Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
sebek819
Posty: 7
Rejestracja: 20 lutego 2020, 20:57 - czw

Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

16 marca 2020, 14:58 - pn

Witam wszystkich zainteresowanych tematem.
Chciał bym Was prosić o pomoc, poradę, opinię, sugestie co robię nie tak, że wydruki na odbitkach nie są zgodne z kolorystyką na monitorze, a odbitki czarno białe mają lekko zielony odcień.
Robiłem profile kolorów dla każdego rodzaju papierów zarówno pod kolor jaki i czarno białe (profile od falter.eu są kompletnie do dupy).
Zamówiłem zestaw odbitek z Najlepszefoto.pl, aby porównać je ze swoimi wydrukami co tylko bardziej potwierdziło, że mam jakiś problem.

Zbadałem już wiele wątków (na tym forum też) na temat wydruku zdjęć z mini labów, ale niestety nie rozwiązało to moich problemów.


Sprzęt i specyfikacja:

Drukarka: FujiFilm DX100 (kupiona używana po wymianie głowicy od Falter.eu) - wydruk testu dysz prawidłowy, temperatura w pomieszczeniu około 25 *C
Tusz: Solution (Falter.eu)
Papier: Gloss (Falter.eu)
Program do druku: Photoshop, Lightroom lub i DryLab System 6 (pixeltech) - Program zażąda kolorami / Metoda Percepcyjna
Monitor: Dell UltraSharp UP2516D (obecnie zastępczy, mój taki sam musiałem oddać do serwisu) - kalibrowany
Kalibrator do wydruków: i1 Studio X-Rite - (przed kalibracją odczekałem 10 minut, aż wydruk się ustabilizuje i wtedy przystępowałem do dalszej kalibracji)
Windows: 10

Mam już dość walki z tym problemem, nie wiem czy to wina tuszy czy drukarki czy kalibracji czegoś jeszcze innego? :roll:
Zastanawiałem się już czy przejść na oryginalne tusze FujiFilm, ale czy to załatwi problem też nie wiem, a może uszkodzona głowica drukująca? Jeśli tak jak to sprawdzić? :roll:
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

17 marca 2020, 08:41 - wt

A co na to ten, kto Ci odsprzedawał tę drukarkę? Zapytaj.

Zapomnij o neutralnym cz.b.. To jest drukarka barwnikowa z 6 kolorami i tylko 1 czernią. Szarości są robione z kanałów kolorowych i zawsze będą mieć dominantę, zresztą różną w zależności od oświetlenia. Sama czerń ma też zafarb, jeśli dobrze pamiętam, fioletowy.

Co do koloru, to jeśli masz sprawny spektrofotometr, to wydruk powinien być ok na tyle na ile pozwalają atramenty i driver drukarki (tak, drivery, bo charakterystyka mieszania kolorów jest policzona dla oryginalnych atramentów). 10m minut dla barwnika może być mało, poczekaj 1 godzinę, czasami na niektórych papierach trzeba 1 dzień. Tusze to coś zbliżonego do Clarii Epsona lub wręcz wprost Claria (BTW, produkowana przez Fuji). Nikomu nie udało się do tej pory zrobić dobrego zamiennika (przynajmniej do 2019 r.), a Solution proponował wśród swoich tuszy/atramentów zarówno całkiem niezłe jak i bardzo kiepskie.

Poza tym, jeśli nie jest tak jak na monitorze, to może to wina monitora? Model który masz, to monitor do pracy biurowej, daleki od ideału i raczej nie do korekcji barwnej (delikatnie mówiąc). Oprofilowany jakkolwiek? Pewnie tak, skoro masz i1Studio.
BTW, i1Studio z firmowym oprogramowaniem średnio się nadaje do profilowania drukarek barwnikowych. One mają dzikie charakterystyki i potrzebują dużo pól testowych, dużej wiedzy i doświadczenia. Te kilkadziesiąt na 2 karktach A4 może być za mało. Chyba że używasz Argyll'a.

Jak widzisz lekko nie jest...
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

17 marca 2020, 10:53 - wt

Czy zielony zafarb jest widoczny w świetle dziennym na zewnątrz? (np. przy otwartym oknie na parapecie)
sebek819
Posty: 7
Rejestracja: 20 lutego 2020, 20:57 - czw

Re: Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

17 marca 2020, 15:27 - wt

Tak, zafarb jest widoczny również w dziennym świetle.
Monitor oprofilowany. Rozważam wymianę monitora, ale to dopiero w niedalekiej przyszłości.

Argyll'a - co to takiego ? (jak googluje to pokazuje mi, że to jakaś miejscówka w Szkocji :D )

Spróbuję wykonać ponownie kalibracje na wydruku po 24 godzinach
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

17 marca 2020, 15:37 - wt

ArgyllCMS - autor tego oprogramowania nazywa się Graeme Gill, stąd dowcip z nazwą. Jeśli nie przerazi cię CLI to jest to dobry kierunek.

DX100 i inne Epsony to wredne skurwysyństwa i lubią na niektórych papierach dawać zafarby, szczególnie przy silniku i1Prism (i1Studio i i1Profiler). Monitor jest bez znaczenia, czarno-białe zdjęcie to czarno-białe zdjęcie.

Jak nie uda ci się nic wyrzeźbić zapraszam do mnie - mogę ogarnąć usługowo. Możesz też na próbę podesłać mi na maila profil z Faltera, jeśli zostawili dane spektralne spróbuję go poprawić gratis.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

20 marca 2020, 07:38 - pt

Ktoś mi przysłał plik jpg z profilem z jakiegoś skanera Epson. Otwarłem w GIMP i wszystko ładnie się wyświetla (tor wyświetlania w pełni oprofilowany, monitor skalibrowany). Chciałem usunąć kolory. Po konwersji tego kolorowego obrazu do odcieni szarości w GIMP 2.10.18, też pojawiło się takie niebieskawo-zielonkawe zabarwienie przy wyświetlaniu na monitorze. Może przyczyna naszych problemów jest podobna - jakiś błąd w oprogramowaniu, możliwe, że w tym samym miejscu. Problem występuje na dwóch różnych stanowiskach, z różnymi monitorami. Cecha wspólna to Windows 10 max zaktualizowany i GIMP 2.10.18.

Obrazy w odcieniach szarości, po zapisaniu do plików jpg, po otwarciu w GIMP nadal mają "zafarb". Natomiast po otwarciu w "niezarządzanym" Paint, jest prawidłowa idealna, neutralna szarość.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

20 marca 2020, 11:37 - pt

Kyle pisze:
20 marca 2020, 07:38 - pt
Ktoś mi przysłał plik jpg z profilem z jakiegoś skanera Epson. Otwarłem w GIMP i wszystko ładnie się wyświetla (tor wyświetlania w pełni oprofilowany, monitor skalibrowany). Chciałem usunąć kolory. Po konwersji tego kolorowego obrazu do odcieni szarości w GIMP 2.10.18, też pojawiło się takie niebieskawo-zielonkawe zabarwienie przy wyświetlaniu na monitorze. Może przyczyna naszych problemów jest podobna - jakiś błąd w oprogramowaniu, możliwe, że w tym samym miejscu. Problem występuje na dwóch różnych stanowiskach, z różnymi monitorami. Cecha wspólna to Windows 10 max zaktualizowany i GIMP 2.10.18.

Obrazy w odcieniach szarości, po zapisaniu do plików jpg, po otwarciu w GIMP nadal mają "zafarb". Natomiast po otwarciu w "niezarządzanym" Paint, jest prawidłowa idealna, neutralna szarość.
Jeśli obraz jest w skali szarości lub ma symetryczne wartości RGB, to drukarka musi go zinterpretować jako neutralny - błędy związane z wyświetlaniem nie mają wpływu na konwersję do druku, bo CMS działa na zasadzie modularnej, bez interakcji między dołączanymi urządzeniami.

Problem z zielonkawością wydruków barwnikowych jest powszechny, po części może wynikać ze specyfiki oświetlenia LED, fizyki oświetlaczy spektrofotometru, ale w głównej mierze wynika z niedoskonałości CMF - na analogicznej zasadzie jak w przypadku monitorów, gdzie tego typu problemy są nagminne.
sebek819
Posty: 7
Rejestracja: 20 lutego 2020, 20:57 - czw

Re: Fuji DX100 - Problem z utrzymaniem koloru

26 marca 2020, 18:19 - czw

Witajcie ponownie, dziękuję za zainteresowanie tematem.
Wykonałem ponowną kalibrację kolorystyki papieru po odczekaniu około 24H.
Kolorystyka zmieniła się i zdjęcia BW są teraz bardziej zbliżone do prawdziwej czerni i bieli. Nie jest to perfekcyjny BW, ale tak jak wspomnieliście w postach powyżej, raczej ciężko będzie o dobre BW na tym urządzeniu, a tym bardziej już na zamiennikach. :)

Dziękuję za cenne wskazówki!

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu