kupię tego monitora, bo jak będzie coś nie tak to od razu odsyłam, także spokojna głowa, nie będę się cackał. Jednak takiemu producentowi nie przystoi, produkować takie buble :) imo
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 16:10 - pn

Ktoś tu kiedyś pisał że jest możliwość wypożyczenia monitora i sprawdzenia co i jak.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 20:18 - pn

A niby z czego ma być obudowa jak nie z plastiku? To, że przypadkowy monitor za 500 zł będzie spasowany co do milimetra nie stanowi wyroczni, że tak jest dobrze. Logika oczywiście tak podpowiada. Tak się jednak składa, że NEC świadomie robi taki zabieg od lat, nawet w droższej serii PA. EIZO może i się przykłada bardziej, bo tylko z tego żyją. NEC nie musi, bo dla nich desktopy to 1-2% całej światowej działalności. W każdej chwili mogliby skasować ten dział i krzywda by się im wielka nie stała. W każdym razie by przeżyli..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 20:23 - pn

Nie chodzi o to, że obudowa ma być z innego materiału niż plastik, wisi mi to, tylko szkopuł w tym, aby był porządnie spasowany z matrycą, ot tylko tyle i aż tyle... Za duże wymagania?
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 20:46 - pn

NocnyJastrzab pisze:
03 lutego 2020, 20:18 - pn
...To, że przypadkowy monitor za 500 zł będzie spasowany co do milimetra nie stanowi wyroczni, że tak jest dobrze. Logika oczywiście tak podpowiada. Tak się jednak składa, że NEC świadomie robi taki zabieg od lat, nawet w droższej serii PA. EIZO może i się przykłada bardziej, bo tylko z tego żyją. NEC nie musi, bo dla nich desktopy to 1-2% całej światowej działalności. ...
Czym taki zabieg jest umotywowany ? Tu mamy jakby sprzeczne stanowiska, bardzo dobrze spasowany "nie stanowi wyroczni, że tak jest dobrze" i Eizo "przykłada się do tego bardziej", a tak w ogóle to NEC nie musi o to dbać bo to jego poboczna działalność ...OK, powiedzmy pytanie retoryczne, zostańmy przy tym ostatnim cytowanym zdaniu, jako wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 01:20 - wt

Pasowanie z luzami bierze się stąd, że można włożyć nakładkę dotykową i mieści się pod ramką. W bezramkowcach gorsza sprawa, bo jedyny pasek niby-ramki to 1cm x pół metra i milimetr grubości. Tego technicznie nie da się zrobić aby się nie wypaczało. No, może gdyby ręcznie każdy dopasowywać, kleić itd, jednak takie podejście to duża rzadkość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 06:50 - wt

Czyli wniosek z tego taki, że w modelu EA271Q jest większe prawdopodobieństwo, że trafię na "wypaczoną" obudowę niż w serii PA. OK, to teraz pytanie takie, czy jest to wada produkcyjna, którą można reklamować, bo uznam, że mi to przeszkadza ? Jak z tym jest ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 13:13 - wt

Jakościowo, jeśli chodzi o tworzywa i jakość spasowania, jest podobnie, acz na pewno nie ma odstających dolnych pasków bo fizycznie ich nie ma. Konstrukcja jest klasyczna, z ramkami, przez co jest mniejsze prawdopodobieństwo jakichś nierówności czy luzów.

Ogólnie, jak pisze kilku przedmówców, w monitorze ważny jest obraz a nie obudowa i szczerze mówiąc sam dawno temu przestałem w ogóle zwracać uwagę na estetykę zastosowanych rozwiązań w monitorach, ale rozumiem Pana doskonale. Jak odbieram np nowy telefon, to też najpierw zwraca uwagę montaż, szpary, pasowanie guziczków itp.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 14:05 - wt

Okej, również rozumiem, że to nie jest najważniejsze, jednak pytanie postawię raz jeszcze. Czy takie uchybienia mogę reklamować ? Czy to jest wada produkcyjna czy po prostu tak ma być, bo 100% monitorów tak po prostu ma ?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4316
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 14:24 - wt

Tomashec pisze:
04 lutego 2020, 14:05 - wt
Okej, również rozumiem, że to nie jest najważniejsze, jednak pytanie postawię raz jeszcze. Czy takie uchybienia mogę reklamować ? Czy to jest wada produkcyjna czy po prostu tak ma być, bo 100% monitorów tak po prostu ma ?
10000x było tłumaczone, że NEC robi luźno pasowane ramki, bo nacisk potencjalnie może powodować gorszą równomierność i wycieki przy krawędziach, o które są jeszcze większe płacze. Tak ma być i z punktu widzenia NEC DS nie jest to „uchybienie”.
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 15:09 - wt

Czornyj pisze:
04 lutego 2020, 14:24 - wt
Tomashec pisze:
04 lutego 2020, 14:05 - wt
Okej, również rozumiem, że to nie jest najważniejsze, jednak pytanie postawię raz jeszcze. Czy takie uchybienia mogę reklamować ? Czy to jest wada produkcyjna czy po prostu tak ma być, bo 100% monitorów tak po prostu ma ?
10000x było tłumaczone, że NEC robi luźno pasowane ramki, bo nacisk potencjalnie może powodować gorszą równomierność i wycieki przy krawędziach, o które są jeszcze większe płacze. Tak ma być i z punktu widzenia NEC DS nie jest to „uchybienie”.
Nie denerwuj się. Wolę zapytać, żeby była jasność.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 22:53 - wt

Nagrałem film pokazujący "problem" z dolną ramką w bezramkowych NEC-ach. Moim zdaniem, jeśli ktoś uważa to za dyskwalifikujące, powinien zwrócić się w stronę monitorów profesjonalnych, z "pancernymi" obudowami. Mają one urodę płyty chodnikowej, ale wszystko jest większe, grubsze i się nie ugina ani nie odgina.

https://cloud.mastiff.pl/index.php/s/eXP1WT8sj7zDCqT
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

04 lutego 2020, 23:41 - wt

Mysz nie wejdzie, także spoko
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

05 lutego 2020, 10:30 - śr

Tom01 pisze:
04 lutego 2020, 22:53 - wt
Nagrałem film pokazujący "problem" z dolną ramką w bezramkowych NEC-ach. Moim zdaniem, jeśli ktoś uważa to za dyskwalifikujące, powinien zwrócić się w stronę monitorów profesjonalnych, z "pancernymi" obudowami. Mają one urodę płyty chodnikowej, ale wszystko jest większe, grubsze i się nie ugina ani nie odgina.

https://cloud.mastiff.pl/index.php/s/eXP1WT8sj7zDCqT
Dramatu nie ma :) Dzięki za film :)
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

11 lutego 2020, 07:29 - wt

Zamówiony EA271Q COLOR :D
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

11 lutego 2020, 07:54 - wt

Czornyj pisze:
04 lutego 2020, 14:24 - wt
10000x było tłumaczone, że NEC robi luźno pasowane ramki, bo nacisk potencjalnie może powodować gorszą równomierność i wycieki przy krawędziach, o które są jeszcze większe płacze. Tak ma być i z punktu widzenia NEC DS nie jest to „uchybienie”.
No tak tylko nie bardzo można zrozumieć do końca firmy Nec. Podam przykład dotyczący dolnej ramki - monitor NEC EA245WMi i NEC EA245WMi -2 . Zobacz jak w obu monitorach jest różnie dopasowana dolna ramka.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

11 lutego 2020, 11:12 - wt

Tomashec pisze:
11 lutego 2020, 07:29 - wt
Zamówiony EA271Q COLOR :D

Dobry wybór.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

11 lutego 2020, 11:14 - wt

Mag pisze:
11 lutego 2020, 07:54 - wt
Podam przykład dotyczący dolnej ramki - monitor NEC EA245WMi i NEC EA245WMi -2 . Zobacz jak w obu monitorach jest różnie dopasowana dolna ramka.

To jest akurat czysty przypadek. Obudowy w obu są praktycznie takie same. Ten dolny paseczek jest bardzo cienki i bardzo długi. Wypaczyć się może od przysłowiowego patrzenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

11 lutego 2020, 13:34 - wt

Tom01 pisze:
11 lutego 2020, 11:14 - wt
To jest akurat czysty przypadek. Obudowy w obu są praktycznie takie same. Ten dolny paseczek jest bardzo cienki i bardzo długi. Wypaczyć się może od przysłowiowego patrzenia.
Przypadek tak czy nie, ale ktoś z Nec musiał podjąć taką decyzje o tym pasku.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68317
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu