Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 12:50 - czw

wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 12:46 - czw
Tekst został przywołany dla wszystkich - to publiczne forum. I w tekście jest bujda na resorach.
Kurtyna.
Gdzie niby jest bujda? :)
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 12:52 - czw

"Setki pól stabilizacji" - to chyba się mija z prawdą.
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 12:59 - czw

wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 12:52 - czw
"Setki pól stabilizacji" - to chyba się mija z prawdą.
W tekście który wkleiłem nie jest tak napisane.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 13:05 - czw

wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 12:52 - czw
"Setki pól stabilizacji" - to chyba się mija z prawdą.
Nie ma tam słowa o stabilizacji:
BenQ Uniformity Technology offers screen-wide precision from corner to corner with fine-tuned color and brightness on hundreds of sub-regions across the screen

"Technologia równomierności bęku zapewnia precyzję od rogu do rogu na całej powierzchni ekranu poprzez dostrojenie barwy i jaskrawości na setkach pod-obszarów powierzchni ekranu"

Kompensacja równomierności np. w NEC serii PA wykonywana jest za pomocą stworzenia mapy równomierności przy pomocy matrycowego kolorymetru XYZ Konica-Minolta Sensing, o rozdzielczości 980x980 pól pomiarowych (informacja o użyciu CA-2500 jest na certyfikacie kalibracji i równomierności załączonym do każdego monitora serii PA). Jeśli zatem bęku wstawił na linię produkcyjną serii SWxx1 CA-2500, to mógł sobie napisać dokładnie to, co napisał w 100% zgodnie z prawdą.
https://sensing.konicaminolta.us/us/pro ... -analyzer/
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 13:24 - czw

Panowie, ja wiem, że czytanie ze zrozumieniem to umiejętność zanikająca w naszej cywilizacji, ale na tym forum apeluję do większej wnikliwości niż przelecenie okiem tekstu.

Napisane było "setek" pól stabilizacji a nie "setek pól stabilizacji" oraz "przeciętny odbiorca tak to właśnie odbierze" Sens jest inny, prawda? Komuś dokładniej wytłumaczyć co napisałem?

Inna sprawa, że istnienie jakiegoś rozwiązania nie jest tożsame z jego wykorzystaniem. Vide sławne certyfikaty "factory calibration", które wcale nie oznaczają dosłownie tego samego w inglisz i po naszemu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 13:48 - czw

Tom01 pisze:
08 kwietnia 2021, 13:24 - czw
Panowie, ja wiem, że czytanie ze zrozumieniem to umiejętność zanikająca w naszej cywilizacji, ale na tym forum apeluję do większej wnikliwości niż przelecenie okiem tekstu.
Napisane było "setek" pól stabilizacji a nie "setek pól stabilizacji" oraz "przeciętny odbiorca tak to właśnie odbierze" Sens jest inny, prawda? Komuś dokładniej wytłumaczyć co napisałem?
Nie trzeba nic tłumaczyć bo napisał Pan wystarczająco dokładnie. Zwraca Pan uwagę na nieumiejętność czytania ze zrozumieniem kiedy to właśnie Pan zrozumiał tekst na opak lub celowo zmanipulował definicję napisaną przez BenQ na poparcie swojego punktu widzenia. Przeciętny odbiorca zrozumie to dokładnie tak jak jest napisane dosłownie czyli tak jak przetłumaczył Czornyj.
Czornyj pisze:
08 kwietnia 2021, 13:05 - czw
BenQ Uniformity Technology offers screen-wide precision from corner to corner with fine-tuned color and brightness on hundreds of sub-regions across the screen
"Technologia równomierności bęku zapewnia precyzję od rogu do rogu na całej powierzchni ekranu poprzez dostrojenie barwy i jaskrawości na setkach pod-obszarów powierzchni ekranu"
Tom01 pisze:
08 kwietnia 2021, 12:17 - czw
(...) "Setek" pól stabilizacji nie mają nawet monitory za sześciocyfrowe kwoty, ale przeciętny odbiorca tak to właśnie odbierze.(...)
W definicji Benq nie ma słowa nt. stabilizacji. Dopuścił się Pan nadinterpretacji.
Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2021, 13:50 - czw przez Nok, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:09 - czw

Nok pisze:
08 kwietnia 2021, 13:48 - czw
W definicji Benq nie ma słowa nt. stabilizacji. Dopuścił się Pan nadinterpretacji.

Jednakże muszę jak widać tłumaczyć z Polskiego na nasz. :)

Napisałem, jak to zrozumie przecięty czytelnik. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zrozumie jako "technologię stabilizacji" na setkach pól. Ludzie interpretują w najprostszy możliwy sposób. W oryginale jest to zapisane tak, że można rozwijać w dowolne strony. Nie ma też wątpliwości jak to jest / będzie przekazywane marketingowo w innych materiałach. Mogę się założyć o skrzynkę piwa, że wydźwięk będzie dokładnie taki jak opisałem.

Proszę też zauważyć, że nie ma żadnych informacji na temat skuteczności tego mechanizmu. EIZO np podaje przykładowe rozkłady nierówności i normy odchylenia zarówno w dziedzinie jasności jak i koloru. BenQ nic, zero, null. Kolejna więc "zaleta", łatwa do reklamowej manipulacji. Coś jak 3D LUT. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:21 - czw

Ale przecież ten tekst został podany w odniesieniu do stabilizacji. Przecież Nok chciał w ten sposób pokazać, że bęku ma stabilizację nierówności.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:26 - czw

wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 14:21 - czw
Ale przecież ten tekst został podany w odniesieniu do stabilizacji. Przecież Nok chciał w ten sposób pokazać, że bęku ma stabilizację nierówności.
Żodyn monitor nie ma czegoś takiego jak "stabilizacja nierówności" - żodyn. I nikt o tym wcześniej ani słowem nie wspomniał.
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:28 - czw

wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 14:21 - czw
Ale przecież ten tekst został podany w odniesieniu do stabilizacji. Przecież Nok chciał w ten sposób pokazać, że bęku ma stabilizację nierówności.
Napisałem to bo nie umiałeś znaleźć czym jest BenQ Uniformity Technology.

O tu poniżej:
Nok pisze:
08 kwietnia 2021, 11:27 - czw
wocek pisze:
08 kwietnia 2021, 09:46 - czw
Znowu taki skrót myślowy. Chodzi mi o to, że powinni napisać, czego ta technologia dotyczy w ścisłym sensie. Tzn., że jest to jakaśtam korekcja nierównomierności podświetlenia. A nie "technologia jednolitości", o której nawet nie wiadomo czego dotyczy.
BenQ Uniformity Technology offers screen-wide precision from corner to corner with fine-tuned color and brightness on hundreds of sub-regions across the screen. This uniformity is created using high precision technology to make sure you see every scene with persistent authenticity and impeccable image fidelity. Źródło
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:47 - czw

Czornyj pisze:
08 kwietnia 2021, 14:26 - czw
Żodyn monitor nie ma czegoś takiego jak "stabilizacja nierówności" - żodyn. I nikt o tym wcześniej ani słowem nie wspomniał.

Co nie przeszkadza w taki lub podobny sposób reklamować.

Zrzut_2021-04-08_14-45-46.png

Jak widać na zrzucie, owa rewolucyjna funkcja utrzymuje równomierność na powierzchni ekranu, czyli jak widać "ma" coś, czego nie ma żodyn inny. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:52 - czw

Stabilizacja nierówności to nie kompensacja nierówności.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:56 - czw

GrzesiekR, "stabilizować" i "utrzymywać w określonym stanie" równomierność to synonimy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 14:57 - czw

Ale tu chodzi o kompensację nierównomierności.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 15:31 - czw

Tom01 pisze:
08 kwietnia 2021, 14:47 - czw
Czornyj pisze:
08 kwietnia 2021, 14:26 - czw
Żodyn monitor nie ma czegoś takiego jak "stabilizacja nierówności" - żodyn. I nikt o tym wcześniej ani słowem nie wspomniał.
Co nie przeszkadza w taki lub podobny sposób reklamować.
Zrzut_2021-04-08_14-45-46.png
Jak widać na zrzucie, owa rewolucyjna funkcja utrzymuje równomierność na powierzchni ekranu, czyli jak widać "ma" coś, czego nie ma żodyn inny. :)

To jest zupełnie inna funkcja nie mająca nic wspólnego z BenQ Uniformity Technology.
cr5vby
Kontakt:
Lokalizacja: Łódź
Posty: 15
Rejestracja: 30 marca 2021, 11:29 - wt

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 16:05 - czw

Kyle pisze:
08 kwietnia 2021, 09:39 - czw
cr5vby pisze:
08 kwietnia 2021, 01:08 - czw
Niestety proces musiałem powtórzyć przez swoją nieuwagę i pośpiech. Zapomniałem, że przecież monitor mogę podłączyć spokojnie przez złącze DisplayPort, które gwarantuje lepszy sygnał.
https://fotoblogia.pl/14739,benq-sw270c ... to-mozliwe

Jaki lepszy sygnał ? Ładniejsze 0 i 1 ? Zapomniał że ma tylko HDMI 1.4 z 8bit (a nie 2.0) a DP 10bit i większa przepustowość ? Czy coś innego ? :roll:
Niektórzy są ortodoksyjnymi przeciwnikami HDMI (Tom pisał, że jest brzydszy/gorszy itp. obraz po HDMI bez subsamplingu niż na DP/DVI przy identycznych parametrach {Tom, tylko nie każ mi tego szukać, ale pisałeś to do mnie na tym forum}. Oczywiście w tej kwestii się z nim nie zgadzam (podobnie jak nie zgadzam się z nim w kwestii szerszego gamutu, że niby niepotrzebny normalnemu człowiekowi)
Tom01 pisze:
08 kwietnia 2021, 11:09 - czw
cr5vby pisze:
08 kwietnia 2021, 01:08 - czw
Czytając o szerokim gamucie...
Niestety proces musiałem powtórzyć przez swoją nieuwagę i pośpiech. Zapomniałem, że przecież monitor mogę podłączyć spokojnie przez złącze DisplayPort, które gwarantuje lepszy sygnał.
https://fotoblogia.pl/14739,benq-sw270c ... to-mozliwe

Jaki lepszy sygnał ? Ładniejsze 0 i 1 ? Zapomniał że ma tylko HDMI 1.4 z 8bit (a nie 2.0) a DP 10bit i większa przepustowość ? Czy coś innego ? :roll:

Co do "ładniejszych 0 i 1" to typowa ignorancja. Transmisja cyfrowa jest również podatna na zakłócenia. W teletransmisji istnieje taki parametr jak BER, mówiący o jakości sygnału.

W HDMI natomiast chodzi o co innego. To jest interfejs telewizyjny i podłączenie monitora w ten sposób może dawać poważne przekłamania obrazu wynikające z innego pasma, dynamiki, kodowania i próbkowania koloru.

Dziękuje nawet nie pomyślałem że może być szansa na błędy w przesyle danych mimo dość grubego kabla. :shock:
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 16:42 - czw

Tom01 pisze:
08 kwietnia 2021, 14:09 - czw
...Proszę też zauważyć, że nie ma żadnych informacji na temat skuteczności tego mechanizmu. EIZO np podaje przykładowe rozkłady nierówności i normy odchylenia zarówno w dziedzinie jasności jak i koloru. BenQ nic, zero, null. Kolejna więc "zaleta", łatwa do reklamowej manipulacji. Coś jak 3D LUT. :)

Ano się nie chwalą, ale wygląda, że działa dość skutecznie (na przykładzie benq PG2401PT):
https://jvqybk3qrwz3kofshy6d3oxovi-jj2c ... uniformity

aczkolwiek trzeba przyznać, że sam panel (AH-IPS od LG) nie zachwyca. Jak napisano zresztą w teście :"Niezbyt genialny, biorąc pod uwagę, że ekran jest przeznaczony do zastosowań profesjonalnych."

Bez kompensacji nierównomierność prawie 23 % i ogólnie słaby kontrast. Po kalibracji 710:1, a po załączeniu Uniformity kontrast spada do 450:1. Nierównomierność za to nie przekracza 5%.
Spadek kontrastu to typowe zjawisko po załączeniu Uniformity, także w Nec/Eizo, choć być może mniejszy.
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 20:45 - czw

Mam takie pytanie.
Jeśli kupimy monitor NEC lub konkurencyjnej marki, to należy go skalibrować.
Z tego co jednak widzę, to posiada on na starcie już różne presety, np. sRGB.
Powiedzcie mi proszę czy monitor już na starcie jest najciemniejszy, tj. przy uruchomieniu np. tej strony: https://www.lightbleedtest.com/ mamy najlepszą czerń czy czerń zejdzie "niżej" po kalibracji?
Piszemy tutaj o serii PA oraz konkurencyjnej CG ;)
Bardzo mnie ten temat ciekawi, jaki profity daje pierwsza kalibracja i co z tą czernią ;)
EIZO CG2730 :D
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 21:03 - czw

PA jest skalibrowany za pomocą trzech sensorów Konica-Minolta Sensing o wartości ponad 100 tyś euro, oraz zaopatrzony w procesor obrazu SpectraView Engine rekalibrujący go przy pomocy sensorów RGB i temperatury co kilka sekund. W efekcie monitor ten jest dokładniejszy od popularnych kalibratorów dostępnych dla śmiertelników i nie wymaga kalibracji przez cały okres eksploatacji.

Parametry obrazowania ustawia się darmowym oprogramowaniem NEC MultiProfiler.

Mój prywatny PA311D sprawdzany wysokorozdzielczym spektrometrem po ponad roku i ponad 4000h pracy (projektowanie graficzne i obróbka zdjęć) nie rozkalibrował się ani o ułamek deltaE. Oczywiście nigdy nie zbeszcześciłem go kalibracją zewnętrzny kalibratorkiem i SVII.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy monitor szerokomamutowy przydaje się do edycji zdjęć?

08 kwietnia 2021, 21:32 - czw

Endriu pisze:
08 kwietnia 2021, 20:45 - czw
Mam takie pytanie.
Jeśli kupimy monitor NEC lub konkurencyjnej marki, to należy go skalibrować.

To zależy jaki monitor, ale zasadniczo każdy należy skalibrować pod swoje zastosowania i oświetlenie. Jeśli mowa o serii PA od NEC lub "trzycyfrowe" EIZO serii GC są one bardzo dobrze przygotowane fabrycznie, ale finalne ustawienia jeszcze trzeba zrobić. Można wykonać to samemu jeśli się wie jak, zlecić komuś mającemu pojęcie lub zamówić "gotowca", gdzie całą czarną robotę ktoś już zrobił.

Endriu pisze:
08 kwietnia 2021, 20:45 - czw
Powiedzcie mi proszę czy monitor już na starcie jest najciemniejszy, tj. przy uruchomieniu np. tej strony: https://www.lightbleedtest.com/ mamy najlepszą czerń czy czerń zejdzie "niżej" po kalibracji?
Piszemy tutaj o serii PA oraz konkurencyjnej CG ;)
Bardzo mnie ten temat ciekawi, jaki profity daje pierwsza kalibracja i co z tą czernią ;)

Tu nie chodzi o poziom czerni a o krzywą półtonalną. W zwykłym życiu, gdzie rządzi popularna "gamma", najciemniejsze odcienie nie powinny być łatwo rozróżnialne. Pod tym względem popularne testy zawierają spory błąd, sugerując, że najciemniejsze odcienie powinno być widać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu