Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 16:19 - śr

Kyle pisze:
07 kwietnia 2021, 10:08 - śr
Czornyj pisze:
07 kwietnia 2021, 08:57 - śr
...Różnice między materiałem przygotowanym w sRGB i Adobe sprowadzają się do niuansów, tu specjalnie zrobiłem i obrobiłem zdjęcie by je zilustrować, a i tak pacjenci widząc wydruki nie wiedzieli różnic lub bardziej podobały się te z sRGB:
Adobe:
https://www.dropbox.com/s/oc1gxpupmehgn ... s.jpg?dl=0
sRGB:
https://www.dropbox.com/s/zw36wsd99gwa7 ... s.jpg?dl=0
Nie widzę między tymi zdjęciami różnic - ani na oko, ani przy porównywarce gamutów.

Widzę różnice miedzy zdjęciami w programie do edycji zdjęć (z wydrukami może być różnie, to prawda). Nie są powiedzmy jakieś wielkie, ale wyraźnie zauważalne. W każdym razie na pewno nie wskazałbym na to w sRGB jako lepsze.
Co do różnic to głównie w czerwieniach, ale i zieleniach (choć jest tu ich mało) . Są bardziej nasycone, ale to nie wszystko. Przykładowo ten czerwony kwiat z lewej na tym "stroiku" na głowie. W sRGB można powiedzieć zaczyna się zlewać w jednolitą czerwoną plamę, w aRGB jest więcej szczegółów (widoczne płatki), związane pewnie z tym, że jest rozróżnialne więcej odcieni czerwonego koloru. Również cekiny na dole tego stroika w aRGB są bardziej nasycone, a w sRGB wyblakłe. Nawet te rozmyte "niebieskości" za włosami modelki lepiej się prezentują kolorystycznie w aRGB (mniej wyblakłe).
Ogólnie foto w Adobe RGB jest jakby bardziej "żywe". To oczywiście tak porównując oba zdjęcia obok siebie w programie Photoshop Elements na monitorze szerokogamutowym. Na zwykłym sRGB różnic nie będzie.

wocek pisze:
06 kwietnia 2021, 18:27 - wt
... traktuję to forum bardziej jako miejsce zdobywania wiedzy, a nie dzielenia się ją, bo po prostu się na tym nie znam.

Nie przeszkadza Ci jednak (choć jak sam napisałeś, sie nie znasz) wydawać jednoznacznych werdyktów na temat monitorów innych niż Nec/Eizo:

wocek pisze:
07 kwietnia 2021, 00:01 - śr
... konstrukcja tych monitorów jest niedorobiona, bo pakuje się tam szerszy gamut przez zupełny przypadek. I tak zamiast zieleni zobaczą jakieś seledyny, bo mają błędy deltaE 10.
na jakiej podstawie tak twierdzisz ? bo jedna osoba na świecie tak powiedziała, a Ty przytakujesz ?
Tu masz przykładowy pomiar tych błędów dE, ponad 300 próbek, (tej bardziej rygorystycznej normy dE94) w monitorze Adobe RGB, (tym tańszym)
Link: viewtopic.php?f=6&t=3963&start=120#p57065
widzisz tu błędy dE 10 ?
jak mniemam pomiary Cie nie przekonają, a bardziej słowa bez pokrycia :) i tak trzymaj ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 18:54 - śr

AndN11 pisze:
07 kwietnia 2021, 16:19 - śr
Nie przeszkadza Ci jednak (choć jak sam napisałeś, sie nie znasz) wydawać jednoznacznych werdyktów na temat monitorów innych niż Nec/Eizo:

Chłop wyciąga wnioski. To dobry odruch, szczególnie w dobie zalewu kłamliwą propagandą.

AndN11 pisze:
07 kwietnia 2021, 16:19 - śr
na jakiej podstawie tak twierdzisz ? bo jedna osoba na świecie tak powiedziała, a Ty przytakujesz ?
Tu masz przykładowy pomiar tych błędów dE, ponad 300 próbek, (tej bardziej rygorystycznej normy dE94) w monitorze Adobe RGB, (tym tańszym)
Link: viewtopic.php?f=6&t=3963&start=120#p57065
widzisz tu błędy dE 10 ?
jak mniemam pomiary Cie nie przekonają, a bardziej słowa bez pokrycia :) i tak trzymaj ;)

Wystarczy gdzieś wspomnieć o kiepskich monitorach a AndN11 leci z odsieczą. :)

wocek nie mówił o BenQ, choć tego typu defekty w monitorach tej marki nie są niczym dziwnym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 19:05 - śr

Tom01 pisze:
07 kwietnia 2021, 18:54 - śr
Wystarczy gdzieś wspomnieć o kiepskich monitorach a AndN11 leci z odsieczą. :)

wocek nie mówił o BenQ, choć tego typu defekty w monitorach tej marki nie są niczym dziwnym.
Dać szabelkę, konia i jazda.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 20:36 - śr

Tom01 pisze:
07 kwietnia 2021, 18:54 - śr
AndN11 pisze:
07 kwietnia 2021, 16:19 - śr
Nie przeszkadza Ci jednak (choć jak sam napisałeś, sie nie znasz) wydawać jednoznacznych werdyktów na temat monitorów innych niż Nec/Eizo:
Chłop wyciąga wnioski. To dobry odruch, szczególnie w dobie zalewu kłamliwą propagandą.
Tu wyjątkowo się zgadzam z tą kłamliwą propagandą :) Niech dalej wyciąga takie wnioski na podstawie przez nikogo nie potwierdzonych słów :D
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 20:46 - śr

Czy kłamliwą informacją jest to, że tylko 2 modele Benq mają kompensację nierównomierności podświetlenia, która to jest obecna w najbardziej podstawowych modelach NEC i Eizo? Czy kłamliwą propagandą jest to, że nawet bardzo drogie modele Benq nie mają nawet OCF, którą to posiadają Eizo i NEC w tej klasie cenowej? Czy kłamstwem jest to, że Pallette Master Element to słaby i niezbyt dopracowany (eufemistycznie mówiąc) program? Czy nieprawdą jest to, że SW2700, aspirujące do miana monitora fotograficznego miały cholerne nierówności, które mogą mieć miejsce co najwyżej w klasie korporacyjnej?

Miłego wieczoru :D
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 21:24 - śr

wocek pisze:
07 kwietnia 2021, 20:46 - śr
Czy kłamliwą informacją jest to, że tylko 2 modele Benq mają kompensację nierównomierności podświetlenia, która to jest obecna w najbardziej podstawowych modelach NEC i Eizo?

Owszem, to kłamliwa informacja. Tak na szybko co znalazłem (4 modele) :
sw270c, sw271c, PD3420Q, sw321C,
Także najpierw się zapoznaj, a później pisz.

Możesz odpowiedzieć jakie to najbardziej podstawowe modele nec czy eizo posiadają technologię kompensacji równomierności podświetlenia ? Czy to też kłamstwo było ?

Tak nawiasem mówiąc aż tak bardzo bym nie przeceniał tej funkcji. Mój sw2700pt bez tej technologii ma nierównomierność na poziomie nie przekraczającym 10% (pomiary pokazywałem - 5x5 obszarów). Do 20% to bardzo przyzwoity wynik i ciężko zobaczyć tą nierównomierność.

Edit.
Co do OCF, rozumiem nie wyobrażasz sobie kupno monitora bez takiego filtru ?
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2021, 21:42 - śr przez AndN11, łącznie zmieniany 5 razy.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 21:25 - śr

wocek pisze:
07 kwietnia 2021, 20:46 - śr
Czy kłamliwą informacją jest to, że tylko 2 modele Benq mają kompensację nierównomierności podświetlenia, która to jest obecna w najbardziej podstawowych modelach NEC i Eizo?
Tak, kłamliwą (nie spotkałem się w EIZO EV z "DUE" ... chyba że jest jakiś model EV z tym, o którym nie wiem).
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2021, 21:33 - śr przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 21:32 - śr

AndN11 pisze:
07 kwietnia 2021, 16:19 - śr
Widzę różnice miedzy zdjęciami w programie do edycji zdjęć (z wydrukami może być różnie, to prawda).
Jak zapisałem na dysk przez pobieranie pliku, to dopiero pokazały się różnice - jakiś skopany podgląd jest na tym serwisie hostingowym.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 22:27 - śr

Kyle pisze:
07 kwietnia 2021, 21:25 - śr
Tak, kłamliwą (nie spotkałem się w EIZO EV z "DUE" ... chyba że jest jakiś model EV z tym, o którym nie wiem).

Mowa jest o monitorach do foto, czyli zacząć należy od klasy CS lub EA (ok 2 tys zł). To są najprostsze modele i mają kompensację nierówności, nawet jeśli producent o tym nie trąbi (konkretnie NEC). BenQ natomiast pieje z zachwytu nad funkcjonalnością i wyposażeniem, którego tak naprawdę nie ma albo nie można z nich skorzystać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 22:30 - śr

Nie rozmawiamy o monitorach biurowych. Miałem na myśli najbardziej podstawowe modele fotograficzne ea245wmi-2 oraz cs2410 - to najtańsze i najbardziej podstawowe modele; oba posiadają ww. funkcję. Oczywiście, że sobie wyobrażam kupno ekranu bez ćwierćfalówki, jednak monitory NEC i Eizo w ogóle OCF oferują. Co do kompensacji w sw321c - ja tam widzę jakąś "technologię jednolitości" - nie wiem co to. Albo piszą, że to DUC/DUE, albo jest to zawoalowana ściema.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

07 kwietnia 2021, 22:40 - śr

AndN11 pisze:
07 kwietnia 2021, 21:24 - śr
Możesz odpowiedzieć jakie to najbardziej podstawowe modele nec czy eizo posiadają technologię kompensacji równomierności podświetlenia ? Czy to też kłamstwo było ?

Wszystkie modele uniwersalne klasy średnio - wyższej, czyli seria SX, większość serii EA i wszystkie monitory fotograficzne oraz graficzne czyli serie CS, CX, GG, 80, 90, PA. Łącznie jakieś trzydzieści modeli na przestrzeni ostatnich kilku lat. Łatwiej by było wymienić modele które nie mają, bo je można policzyć na palcach jednej ręki. A nawet one, są równiejsze niż topowe Benki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cr5vby
Kontakt:
Lokalizacja: Łódź
Posty: 15
Rejestracja: 30 marca 2021, 11:29 - wt

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 01:08 - czw

Czytając o szerokim gamucie...
Niestety proces musiałem powtórzyć przez swoją nieuwagę i pośpiech. Zapomniałem, że przecież monitor mogę podłączyć spokojnie przez złącze DisplayPort, które gwarantuje lepszy sygnał.
https://fotoblogia.pl/14739,benq-sw270c ... to-mozliwe

Jaki lepszy sygnał ? Ładniejsze 0 i 1 ? Zapomniał że ma tylko HDMI 1.4 z 8bit (a nie 2.0) a DP 10bit i większa przepustowość ? Czy coś innego ? :roll:
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 09:39 - czw

wocek pisze:
07 kwietnia 2021, 22:30 - śr
Co do kompensacji w sw321c - ja tam widzę jakąś "technologię jednolitości" - nie wiem co to. Albo piszą, że to DUC/DUE, albo jest to zawoalowana ściema.
... wocek wocek :roll: DUC to nazwa "technologii wyrównywania nierównomierności" zastrzeżona przez NEC. DUE to nazwa "technologii wyrównywania nierównomierności" zastrzeżona przez EIZO. W zwięzku z czym BENQ i EIZO nigdy nie będą "używały" DUC, natomiast BENQ i NEC nigdy nie będą "używały" DUE.
cr5vby pisze:
08 kwietnia 2021, 01:08 - czw
Niestety proces musiałem powtórzyć przez swoją nieuwagę i pośpiech. Zapomniałem, że przecież monitor mogę podłączyć spokojnie przez złącze DisplayPort, które gwarantuje lepszy sygnał.
https://fotoblogia.pl/14739,benq-sw270c ... to-mozliwe

Jaki lepszy sygnał ? Ładniejsze 0 i 1 ? Zapomniał że ma tylko HDMI 1.4 z 8bit (a nie 2.0) a DP 10bit i większa przepustowość ? Czy coś innego ? :roll:
Niektórzy są ortodoksyjnymi przeciwnikami HDMI (Tom pisał, że jest brzydszy/gorszy itp. obraz po HDMI bez subsamplingu niż na DP/DVI przy identycznych parametrach {Tom, tylko nie każ mi tego szukać, ale pisałeś to do mnie na tym forum}. Oczywiście w tej kwestii się z nim nie zgadzam (podobnie jak nie zgadzam się z nim w kwestii szerszego gamutu, że niby niepotrzebny normalnemu człowiekowi)
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 09:46 - czw

Znowu taki skrót myślowy. Chodzi mi o to, że powinni napisać, czego ta technologia dotyczy w ścisłym sensie. Tzn., że jest to jakaśtam korekcja nierównomierności podświetlenia. A nie "technologia jednolitości", o której nawet nie wiadomo czego dotyczy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 11:09 - czw

cr5vby pisze:
08 kwietnia 2021, 01:08 - czw
Czytając o szerokim gamucie...
Niestety proces musiałem powtórzyć przez swoją nieuwagę i pośpiech. Zapomniałem, że przecież monitor mogę podłączyć spokojnie przez złącze DisplayPort, które gwarantuje lepszy sygnał.
https://fotoblogia.pl/14739,benq-sw270c ... to-mozliwe

Jaki lepszy sygnał ? Ładniejsze 0 i 1 ? Zapomniał że ma tylko HDMI 1.4 z 8bit (a nie 2.0) a DP 10bit i większa przepustowość ? Czy coś innego ? :roll:

Co do "ładniejszych 0 i 1" to typowa ignorancja. Transmisja cyfrowa jest również podatna na zakłócenia. W teletransmisji istnieje taki parametr jak BER, mówiący o jakości sygnału.

W HDMI natomiast chodzi o co innego. To jest interfejs telewizyjny i podłączenie monitora w ten sposób może dawać poważne przekłamania obrazu wynikające z innego pasma, dynamiki, kodowania i próbkowania koloru.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 11:12 - czw

wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 09:46 - czw
Znowu taki skrót myślowy. Chodzi mi o to, że powinni napisać, czego ta technologia dotyczy w ścisłym sensie. Tzn., że jest to jakaśtam korekcja nierównomierności podświetlenia. A nie "technologia jednolitości", o której nawet nie wiadomo czego dotyczy.

Ludzie od reklamy w BenQ są sprytni i nie chcą się narażać na pozwy. Praktyka poza tym wskazuje, że jeśli klient odkryje, że został nabity w butelkę, to przedstawicielstwo idzie na daleko idące kompromisy, byle tylko nie doszło do drogi prawnej i większego smrodu. Firma nie powiela błędu DELL-a sprzed ok 10 lat, kiedy serię U intensywnie reklamowaną jako graficzną aż w US poleciało kilka grubych wyroków za oszustwa w reklamach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 11:27 - czw

wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 09:46 - czw
Znowu taki skrót myślowy. Chodzi mi o to, że powinni napisać, czego ta technologia dotyczy w ścisłym sensie. Tzn., że jest to jakaśtam korekcja nierównomierności podświetlenia. A nie "technologia jednolitości", o której nawet nie wiadomo czego dotyczy.
BenQ Uniformity Technology offers screen-wide precision from corner to corner with fine-tuned color and brightness on hundreds of sub-regions across the screen. This uniformity is created using high precision technology to make sure you see every scene with persistent authenticity and impeccable image fidelity. Źródło
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 12:17 - czw

Kolejne pustosłowie, manipulacja słowami na granicy kłamstwa. "Setek" pól stabilizacji nie mają nawet monitory za sześciocyfrowe kwoty, ale przeciętny odbiorca tak to właśnie odbierze. Boże, jakim trzeba być skurwysynem aby wciskać ludziom taki kit w biały dzień. :evil:
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 12:33 - czw

Tom01 pisze:
08 kwietnia 2021, 12:17 - czw
Kolejne pustosłowie, manipulacja słowami na granicy kłamstwa. "Setek" pól stabilizacji nie mają nawet monitory za sześciocyfrowe kwoty, ale przeciętny odbiorca tak to właśnie odbierze. Boże, jakim trzeba być skurwysynem aby wciskać ludziom taki kit w biały dzień. :evil:
Proszę o nie przywoływanie Boga do tej rozmowy. Zwyczajnie nie przystoi. Tekst został wklejony dla kolegi wocka który szukał czego BenQ Uniformity Technology dotyczy.
wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 09:46 - czw
(...) powinni napisać, czego ta technologia dotyczy w ścisłym sensie. Tzn., że jest to jakaśtam korekcja nierównomierności podświetlenia. A nie "technologia jednolitości", o której nawet nie wiadomo czego dotyczy.
No to jest napisane "BenQ Uniformity Technology offers screen-wide precision from corner to corner with fine-tuned color and brightnes (...)".
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 12:46 - czw

Tekst został przywołany dla wszystkich - to publiczne forum. I w tekście jest bujda na resorach.
Kurtyna.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu