Monitor do Mac Mini M2

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 13:00 - śr

SzymonBN pisze:
07 lutego 2024, 12:50 - śr
M2 16/512GB pięknie działa, 24GB przy zwykłym M2 raczej bym już nie brał. Chociaż jak to się mówi - RAMu nigdy za wiele. Ogólnie te kompy to królowie wydajności w LrC, Ps, DaVinci… Jeszcze jak masz iOS to już w ogóle złote połączenie. Co do monitora, ja mam też jeszcze 1920x1200 i jest OK. To są monitory co mają tylko 94-100PPI(100 na 22,5 calach wychodzi) więc system nic nie zmieni, nigdy nie będziesz miał super ostrości, a z bliska zawsze będą pixele. Dodatkowo jak już było wyżej pisane, na Macu przez Terminal można sobie zmieniać wygładzanie. Normalnie obrabiam na tym zdjęcia i jakoś żyje. Zaznaczam tylko uczciwie, mniejsza wygoda jest przy odszumianiu, bo nie widać do końca tej ostrości, ale jakby wiesz, to rozdzielczość monitora a nie system. Na wydruku też widać taki lepszy szok po pierwszym spotkaniu jeśli chodzi o ostrość. Jednakże o takich ekstremalnych przypadkach(artefaktach) jakie opisujesz nie ma mowy. Ale jeszcze raz powtarzam, jeśli ktoś chce mieć do takich zastosowań super kryształ, to musi mieć 4K, system macOS czy Windows nic tu nie wniesie.
Hej, dzięki za pomoc.
" M2 16/512GB pięknie działa, 24GB przy zwykłym M2 raczej bym już nie brał. Chociaż jak to się mówi - RAMu nigdy za wiele."

No właśnie waham się nad tym 16GB, RAM-u, bo z tego czytałem, gdy zacznie brakować "RAMU", to system korzysta z wewnętrznego dysku SSD i ważne by było miejsca i by był w miarę szybki.
Czytałem również, że ten SSD 256GB, jest wolniejszy, i jak cos to trzeba brać minimum 512GB.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 14:18 - śr

mikrus123 pisze:
07 lutego 2024, 13:00 - śr
SzymonBN pisze:
07 lutego 2024, 12:50 - śr
M2 16/512GB pięknie działa, 24GB przy zwykłym M2 raczej bym już nie brał. Chociaż jak to się mówi - RAMu nigdy za wiele. Ogólnie te kompy to królowie wydajności w LrC, Ps, DaVinci… Jeszcze jak masz iOS to już w ogóle złote połączenie. Co do monitora, ja mam też jeszcze 1920x1200 i jest OK. To są monitory co mają tylko 94-100PPI(100 na 22,5 calach wychodzi) więc system nic nie zmieni, nigdy nie będziesz miał super ostrości, a z bliska zawsze będą pixele. Dodatkowo jak już było wyżej pisane, na Macu przez Terminal można sobie zmieniać wygładzanie. Normalnie obrabiam na tym zdjęcia i jakoś żyje. Zaznaczam tylko uczciwie, mniejsza wygoda jest przy odszumianiu, bo nie widać do końca tej ostrości, ale jakby wiesz, to rozdzielczość monitora a nie system. Na wydruku też widać taki lepszy szok po pierwszym spotkaniu jeśli chodzi o ostrość. Jednakże o takich ekstremalnych przypadkach(artefaktach) jakie opisujesz nie ma mowy. Ale jeszcze raz powtarzam, jeśli ktoś chce mieć do takich zastosowań super kryształ, to musi mieć 4K, system macOS czy Windows nic tu nie wniesie.
Hej, dzięki za pomoc.
" M2 16/512GB pięknie działa, 24GB przy zwykłym M2 raczej bym już nie brał. Chociaż jak to się mówi - RAMu nigdy za wiele."

No właśnie waham się nad tym 16GB, RAM-u, bo z tego czytałem, gdy zacznie brakować "RAMU", to system korzysta z wewnętrznego dysku SSD i ważne by było miejsca i by był w miarę szybki.
Czytałem również, że ten SSD 256GB, jest wolniejszy, i jak cos to trzeba brać minimum 512GB.

Nie rozumiem, jak mniej ostrości…

„ Zaznaczam tylko uczciwie, mniejsza wygoda jest przy odszumianiu, bo nie widać do końca tej ostrości, ale jakby wiesz, to rozdzielczość monitora a nie system. Na wydruku też widać taki lepszy szok po pierwszym spotkaniu jeśli chodzi o ostrość”

Wiadomo jak się odszumia to i ostrość się traci.
Może to ci chodziło że niedokońca widać to na ekranie.
Bo na wydruku co to jest „Szok… tak napisałeś „
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 16:49 - śr

Ostrość to się przy odszumianiu traciło kiedyś, w czasach gdy samodzielnie suwakiem szum się ściągało. Obecnie przypominam, że jest AI w LrC które działa inaczej. W softach Topaza tak samo, często gęsto przy odszumianiu(w zależności od wybranego presetu) przywala dość dużo sharpeningu, którego zwyczajnie nie zobaczysz na monitorze FHD/WUXGA tak jak na 4K. Przykładowo wydruk z ostrego zdjęcia na formacie dajmy na to 13x18 też będzie ostrzejszy niż monitor 1920x1200. To są zwyczajne ograniczenia których nie obejdziesz. Ale też trzeba wyraźnie zaznaczyć, że też to nie jest tak, że będziesz widział jakieś artefakty które już sobie zdążyłeś wyobrazić :lol:

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Orcio
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68402
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu