Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

Profile do kilku monitorów, zasady instalacji i wyboru pod kątem rozmiarów, dynamiki, gamutów.
szmalu
Posty: 5
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 06:56 - śr

Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

06 stycznia 2013, 11:06 - ndz

Witam szanownych forumowiczów,

Od dłuższego czasu przeglądam to forum, jednak zarejestrowałem się dopiero niedawno, ponieważ potrzebuję zakupić dodatkowy monitor i liczę na waszą opinię.

Otóż posiadam Eizo L997 (wąskogamutowiec) i planuję poszerzyć go o kolejny monitor (brakuje mi przestrzeni roboczej). Chcę zakupić coś w rozdzielczości, która naturalnie poszerzy tą z L997 czyli 1920x1200 i jednocześnie stanie się moim głównym roboczym monitorem, a Lka będzie stała ramka w ramkę z boku.I teraz tak - monitor ten może gorzej odwzorowywać kolory niż Lka, bo do proofów i tak będę dalej jej używał (nie ukrywam, że bardzo mi ten monitor pasuje i na razie nie planuję wymiany). Tylko teraz pojawia się problem, bo nie widzę żadnego wąskogamutowca z obecnie produkowanych który w ogóle jako tako by mi pasował. Skupiłem się więc na monitorach S2243W, S2433W (z tego co tu wyczytałem są to dobre monitory uniwersalne i o taki właśnie mi chodzi).

1. Tylko teraz moje pytanie - czy da się ustawić w windows 7 dwa różne profile kolorów dla 2 różnych monitorów (tak aby pracowały na nich poprawnie jednocześnie)? Bo jeśli nie to to przecież tragedia, jak np. sRgb ustawię:) I jak to w ogóle będzie wyglądać w poszczególnych aplikacjach np Photoshopie czy Ilustratorze?

2. Oraz od razu mam drugie pytanie - od jakiegoś czasu pojawiła mi się opcja awaryjna w przypadku braku możliwości pogodzenia tych dwóch profili - znajomy zrobił upgrade swojego sprzętu i ma do sprzedania S2431W - o ile dobrze wiem był to wąskogamutowiec więc problem by nie występował w ogóle (a do tego trochę kasy by na pewno w kieszeni zostało). Jeśli to byłaby dobra opcja, a monitor z pewnych rąk (przepracowane ok 3tys. godzin), to prosiłbym też o informację ile za taki sprzęcik warto dać? A może w ogóle nie opłaca się już inwestować w wąskogamutowce? Kolejne pytanie to czym różni się S2433W od S2433W oprócz gamutu?

Z góry dziękuję za wszelkie opinie na w/w temat, bo bardzo sobie cenię Wasze zdanie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

06 stycznia 2013, 11:40 - ndz

Nie da się komfortowo korzystać. Trzeba albo dwa monitory o takim samym gamucie, albo conajmniej jeden ma mieć kalibrowany gamut. Inaczej będzie spory dyskomfort przy przenoszeniu wzroku z jednego na drugi.

Profile do monitorów to inna bajka. Co prawda system daje taką możliwość, ale trzeba uważać bo może się wysypać w najmniej spodziewanym momencie.

Dobry monitor z prywatnych rąk zawsze warto rozważyć, ale do L997 dobrze byłoby IPS-ową 24-kę. Monitor na PVA będzie źle wyglądał obok.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

06 stycznia 2013, 12:03 - ndz

L997 zbudowano w oparciu o DNA modelu ColorEdge CG211 - bodaj najlepszej wąskogamutowej 21-ki, jaka kiedykolwiek powstała. Osobiście szlag by mnie trafił gdybym zastąpił ten monitor amatorską S-ką, do tego matryca S-PVA nadaje się do pracy dwumonitorowej jak świnia w charakterze drugiego konia zaprzężonego do karety.

Z monitorów nowych nie odważyłbym się zejść poniżej SX2462W, ew. skorzystałbym z okazji, że Alstor wyprzedaje mityczne CG211tki, które były używane jako monitory pokazowe.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

06 stycznia 2013, 12:07 - ndz

Już tych wyprzedażowych CG211 nie ma. Ostatnia sztuka stoi właśnie u mnie i czeka na zaklepanego odbiorcę. Ale są jeszcze wyprzedażowe CG245W i choć korzystnie przecenione, to już inna cena.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szmalu
Posty: 5
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 06:56 - śr

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

06 stycznia 2013, 13:50 - ndz

No to mam trochę zgryz, jednak nie chcę wydawać znowu podobnych pieniędzy na monitor co na Lkę. Szkoda że mnie takie promo ominęło bo z tego co widzę to te monitory za niecałe 2tys chodziły... Tak czy siak potrzebuję czegoś panoramicznego i uniwersalnego (ma mieć względnie niski czas reakcji i panoramę), będzie wykorzystywany do projektowania serwisów www i pracy z tekstem, ale że tak się wyrażę "po godzinach" również do rozrywki (filmy/gry) (dlatego wydaje mi się, że do takich zastosowań wymienione monitory starczą).Dzieki za szybkie odpowiedzi - zawęziło mi to poszukiwania, bo tak na prawdę żeby nie mieć dramatu z przejściem między jednym a drugim monitorem muszę kupić S2431W od kolegi lub właśnie wyżej wspomniane SX2462W (no chyba, że jakieś tańsze eizo potrafić dobrze emulować tryb srgb?). Nie ukrywam, że ta druga opcja jest dla mnie na dzień dzisiejszy średnia finansowo.

Dlaczego Czornyj uważasz, że matryca s-pva nie nadaje się do pracy dwumonitorowej? Wydaje mi się, że siedząc bezpośrednio na przeciwko matrycy nie powinno być problemów (z kątami) a po długotrwałej pracy powinienem mieć nawet mniej zmęczone oczy niż z matrycą ips...?

Od razu chciałem zaznaczyć - liczę się z tym, że jakościowo ten monitor będzie odbiegał od mojej Lki (i w pełni to akceptuję). Zawodowy monitor (przynajmniej moim zdaniem) już mam. Teraz szukam po prostu dobrego, pośredniego monitora, gdzie obraz nie będzie wyglądał jak rozmazana kupa.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

06 stycznia 2013, 14:25 - ndz

szmalu pisze:Dlaczego Czornyj uważasz, że matryca s-pva nie nadaje się do pracy dwumonitorowej? Wydaje mi się, że siedząc bezpośrednio na przeciwko matrycy nie powinno być problemów (z kątami) a po długotrwałej pracy powinienem mieć nawet mniej zmęczone oczy niż z matrycą ips...?

Od razu chciałem zaznaczyć - liczę się z tym, że jakościowo ten monitor będzie odbiegał od mojej Lki (i w pełni to akceptuję). Zawodowy monitor (przynajmniej moim zdaniem) już mam. Teraz szukam po prostu dobrego, pośredniego monitora, gdzie obraz nie będzie wyglądał jak rozmazana kupa.
Bo pracowałem dłuższy czas w takim układzie i krew mnie zalewała(IPS + S-PVA):
Obrazek
Sprzedałem oba w pizdu, kupiłem 30-tkę - ta ulga była tego warta :D

Układ, w którym jeden monitor stoi jako główny, a drugi z boku jest niewygodny - za dużo trzeba kręcić głową. W trosce o kark wygodniej jest ustawić monitory symetrycznie, a wtedy S-PVA daje popalić - u mnie już ustawiony obok 21-ki szpetnie rozjaśniał i ocieplał kolory, w parze 24+21 będzie gorzej, znaaacznie gorzej.

Po rozbestwieniu się jakością L997 (z 12-o bitową LUT gwarantującą świetną jakość tonalną i kompensacją równomierności podświetlenia) akcptacja mocno-pół-średniego S2431W może okazać się bolesna. Normalny użyszkodnik tego nie widzi (a czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal), ale "walnąwszy raz głową w ColorEdge" możesz mieć problemik - polecam wziąć monitor na próbę, popracować z tydzień i upewnić się, że na dłuższą metę nie powoduje odruchów wymiotnych.

BTW - ponoć w przyszłym tygodniu SX2462W ma trochę potanieć ;)
szmalu
Posty: 5
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 06:56 - śr

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

07 stycznia 2013, 12:28 - pn

Dzięki. A jak się do tego wszystkiego ma SX2262W? Bo z tego co wyczytałem, to również jest on w stanie pracować w trybie sRGB?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

07 stycznia 2013, 12:32 - pn

szmalu pisze:Dzięki. A jak się do tego wszystkiego ma SX2262W? Bo z tego co wyczytałem, to również jest on w stanie pracować w trybie sRGB?
Ale jest na PVA. Będzie widać że jest inny obok IPS-owego. No i mniejszy na wysokość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szmalu
Posty: 5
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 06:56 - śr

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

07 stycznia 2013, 12:47 - pn

Wiem wiem i najchętniej kupiłbym SX2462W ale na dzień dzisiejszy cena nie dla mnie, a nie sądzę, żeby spadła do poziomu 2-3tys w najbliższym czasie:) No nic w takim razie kupię chyba tą 2431 od znajomego, a za jakieś pół roku jak mi się wyklaruje sytuacja z nowymi projektami to będę myślał o przesiadce na szczebelek wyżej. Myślę, że wszyscy wiemy, że monitor musi na siebie zarobić:) Mam tylko pytanie, jaką cenę sugerowalibyście żeby zaproponować za niego? 1400zł to według Was ok oferta?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

07 stycznia 2013, 13:16 - pn

Zawodowe monitory to min 4 tys zł i to się nie zmieniło od 15 lat, więc nie wiem dlaczego miałoby się zmienić teraz. 1400 za używany S2431W jest w porządku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szmalu
Posty: 5
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 06:56 - śr

Re: Praca na dwóch monitorach o różnym gamucie

07 stycznia 2013, 14:45 - pn

stąd też :) na końcu zdania.

Wróć do „Praca wielomonitorowa, podłączenia, dobór, problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu