Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
martyna
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2020, 18:33 - ndz

Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 18:50 - ndz

Mam do Was pytanie o wyświetlanie plików na monitorach szerokogamutowych...
Mam zdjęcie wywołane z RAW do jpg z przestrzenią sRBG. I teraz wyświetlam ten plik na monitorze szerokogamutowym NEC i... przy każdej przestrzeni wygląda on nieco inaczej. Jak monitor jest w trybie sRGB to kolory są nieco mniej nasycone, jak monitor jest w AdobeRGB to jest trochę więcej nasycenia.

I za bardzo tego nie rozumiem. Przecież to nie monitor powinien "ustawiać" przestrzeń, ale to co zapisane jest w pliku? więc jak jest sRGB to zawsze powinno być trochę mniej nasycenia? Czy dobrze myślę?
Czy może niezależnie jak sobie wywołamy RAW (z sRBG czy Adobe RGB) monitor i tak wyświetli to w ten sposób w jakim trybie w danym momencie jest ustawiony?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 19:56 - ndz

Potencjalne przyczyny:
1. monitor nieskalibrowany
2. aplikacje wyświetlające bez CMS

Jeśli monitor JEST skalibrowany i używasz odpowiednich aplikacji, to pozostaje kwestia poprawnej konfiguracji..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
martyna
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2020, 18:33 - ndz

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 20:13 - ndz

Mam system MacOS, programy pakietu Adobe. Więc chyba nie ma problemów z CMS.

Czyli jak powinien wg Ciebie wyświetlać się ten jpg wywołany do sRGB? Identycznie przy profilu monitora AdobeRGB i sRGB?
martyna
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2020, 18:33 - ndz

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 20:22 - ndz

Z resztą pomińmy już mój konkretny monitor. Pytanie ogólne.... mamy plik jpg z profilem sRGB i profesjonalny, skalibrowany monitor, który możemy ustawić na pracę w przestrzeni sRGB, DCI-P3, AdobeRGB. Czy ten plik z sRGB powinien wyświetlać się identycznie we wszystkich trzech wspomnianych trybach monitora, dlatego, że sRGB jest najmniejsze i mieści się wewnątrz DCI-P3 i AdobeRGB?
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 20:56 - ndz

Jeśli używasz jakiegoś NEC'a ustaw obraz Multiprofilerem - on załaduje do systemu profil icc jako domyślny dla monitora (monitor musisz mieć zainstalowany w systemie, NEC ma prosty instalator na swojej stronie internetowej). Ustaw sobie na początek native gamut (pełny). Wtedy zobacz jak będzie się wszystko zachowywać. Plik powinien się wyświetlać w tych przestrzeniach identycznie - z tego co wiem, dopiero kombinowanie z profilem kolorów w pliku w Photoshopie powinno przynieść zmiany wizualne.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 21:33 - ndz

martyna pisze:
10 maja 2020, 20:22 - ndz
Z resztą pomińmy już mój konkretny monitor. Pytanie ogólne.... mamy plik jpg z profilem sRGB i profesjonalny, skalibrowany monitor, który możemy ustawić na pracę w przestrzeni sRGB, DCI-P3, AdobeRGB. Czy ten plik z sRGB powinien wyświetlać się identycznie we wszystkich trzech wspomnianych trybach monitora, dlatego, że sRGB jest najmniejsze i mieści się wewnątrz DCI-P3 i AdobeRGB?
Tryb monitora zostaw na domyślny (pełny gamut ekranu). Za kontrolę koloru odpowiada CMS (dzięki temu nie ważne czy zdjęcie będzie sRGB, ProPhotoRGB czy inny DCI-P3, to zawsze wyświetli się poprawnie).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 21:55 - ndz

Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 22:23 - ndz

martyna pisze:
10 maja 2020, 20:22 - ndz
Z resztą pomińmy już mój konkretny monitor. Pytanie ogólne.... mamy plik jpg z profilem sRGB i profesjonalny, skalibrowany monitor, który możemy ustawić na pracę w przestrzeni sRGB, DCI-P3, AdobeRGB. ...
Czy wraz z zmianą przestrzeni monitora, w systemie operacyjnym, zmieniany jest profil, który jest domyślnym dla monitora ? bo raczej powinien.
Druga rzecz, aby Photoshop uwzględnił nowy profil najprawdopodobniej powinien zostać zamknięty i ponownie uruchomiony (tak jest w Photoshop Elements). Także tylko sama zmiana trybu wyświetlania z Adobe RRG na sRGB może wprowadzać nieco inne nasycenie kolorów. Tak mi się wydaje, ale głowy nie dam :)
Ustaw monitor, jak proponuje Kyle, na pełny gamut z odpowiednim do tego profilem w systemie i zdjęcia powinny się wyświetlać prawidłowo niezależnie od profilu jaki będą miały.
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Jak to jest z tymi profilami sRGB i AdobeRGB?

10 maja 2020, 22:33 - ndz

I zainstaluj monitor jak i profil icc dla monitora w systemie. Multiprofiler zresztą zrobi to za Ciebie (instalacja profilu icc). Najlepiej dopiero po tej procedurze odpalić zdjęcie.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu