Oświetlenie LED

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Oświetlenie LED

20 września 2022, 19:20 - wt

Czornyj pisze:
27 czerwca 2022, 15:03 - pn
SzeA pisze:
26 czerwca 2022, 16:50 - ndz
Dziękuję Panowie.

Mam rozumieć, że w najprostszej postaci do działania systemów Ledvance i Philips Hue potrzebne są:
- specjalne żarówki LED np na gwint GU10 + zwykle oprawy jakich mnóstwo w marketach budowlanych pokroju Castorama czy Liroy Merlin,
- bluetooth,
- specjalna apka na telefon?

I oczywiście połączenie żarówek przewodem oraz podpięcie pod napiecie 230V?
Emitery LEDVANCE Sun@Home są dostępne w formie żarówek GU10, E27 i E16, pasków i gotowych lamp/opraw - do sterowania jest apka łącząca się z żarówkami po WiFi
Gdzie są dostępne w formie pasków? Chętnie bym przygarnął, bo szukam lepszego światełka za monitor. (chyba że znasz coś lepszego?)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie LED

20 września 2022, 19:59 - wt

wocek pisze:
20 września 2022, 19:20 - wt
Czornyj pisze:
27 czerwca 2022, 15:03 - pn
SzeA pisze:
26 czerwca 2022, 16:50 - ndz
Dziękuję Panowie.

Mam rozumieć, że w najprostszej postaci do działania systemów Ledvance i Philips Hue potrzebne są:
- specjalne żarówki LED np na gwint GU10 + zwykle oprawy jakich mnóstwo w marketach budowlanych pokroju Castorama czy Liroy Merlin,
- bluetooth,
- specjalna apka na telefon?

I oczywiście połączenie żarówek przewodem oraz podpięcie pod napiecie 230V?
Emitery LEDVANCE Sun@Home są dostępne w formie żarówek GU10, E27 i E16, pasków i gotowych lamp/opraw - do sterowania jest apka łącząca się z żarówkami po WiFi
Gdzie są dostępne w formie pasków? Chętnie bym przygarnął, bo szukam lepszego światełka za monitor. (chyba że znasz coś lepszego?)
https://allegro.pl/oferta/ledvance-sun- ... 1247315200

Nie ma nic lepszego. Nawet LEDy >90-95% CRI Ra (niebieski emiter z luminoforami RG) dają lekki zielony zafarb i często mają dla niektórych wartości R spadki do 60% (np dla wspomnianego R9.

Sunlike Toshiba TRI-R to najlepsze źródło światła jakie znam, lepsze nawet od referencyjnych świetlówek czy halogenów Solux. Jakość nie spada poniżej 90% dla wszystkich próbek R indeksu CRI Ra czy 99 próbek TLCI, a biel jest neutralna jak Szwajcaria.
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Oświetlenie LED

20 września 2022, 20:19 - wt

Ale cena sroga... To ja może zostanę przy Youngnuo YN360S czy tam innych świetlówkach... :D
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: Oświetlenie LED

24 września 2022, 18:44 - sob

HUE (white ambiance) zbadany organoleptycznie.

TLDR
Mam bardzo mieszane uczucia względem żarówek HUE. Całego mieszkania z pewnością nie wyposażę w HUE, nie mówiąc już a studio foto czy innych profesjonalnych zastosowaniach.

NA PLUS
Appka - super przejrzysta, fajne UX.

Mix/WTF.
Żarówka faktycznie schodzi z poziomem światła do mini lampki nocnej, ale funkcja Last ON nie działa tak, jakbym tego oczekiwał (czyli można przypadkiem walnąć sobie w nocy w oczy max poziomem jasności) - może to kwestia jakiegos firmware update, ale niby mam najnowszy.

Balans bieli faktycznie może minimalnie zgrabniej dobrany w Hue (?) niż w starszych podstawowych żarówkach z Ikea - ale względem nowych żarówek serii Tradfri jest dość podobnie moim zdaniem.
Dla odniesienia - postrzegalna różnica między HUE i nowym Tradfri dla mnie jest mniejsza niż między seriami samej ikei np. ledare vs solhetta. Na tym poziomie to trochę kwestia preferencji.

NA MINUS:
Duży zawód dla mnie w HUE white ambiance to stosunkowo niskie Ra na poziomie w okolicach 85, z R9=19 dla 2700K...
Przy 4800K R9 w okoliach 14, co wygląda blado (w przenośni i dosłownie) szczególnie względem Ledvance sunAThome.

Nie chcę przez to powiedzieć, że jakośc światła jest średnia czy nieakceptowalna. Jednak światło z HUE nie powaliło mnie jakością, a twierdzenia w podobnym tonie padały w tym wątku.
Natomiast, nowe Tradfri wyglądają przy HUE nawet bardzo OK i do tego "liczby" mają lepsze (Ra 93, R9~50 dla ok. 2700K) - nie mówiąc już o cenie.

Jeśli chodzi o samą jakość światła białego nie widzę tutaj przewagi HUE nad aktualnymi produktami Ikea z serii Tradfri.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie LED

24 września 2022, 21:31 - sob

Trzeba było testować serię Color and White Ambiance.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: Oświetlenie LED

25 września 2022, 00:42 - ndz

:D
Nie potrzebuję kolorych żarówek

Philips reklamuje je jako kolorowe, ale nie znalazłem oficjalnych informacji o tym, że dają znacznie lepszą/bardziej neutralną biel czy też lepsze oddanie kolorów względem white ambiance. W reklamach hue sugeruje się wręcz, że można wszystkie lampy dowolnie "mieszać", co mogłoby wskazywać na dobre dopasowanie balansu bieli i charakterystyki światła wszystkich żarówek i lamp...

Czy w Philips HUE white and color znajdę zatem Ra powyżej 90 zarówno dla 2700K jak i 4800? oraz dajmy na to 5400K? Do tego z sensownym R9?

Jeśli tak to prosze koniecznie o info.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie LED

25 września 2022, 12:18 - ndz

Nie chodzi o kolorowe żarówki, ale ich widmo. Lampa w której jest trzy (RGB) do pięciu źródeł (RGBCW) jest dużo lepsza pod kątem rozkładu energii niż zbudowana z dwóch (CW).
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie LED

25 września 2022, 18:54 - ndz

shm pisze:
24 września 2022, 18:44 - sob
Jeśli chodzi o samą jakość światła białego nie widzę tutaj przewagi HUE nad aktualnymi produktami Ikea z serii Tradfri.
Jeśli chodzi o jakość światła białego, to kup LEDVANCE Sun@Home - będziesz miał >90% dla 2700K, 5000K i R ileśkolwiek dla dowolnej CCT - pisałem 1000 razy że nic nie ma startu do emiterów SunLike/Toshiba TRI-R. Philipsy HUYE to marketingowe pierdololo dobre do oświetlania burdelu.
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: Oświetlenie LED

25 września 2022, 20:46 - ndz

Czornyj pisze:
25 września 2022, 18:54 - ndz
shm pisze:
24 września 2022, 18:44 - sob
Jeśli chodzi o samą jakość światła białego nie widzę tutaj przewagi HUE nad aktualnymi produktami Ikea z serii Tradfri.
Jeśli chodzi o jakość światła białego, to kup LEDVANCE Sun@Home - będziesz miał >90% dla 2700K, 5000K i R ileśkolwiek dla dowolnej CCT - pisałem 1000 razy że nic nie ma startu do emiterów SunLike/Toshiba TRI-R. Philipsy HUYE to marketingowe pierdololo dobre do oświetlania burdelu.
Kupiłem Ledvance Sun@home

Ledvance dla 3800 - 4700K zauważalnie i mierzalnie super - również TM-30 - na poziomie lamp błyskowych foto lub lepiej. Więc pod tym względem bomba.

ALE:
1. Appka pozostawia wiele do życzenia i wymaga loginu
jak się serwery zawiną to nie mam dostępu do ustawień lamp - bardzo niefajnie.
2. Kupiłem też panel 60x60 - charakterystyka dla 3800K-4700K nawet lepsza niż zarówka, ale te same presety w appce (z wyjątkiem krańcowych) dają różne wyniki CCT (panel vs żarówka) - czekam jeszcze na jedną lampę z tej serii, żeby sprawdzić, czy panel nie jest przypadkiem do reklamacji.
3. Potrzebuje silniejszych żarówek niż 750lm (niby są, ale nie znalazłem dostępnych produktów nigdzie)
4. tak jak hue jeszcze da się dopasować do np żarówek ikei, tak Sun@home jest na tyle inny, że musiałbym wszystko wymienić :) żeby nie dostac szału

plan był taki, że mieć oświetlenie do pracy z kompem, które po pracy można dostroić do reszty oświetlenia w domu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie LED

26 września 2022, 11:13 - pn

Jest całkowicie, nomen omen, jasne, że są diody o lepszej jakości światła niż Philips stosuje w serii HUE, jak choćby ta sama firma ale seria ExpertColor, Osram (Ledvance) PARATHOM. Przypominam jednak, ze mówimy o źródłach do zastosowań domowych. Nikt rozsądny nie zastosuje konsumenckich źródeł do zastosowań o krytycznym znaczeniu barwy. Zdecydowanie jednak się nie zgadzam ze stwierdzeniem, że HUE to dziadostwo do burdelu. Taka opinia chyba może powstać na zasadzie "nie bo nie", bez zaznajomienia się z produktem. Lampy HUE nie dają żadnego zielonkawego zafarbu i jest to świetnie pomyślany kompleksowy system oświetleniowy do domu / mieszkania, dający światło o lepszej jakości niż średnia rynkowa. Do tego kompatybilność rozwiązań firm trzecich umożliwia zastosowanie w/g potrzeby innych lamp, włączonych dzięki mostkom, w jeden spójny system zarządzania oświetleniem. Przykładowo, u mnie w kuchni są lampy ExpertColor właśnie, bo żarcie wygląda lepiej w dobrym świetle i są wpięte w system HUE, choć one same HUE nie są. Podobnie w hallu, są zamontowane w suficie lampy Osram w oprawkach typu AR111 i też przez mostek (polecam zapoznać się GledoptoPRO, Thuya) wpięte do HUE, a wszystko wizualnie zestrojone, aby różne źródła nie gryzły w oczy różnymi barwami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: Oświetlenie LED

27 września 2022, 17:21 - wt

Tom01 pisze:
26 września 2022, 11:13 - pn
Jest całkowicie, nomen omen, jasne, że są diody o lepszej jakości światła niż Philips stosuje w serii HUE, jak choćby ta sama firma ale seria ExpertColor, Osram (Ledvance) PARATHOM. Przypominam jednak, ze mówimy o źródłach do zastosowań domowych. Nikt rozsądny nie zastosuje konsumenckich źródeł do zastosowań o krytycznym znaczeniu barwy. Zdecydowanie jednak się nie zgadzam ze stwierdzeniem, że HUE to dziadostwo do burdelu. Taka opinia chyba może powstać na zasadzie "nie bo nie", bez zaznajomienia się z produktem. Lampy HUE nie dają żadnego zielonkawego zafarbu i jest to świetnie pomyślany kompleksowy system oświetleniowy do domu / mieszkania, dający światło o lepszej jakości niż średnia rynkowa. Do tego kompatybilność rozwiązań firm trzecich umożliwia zastosowanie w/g potrzeby innych lamp, włączonych dzięki mostkom, w jeden spójny system zarządzania oświetleniem. Przykładowo, u mnie w kuchni są lampy ExpertColor właśnie, bo żarcie wygląda lepiej w dobrym świetle i są wpięte w system HUE, choć one same HUE nie są. Podobnie w hallu, są zamontowane w suficie lampy Osram w oprawkach typu AR111 i też przez mostek (polecam zapoznać się GledoptoPRO, Thuya) wpięte do HUE, a wszystko wizualnie zestrojone, aby różne źródła nie gryzły w oczy różnymi barwami.
Wszytko ok, tylko wyszliśmy od stwierdzeń z poczatku wątku o "znakomitej jakości światła hue" oraz polecaniu "jakiejkolwiek żarówki hue"...
Kupiłem więc na próbę white ambiance i pod względem samej jakości światła zauważalnie, "na oko", jest mniej więcej na poziomie nowych ikea Tradfri (jak pisałem - moim zdaniem kwestia preferencji), ale już mierzalnie Hue (white ambiance) wypada trochę gorzej niż Ikea Tradfri (względem wzorca 2700K czy 3800K).

Kwestia oceny całego systemu to osobna sprawa :) tu już widzę pewne zalety hue (vs np. ledvance - appki ikei nie sprawdzałem bo mostki niedostępne, a ma być jakiś update).
Natomiast - same żarówki HUE - na razie mocno poniżej oczekiwań.
Dla porządku postaram się jeszcze sprawdzić wersję color ambiance.
SzeA
Posty: 34
Rejestracja: 14 września 2018, 11:00 - pt

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 05:55 - ndz

wocek pisze:
20 września 2022, 20:19 - wt
Ale cena sroga...
Bo ja wiem? Około 90 zł za 1 sztukę to nie jest srogo. A nawet gdyby to jakość zawsze jest tego warta.
SzeA
Posty: 34
Rejestracja: 14 września 2018, 11:00 - pt

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 06:01 - ndz

Czornyj pisze:
20 września 2022, 19:59 - wt
Sunlike Toshiba TRI-R to najlepsze źródło światła jakie znam, lepsze nawet od referencyjnych świetlówek czy halogenów Solux. Jakość nie spada poniżej 90% dla wszystkich próbek R indeksu CRI Ra czy 99 próbek TLCI, a biel jest neutralna jak Szwajcaria.
Nie byłem w Szwajcarii więc nie odniosę się do jej neutralności ale jeżeli chodzi o Sunlike Toshiba TRI-R to jestem pod wielkim wrażeniem. I mogę z czystym sumieniem potwierdzić słowa @Czornyj, że "to najlepsze źródło światła jakie znam".
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 11:34 - ndz

SzeA pisze:
06 listopada 2022, 05:55 - ndz
wocek pisze:
20 września 2022, 20:19 - wt
Ale cena sroga...
Bo ja wiem? Około 90 zł za 1 sztukę to nie jest srogo. A nawet gdyby to jakość zawsze jest tego warta.
W przeliczeniu na wat to jest dość drogo
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 14:35 - ndz

Kupiłem Ledvance i szybko oddałem - używać się tego nie da, żeby działać z żarówka potrzebuję aplikacji która żąda hasła do mojego wifi - a fuj...
czy są inne produkty z Sunlike Toshiba TRI-R co działają jak normalna żarówka - on/off?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 17:38 - ndz

unesco pisze:
06 listopada 2022, 14:35 - ndz
Kupiłem Ledvance i szybko oddałem - używać się tego nie da, żeby działać z żarówka potrzebuję aplikacji która żąda hasła do mojego wifi - a fuj...
No i co taki zdziwiony? Inne aplikacje (może nie wszystkie) też żądają, to normalne.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 19:41 - ndz

NocnyJastrzab pisze:
06 listopada 2022, 17:38 - ndz
unesco pisze:
06 listopada 2022, 14:35 - ndz
Kupiłem Ledvance i szybko oddałem - używać się tego nie da, żeby działać z żarówka potrzebuję aplikacji która żąda hasła do mojego wifi - a fuj...
No i co taki zdziwiony? Inne aplikacje (może nie wszystkie) też żądają, to normalne.
bo ja chcę mieć żarówkę pstryk/pstryk - on/off, a nie jakieś wymysły, poza tym żadna z kilkudziesięciu aplikacji na moim telefonie nie wymaga hasła do wifi, gdyby ta aplikacja jeszcze jako tako działała, ale jest tak napisana jakby celowo miała robić użytkownikowi problemy...
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 21:28 - ndz

Ależ każda lampa, nawet z tych yntelygentnych, domyślnie zachowuje się on/off przy włączaniu napięcia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Oświetlenie LED

06 listopada 2022, 21:38 - ndz

Tak, ale ta daje domyślnie 2700k a nie 5000k jakich potrzebuje. Żeby zmienić temp trzeba apki
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Oświetlenie LED

07 listopada 2022, 10:23 - pn

unesco pisze:
06 listopada 2022, 14:35 - ndz
Kupiłem Ledvance i szybko oddałem - używać się tego nie da, żeby działać z żarówka potrzebuję aplikacji która żąda hasła do mojego wifi - a fuj...
czy są inne produkty z Sunlike Toshiba TRI-R co działają jak normalna żarówka - on/off?
Apka musi podpiąć do wifi żarówę by potem dało się nią sterować - bez hasła jest to stosunkowo awykonalne :)

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu